Jak utrzymać motywację i zwiększyć szanse na sukces? Jakimi zasadami się kierować, aby to osiągnąć? Wielu z nas ma jakieś zasady, którymi kieruje się w swoim życiu. Niektóre z naszych codziennych zachowań weszły nam już w nawyk. Możemy mieć dobre bądź złe nawyki. Złe nawyki powinniśmy eliminować i zastępować tymi dobrymi. Dobre nawyki, praktykowane codziennie, będą miały pozytywny wpływ na nasze życie.

Posiadanie określonych zasad i postępowanie według nich to dobry sposób na uporządkowanie swoich emocji oraz większą pewność siebie. Zasady mogą nam pomóc w życiu i uczynić je lepszym. Zwłaszcza gdy są to zasady pozwalające nam żyć bardziej zdrowo, skuteczniej, bezpieczniej, inspirująco i ciekawie, które pozwalają nam wykorzystywać w pełni nasz potencjał.

Zasady i nawyki pozwalają nam mocniej stąpać po ziemi. Wprowadzają celowość postępowania do naszego życia. Ich zaletą jest także to, że w pewien sposób automatyzują nasze działania, dzięki czemu poświęcamy mniej czasu i energii na podejmowanie różnych decyzji, po prostu odwołujemy się do naszych zasad.

Każdy powinien sam przeanalizować swoje zachowania i opracować zasady i reguły postępowania dobre dla niego. Poniżej kilka inspiracji dotyczących różnych reguł i zasad, z których możesz skorzystać.

“Im człowiek ma mniej zasad, tym łatwiej je porzuca.” – Andrzej Majewski

Oto 18 zasad, które zwiększą szanse na Twój życiowy sukces i pozwolą Ci utrzymać motywację:

#1 Miej określony cel swojego działania

Kiedy masz zamiar coś zrobić, zawsze zadaj sobie pytanie i pomyśl: Co próbuję osiągnąć? Twoje działanie powinno mieć jakiś cel. Dotyczy to zarówno życia osobistego jak też zawodowego. Określenie rezultatu końcowego, zwizualizowanie efektu do którego zmierzasz, sprawi że będziesz bardziej skoncentrowany, lepiej dopasujesz potrzebne działania, a ponadto będziesz mógł zweryfikować, czy faktycznie uzyskałeś to co chciałeś zrealizować.

#2 Wszystko zależy od  nastawienia

“Życie to 10% tego, co nam się przydarza i 90% tego, jak na to reagujesz”. Codziennie każdy z nas znajduje się w różnych sytuacjach, stawiamy czoła różnym wyzwaniom i wszyscy mamy wybór, aby odpowiedzieć pozytywnie lub negatywnie na to co się nam przydarza. Widzieć przysłowiową szklankę do połowy pustą czy pełną. Twoje pozytywne nastawienie jest małą rzeczą, która robi dużą różnicę

#3 Traktuj innych tak, jak Ty byś chciał być traktowany

Ta „złota reguła” etyczna znana jest ludziom od bardzo dawna. Pisali już o niej starożytni mędrcy i filozofowie. Nie chodzi o to, co możesz zyskać od innych, ale o to, co im dajesz i co sprawia, że jesteś przyjemną i miłą osobą, z którą inni chcą nawiązać relację. Ten pozytywny sposób patrzenia na każdą interakcję z ludźmi, którą masz sprawi, że będziesz działał skuteczniej. Niezależnie od tego, czy chodzi o Twoich współpracowników, rodzinę czy klientów, bierz pod uwagę ich potrzeby i reaguj stosownie do nich. Zasada, aby nie czynić innym tego, czego nie chcemy, by nam uczyniono, nadal pozostaje aktualna.

#4 Dawaj więcej, niż bierzesz

To stosunkowo proste w teorii, praktyka jak to często bywa, wymaga od nas wysiłku. Dawaj od siebie więcej światu i innym ludziom, niż bierzesz i konsumujesz. Dotyczy to różnych aspektów. Dawaj więcej swojego czasu, zaangażowania, talentów, pieniędzy itp. Takie podejście wbrew pozorom będzie tworzyć dla Ciebie obfitość pozytywnych doświadczeń, buduje relacje i tworzy bogactwo. Jednak korzystne efekty uzyskasz wówczas gdy koncertujesz się najpierw na dawaniu i dostarczaniu wartości, a nie na sobie i swoich osobistych potrzebach.

#5 Obiecuj mniej, ale dostarczaj więcej

Jeśli nie jesteś pewien, czy na pewno dasz radę spełnić wszystkie oczekiwania, lepiej jest obiecać komuś mniej i na pewno dotrzymać danego słowa, niż naobiecywać wiele, a później nie spełnić tych obietnic. Najlepiej dostarczać to na co się z kimś umawiałeś, jednak przeważnie jeśli dasz komuś większą wartość niż się spodziewał zostanie to odebrane pozytywnie. W drugą stronę efekt będzie przeciwny, gdy ktoś się czegoś po Tobie spodziewa, a Ty tego nie zrealizujesz, pojawia się rozczarowanie i negatywna reakcja.

#6 Stosuj regułę KISS

Reguła KISS (Keep It Simple, Stupid) to zasada, która ma na celu kreowanie maksymalnie prostych rozwiązań. Chodzi o utrzymanie prostoty przy jednoczesnym zachowaniu użyteczności i realizacji założonego celu. Zasada ta znajduje zastosowanie w wielu działaniach których nadrzędnym celem jest wysoka skuteczność – począwszy od biznesu, poprzez projektowanie i design, a na życiu codziennym kończąc. Kiedy rzeczy wydają się przytłaczające lub zbyt skomplikowane, warto przemyśleć daną sytuację, szukając drogi do prostoty. Zwykle można rozbić rzeczy na mniejsze części lub uprościć problem, aby osiągnąć pożądany rezultat.

#7 Zrób to dobrze lub nie rób tego wcale

Jeśli nie uważasz, że możesz coś zrobić dobrze, nie odczuwasz przyjemności i pasji z danego zajęcia, czasem lepiej jest w ogóle tego nie robić, zamiast wykonać coś po łebkach i źle. Życie jest zbyt krótkie, by spędzać czas na robieniu rzeczy, z których nie jesteśmy dumni, których robienie nie daje nam satysfakcji i radości, na których nie zamierzamy skupić się w pełni. Od tej zasady istnieją oczywiście pewne wyjątki. Dotyczy to głównie nowych zajęć i zadań, których jeszcze nie wykonywaliśmy. Próbujemy coś zrobić, aby się czegoś nauczyć, zdobyć doświadczenie, sprawdzić, czy będzie nam to sprawiało przyjemność. Ogólna zasada powinna być jednak taka, że albo coś robisz i dajesz z siebie 100% albo w ogóle odpuszczasz i zajmujesz się czymś innym. Powinniśmy się skupiać na zajęciach, które potrafimy wykonać na prawdę dobrze, często lepiej niż ktokolwiek inny i które są w zgodzie z naszą pasją i zainteresowaniami. Wtedy uzyskiwane efekty i nasza satysfakcja z pracy będzie najwyższa.

#8 To co robisz, rób dobrze za pierwszym razem

Czasem pozorne oszczędności mogą nas kosztować praktycznie tą samą kwotę jaką zapłacilibyśmy od razu za lepszy, droższy produkty wyższej jakości. Tanie produkty, często są mniej trwałe, szybciej się zużywają, a ich zastąpienie kosztuje nas czas i pieniądze. Podobna zasada przekłada się na naszą pracę, powinniśmy dążyć do wykonywania naszych obowiązków dobrze za pierwszym razem, wszelkie błędy, poprawki i kiepsko wykonana robota, będzie wymagała korekt, które zabierają czas, pieniądze i inne zasoby. Powinniśmy dążyć do ograniczania marnotrawstw.

#9 Ucz się na błędach 

Ta zasada może wydawać się sprzeczna z potrzebą robienia wszystkiego dobrze za pierwszym razem, chodzi tu jednak o to, że rzeczą ludzką jest błądzić i popełniać błędy. Nie chodzi o to, że błądzenie i robienie błędów jest dobre, ale o to, że jest do pewnego stopnia nieuniknione. Jako ludzie czasem się mylimy, postępujemy niewłaściwie. Ważne jest jednak, aby nauczyć się wyciągać wnioski z naszych działań i jeśli mamy taką możliwość korygować i naprawiać nasze błędy. Poza tym z porażek i niepowodzeń człowiek się uczy najwięcej. Popełnianie błędów jest częścią procesu uczenia się. Nasze sukcesy pokazują nam przede wszystkim, że idziemy w dobrym kierunku.

Błędem jest bycie sparaliżowanym strachem przed zrobieniem błędu. Robienie błędów jest integralną częścią rozwoju człowieka. Jeśli wciągu ostatniego rok swojego życia nie jesteś w stanie wskazać żadnego błędu, który popełniłeś, to być może nie robisz nic dostatecznie wartościowego i za mało ryzykujesz. Sukces należy do tych, którzy próbują rozmaitych rzeczy i nie boją się porażek.

#10 Nie łącz życia prywatnego z zawodowym

Brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym może negatywnie wpłynąć na nas jako przedsiębiorców, pracowników, na nasze relacje i życie rodzinne. W teorii zasada jest prosta: należy znaleźć czas zarówno na pracę jak też na życie osobiste, jednocześnie nie mieszać tych sfer ze sobą, gdyż może to prowadzić do wielu komplikacji i negatywnych konsekwencji. W praktyce zachowanie „work-life balance” nie jest we współczesnym dynamicznym świecie takie proste. Są jednak na to pewne sposoby. Poznaj 7 kroków w kierunku osiągnięcia praktycznej równowagi i dobrej relacji między pracą a życiem prywatnym.

#11 Pracuj, aby żyć, a nie żyj, aby pracować

Praca to istotna część naszego życia. Jeśli Twoja praca jest Twoją pasją to wspaniale. Długie godziny spędzone w biurze, praca do późna, skreślanie kolejnych celów i zadań z listy rzeczy do zrobienia może dawać satysfakcję i przynosić korzyści jednak nie zapominaj, że życie to coś więcej niż tylko praca. Osoby, które czują, że żyją tylko po to by pracować, zdecydowanie powinny zastanowić się czy warto? Pamiętaj o swoich bliskich, relacjach, byciu częścią czegoś większego, o doświadczaniu przyjemności z bycia człowiekiem.

#12 Przysługi są silniejszą walutą niż pieniądze

Przysługi są silniejszą walutą niż pieniądze. Niezależnie od tego, czy chodzi o kwestie osobiste, czy zawodowe, pomoc niepieniężna buduje dużo bardziej znaczące długoterminowe relacje. Ma większy pozytywny wpływ na nasze więzi z ludźmi niż działania, które są wyraźnie powiązane z pieniędzmi. Bezinteresowna pomoc pokazuje, że naprawdę troszczysz się o kogoś. Poświęciłeś czas, dowiedziałeś się o czyiś potrzebach i zdecydowałeś, że możesz komuś pomóc i coś dla niego zrobić, nie oczekując nic w zamian. Taka postawa nie zawsze jest łatwa, jednak warto pamiętać o sile bezinteresownej pomocy innym.

#13 Naucz się cieszyć dyskomfortem związanym ze zmianą

Zbyt wiele z naszych problemów – czy to w biznesie, związkach, czy dnia codziennego – pochodzi z przywiązania do przeszłości. Ciesząc się dyskomfortem zmiany, otwieramy się na nowe możliwości, możemy spojrzeć na różne rzeczy z nowej perspektywy. Dzięki zmianom rozwijamy się i rośniemy. Nasze życie staje się bogatsze i pełne nowych doświadczeń. Nic nie pozostaje takie samo. Jedyne, czego można być, w życiu pewnym,to zmiana. Naucz czerpać się ze zmian jak najwięcej dobrego.

#14 Bądź cierpliwy i wytrwały

Cokolwiek robisz miej świadomość, że często na większy sukces i prawdziwe efekty trzeba poczekać. Droga do osiągnięcia celu wymaga czasu i pracy. Zbyt wiele osób pragnie natychmiastowej gratyfikacji, są niecierpliwi i pragną korzyści od razu, bez wysiłku. Myśl długofalowo. Twoje życie nie zawsze będzie rozwijać się i poprawiać tak szybko jak chcesz. Jednak gdy będziesz cierpliwy i wytrwały w swoich działaniach jesteś wstanie osiągnąć to czego pragniesz. Cierpliwość i wytrwałość to elementy naszej codziennej egzystencji, które powinniśmy w sobie rozwijać i pielęgnować.

#15 Uczciwość w stosunku do siebie i innych

Uczciwość, wywiązywanie się z danego słowa działanie w zgodzie z prawem, w poszanowaniu obowiązujących zasad, nawet gdy inni tego nie widzą lub nie oczekują jest bardzo ważna. Nie szukaj dróg na skróty mimo, że mogą przynieść Ci one korzyści materialne i sukces w szybkim tempie, jednak kosztem uczciwości. Pamiętaj: „Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto”.

#16 Bądź wdzięcznych

Bądź wdzięczny za to co masz. Pomyśl o wielu rzeczach i dobrodziejstwach, które posiadasz. Poświęć trochę czasu każdego dnia i pomyśl o jednej lub dwóch rzeczach, które masz, a które być może bierzesz za pewnik. Będąc świadomymi naszej pomyślności i tego jak wiele już posiadamy, o wiele łatwiej przyciągniemy do siebie jeszcze więcej pomyślności, szczęścia i bogactwa. Odczuwanie wdzięczności jest jedną z najważniejszych rzeczy w odnajdywaniu w sobie szczęścia.

Sprawdź:50 rzeczy, za które warto być wdzięcznym

#17 Każda minuta, która mogłaby być wykorzystana lepiej jest stracona

Szanuj swój czas i czas innych ludzi. Czas to najcenniejszy zasób, którym dysponujemy. W ciągu dnia pytaj siebie wielokrotnie: “Czy to co teraz robię jest najbardziej właściwą rzeczą, którą powinienem się zajmować? Unikaj pożeraczy czasu. Umiejętność zarządzania czasem to głównie planowanie, organizowanie i świadome budowanie dobrych nawyków związanych z produktywnością. Skuteczne zarządzanie czasem jest dziś nieocenionym talentem, zwłaszcza w sytuacjach, gdy doba wydaje się za krótka.

#18  Bądź w ruchu, baw się i spełniaj marzenia

Ważny jest ruch i działanie. Aby wykorzystać swój potencjał i spełniać marzenia musisz być aktywny, pełen sił i entuzjazmu. Ta zasada obejmuje wiele aspektów od dbania o swoje zdrowie, właściwe odżywianie i regularne ćwiczenia fizyczne, po rozwijanie swojego intelektu i umysłu. Bądź ambitny, nie przestawaj marzyć, stawiaj przed sobą wyzwania, realizuj je, a przy tym pamiętaj, o dobrej zabawie i uśmiechu.

“Sens życia, to nie zwykła, szara egzystencja czy przetrwanie, ale parcie do przodu, windowanie się do góry, osiąganie czegoś, zdobywanie”. – Arnold Schwarzenegger

A Ty jakimi zasadami kierujesz się w życiu? Czy Twoim zdaniem zasady są dobre i potrzebne, czy może raczej szkodzą, ograniczają i przeszkadzają w normalnym życiu? Podziel się swoją opinią w komentarzu.