Trzy czwarte dzisiejszych palaczy próbujących rzucić nałóg jest mocno uzależnionych od nikotyny. Ta liczba wzrosła o 32 procent w porównaniu z prawie dwiema dekadami temu. Według Światowej Organizacji Zdrowia palenie tytoniu może zabić ponad miliard osób w tym stuleciu. Poznaj kilka powodów dlaczego powinieneś rzucić palenie i jaki to może mieć wpływ na Twoją karierę zawodową.

“Palenie jest chyba najpowszechniejszą z możliwych do uniknięcia przyczyn złego stanu zdrowia na świecie”. –
dr H. Mahler, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia

Dlaczego powinieneś rzucić palenie

Niestety, z uwagi na to, że jest to tak trudny nawyk do zwalczenia, czyni go tak niebezpiecznym. Dla większości, rzucenie palenia to nie tylko kwestia siły woli.
Lista powodów do rzucenia palenia wciąż rośnie, a oto najważniejsze z nich.

Oto dlaczego warto rzucić palenie na dobre:

#1 Oszczędzasz pieniądze

Zwiększone opodatkowanie wyrobów tytoniowych i wynikający z tego wzrost ich cen jest obecnie uważany za jeden z najskuteczniejszych środków ograniczających palenie tytoniu, w wyniku czego mniej osób kontynuuje lub podejmuje palenie papierosów. Od 2019 roku w Polsce zacznie też obowiązywać podatek na płyn do e-papierosów i tzw. nowatorskie wyroby tytoniowe.

Średnia cena papierosów (paczka) w Polsce wynosi ok. 13,65 PLN. Jeśli palisz paczkę dziennie przez cały rok, jej wyeliminowanie może zaoszczędzić prawie 5000 PLN rocznie!

Dodatkowo niektóre firmy ubezpieczeniowe zwiększają stawki w zależności od tego, czy palisz papierosy z powodu związanego z tym nałogiem ryzyka.

#2 Odzyskasz swoje zdrowie

Palenie tytoniu wpływa na ludzkie zdrowie na wiele sposobów. Ma negatywny wpływ na serce i płuca. Od zwiększonego ryzyka wystąpienia raka płuc i ataków serca do szybkiego starzenia się skóry, trądziku i zaburzenia zmysłów np. palenie tytoniu powoduje upośledzenie odczuwania smaku. Palenie papierosów jest znanym czynnikiem ryzyka różnych schorzeń, w tym choroby niedokrwiennej (inaczej wieńcowej) serca oraz tzw. poważnych niekorzystnych zdarzeń sercowych. Zalicza się do nich nie tylko zgon z powodu choroby serca, ale też zawał niezakończony zgonem. Rzucając palenie zwiększasz swoje szanse, że te choroby u Ciebie nie wystąpią.

#3 Żyjesz dłużej

Nigdy nie jest za późno, by zerwać z nałogiem palenia. Rozpoczęcie palenia w młodszym wieku wiąże się ze skróceniem życia o ok. 10 lat, a jedna czwarta nałogowych palaczy nie dożywa 70. Nawet jeśli osoba paląca dożyje do 70 lat, to ciągle traci cztery lata w porównaniu z osobą, która nigdy nie paliła. W dodatku ma gorszą jakość życia. Z badań wynika, że rzucenie nałogu tytoniowego w wieku 30 lat pozwala nam odzyskać 10 lat życia, gdy zrobimy to w wieku 40 lat – zyskujemy 9 lat, a w wieku 50 i 60 lat – odpowiednio 6 i 3 lata. Nikotyna w papierosach powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, co oznacza mniejszy przepływ krwi do najbardziej zewnętrznych warstw skóry. Przy zmniejszonym przepływie krwi Twoja skóra nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu i ważnych składników odżywczych.

#4 Masz lepszy sen

Ponieważ nikotyna jest środkiem pobudzającym, papieros tuż przed snem szkodzi Ci podwójnie. Z jednej strony niszczysz swój organizm, a ponadto masz gorszy sen.

Pobudzająca natura nikotyny utrudnia zasypianie. Osoby palące śpią inaczej od niepalących. Podczas badania aktywności ich mózgu okazało się, że faza głębokiego snu (NREM) ulega skróceniu, ponadto uzależnieni od tytoniu 4-krotnie częściej narzekają, że sen nie usuwa całkowicie objawów zmęczenia, przez co nie czują się wypoczęci.

Kiedy próbujesz rzucić palenie niestety pojawiają się objawy odstawienia, które również negatywnie wpływają na Twoje wzorce snu.

