Jeśli uważasz, że potrzebujesz unikalnego talentu, aby osiągnąć sukces to nie jest to do końca prawda. Według badań dr K. Anders Ericssona, aby osiągnąć poziom biegłości odpowiadający klasie światowej w dowolnej dziedzinie, należy poświęcić na to ok. 10 tys. godzin ćwiczeń. Odpowiada to ok. 20 godzinom tygodniowo przez 10 lat. Zasadę 10 000 godzin na podstawie badań Ericssona spopularyzował dziennikarz i pisarz Malcolm Gladwell. Sama teoria jest stosunkowo prosta zakłada, że im więcej ćwiczymy, tym lepsi stajemy się w danej dziedzinie.

Nie wszyscy jednak inwestują swoje tysiące godzin, aby odnieść sukces. Każdy z nas ma pewien potencjał, zestaw umiejętności i zdolności. W wybranej przez nas konkretnej dziedzinie możemy osiągnąć bardzo dużo, jeśli włożymy w to odpowiednio dużo czasu i wysiłku i wytrwałości. Jest kilka rzeczy, do których nie potrzebujesz szczególnych talentów, a które jeśli w sobie rozwiniesz zwiększają Twoją szansę na sukces. Są to pewne zachowania i umiejętności, które możesz pielęgnować i wzmacniać.

Oto 10 rzeczy, które nie wymagają od Ciebie szczególnego talentu i wciąż determinują Twój sukces:

#1 Punktualność

Wiele osób ma zwyczaj spóźniania się na spotkania, do pracy, na umówione wizyty u klienta, lekarza, czy fryzjera itp. Bycie na czas i punktualność, nie wymaga od Ciebie talentu, a pokazuje że szanujesz czas innych i jesteś godny zaufania.

Większość wielkich szans, jakie mamy w życiu, wynika z dokonywania niewielkich wyborów i decyzji, które podejmujemy każdego dnia. Dokonuj mądrych wyborów, aby zwiększyć swoje szanse na sukces. Jednym z takich wyborów jest bycie punktualnym.

Pamiętaj o powiedzeniu „czas to pieniądz”. Jeśli się spóźniasz pozbawiasz osoby, które na Ciebie czekają najcenniejszego nieodnawialnego zasobu jakim dysponujemy tj. czasu. Okazujesz im też w ten sposób brak szacunku. Każda sekunda się liczy, każda decyzja się liczy. Spóźnialstwo niestety odbija się negatywnie na Twojej reputacji. Osoby niepunktualne są oceniane jako niezorganizowane, niepotrafiące dobrze zaplanować swoich zajęć. Rozwijaj w sobie umiejętność lepszego zarządzania czasem oraz planowania. Szanuj czas swój i innych – bądź punktualny.

„Przykazanie 7b: nie kradnij czasu!” – Aleksander Kumor

#2 Wkładanie dodatkowego wysiłku

Wiele osób ma zwyczaj szukania skrótów w życiu i unikania wysiłku. Dotyczy to pracy, relacji, finansów i innych obszarów życia.

Jeśli chodzi o pracę, dużo osób po prostu chce możliwie szybko ją skończyć. Odbębnić przysłowiowe 8 godzin nie zwracając zbyt wielkiej uwagi na jakość swojej pracy. Ich marzeniem jest, aby możliwie szybko praca się zakończyła. Prawda jest jednak taka, że Twój wysiłek i zaangażowanie determinuje Twój sukces. Nie musisz mieć specjalnych talentów, aby dawać z siebie więcej i ciężko pracować na swój sukces.

Możesz być inteligentny i utalentowany, ale nigdy nie odniesiesz sukcesu bez kultywowania dyscypliny i konsekwencji. Podstawowym narzędziem, które musisz mieć w swoim arsenale jest nienaganna etyka pracy. Osiągający sukcesy ludzie często pracują 12-15 godzin dziennie – i to nie przypadek.

Elon Musk pracował we wczesnych latach przez ok. 100 godzin tygodniowo! Mark Cuban mówi, że musisz „pracować tak, jakby ktoś próbował Ci to wszystko odebrać”.

Sposób na sukces to wkładanie dodatkowego wysiłku, ciężka praca, nienaganna etyka i dawanie z siebie więcej.

