Jack Ma chiński biznesmen oraz filantrop. Założyciel oraz prezes alibaba.com, konsorcjum zrzeszającego wiele popularnych firm internetowych. Był pierwszym przedsiębiorcą z Chin kontynentalnych, który pojawił się na okładce magazynu Forbes. Rozpoczął swój biznes mając 20 000 $, które pomogły mu zebrać jego żona i przyjaciele. Jest jednym z najbogatszych ludzi w Chinach i na świecie, z majątkiem szacowanym na 37,9 miliarda dolarów. Chiński miliarder zbudował swoje biznesowe imperium dzięki wytrwałości i charyzmie.

Poznaj 10 reguł sukcesu według Jack Ma:

#1 Przyzwyczaj się do odmowy

Musisz przyzwyczaić się do tego, że wiele razy usłyszysz odmowę, jednak nie możesz się podawać. Jack Ma zanim rozkręcił na dobre swój biznes wielokrotnie ubiegał się o pracę w wielu różnych miejscach, policji, sieci restauracji szybkiej obsługi KFC, ale zawsze był odrzucany. 10 razy próbował dostać się na uniwersytet Harvarda, też został odrzucony. Uczelnia prawdopodobnie dziś żałuje swojej decyzji, a Jack Ma ma taki status, że mógłby obecnie wykładać na tej uczelni i uczyć biznesu.

Nigdy się nie podawaj. Dziś jest ciężko, jutro będzie gorzej, ale po jutrze będzie słońce.
– Jack Ma

#2 Podtrzymuj swoje marzenie

Sekretem do sukcesu jest podtrzymywanie swojego marzenia przy życiu i nie rezygnowanie z jego realizacji. To marzenie w połączeniu z naszym działaniem może się kiedyś spełnić.

#3 Koncentruj się na kulturze

Kluczem do udanego biznesu jest tworzenie kultury pomagania innym zamiast pracy tylko i wyłączenie dla pieniędzy i to jest właśnie to co Jack Ma robi w swoim biznesie. Pieniądze przychodzą jako następstwo takiego postępowania. Jeśli chcesz wygrać w XXI wieku zaangażuj wszystkich pracowników w podejmowanie decyzji. Upewnij się, że Twoi ludzie są lepsi od ciebie, wtedy odniesiesz sukces. Firma Jacka Ma rozrosła się przez lata od kilkunastu osób do przeszło 20 000 i wypracowanie odpowiedniej kultury w organizacji opartej na pomaganiu było kluczowe.

„Jeśli jesteśmy dobrym zespołem i wiemy, co chcemy osiągnąć, jeden z nas pokona dziesięciu z nich”

#4 Ignoruj krytyków

Kiedy Jack Ma zaczynał wiele osób z jego otoczenia mówiło mu, że jego pomysł jest głupi. Natomiast Jack Ma ich zignorował i obecnie z tego „głupiego” pomysłu korzystają miliony osób, sam Jack jest jednym z najbogatszych ludzi w Chinach i na świecie.

#5 Zainspiruj się

Jack Ma czerpie inspiracje z wielu źródeł w tym również z filmów np. Forest Gump, czy Ojciec Chrzestny. Uczył się jak pisać dobre przemówienia na podstawie filmu Bodyguard z Whitney Houston. Szukaj inspiracji wszędzie gdzie to możliwe, poszerzaj swoje horyzonty myślowe. Powinieneś uczyć się od konkurencji, ale nigdy od niej nie kopiować. Skopiuj, a przepadniesz.

#6 Bądź skoncentrowany

Jako dyrektor generalny Jack Ma musi odmawiać na wiele propozycji, które są do niego kierowane każdego dnia. Jednak zawsze pozostaje skoncentrowany i wybiera tylko te możliwości i propozycje, które ściśle są zgodne i powiązane z misją jego biznesu. Naucz się odmawiać i bądź skoncentrowany na najważniejszych sprawach.

#7 Wybierz dobrą nazwę dla swojego biznesu

Jack Ma wybrał nazwę Alibaba dla swojej firmy bo uznał, że opowieść o „Alibabie i 40 rozbójnikach” oraz powiedzenie „sezamie otwórz się” jest bardzo popularne i prawie każdy zna tę historię. Poza tym nazwa przedsiębiorstwa jest na „A”, a w alfabecie jest to pierwsza litera. Upewnij się, że wybierasz rozpoznawalną i znajomą nazwę dla swojej firmy.

#8 Klient jest najważniejszy

Jack Ma zawsze stawia swoich klientów na pierwszym miejscu ma bardzo ciekawe motto

„Klient pierwszy, Pracownik drugi, Akcjonariusz trzeci”.

To klient płaci rachunki firmy, pracownik nakręca innowację, a akcjonariusze są zmienni, gdy interes się kręci i idzie dobrze będą Cię wspierać, gdy biznes zwalnia mogą się wycofać.

#9 Miej pasję

Musisz mieć pasję, a najlepszy sposób, aby to zrobić to wyrobienie w sobie „pracowitego ducha”. Twój biznes nigdy się nie powiedzie, gdy będziesz pracować tylko od 09:00-17:00. Jeśli to wszystko na co Cię stać to w zasadzie możesz już poszukać sobie innego zajęcia niż własny interes. Jeśli chcesz odnieść sukces musisz dawać z siebie więcej i iść o krok dalej niż inni wokół Ciebie. Bardzo ważna jest też innowacyjność dzięki temu jesteś w stanie konkurować z większymi od siebie rywalami.

#10 Nie narzekaj i szukaj okazji

Jack Ma mocno wierzy, że tam gdzie ludzie narzekają jest zawsze szansa na biznes. Jeżeli ktoś ma jakiś problem i jako przedsiębiorca możesz zaproponować skuteczne rozwiązanie możesz nie tylko pomóc, ale też dobrze na tym zarobić. Słuchaj narzekań i rozwiązuj problemy. Jeśli chcesz rosnąć, znajdź dobrą okazję biznesową. Jeśli chcesz, by Twoja firma była wielka, już dziś myśl o problemie społecznym, który mógłbyś rozwiązać

„Wiele lat temu chciałem zmienić świat. Teraz myślę, że jeśli chce się zmienić świat, trzeba zmienić siebie. Zmiana siebie jest ważniejsza i łatwiejsza niż zmiana świata” – Jack Ma

Oto 10 reguł sukcesu według Jack. Co o nich myślisz? Która szczególnie do Ciebie przemawia podziel się swoją opinią w komentarzu.