Jak odkryć swoją pasję? Zadawanie właściwych pytań to bardzo dobry sposób na rozwiązywanie problemów i poszukiwanie odpowiedzi. Właściwie postawione pytanie może skierować nasze myśli we właściwym kierunku. Jeśli poszukujesz swojej pasji i jeszcze nie do końca wiesz co jest Twoim powołaniem, zadanie kilku pytań może pomóc Ci w jej odkryciu.

Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym.
Stephen King

Oto 17 pytań, które pozwalają odkryć co jest naszą pasją.

#1 Kto Cię inspiruje?

Jaka osoba, postać Cię inspiruje? Kto mógłby być dla Ciebie mentorem? Może być to jakiś sportowiec, aktor, znany przedsiębiorca lub każda inna osoba? Zadaj sobie pytanie co sprawia, że ta osoba Cię inspiruje? Jakie cechy i zachowania tej osoby sprawiają, że przyciąga Twoją uwagę? Skoncentruj swoją uwagę na kimś kto Cię inspiruje i wykorzystaj ten podziw jako punkt wyjścia do określenia swojej pasji.

#2 Za co ludzie Ci dziękują?

Każdy z nas ma w sobie jakąś umiejętność, w której jest dobry. Możesz mieć wątpliwości czy faktycznie masz takie „coś”. Natomiast uwierz, że gdy dobrze się nad tym zastanowisz na pewno coś takiego znajdziesz. Niektórzy są dobrzy w gotowaniu, inni w biznesie, czy majsterkowaniu. Pomyśl z jakimi problemami zwracają się do Ciebie ludzie? W czym im pomagasz i za co Ci dziękują? W czym jesteś dobry?

#3 Co byś zrobił, gdybyś wiedział, że zakończy się to sukcesem?

Gdyby usunąć porażkę z równania, co chciałbyś robić? Niektórzy ludzie nie podejmują działania w obawie przed niepowodzeniem. Czasem w ten sposób marnują swoje talenty i świat nie ma o nich okazji usłyszeć. Boją się porażek i odczuwają strach. Pomyśl, co byś robił gdybyś miał zagwarantowany sukces.

#4 Co chciałbyś usłyszeć na swoim potrzebie?

Nie jest to przyjemna wizja, jednak niestety każdy z nas kiedyś umrze. Gdybyś uczestniczył we własnym pogrzebie co byś chciał, aby ludzie o Tobie mówili? Jaką opowieść o Tobie chcesz po sobie zostawić? Jaka ma być Twoja spuścizna? Jak chcesz, aby ludzie Cię zapamiętali? Jeśli chcesz odkryć swoją pasję w życiu, odpowiedź sobie na to pytanie. W obliczu śmierci strach przed porażką, strach przed zakłopotaniem, dumą, wszystko to znika, a to, co pozostaje, jest naprawdę ważne.

#5 Co przeglądasz w Internecie?

Wyobraź sobie, że masz wolną godzinę i zaczynasz przeglądać Internet. Jakich tematów szukasz? Jeśli są to treści rozrywkowe, może chcesz zostać aktorem, reżyserem, komikiem. Jeśli interesujesz się polityką, może chcesz skierować swoje zainteresowania w stronę polityki, dyplomacji, dziennikarstwa. Jakie treści lubisz konsumować i jakie tematy czytać? Wśród nich może być to co Cię naprawdę pociąga i pasjonuje.

#6 Kiedy i w jakiej sytuacji ostatnio straciłeś poczucie czasu?

Pomyśl o sytuacji kiedy byłeś tak zaabsorbowany w wykonywanie danej czynności, że całkowicie straciłeś poczucie czasu. Co takiego robiłeś? Mogło to być czytanie, granie w piłkę, pisanie, słuchanie muzyki, ćwiczenia fizyczne itp. Aby odnaleźć pasję poszukaj takich zadań i czynność, które pochłaniają całą Twoją uwagę.

#7 Kiedy i w jakiej sytuacji rezultat Twojej pracy przerósł oczekiwania Twoje i innych?

Chwile, w których wykonaliśmy coś bardzo dobrze są to momenty, które warto wychwycić i określić co to takiego było. W tych czynnościach może tkwić nasz ukryty potencjał. Co to takiego było? Dlaczego w tym przypadku pracowałeś tak ciężko i tak dobrze Ci poszło? Jak możesz to w przyszłości powtórzyć? Miej w pamięci te momenty triumfu i staraj się je odtworzyć. Mogą Cię one nakierować na Twoją pasję.

#8 O czym Twoi znajomi mówią „jesteś w tym świetny…”?

Czasem nie dostrzegamy naszych możliwości, wydaje nam się, że nie mamy nic wyjątkowego do zaoferowania. Dla osób, które patrzą na nas z boku sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej. Z perspektywy obserwatora widać często w czym ktoś jest mocny. Spytaj się swoich znajomych w czym uważają, że jesteś dobry? Przekonasz się, że na pewno wskażą kilka rzeczy i może Cię to nakierować na Twoją pasję.

#9 Co chciałbyś zmienić w społeczeństwie?

Gdybyś miał środki pomyśl co chciałbyś ulepszyć w społeczeństwie? W jakie sprawy publiczne chciałbyś się zaangażować? Co budzi Twój sprzeciw? Co chciałbyś zmienić. Może chciałbyś poprawić stan środowiska naturalnego, rozpocząć walkę z głodem na świecie, włączyć się w akcję na rzecz równouprawnienia itp. Wśród tych rzeczy, które chciałbyś zmienić w społeczeństwie i współczesnym świecie, może być schowana Twoja pasja, coś co sprawia, że chcesz się zaangażować w dany temat i zmienić coś na lepsze.

#10 Na jakie tematy dyskutujesz ze znajomymi?

Przypomnij sobie ostatnią dyskusję ze znajomymi, jakiego tematu dotyczyła? Jakiego stanowiska broniłeś? Jakie było Twoje zdanie i argumenty? Jeśli był jakiś temat, w których zażarcie broniłeś swojego zdania, czego dotyczył? To za czym się silnie opowiadamy jest dla nas ważne, może to nas nakierować na obszary, którymi się pasjonujemy.

#11 Co napawa Cię niepokojem jeśli chodzi o przyszłe pokolenia?

Jako gatunek jesteśmy bardzo ekspansywni i mocno eksploatujemy zasoby naszej planety. Narastają też napięcia społeczne. Mamy do czynienia z globalny ociepleniem, wycinką lasów równikowych, terroryzmem, handlem narkotykami, handlem ludźmi, konfliktami zbrojnymi. Co we współczesnym świecie najbardziej Cię porusza? Co chciałbyś zmienić, aby przyszłe pokolenia, które będą po Tobie tego nie doświadczały.

#12 Jak spędzasz czas wolny?

Kiedy masz czas wolny co przeważnie robisz? W jakie tematy, sprawy się angażujesz? Twoje zainteresowania i hobby mogą pokazać co lubisz robić i w czym jesteś dobry. Jeśli lubisz czytać, może jesteś też w stanie napisać coś własnego? Jeśli lubisz oglądać filmy, może mógłbyś realizować się w tym obszarze np. recenzować filmy, zająć się reżyserią, czy pisaniem scenariuszy.  Wysil swoją wyobraźnie i nie ograniczaj się w pomysłach. Szukaj okazji i obszarów, które Cię inspirują i pasjonują.

#13 Co robisz kiedy czujesz się podekscytowany i zadowolony w tym samym czasie?

Każdy z nas ma chwile w życiu kiedy jest w szczytowej formie. Czujemy się dobrze, jesteśmy szczęśliwi i zadowoleni, rozpiera nas pozytywna energia. Wyłapuj takie momenty i określ co sprawiło, że byłeś w takim stanie. Co takiego robiłeś?

#14 Jaki problem chciałbyś rozwiązać?

Ludzie, którzy odnoszą sukces są nastawieni na rozwiązywanie problemów. Zastanów się jaki problem chciałbyś najbardziej rozwiązać? Dlaczego jego rozwiązanie ma dla Ciebie tak duże znaczenie? Jaką zmianę chcesz dokonać? Najwięksi tego świata rozwiązywali problemy, które zmieniały całe nasze życie. Takim problemem kiedyś był problem, że podróże na dużych odległościach zajmowały bardzo dużo czasu. Nastąpił rozwój środków transportu, od powozu, przez kolej, aż po samoloty. Co będzie dalej zobaczymy? Jaki Ty chciałbyś rozwiązać problem, który miałby tak duży wpływ na ludzkość?

#15 Jeśli miałbyś stanąć na czele rewolucji to czego by dotyczyła?

Pytanie może kontrowersyjne, ale zastanów się jaka zmiana ma dla Ciebie tak duże znaczenie, że byłbyś w stanie za nią walczyć? Walka o zmianę potrafi wzniecić rewolucję. W jakiej sprawie jesteś gotowy poprowadzić rewolucję?

#16 Co mógłbyś robić nawet za darmo?

Jaka praca sprawia Ci tak dużą frajdę, że byłbyś ją w stanie wykonywać nawet gdybyś nie otrzymywał z tego tytułu żadnych pieniędzy. Czy masz coś takiego co mógłbyś robić za darmo? Po prostu lubisz to robić i dlatego to robisz. Nie potrzebujesz dodatkowych bodźców do działania. Pomyśl o takich zajęciach, może to jest właśnie ten kierunek, w których powinieneś podążyć.

#17 O czym marzyłeś jak byłeś dzieckiem?

Dziecinne marzenia bywają irracjonalne, jednak mają swoją wartość. Pomyśl kim chciałeś być, gdy byłeś jeszcze dzieckiem. Co dawało Ci energię do działania?  Czy zrealizowałeś swoje dziecięce marzenia? Czy zostałeś Tym kim chciałeś? Jeśli tak, gratulacje, jeśli nie zastanów się co sprawiło, że jest inaczej, może warto powrócić do swojej dziecięcej pasji?

Oto kilka pytań, które mogą naprowadzić Cię na Twoją pasję. Mamy nadzieję, że ją odnajdziesz i zaczniesz robić w życiu to co kochasz i daje Ci szczęście.

Zbyt wiele ludzi umiera z obojętnym sercem i to okropny sposób na odejście z tego świata. Życie ofiarowuje nam zdumiewające możliwości, ale musimy mieć oczy szeroko otwarte, by je dostrzec.
Beth Hoffman

A czy Ty odnalazłeś już swoją pasję w życiu? Co jeszcze według Ciebie można zrobić, aby ją znaleźć? Podziel się swoją opinią i doświadczeniem w komentarzu.