„Talent jest tańszy od soli. Tym, co odróżnia utalentowanego człowieka od człowieka sukcesu, jest mnóstwo ciężkiej pracy.” – Stephen King

#3 Wysoki poziom energii

Posiadanie dużo energii do działania znacznie ułatwia osiągnięcie sukcesu.

W obecnym świecie przebywamy w „pudełkach” w domu, w samochodzie, autobusie, biurze i innych pomieszczeniach. Często siedzimy i mamy mało ruchu. Dlatego ważne jest, aby poruszać trochę swoim ciałem, ćwiczyć fizycznie i dostarczać energię do swojego ciała, którą będziemy mogli spożytkować do innych naszych działań.

Zdrowo się odżywiaj, regularnie ćwicz i dobrze się wysypiaj te trzy proste nawyki pozwolą Ci mieć więcej energii przez cały dzień.

Aktywność fizyczna dodaje energii, odpręża i redukuje stres. Zdrowa dieta zapewnia odpowiednią ilość białka, tłuszczu, węglowodanów, a także dostarcza niezbędnych witamin oraz makro- i mikroelementów. Wysypianie się pozwala na odpoczynek i regenerację organizmu.

Inne pomysły na więcej energii do działania, z który dodatkowo możesz korzystać to obcowanie z naturą i przebywanie na świeżym powietrzu, słuchanie muzyki, robienie ćwiczeń oddechowych.

„Przyjemność rodzi energię.” – Albert Einstein

#4 Pozytywne nastawienie

Posiadanie pozytywnego nastawienia jest niezbędne do twórczej pracy i w dużej mierze decyduje o Twoim sukcesie. Kiedy jesteś negatywny, nie tylko sabotujesz swoje własne wysiłki, ale także działasz jako przeszkoda na drodze do sukcesu swojego i innych.

Kiedy masz pozytywne nastawienie, odczuwasz pozytywne emocje. Badania wykazują, że pozytywne emocje są niezbędne do osiągnięcia sukcesu nie tylko w pracy, ale też w życiu w ogóle.

Dzięki pozytywnemu myśleniu, łatwiej jest pokonywać pojawiające się w życiu wyzwania i ewentualne przeszkody. Oczywiście nie zawsze będzie łatwo się wprowadzić w taki stan i całkowicie pozbyć się negatywności jednak kiedy zastąpisz negatywne myślenie pozytywnym, zaczniesz zauważać pozytywne skutki tej zmiany. Pamiętaj też, że co prawda nie masz wpływu na każde zdarzenie, jednak to Ty decydujesz o tym jak ono wpłynie na Ciebie i co z tym zrobisz. Bądź zawsze dobrej myśli.

„Twoje myśli tworzą Twoją rzeczywistość. Na czym się skupiasz – to wzmacniasz i przyciągasz.”

#5 Pasjonowanie się

Pamiętasz jak byłeś dzieckiem i tak łatwo było Ci się podekscytować nawet najbardziej przyziemnymi rzeczami. Podobnie jak z pozytywnym nastawieniem nie potrzeba wiele talentu, aby odnaleźć w sobie tą dziecięcą radość i ciekawość świata. Przywróć w sobie ten entuzjazm, nie pozwól aby zgiełk codziennego świata do reszty zabił w Tobie to dziecko, jakim kiedyś byłeś. Pomyśl przy jakich czynnościach cieszysz się jak dziecko i zapominasz o całym świeicie? Znajdź swoją pasję i miłość do życia. Wykorzystaj dziecięcy entuzjazm, aby zwiększyć swoje szanse na sukces.

Próbuj nowych rzeczy, ucz się i odkryj co sprawia Ci autentyczną radość i przyjemność. Może to być gotowanie, jazda na rowerze, muzyka itp. Pasja daje nam motywację i jest jedną z najważniejszych cech ludzi sukcesu. Pasja to odnalezienie tego co się lubi i poświęcenie się temu.

„Pasja jest energią. Poczuj moc, która pochodzi ze skoncentrowania się na tym, co nas ekscytuje” – Oprah Winfrey

#6 Pozytywna mowy ciała

„Mowa ciała” jest ważna nie tylko w biznesie, ale i w życiu w ogóle. W dużym stopniu decyduje o sukcesie. Determinuje ona jakość Twoich związków, Twojego zdrowia psychicznego, fizycznego. „Mowa ciała” jest elementem komunikacji niewerbalnej obejmującym postawę i ułożenie ciała, mimikę twarzy, oczy i kontakt wzrokowy oraz gesty rąk i nóg.

