Brian Tracy kanadyjski autor książek z dziedziny rozwoju osobistego i psychologii sukcesu. Wiele z jego publikacji znalazło się na liście światowych bestsellerów. Brian Tracy jest zaliczany do najlepszych mówców zawodowych na świecie. Każdego roku przemawia do ponad ćwierć miliona ludzi w całych Stanach Zjednoczonych, Europie, Azji i Australii. Przemówienia Briana, jego wykłady i seminaria zyskały opinię „inspirujących, zabawnych, ciekawych, motywujących i pouczających”. Do jego słuchaczy zaliczają się przedsiębiorstwa z rankingu Fortune 500″, jak również firmy i stowarzyszenia różnej wielkości. Jego prezentacje i seminaria dotyczące przywództwa, sprzedaży i strategii biznesowych odbywają się w wielu krajach świata.

Jedyne co trzeba zrobić to zająć miejsce w kolejce sukcesu i nie dać się z niej wypchnąć – Brian Tracy

Oto 10 reguł sukcesu według Briana Tracy

#1 Nie mieszkaj na wyspie „Kiedyś”

Wiele osób ma wielkie marzenia i plany, które chcieliby zrealizować jednak zamiast działać lądują na wyspie „Kiedyś”. 80% ludzi na świecie mieszka na tej wyspie. Kiedyś to zrobię, kiedyś to zrealizuję, kiedyś będę kimś. Jeśli chcesz osiągnąć sukces jest jedna prosta zasada, trzymaj się z dala od wyspy „Kiedyś”. Jeśli postanowiłeś coś zrobić, po prostu to zrób. Nie czekaj na jutro, lepszą sposobność, idealne warunki. Jest jedna zasadnicza różnica między ludźmi sukcesu i osobami, które go nie osiągają, ludzie sukcesu obierają cel i zaczynają działać, biorą się do roboty. Natomiast Ci, którzy nie osiągają sukcesu mają często podobne pomysły, informacje co ludzie sukcesu, ale zawsze też mają jakąś wymówkę, żeby nie zacząć.

#2 Ucz się od ekspertów

Jeśli chcesz np. odnieść sukces w biznesie, zapoznaj się z doświadczeniami innych osób, które odniosły już sukces w tej dziedzinie, zdobywaj informacje i poszerzaj swoją wiedzę. Główną zasadą jest korzystanie ze sprawdzonych metod i sposobów oraz nauka od ekspertów w danej dziedzinie. Ludzie sukcesu uczą się od innych, którzy byli w danym miejscu przed nimi. Na bazie tej wiedzy i własnych doświadczeń oraz pracy rozwijają się. Ludzie, którzy sukcesu nie osiągają, często starają się wymyślić wszystko samemu, tracąc przy tym niepotrzebnie czas i energię. Ludzie sukcesu podążają za sprawdzonymi formułami, uczą się ich, powtarzają w kółko, dopóki ich nie opanują, a wszystko to przekłada się na ich lepsze wyniki.

“Uważam, że dzięki uczeniu się i stosowaniu zdobytej wiedzy możesz rozwiązać każdy problem, pokonać każdą przeszkodę i osiągnąć każdy cel jaki sobie postawisz.” – Brian Tracy

#3 Znajdź swój życiowy cel

Najważniejszą zasadą wyznaczania celów jest proces nazywany obrazowaniem. Jest to proste, ale skuteczne narzędzie. Potrzebny jest jedynie długopis, kartka i chwila skupienia. W procesie obrazowania, przypatrujemy się naszemu życiu z boku i określamy jakiego oczekujemy idealnego rezultatu. Zadajemy sobie pytanie: „ gdyby wszystko w tej sferze mojego życia było idealne, jak by ona wyglądała? Co bym robił? Kim byłbym albo co bym miał?”.

Zrób listę 10 celów, które chciałbyś osiągnąć w ciągu najbliższego roku i zadaj sobie pytanie „Gdybym mógł z tej listy osiągnąć tylko jeden cel, który z nich miałby najbardziej pozytywny wpływ na moje życie?”. Może być to np. cel związany ze zdrowiem, finansami, duchowością, czy relacjami z innymi ludźmi. Określ swój główny życiowy cel i uczyń go centralnym punktem wokół którego będą się toczyć Twoje działania.

“Jeśli nie ustalasz celów dla siebie, jesteś skazany na pracowanie przy osiąganiu celów kogoś innego”. – Brian Tracy

#4 Zarządzaj swoim czasem

Zarządzanie czasem do Słońce, a wszystko co robisz to planety na orbicie. Wszystko co robimy obraca się wokół czasu. Czas to życie, to istota naszego istnienia, jakość naszego życia zależy od jakości zarządzania czasem. Wszystko co mamy lub kiedykolwiek będziemy mieli, jest bezpośrednim następstwem tego jak wykorzystujemy nasz czas. To Ty decydujesz jak korzystasz z czasu, na co go poświęcasz, co uzyskujesz w każdej minucie, godzinie, życia. Musisz nauczyć się doceniać swój czas i wykorzystywać go najbardziej efektywnie jak to tylko możliwe.

“Nigdy nie starcza czasu na zrobienie wszystkiego, zawsze jest jednak czas, by zrobić rzeczy najważniejsze”. – Brian Tracy

Jeśli chcesz lepiej zarządzać swoim czasem przeczytaj też 16 wskazówek jak lepiej zarządzać czasem

#5 Formułuj cele jako pytania

Istnieje sposób, który uczynił więcej ludzi zamożnymi niż jakikolwiek innych sposób, chodzi o formułowanie celów w formie pytań otwartych. Dla przykładu „Jak mogę zarobić 1 mln złotych w ciągu następnych 12 miesięcy?”. Po zapisaniu takiego pytania następnie wypisujesz co najmniej 20 odpowiedzi na to pytanie. Wypisz wszystko co przychodzi Ci do głowy. Co możesz zrobić, aby to osiągnąć? Ten proces pewnego rodzaju burzy mózgu zmusza Cię do głębokiego poszukiwania w swoim umyśle odpowiedzi. Odpowiedzi mogą być oczywiste, ale czasem właśnie najbardziej oczywiste rozwiązania są tymi, które przeoczamy. Taki sposób formułowania celów pobudza nas do myślenia nad sposobami ich realizacji.

“Ktoś, kto ma jasno sformułowane cele i kto codziennie pracuje nad ich realizacją, będzie skuteczniejszy od geniusza, który nie wie czego chce”. – Brian Tracy

#6 Myśl o bogactwie

Punktem wyjścia do zostania milionerem jest pamiętanie o największym odkryciu ludzkości, a mianowicie, że stajesz się tym o czym myślisz przez większość czasu. Jeśli szczerze, chcesz być bogaty, chcesz osiągnąć wszystkie swoje cele finansowe i przejść na emeryturę jako milioner, jedną z najmądrzejszych rzeczy jakie możesz zrobić jest wyrobić w sobie nawyk myślenia i działania, jak ludzie bogaci. Większość ludzi zamartwia się brakiem pieniędzy, ubóstwem i zastanawia się dlaczego nie są niezależni finansowo, koncertują się na biedzie, zamiast na dobrobycie i obfitości. Podświadomie programują swój umysły negatywnym myśleniem, które się coraz bardziej nasila. Wszystkie nawyki są wyleczalne głównie poprzez praktykę i ciągłe powtarzanie. Możesz programować swój umysł, aby myśleć jak milionerzy. Pamiętaj zmiana musi zacząć się to Twojego wnętrza, zanim zmaterializuje się w rzeczywistości w świecie zewnętrznym.

