Dlaczego warto przestać oglądać telewizję? Wiele osób każdego dnia ogląda telewizję, zastanówmy jaki telewizja ma na nas wpływ i przyjrzyjmy się kilku faktom, których możesz nie być świadomy.

“Wyłącz telewizor, a zyskasz wolność.” – Tiziano Terzani

Oto 10 najbardziej oczywistych powodów, aby przestać oglądać telewizję:

#1 Oglądanie telewizji to marnowanie czasu

Ile czasu tracisz oglądając telewizję? Z różnych badań wynika, że średnio w ciągu doby ludzie oglądają od 4 do 5 godzin telewizji dziennie. Jeśli dodasz do tego 7-8 godzin snu, z 24 godzin w ciągu doby, które mamy pozostaje mam nam ok. 12. godzin na inną bardziej produktywną aktywność.

To oczywiste, że oglądając telewizję nie robisz nic więcej. Czas spędzony na oglądaniu telewizji jest podobny do tego, gdy jesteś w stanie uśpienia.

Jeśli oglądasz programy, które są edukacyjne, korzystne i wpisują się w Twoje zainteresowania, to prawdopodobnie nie cały ten czas, który spędzasz przez telewizorem jest zmarnowany. Jednak dla wielu osób, które oglądają różnego rodzaju seriale, programy rozrywkowe itp., prawdopodobnie większość tego czasu to czas bezpowrotnie stracony.

Oczywiście podniosą się głosy, że oglądanie przez kilka godziny telewizji odpręża i pozwala się zrelaksować, jednak jest o wiele więcej lepszych możliwości niż oglądanie telewizji, aby się odprężyć. Ponadto przeprowadzono też badania, które pokazały, że podczas oglądania telewizji tak na prawdę często się nie relaksujesz, gdyż podczas tej formy spędzania czasu napięte jest bardzo wiele mięśni ciała, przez co organizm tak naprawdę nie odpoczywa. Pomyśl o innych ciekawych zajęciach, które mógłbyś robić zamiast siedzieć przed telewizorem.

#2 Telewizja naraża Twoje zdrowie na ryzyko

Kolejnym powodem, aby przestać oglądać telewizję jest to, że może mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie. W ciągu ostatnich lat różne badania wykazały, że oglądanie telewizji przez kilka godzin dziennie może znacznie zwiększyć szanse otyłości, chorób serca i cukrzycy.

Obecnie prowadzimy bardzo siedzący tryb życia, a większość ludzi ma pracę za biurkiem. Potęgujemy ten problem, kiedy wracamy do domu i siadamy przed telewizorem. Badania pokazują, że nawet najbardziej podstawowy ruch chodzenia, poruszania ciała może mieć znaczenie i pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Badania przeprowadzone na Harvardzie po raz pierwszy powiązały oglądanie telewizji z otyłością ponad 25 lat temu. Od tego czasu szeroko zakrojone badania potwierdziły związek między oglądaniem telewizji, a otyłością u dzieci i dorosłych w krajach na całym świecie. Istnieją również  dowody na to, że skrócenie czasu oglądania telewizji może pomóc w kontrolowaniu masy ciała, co jest jednym z powodów, dla których wiele organizacji zaleca, aby dzieci i nastolatki ograniczały czas telewizji i multimediów do nie więcej niż dwóch godzin dziennie.

Siedząc przed telewizorem możesz jeść więcej i często są to różnego rodzaju niezdrowe przekąski. Dodatkowo jeśli nie wykonujesz żadnej aktywności fizycznej spalasz mniej kalorii i to również przekłada się na Twoją wagę i ogólne samopoczucie.

Telewizja spowalnia aktywność mózgu

W jednym z badań naukowcy przyjrzeli się zwyczajom oglądania telewizji ponad 3200 osób, które miały średnio 25 lat na początku badania. Osoby badane, które średnio oglądały ponad 3 godziny telewizji dziennie w ciągu następnych 25 lat, częściej uzyskiwały gorsze wyniki w różnych testach poznawczych, którym byli poddawani, w porównaniu z osobami, które mało oglądały telewizji.

