Ludzie, którzy odnieśli sukces mają przynajmniej jedną wspólną cechę, nigdy nie przestają się uczyć nowych rzeczy. Oczywiście nikt nigdy nie będzie wiedział i umiał wszystkiego zwłaszcza we współczesnym świecie przesyconym informacją. Warto jednak się rozwijać i dodać do swojego repertuaru umiejętności kilka elementów. Nauki i odkrywania nowych rzeczy nigdy nie jest za wiele.

Nadal się uczę. – Michelangelo w wieku 87 lat

Oto 5 umiejętności, które warto opanować, aby być bardziej skutecznym.

#1 Naucz się występować publicznie

Szacuje się, że ok. 75% osób cierpi na tzw. glassofobię, czyli lęk przed wystąpieniami publicznymi. Boimy się nie tylko wystąpień przed dużą publicznością, również wystąpienia przed mniejszą widownią wzbudzają w wielu z nas niepokój i stres. Trzeba jednak w sobie przełamać ten strach i pracować nad swoimi umiejętnościami wystąpień publicznych. Opanowanie tej sztuki pomaga w komunikacji z innymi oraz może się przełożyć na nasz sukces w pracy. Badania przeprowadzone na pracownikach kadry kierowniczej potwierdzają, że ich awans i rozwój kariery w dużym stopniu był związany z ich zdolnościami w zakresie efektywnej komunikacji i przekazywania publicznie swoich idei. Na poziomie osobistym opanowanie strachu i rozwój kompetencji w zakresie wystąpień publicznych może wzmocnić Twoją pewność siebie i poprawić komfort w codziennych sytuacjach społecznych. Warto więc rozwijać swoje umiejętności prezentacji i wystąpień publicznych. Jeżeli chcesz być lepszym mówcą i zwiększyć swoje kompetencje w zakresie wystąpień publicznych przeczytaj też Sprawdzone sposoby na wystąpienia publiczne

#2 Naucz się zarządzać swoimi finansami osobistymi

Finanse osobiste wykraczają poza samo budżetowanie. Zarządzanie finansami osobistymi jest obecne we wszystkim co robimy z naszymi pieniędzmi, od zakupu samochodu, domu, po codzienne zakupy w sklepie spożywczym. Opanowanie zarządzania finansowego to bardzo ważna umiejętność. Powinniśmy planować nasze wydatki i oszczędności, myśleć o inwestycjach, aby pomnażać nasz kapitał. Zarządzenie pieniędzmi to proces, które rozkłada się na lata. Powinniśmy myśleć zarówno o perspektywie krótkoterminowej, jak również planować w perspektywie długoletniej. Ciągłe rozwijanie umiejętności zarządzania naszymi finansami przyniesie nam wiele korzyści.

#3 Ucz się języków obcych

Jeśli podróżowałeś za granice do kraju, w którym ludzie posługują się językiem, którego nie znasz, wiesz, że czułeś się trochę nieswojo. Umiejętność posługiwania się więcej niż jednym językiem jest bardzo przydatna. Ucząc się nowego języka otwierasz się na świat, a przy okazji poznajesz kulturę i zwyczaje nowego kraju. Prowadzone badania na świecie wskazują, że ucząc się nowych języków pobudzamy nasz mózg do działania i zwiększamy jego zdolności. Niektóre z badań wskazują, że nauka obcego języka pozwala też opóźnij wystąpienie demencji.

#4 Naucz się lepiej zarządzać czasem

Każdy z nas ma tylko 24 godziny w ciągu dnia i musimy starać się je wykorzystywać jak najbardziej efektywnie. Często stwierdzamy, że brakuje nam czasu, nie udaje nam się w ciągu dnia zrealizować wszystkich zakładanych zadań. Nauczenie się jak lepiej gospodarować naszym czasem jest bardzo ważną umiejętnością, którą warto opanować i rozwijać. Dobre panowanie nad czasem sprawia, że jesteśmy bardziej produktywni, możemy zrobić więcej. Rozwijaj w sobie umiejętności związane z zarządzeniem swoim czasem, a zobaczysz, że poczujesz się tak jakbyś zyskał kilka godzin w ciągu dnia. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o zarządzaniu czasem przeczytaj 16 wskazówek jak lepiej zarządzać czasem

#5 Opanuj sztukę negocjacji

Umiejętności negocjacyjne przydają się na co dzień w różnych sytuacjach. Czasem są to bardziej poważne negocjacje jak ustalanie ceny zakupu nieruchomości, negocjowanie wynagrodzenia za pracę lub mniej istotne kwestie jak ustalanie ze swoją drugą połówką, na który film pójdziecie do kina lub co zjecie ma kolację. Jeśli czujesz, że przeważnie w takich sytuacjach zostajesz na przegranej pozycji i to druga strona negocjacji osiąga to co chce, to powinieneś przysiąść mocniej do tematu i zwiększyć swoje umiejętności negocjacyjne. Warto w tym miejscu wspomnieć o książce Roberta Caldini na temat zasad wywierania wpływu na ludzi.

Oczywiście nie opanujesz umiejętności negocjacji w jeden wieczór ważna jest praktyka. Jednak jeżeli będziesz rozwijał w sobie te umiejętności na bieżąco przyczynią się one w dłużej perspektywie do tego, że będziesz osiągał częściej to co chcesz. Poświęć więc czas na naukę technik negocjacji, a przyniesie Ci to wymierne korzyści.

A ty jakie umiejętności uważasz za ważne? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu.