Mark Cuban amerykański biznesmen, miliarder. Jego majątek szacuje się na około 2,4 mld USD. Jednym z najbardziej znaczących przedsięwzięć Cubana było radio internetowe broadcast.com, które powstało w 1995 roku, natomiast w 1999 roku zostało kupione przez Yahoo za 5,7 miliarda dolarów. Później były jeszcze inne biznesy obecnie Mark Cuban jest właściciel zespołu NBA Dallas Mavericks.

Startupy i rozpoczynanie biznesu może być trudne i wyczerpujące, a jeśli nie masz dobrego planu to samo przetrwanie na rynku w świecie biznesu może być trudne.

Poznaj 10 zasad sukcesu w biznesie według Marka Cubana

 

#1 Teraz jest najlepszy czas

Mark uważa, że nie ma złych czasów, momentów aby rozpocząć biznes. W każdy momencie jest idealny czas. Jeśli wykonasz pracę, przygotujesz się będziesz wiedział kiedy jest właściwy czas. Nie oznacza to, że będzie łatwo, że nie będzie to trochę przerażające. W dzisiejszym świecie Internetu każdy może rozpocząć własny biznes nawet jeśli pracuje na etacie. Jest cała masa możliwości, żeby podjąć działanie, nie ma powodów, aby zwlekać.

 

#2 Nie zaczynaj o ile nie jest to Twoja pasja

Mark wyjaśnia, że nie powinieneś zaczynać własnego biznesu, o ile nie jest to coś co kochasz robić. Ludzie, którzy zakładają firmę tylko dla pieniędzy, mają małą szansę na większy sukces.

Jeśli nie uwielbiasz tego co robisz, będziesz mniej produktywny prowadząc swoją firmę. Będziesz bardziej podatny na zniechęcenie, po krótkim zrywie, Twój entuzjazm zacznie powoli opadać, szczególnie gdy pojawią się pierwsze problemy.

Jeśli masz pasję i lubisz to co robisz będziesz mniej skłonny do zastanawiania się czy warto, kiedy Twój biznes nie będzie jeszcze generował zysków. Dla Ciebie będzie to obsesja, więc nie zniechęcisz się łatwo.

 

#3 Skończ z wymówkami

Po prostu podejmij działanie i zrób to. W byciu przedsiębiorą chodzi o Ciebie i o to jak bardzo czegoś chcesz. Wiele osób lubi się usprawiedliwiać i mieć wymówki. Nie mam kontaktów, nie mam wystarczająco dużo pieniędzy, nie ma tego i owego. Jeśli masz pasję i robisz to co lubisz bądź w tym co robisz najlepszy, podejmuj działanie i zobaczy czy to co robisz możne zmienić się biznes. W najgorszym wypadku będziesz miał masę frajdy z tego co robisz, bo to co robisz sprawia Ci przyjemność. W najlepszym przypadku będzie to biznes, który zapewni Ci dostatnie życie. Mark nie przepada za wymówkami i uważa, że jeśli masz okazję w życiu coś zrobić to po prostu to zrób.

 

#4 Jeśli chodzi o technologie trzymaj się tego co znasz

W dzisiejszym świecie będziesz potrzebował komputerów, systemów i oprogramowania, aby Twój biznes na dobre wystartował. Natomiast jeśli chodzi o sprzęt i oprogramowanie nie daj się ponieść emocjom. Trzymaj się tego co znasz, lubisz i używasz na co dzień. Nie wydawaj mnóstwa pieniędzy na skomplikowane oprogramowanie jeśli nigdy wcześniej go nie używałeś. Inwestuj tylko w to co faktycznie potrzebujesz, aby być skutecznym. Szczególnie ma to zastosowanie przy startup’ach . Pozwól ludziom używać to, co znają.

 

#5 Wszystko sprowadza się do sprzedaży

Co to za biznes bez zarabiania pieniędzy? Bez dochodów to tylko hobby. Kluczem jest przekształcenie Twojego hobby w udany i zyskowny biznes.

Możesz mieć obsesję na punkcie ruchu w Internecie, potencjalnej sprzedaży, zainteresowania klienta towarem, zaangażowania i innych tego typu wskaźników. Ostatecznie wszystko sprowadza się do wielkości sprzedaży jaką uzyskujesz oraz zysków, które przynoszą Twojej produkty. Wszystkie inne mierzalne wskaźniki są przydatne, ale nie mają ostatecznego słowa jeśli chodzi o sukces Twojej firmy.