“Aby więcej zarabiać musisz się więcej nauczyć”. – Brian Tracy

#7 Nie rezygnuj

To bardzo ważna reguła, pamiętaj, że nie zawsze wszystko działa za pierwszym razem. Wypróbuj nowy pomysł pięć lub dziesięć razy, zanim wydasz wyrok na jego temat. Wiele osób rezygnuje i odpuszcza po pierwszym razie, gdy tylko napotka pierwsze trudności. Musisz próbować nowych rzeczy, aby osiągać nowe rezultaty. Jeśli próbujesz mogą wydarzyć się przeważnie dwie główne rzeczy pierwsza – odniesiesz sukces, albo druga – poniesiesz porażkę, która będzie dla Ciebie świetną lekcją na przyszłość. Sukces lub nauka warto więc próbować. Nie możesz przegrać podejmując działanie, prawdziwa klęska jest wtedy, gdy jesteś bierny i nic nie robisz.

“Każdą porażkę traktuj jak nowe doświadczenie i krok bliżej sukcesu”. – Brian Tracy

#8 Bądź przykładem

Bądź przykładem dla innych. Jeśli podjąłeś się jakiegoś wyzwania i zrealizowałeś swoje postanowienie np. zacząłeś się lepiej odżywiać lub chodzić na siłownię, aby być w lepszej formie fizycznej, nie namawiaj od razu wszystkich dookoła, aby poszli w Twoje ślady i też zmienili swój styl życia. Po prostu rób swoje, bądź dla innych przykładem przez dłuższy czas. Daj sobie dwa, czy trzy miesiące, a może nawet i rok na to aby być nową lepszą wersją siebie. W gruncie rzeczy ludzie się nie zmieniają jeżeli tego faktycznie nie chcą. Spraw swoim zachowaniem, aby to inni ludzie przyszli do Ciebie i zaczęli prosić Cię o radę jak mogą zrobić i osiągnąć to co Ty. Ponadto będzie Ci dużo łatwiej się zmienić jeśli będziesz otaczał się wśród pozytywnych osób. Trudno jest się zmienić jeśli zadajesz się z ludźmi, którzy nie chcą żebyś się zmieniał i którzy chcą żebyś został tą osobą, którą byłeś kiedyś. Jeśli masz koło siebie takie negatywne osoby, prędzej lub później będziesz musiał dokonać trudnych wyborów. Jak mawiał Gandi: “Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie”.

Ludzie sukcesu zawsze szukają możliwości, żeby pomóc innym. Pozostali pytają „Co za to będę miał?” – Brian Tracy

#9 Wyrób w sobie dobre nawyki

95% wszystkiego co robisz jest wynikiem przyzwyczajenia. Tak więc twórz w sobie dobre nawyki i wystrzegaj się wszystkich złych przyzwyczajeń. Dobre nawyki są trudne do wytworzenia, ale łatwo z nimi żyć. Złe nawyki formułują się szybko i prosto, ale trudno z nimi żyć. Wszystkie nawyki mogą być wyuczone, ale również można się ich oduczyć. W zasadzie to pozbywanie się złych nawyków polega na zastępowaniu ich dobrymi. Ma to wtedy jeszcze bardziej pozytywny wpływ, bo zastępujesz coś złego czymś dobrym. Jak formułuje się nawyk? Przez powtarzanie. Prawie wszystko co robisz od momentu kiedy wstaniesz z łóżka do momentu gdy kładziesz się spać jest nawykiem. Więc zacznij myśleć jakie nawyki są dla Ciebie dobre, a których powinienem się pozbyć. Dowiedź się Jak tworzyć dobre nawyki i je utrzymać?

“Twój los zależy od twoich nawyków” – Brian Tracy

#10 Nigdy nie rezygnuj ze swoich marzeń

W jakim wieku powinieneś odpuścić i zrezygnować ze swoich marzeń? Nigdy. Wiek to tylko liczba. Jesteś tylko tak młody lub stary jak Twoje sny. Dopóki wciąż masz marzenia, wizje i cele zachowujesz młodość. To niesamowita rzecz, która Cię napędza do działania i daje energie. Tak więc nigdy nie porzucaj swoich marzeń.

“Jeśli możesz o tym marzyć, znaczy, że możesz też to zrobić”.

Oto reguły sukcesu według Briana Triacy.  Co o nich myślisz? Która szczególnie do Ciebie przemawia podziel się swoją opinią w komentarzu.