Wzmocnij swoje kompetencje w zakresie mowy ciała. Jeśli z kimś rozmawiasz utrzymuj kontakt wzrokowy, aktywnie słuchaj i okazuj zainteresowanie tym co ktoś mówi. Silny i pewny uścisk dłoni pokazuje zaufanie i szczerość. Ważne jest również to jaką masz postawę i jak chodzisz. Twoja pewność siebie i to jak jesteś postrzegany w dużym stopniu zależy od Twojej mowy ciała.

Język ciała nie kłamie…

#7 Uśmiech

Uśmiech nic nie kosztuje, a może pomóc Ci w osiągnięciu sukcesu. Uśmiech jest zrozumiały na całym świecie. Uśmiechnięte osoby są lepiej postrzegane przez otoczenie, jako bardziej szczere i przyjacielskie. Uśmiech zachęca do kontaktu, podnosi Twoją atrakcyjność oraz pozytywnie oddziałuje na relacje międzyludzkie i pomoże Ci w osiąganiu celów.

Nie potrzebujesz żadnego talentu, aby korzystać z uśmiechu. Uśmiechaj się często do ludzi oraz sprawiaj, że inni też będą się uśmiechać do Ciebie.

Uśmiech może być konkurencyjną przewagą – sprawia, że ludzie czują się przy Tobie lepiej. – Richard Branson

#8 Otwartość na informację zwrotną

Ważna jest wiara we własne możliwości i to że potrafisz coś zrobić. Równie istotne jest jednak słuchanie informacji zwrotnej, rozwój i nauka z niej płynąca. Jeśli więc ekspert w Twojej dziedzinie twierdzi, że robisz coś źle i możesz coś poprawić, wsłuchaj się w tę opinię, zamiast brać to jako osobisty atak. Informacja zwrotna jest doskonałym narzędziem do Twojego sukcesu. Użyj jej na swoją korzyść.

Wiele osób ma zbyt duże własne ego i nie chce przyjmować krytyki. Bądź otwarty na konstruktywną krytykę i gotowy się uczyć. Jest to świetny sposób, dzięki któremu się rozwiniesz i będziesz wzrastał.

Mądra krytyka oświeca…

#9 Bycie przygotowanym

Wiele osób jest pasywnych, nie podejmuje działania i nie chce tworzyć życia na własnych warunkach. Oczekują wyników bez przygotowania. Cokolwiek chcesz osiągnąć – lepszą karierę, związek, sprawność fizyczną czy duchową przygotuj się do tego zadania dobrze poświęcając na przygotowanie czas zanim będziesz oczekiwał nagrody.

Nie akceptuj przeciętności przygotuj się i zmień swoje życie na lepsze. Do każdego zadania podchodź odpowiedzialnie. Musisz się przygotować i ćwiczyć, aby osiągnąć wielki cel. Nie wystarczy być we właściwym miejscu i o odpowiedniej porze, trzeba być jeszcze właściwie przygotowanym.

„Niewielu jest przygotowanych do walki, większość jest przygotowana na to że będą walczyć inni.” – Sun Tzu

#10 Dotrzymywanie słowa

Twoje słowo powinno mieć znaczenie. Jeżeli coś mówisz, do czegoś się zobowiązujesz to wypełnij swoje zobowiązanie. Warto być słownym i prawdomównym, aby inni mogli na nas polegać.

Dotrzymuj słowa i ustaleń. Jeśli obiecujesz komuś, że oddzwonisz zrób to. Jeśli mówisz, że coś zrealizujesz, wykonaj to. Jeśli z jakiegoś powodu Twoje poprzednie ustalenie nie może zostać dotrzymane, poinformuj o tym bez zbędnej zwłoki i wyjaśnij okoliczności. To wzmacnia Twoją wiarygodność, buduje zaufanie i relacje.

„Zaufanie budują nie słowa, ale spełnione obietnice.”

Oto 10 rzeczy, które nie wymagają od Ciebie szczególnych talentów, a mogą pomoc Ci odnieść sukces.

Co jeszcze według Ciebie może pomóc w osiągnięciu sukcesu, a nie wymaga wrodzonych, unikalnych talentów? Podziel się swoją opinią w komentarzu.