Wiec zaczynając biznes dobrze się zastanów i zrozum na czym Twój biznes będzie zarabiać i co musisz zrobić, aby tak się stało.

 

#6 Brak prywatnych biur

Zbyt wiele prywatnych biur w Twoje firmie utrudnia komunikację. Jeśli wszystkie przestrzenie są otwarte, pracownicy mogą lepiej się ze sobą komunikować. Otwarte biura utrzymują wszystkich na bieżąco z tym, co się dzieje i zachowują przepływ energii.  Co z kolei spowoduje wzrost morale w Twojej firmie. Pozwoli Ci to również lepiej zrozumieć, jak wszyscy radzą sobie ze swoimi rolami w organiazcji i pomoże Ci to rozpoznać, którzy z pracowników nie nadają się do Twojego biznesu.

 

#7 Zatrudniaj ludzi, którzy dzielą Twoją pasję

Jeśli Twój biznes opiera się na pewnej niszy i zatrudniasz ludzi, którzy podobnie do Ciebie kochają również tą niszę, to możesz być pewny, że będą kochali też pracować dla Ciebie. Jeśli Twoi pracownicy robią to co lubią będą dużo bardziej zmotywowani, aby osiągać wspaniałe rezultaty i pomogą Ci rozwinąć Twój biznes. Warto też wspomnieć, że pracownicy, którzy pracują z pasją nad jakiś tematem, zwykle wykonują więcej pracy niż im się za nią płaci. Będą również przychodzić z bardziej przydatnymi pomysłami w jaki sposób można być bardziej innowacyjnym i ulepszać różne aspekty biznesu.

 

#8 Spraw, żeby było zabawnie

Jeśli masz zamiar wymagać od swoich pracowników, aby dawali z siebie wszystko co najlepsze, żeby byli bardziej skuteczni i efektywni czasami w atmosferze presji wyniku poziom stresu może wzrosnąć, a morale podupaść. Zabierz pracowników do restauracji, do lokalu na drinka, zorganizuj imprezę. Mark wspomina, że pracując w broadcast.com od czasu do czasu po ciężkiej pracy zabierali pracowników na klika shotów Kamikaze.

 

#9 Płaska struktura organizacyjna

Kiedy zaczynasz firmę nie ma sensu tworzyć skomplikowanych struktur zarządczych z wieloma stopniami podległości służbowej. Nie ma potrzeby, aby jedna osoba raportowała do drugiej, a ta z kolei przekazywała informację na wyższy szczebel zarządzania. Utrzymaj organizację na jednym poziomie w ten sposób usprawni to komunikację i wszystko zostanie Ci przekazane bezproblemowo. Wszyscy będą wiedzieli jaka jest ich rola i będziesz w stanie ograniczyć koszty. Zamiast płacić komuś za zarządzanie możesz samemu doglądać interesu.

 

#10 To nie jest paja jeśli masz strategię wyjścia

Jeśli na starcie planujesz co zrobisz na wypadek, gdyby wszystko poszło nie tak to ta działalność nie jest Twoją prawdziwą pasją i obsesją. Powinieneś bowiem mówić, że osiągniesz sukces bez względu na okoliczności i ewentualne przeciwności, które możesz napotkać. Musisz w to uwierzyć nie ma żadnego powodu, by mieć plan B, ponieważ on tylko rozprasza Cię od planu A. Jeśli faktycznie poniesiesz porażkę to nie ma w tym nic złego, jeśli faktycznie dałeś z siebie wszystko i po prostu to nie wystarczyło. Jeśli jednak masz już plan na wypadek niepowodzenia, to po prostu pokazuje, że spodziewasz się porażki, zanim jeszcze na dobre zaczniesz swoje przedsięwzięcie.

Oto kilka lekcji biznesu od Marka Cubana. Szczególnie istotne jest podążanie za swoją pasją. Pamiętaj o tych regułach, kiedy będzie chciał rozpocząć własną działalność.

A Ty co myślisz o zasadach Marka Cubana? Może stosujesz własne skuteczne metody w biznesie. Napisz proszę w komentarzu poniższej.