#5 Szybciej zaleczysz rany

Oprócz wywoływania różnego rodzaju chorób, palenie staje się przeszkodą w procesie gojenia się, przyczyniając się m.in. do trudności w gojeniu się ran chirurgicznych i złamań kości. Związki takie jak nikotyna, tlenek azotu i cyjanowodór hamują gojenie.

Palenie papierosów upośledza też proces gojenia się więzadeł po operacji rekonstrukcji więzadła. Palenie powoduje zmniejszoną odpowiedź makrofagów, co powoduje opóźnioną lub zmniejszoną odpowiedź na leczenie.

Spowolnienie przez palenie Twojego naturalnego mechanizmu leczenia jakim jest gojenie może stworzyć ewentualne medyczne komplikacje. Trudniej Ci będzie wrócić do pełni sił i zdrowia.

#6 Odzyskasz nad sobą kontrolę

Jednym z elementów uzależnienia jest “głód”. Żądza nikotyny, która została opisana przez większość badań jako jedna z głównych przeszkód na drodze do całkowitego ograniczenia palenia.

Chociaż niektóre objawy odstawienia są związane z działaniem nikotyny, u niektórych osób objawy te są wynikiem doświadczeń psychologicznych. Dla niektórych odczucie, zapach lub widok papierosa oraz rytuał zapalania i trzymania papierosa, są skojarzone z przyjemnymi skutkami palenia i wywołują pozytywne emocje, z których trudno jest palaczom zrezygnować.

Często osoby z nałogiem nikotynowym czują, że tracą kontrolę nad sobą, są wściekłe i mają trudności z utrzymaniem spokoju i opanowania. Nawet jeśli regularnie palą, ale nie były wstanie zaspokoić swojego pragnienia papierosa w odpowiednim dla nich czasie, występuje u nich zdenerwowanie i negatywne skutki braku nikotyny. Występuje u tych osób poddenerwowanie i huśtawka nastroju. Zerwij z nałogiem, aby odzyskać kontrolę na sobą.

#7 Chronisz swoją rodzinę i otoczenie

Palenie wpływa na otoczenie. Nie tylko poprzez szkodliwe skutki zdrowotne, ale poprzez dawanie swoim zachowaniem złego przykładu oraz tego jak jesteś postrzegany przez innych zwłaszcza niepalących.

O negatywnym działaniu dymu papierosowego na nasze ciało wiemy od dawna. Bierne palenie jest niebezpieczne. Badania dostarczyły naukowych dowodów, że bierne palenie tytoniu powoduje te same problemy jak palenie bezpośrednie. Nawet krótkotrwałe przebywanie w pomieszczeniu z osobą palącą może spowodować objawy podobne do tych przy alergii: zatkany lub cieknący nos, łzawiące oczy, ataki kaszlu oraz duszności.

Najpoważniejsze skutki spowodowane biernym paleniem występują u dzieci. Matki, które nie przestały palić podczas ciąży, zwiększają ryzyko wystąpienia u dziecka wad wrodzonych, a nawet narażają się na poronienie. U niemowląt urodzonych przez palaczki obserwuje się niższą niż standardowo masę urodzeniową, problemy oddechowe, różnego rodzaju schorzenia.

#8 Chronisz swoją płodność

Jeśli planujesz mieć dzieci, palenie jest cytowane jako jedna z przyczyn rosnącego wskaźnika niepłodności wśród młodych ludzi, zarówno z powodu palenia tytoniu, jak i z powodu biernego palenia papierosów.

Według przeprowadzonych badań palenie tytoniu uszkadza spermę mężczyzn i zmniejsza estrogen wytwarzany przez kobiety. Zwiększa również prawdopodobieństwo poronienia i może prowadzić do uszkodzenia narządów rozrodczych lub problemów z owulacją.

#9 Chronisz swoją psychikę

Prowadzone przez naukowców badania wykazały, że starsi palacze są narażeni na zwiększone ryzyko demencji, utratę pamięci i pogorszenie funkcji poznawczych w porównaniu z osobami niepalącymi przez całe życie.

Palący papierosy pięćdziesięciolatkowie wykazują podobną sprawność intelektualną jak sześćdziesięciolatkowie, którzy nie są uzależnieni od tytoniu

Palenie jest związane z patologicznymi zmianami w mózgu (zaniki, nieme klinicznie udary, wieloogniskowe uszkodzenie istoty białej), przyspieszonym narastaniem zaburzeń funkcji poznawczych (pamięć słowna, funkcje wykonawcze, szybkość reakcji) oraz jest czynnikiem ryzyka rozwoju otępienia, w tym choroby Alzheimera.