Badania naukowca Herberta Krugmana wykazały, że w ciągu 30 sekund od oglądania telewizji fale mózgowe przestawiają się z fal beta, co wskazuje na czujność i świadome zwracanie uwagi, głównie na fale alfa, co wskazuje na brak skupienia uwagi i brak zainteresowania. Jest to stan umysłu, który jest podobny do tego kiedy śpimy.

Podczas oglądania telewizji wyłączają się ośrodki w mózgu, które odpowiedzialne są za krytyczne myślenie. Zwiększa się też skłonność do bezkrytycznego akceptowania argumentów i słów innych osób.

Różne badania i ich wyniki sugerują, że angażowanie się w aktywność fizyczną, w przeciwieństwie do siedzenia i oglądania telewizji, jest ważne dla ogólnego zdrowia mózgu.

“Telewizja jest jak narkotyk, jak się raz spróbuje, to może zostać w organizmie.” – Monika Szwaja

#3 Telewizja ma wpływ na Twoje zwyczaje zakupowe

Jednym z głównych powodów, dla których istnieje telewizja jest promowanie i sprzedaż produktów. Każdy program telewizyjny jest zaprojektowany tak, aby trzymać Cię przed telewizorem i za pośrednictwem tradycyjnych reklam lub lokowania produktu, skłonić Cię do ich kupienia.

Telewizja ma na celu sprawić, że poczujesz się źle, więc kupisz produkty, dzięki którym poczujesz się lepiej. Manipulacyjna reklama zachęca ludzi do kupowania, sprawiając, że uważają, że to coś co prezentowane jest na ekranie, jest tym czego potrzebują, aby ich życie było bardziej wartościowe. Reklama próbuje nam wmówić, że mamy znacznie większe potrzeby niż te, które podpowiada zdrowy rozsądek.

Oglądanie telewizji i reklam wpływa na zachowania  konsumenckie i często popycha do nieracjonalnych decyzji finansowych. Telewizja ma wpływ na Twoje nawyki związane z wydawaniem pieniędzy. Wielominutowe bloki reklamowe, kanały zakupowe cały czas próbują Ci coś sprzedać. Nawet jeśli nie oglądasz telewizji z myślą o zakupach, nadal może ona wpłynąć na Twoje wydatki. Możemy nawet nie zdawać sobie z tego sprawy, że oglądając telewizje jesteśmy podświadomie programowani do zakupów określonych marek i produktów. Pamiętaj o tym kiedy następnym razem zasiądziesz do telewizora.

#4 Telewizja skupia Twój umysł na negatywnych myślach

Prawie każdy program telewizyjny, w szczególności wszelkie programy informacyjne oraz wiadomości wystawiają Twój umysł na myślenie negatywne. Większość prezentowanych informacji skupia się na tragediach, nieszczęściach i dramatach. Im większe nieszczęście tym większa oglądalność. Mimo że istnieją wyjątki od tej reguły, są one bardzo nieliczne, więc należy uważnie wybierać co oglądamy i na co przeznaczamy nasz cenny czas.

Niestety te negatywne obrazy, programują negatywne emocje w naszym umyśle. Widzimy niebezpieczeństwa w różnych miejscach i podejmujemy decyzję, że będziemy ich unikać. Słyszymy o chorobach, które się rozprzestrzeniają na świecie i zaczynamy być aż nazbyt ostrożni. Niektórzy ludzie wolą zostawać w swoich domach z powodu obawy, że zdarzy się coś złego. Telewizja wszczepia negatywny obraz świata do naszego mózgu.

#5 Telewizja tworzy nierealistyczne oczekiwania

Telewizja to nie jest prawdziwe życie. Oczywiście możesz oglądać wiadomości lub filmy dokumentalne o życiu ludzi. Jednak często wiadomości są przesadzone, a dokumenty nie zawsze rzetelne i wiarygodne.

Telewizja tworzy nierealistyczne oczekiwania ze względu na wszystkie przypadkowe scenariusze i sytuacje, które nigdy nie miały miejsca w realnym życiu. Przedstawione w filmach, sitcomach lub innych programach zdarzenia są w większości przypadków wytworem wyobraźni ich twórców.

Telewizja zakłóca nasze rozumienie rzeczywistości. Jest wypełniona pięknymi ludźmi, którzy robią niesamowite rzeczy i świetnie się bawią przy każdym występie. Jednak obrazy, które widzisz na ekranie często są całkowicie fałszywe.

Dla tych z nas, którzy chcą odnieść sukces w życiu i stworzyć coś dla siebie, programy te często mogą tworzyć błędne wyobrażenia o tym, co jest wymagane, aby to osiągnąć w życiu sukces. Czasem stawiają w naszych umysłach fałszywe granice tego, co jest dla nas możliwe.

#6 Telewizja może zmieniać Twoje przekonania i zaburzyć system wartości

Telewizja może wszczepić w nasze umysły negatywne odczucia, a także przedstawiać nam nierealistyczne oczekiwania, może również zmienić Twoje przekonania.

W komediach śmiejemy się z głupiego, otyłego, życiowego nieudacznika, rasistowskich dowcipów i różnych innych ludzi. Wiadomości są wypełnione historiami bólu, cierpienia, katastrofy i śmierci. Wszystko to wpływa na Twoje spojrzenie na życie i sposób, w jaki postrzegasz świat.

Telewizja jest potężna. Jeśli nie chcesz, aby Twój system wartości i przekonań został zaburzony przez to co serwuje telewizja przestań ją oglądać.

#7 Telewizja może sprawić, że będziesz mniej zadowolony z życia

Jedno z badań pokazało, że ludzie, którzy oglądają więcej telewizji, są mniej zadowoleni z tego, jak wygląda ich życie.

Ich lista marzeń i pragnień materialistycznych staje się większa, a ich wdzięczność za to co już mają słabnie. Jest to najprawdopodobniej spowodowane nierealistycznym sposobem, w jaki życie jest przedstawiane w telewizji.

Oglądając reklamy, ludzie zaczynają czuć się smutni, brzydcy, chorzy, mało wartościowi. Życie nigdy nie będzie jak serial telewizyjny, co może sprawić, że ludzie poczują się rozczarowani, gdy porównają je z prawdziwym życiem. Wiadomości w telewizji sugerują regularnie, że nie jesteśmy wystarczająco inteligentni, zabawni. Nasze życie może wydać nam się zupełnie puste w porównaniu do doskonałości świata telewizji.

#8 Telewizja powoduje, że stajesz się mniej społeczny

Jeśli jesteś kimś, kto ogląda dużo telewizji, Twoje życie towarzyskie może na tym cierpieć. Każda godzina spędzona przed telewizorem to kolejna godzina, w której nie wykorzystujesz w pełni swojego życia. Możesz bawić się z rodziną, spotykać się z przyjaciółmi lub robić coś, co lubisz. Budowanie więzi i relacji jest jedną z podstawowych ludzkich potrzeb, które wszyscy mamy i nigdy nie zostaną one spełnione przez Twój telewizor.

Wokół Ciebie może być wiele osób, z którymi możesz spędzić swój czas zamiast oglądać telewizję. Ludzi, którzy sprawią, że będziesz czuł się szczęśliwy, podniosą Cię w razie potrzeby na duchu, zapewnią Ci pomoc i dostarczą rozrywkę, informację i wiedzę. To lepsze niż siedzenie przed ekranem telewizora.

#9 Telewizja pogarsza Twoją samokontrolę i dyscyplinę

Dzięki niesamowitym chwytom psychologicznym, z których korzysta telewizja, trudno jest przestać ją oglądać. Tracimy naszą samokontrolę i nie możemy wyłączyć telewizora, mimo że możemy nawet chcieć. Gdy to się dzieje, nasza samokontrola i dyscyplina zmniejszają się jeszcze bardziej i tym trudniejsza staje się walka.

Telewizja ma wpływ na poziom Twojej dyscypliny, ponieważ w dłuższym okresie oglądanie telewizji jest uzależniające. Im częściej i im dłużej oglądasz telewizję tym mniej czasu przeznaczasz na bardziej wartościowe i produktywne zajęcia. Dodatkowo jeśli masz telewizor w swoim domu, często staje się on dla Ciebie główną rozrywką nie masz motywacji do szukania innych sposobów spędzenia czasu. Twoja dyscyplina również słabnie.

#10 Wydajesz więcej pieniędzy

O wpływie telewizji na zachowania zakupowe była już mowa. Reklamy telewizyjne skłaniają nas do kupowania rzeczy, których często nie potrzebujemy przez co wydajemy więcej pieniędzy.

Zakup telewizora to wydatek jednorazowy, jednak korzystanie z niego codziennie przez wiele godzin zużywa prąd, za który musisz zapłacić. Większość osób, które ogląda telewizję ma wykupione rożnego rodzaju pakiety telewizyjne u operatorów. Każdego miesiąca przychodzą rachunki z tego tytułu, które trzeba zapłacić. Jeśli zrezygnujesz ze spędzania życia przed telewizorem zaoszczędzisz pieniądze, które możesz przeznaczyć na inne cele.

Policz ile w ciągu ostatnich lat wydałeś na telewizję. Ile czasu spędziłeś przed ekranem? I zadaj sobie pytanie, czy było warto?

Przyjrzeliśmy się kilku powodom, dla których powinieneś przestać oglądać telewizję, ale w jaki sposób faktycznie ograniczyć czas poświęcany na oglądanie telewizji?

Oto kilka kroków, które możesz wykonać, by zmniejszyć ilość czasu poświęcanego na telewizję:

#1 Sprzedaj swój telewizor

Najprostszym sposobem na przerwanie oglądania telewizji byłoby całkowite pozbycie się telewizora i wypowiedzenie umowy u operatora telewizji. Jest to dość drastyczny środek do podjęcia. Jednak, jeśli naprawdę chcesz zrezygnować z telewizji, może być to dobry pomysł.

Możesz też ograniczyć liczbę telewizorów w swoim domu. Jeśli masz kilka telewizorów pozostań przy jednym, a pozostałe sprzedaj.

#2 Określ limit na oglądanie telewizji

Określ limit czasu każdego dnia na oglądanie telewizji. To świetny sposób na ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem. Z każdym kolejnym dniem, tygodniem możesz ten limit zmniejszać, aż w końcu całkowicie przestaniesz oglądać telewizję.

Możesz zaprogramować automatyczne wyłączenie telewizora po upływie określonego czasu.

#3 Wychodź częściej z domu

Jeśli nie będziesz w domu, będziesz oglądał mniej telewizji. Spróbuj zrobić, co możesz, aby wychodzić częściej z domu. Znaj sobie inne bardziej produktywne i wartościowe zajęcia.

#4 Bądź bardziej towarzyski

Pielęgnuj obecne relacje oraz poznaj nowych przyjaciół. Jeśli staniesz się bardziej aktywny społecznie, będziesz spędzać więcej czasu z innymi, a mniej przed telewizorem.

Co można robić zamiast oglądania telewizji?

Oto bardziej satysfakcjonujące działania, które możesz robić zamiast oglądać telewizję:

  • Ćwiczenia i aktywność fizyczna
  • Czytanie książek
  • Pisanie blogów, dzienników, książek
  • Zabawa z dziećmi i spędzanie czasu z rodziną
  • Rozwijanie swojej pasji, hobby
  • Spotykanie się ze znajomymi
  • Gotowanie zdrowych posiłków
  • Nauka i rozwój swoich kompetencji
  • Opieka na zwierzętami
  • Wolontariat
  • Praca nad swoimi celami
    itp.

Ogólnie zamiast oglądać telewizję możesz robić wszelkie rzeczy, które sprawiają Ci radość i przyjemność, a także takich które wnoszą wartość w życie innych ludzi.

Prawda jest taka, że telewizja jest narzędziem, które może być wykorzystywane zarówno do dobrych, jak i złych celów. Większość argumentów przemawia jednak za tym, aby przestać lub co najmniej w znacznym stopniu ograniczyć czas spędzany przed ekranem telewizora.

Życie powinno być przeżywane, a nie obserwowane. Aby zacząć żyć własnym życiem, zamiast patrzeć, jak żyją inni, pomyśl o wpływie telewizji na Twoje życie.

Życie może być czymś więcej niż pasywnym oglądaniem telewizji. Może być wypełnione niezwykle pięknymi, realnymi doświadczeniami i nieocenionymi lekcjami, a dobrym pierwszym krokiem do osiągnięcia tego jest zaprzestanie oglądania telewizji. Dostajemy jedno życie i to od nas zależy, aby w pełni je wykorzystać. Bez telewizji możesz żyć lepiej.

A Ty co sądzisz o oglądaniu telewizji? Podziel się swoim zdaniem w komentarzu.