10. Przestaniesz śmierdzieć

Nazwijmy sprawy po imieniu, smród papierosów jest okropny. Jeśli dużo palisz przebywanie w Twoim towarzystwie, zwłaszcza dla osób niepalących jest często nie doniesienia z powodu brzydkiego zapachu. Ponieważ Twój zmysł węchu może się zmniejszyć z powodu palenia, możesz nawet nie zauważyć, jak bardzo brzydko pachniesz dla innych ludzi.

Zapach odrzuca niepalących i może zrazić do Ciebie inne osoby, szczególnie w miejscach publicznych, gdzie większość zrobi wszystko, aby uniknąć czegoś, co uznają za po prostu “smród”.

Wpływ zapachu jest najsilniejszym wyznacznikiem tego, jak ludzie wchodzą z sobą w interakcje, czy to zapach dymu, czy zapach kogoś kto przez wiele dni nie brał prysznica.

Wpływ palenia na karierę zawodowa

Rzucenie palenia może korzystnie wpłyną na rozwój Twojej kariery. Poza negatywnymi efektami zdrowotnymi palenie tytoniu wpływa też na relacje społeczne i wydajność pracy.

Pośrednio skutki związane z paleniem przez pracowników wpływają również na działanie firmy, w której paląca osoba jest zatrudniona. Dlatego też duże korporacje zniechęcają do palenia w miejscu pracy. Istnieją badania, które pokazują ekonomiczne konsekwencje bycia palaczem i negatywny wpływ na karierę zawodową.

Skutki palenia ponoszą firmy i pracownicy. Szczególnie palenie odbija się negatywnie na czasie pracy. Pracownicy palący częściej wychodzą na przerwę, aby oddawać się swojemu nałogowi. Statystycznie osoby palące są mniej chętniej zatrudniane i zarabiają mniej od niepalących.

Coraz więcej firm woli mieć niepalących pracowników, a czasem też wprowadza do swoich regulaminów zakazy palenia.

5 powodów jak rzucenie palenia przyspieszy Twoją karierę

Nie wszystkie firmy wprost zakazują palenia, jednak większość miejsc pracy ma negatywne nastawienie do palenia, co w dużym stopniu utrudnia palaczom karierę zawodową. Palenie może spowodować ogromne szkody w Twojej karierze i wydajności pracy.

Prowadzone badania opisują wpływ palenia na wyniki pracy. Stwierdzono, że palacze mają większą absencję z powodu chorób, mniejszą koncentrację uwagi, są bardziej zestresowani i kosztują firmę więcej pieniędzy w straconych roboczogodzinach.

Oto 5 powodom, powodów jak rzucenie palenia może przyspieszyć Twoją karierę:

#1 Zdrowsze ciało

Zdrowe ciało jest bardziej wydajne i produktywne, a także jest jednym z najważniejszych warunków wstępnych do wykonywania prawie każdej pracy. Zdrowe ciało w naturalny sposób sprawia, że jesteśmy bardziej aktywni, skoncentrowani i ambitni, co naturalnie przekłada się na naszą wydajność w pracy i produktywność.

Palenie ma bezpośredni związek z letargiem i wyczerpaniem. Kradnie naszą cenną energię, która jest potrzebna by osiągnąć sukces i czyni nas mniej ambitnymi. Badania naukowe wykazują, że palenie powoduje wyczerpywanie się tlenu we krwi, co ogranicza żywotną siłę życiową naszym narządom i mięśniom, włączając w to nasz mózg.

Z drugiej strony, zdrowsze ciało ma silniejszą cyrkulacje krwi, co pomaga pracować więcej godzin z większą skutecznością. Palacze mają również tendencję do częstszej nieobecności z powodu choroby, co powoduje, że tracą koncentrację na swojej pracy, a dodatkowo pracodawca ma problem z koniecznością znalezienia zastępstwa.

#2 Większa pewność siebie

Palenie przynosi mnóstwo efektów ubocznych, które wpływają na nasze życie społeczne, a co za tym idzie, na naszą pewność siebie. Jednym z najbardziej podstawowych drażniących skutków palenia jest utrzymujący się irytujący zapach popiołu, smoły i nikotyny, o którym była już mowa.

Ten zapach jest wystarczająco irytujący i drażniący, aby ludzie mogli zacząć ignorować palacza. Palenie powoduje również nieświeży oddech, przebarwione zęby i bladą skórę, które mają duże skutki psychologiczne w profesjonalnym miejscu pracy. Jeśli palisz i działasz np. w sektorze PR czy marketingu, wiele osób będzie miało negatywne postrzeganie Ciebie, w oparciu o Twoją higienę, a to będzie się przekładać na postrzeganie firmy, w której pracujesz.

Czynniki te mogą być dużym ciosem dla Twojego poczucia własnej wartości i przyczynić się do izolacji lub depresji w miejscu pracy. Rzucenie palenia może poprawić higienę jamy ustnej, skórę i uratować Cię od brzydkiego zapachu dymu z papierosów.

#3 Bycie przykładem do naśladowania

Żyjemy w społeczeństwie, które nie tylko uzależnia się od palenia, ale także rozpoznaje jego szkodliwe skutki. Prowadzone badania wykazały, że ok. 70% palaczy chciało rzucić palenie. Społeczeństwo akceptuje zło palenia, a także w naturalny sposób nagradza osoby niepalące.

Osoby niepalące są często postrzegane podświadomie jako wzór do naśladowania. Firmy, choć otwarcie mogą się do tego nie przyznawać, nie chcą palaczy zwłaszcza w rolach liderskich i kierowniczych, ponieważ pokazuje to organizację w niewłaściwym świetle.

Te rzeczy działają głównie w naszym podświadomym umyśle, a osoby niepalące są postrzegane jako bardziej zdyscyplinowane, skupione i energiczne niż ktoś, kto pali. Jeśli nie palisz odbierane jest to jako coś pozytywnego i wartego naśladowania.

#4 Lepsze skupienie

Palenie ma wpływ na nasz mózg. W krótkim czasie obecność nikotyny poprawia naszą koncentrację i skupienie. Jednak nasz ośrodek przyjemności poprzez palenie określa nowy stan normalny i szybko staje się uzależniony i rozdrażniony, gdy nie ma nikotyny.

Bez stałej podaży nikotyny i dymu, zwiększona koncentracja słabnie, a następnie palacz staje się zmienny i trochę nieobliczalny. W dłuższej perspektywie palenie oznacza, bycie po prostu niewolnikiem nikotyny.

Jeśli chcesz faktycznie być bardziej skupiony i wydajny rzuć nałóg palenia. Dzięki temu odzyskasz równowagę, kontrolę na swoją psychiką i będziesz miał większą kontentację.

#5 Mniej stresu i niepokoju

Palenie jest związane ze zwiększonym poziomem stresu i niepokoju.

Ciągłe palenie powoduje przepełnienie dopaminy, substancji chemicznej, która jest odpowiedzialna za podniesienie naszego nastroju w naszym mózgu. Nadmierna ilość dopaminy wykazuje objawy odstawienia, gdy zaczyna powracać do normalnego poziomu.

Powoduje to wewnętrzny stres bez żadnej zewnętrznej przyczyny i pogarsza się w każdej szczególnie stresującej sytuacji. W niektórych przypadkach stłumiony stres eksploduje w napady wściekłości i gniewu. Jest to bardzo niepożądane zwłaszcza w miejscu pracy i może pozostawić dużą czarną plamę na Twojej karierze.

Krótkotrwała przyjemności, która jest spowodowane nadmierną dopaminą, powoduje również zaburzenie myślenia i wpływa na naszą ocenę ryzyka. Jeśli jesteś podatny na wysokie ciśnienie krwi lub masz problemy z radzeniem sobie ze stresem, powinieneś raczej szukać opieki medycznej i psychologicznej, zamiast sięgać po papierosa.

“Nawyk jest albo najlepszym sługą, albo najgorszym panem”.
– Nathaniel Emmons

Palenie jest źródłem wielu negatywnych rzeczy. Większość palaczy jest ofiarami szybkiego tempa życia w XXI wieku i fałszywych poglądów tworzonych w popularnych mediach.

Palenie ma daleko idące konsekwencje, które są na tyle subtelne, że laik może je zignorować. Wiedza o szkodliwości palenia na organizm ludzki jest obecnie stosunkowo dobrze ugruntowana, jest na ten temat dostępnych wiele badań.

Palenie jest główną przyczyną zgonów, którym można zapobiec. Rzucenie palenia może wymagać poświęcenia i być trudne jednak jest to do zrobienia.

Znasz ryzyko, czy nadal chcesz palić? Obecnie jest wiele sposobów pozbycia się nałogu jednak powinieneś tego naprawdę chcieć. Zawsze też możesz skorzystać z profesjonalnej porady lekarza, który pomoże w obraniu właściwej drogi.

Pomyśl tylko, jak byś był produktywny, zrelaksowany, skoncentrowany i zadowolony z siebie, gdybyś rzucił palenie. Wybór należy do Ciebie.

Aby łatwiej pozbyć się negatywnego nawyku poznaj 6 najlepszych sposobów na przełamanie złego nawyku

Palisz? Paliłeś? Rzucasz palenie? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu.