Jeśli jesteś przerażony w piątek 13-tego, prawdopodobnie nie jesteś sam, ponieważ wiele osób jest przesądnych. Piątek trzynastego to dzień powszechnie uważany za najbardziej pechowy w roku – jeżeli coś ma się wydarzyć, to z pewnością pójdzie źle. Oprócz Polski piątek 13 jest uznawany za dzień pechowy w krajach anglojęzycznych, francuskojęzycznych i portugalskojęzycznych. Podobne podejście do tej daty istnieje w krajach takich jak Estonia, Niemcy, Finlandia, Austria, Irlandia, Szwecja, Dania, Słowacja, Norwegia, Czechy, Słowenia, Bułgaria, Islandia, Belgia i Filipiny. Natomiast w Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy jest uznawany wtorek trzynastego, zaś we Włoszech piątek siedemnastego.

Strach przed piątkiem trzynastego jest nazywany „paraskewidekatriafobią”. Nazwa wywodzi się od greckich słów: paraskevi (piątek), dekatreis (trzynasty) oraz fobia (strach). Skąd wziął się strach przed piątkiem 13? Według jednej z teorii 13 października (w piątek) 1307 roku, na rozkaz Filipa IV Pięknego aresztowani zostali wszyscy templariusze we Francji. Filip kazał templariuszy spalić na stosie, a ich majątek sobie przywłaszczył. Według legendy, Ostatni Wielki Mistrz Zakonu, Jacques de Molay, zanim spłonął na stosie rzucił klątwę na Filipa IV, papieża Klemensa V i Wilhelma de Nogaret. Od tego momentu żaden z nich nie przeżył roku. Przekonanie o pechowości tej daty pojawiło się dopiero na początku XX wieku.

Piątek 13 nie jest jedyną fobią mimo, że żyjemy w coraz bardziej racjonalnym świecie, w którym nauka odgrywa bardzo dużą rolę, wiara w przesądy w Polsce i na świecie jest wciąż żywa, a praktykowane zwyczaje, których rozum nie obejmuje, a które odbierane bywają jako przynoszące szczęście lub pozwalające uniknąć pecha, są wśród ludzi dość powszechne. Z badań prowadzonych m.in. przez CBOS wynika, że w przesądy wierzy ponad połowa dorosłych Polaków. Wiara w nie wypływa ze stereotypów głęboko zakorzenionych w kulturze i tradycji. Przesądy i zabobony to często pozostałości dawnego systemu wierzeń. Ich źródeł można szukać w średniowieczu czy też w starożytności. Nie jesteśmy jedyny narodem, który wierzy w przesądy i różne gusła.

Oto 69 najpopularniejsze przesądy w Polsce i na świecie

#1 Nigdy nie składaj  życzeń urodzinowych zbyt wcześnie

Świętowanie, a nawet składanie komuś życzeń w okazji urodzin z wyprzedzeniem przynosi pecha, przynajmniej w Rosji.

#2 Nie umieszczaj dwóch luster naprzeciwko siebie

Nieskończone odbicia mogą wyglądać efektownie jednak w Meksyku istnieje przesąd, że ustawiając lustra naprzeciw siebie otwierają się drzwi dla diabła.

#3 Jeśli otrzymujesz coś ostrego, wręcz darczyńcy pieniądze

Według starego przesądu jeśli wręczasz komuś noże lub coś ostrego jak nożyczki w prezencie to osoba obdarowana powinna dać Ci symboliczną złotówkę w zamian. W przeciwnym razem grozi to pechem i zniszczeniem relacji.

#4 Po pogrzebie nie idź od razu do domu

Tradycja filipińska zwana “pagpag” mówi, że po pogrzebie ludzie nie powinni od razu wracać do swojego domu. W przeciwnym razie zły duch może za nami podążyć i wejść do środka. Na wszelki wypadek żałobnicy zatrzymają się w restauracji lub innym miejscu.

#5 Nie gwiżdż w pomieszczeniach

Pomijając zasady dobrego wychowania, pogwizdywanie podczas pracy może być problemem na Litwie, gdzie zabronione jest gwizdanie w pomieszczeniach, ponieważ uważa się, że ten dźwięk przywołuje demony.

#6 Nie składaj toastów wodą

Niemiecki przesąd zakłada, że jeśli składasz toast  wodą, to w rzeczywistości chcesz śmierci ludzi, z którymi pijesz. Pomysł wywodzi się z mitologii greckiej.

#7 Nie śpij z głową skierowaną na północ

Zgodnie z japońskim przesądem, spanie z głową w kierunku północnym to pech, ponieważ tak właśnie chowani są zmarli.

#8 Nie kładź butów na stole

W Wielkiej Brytanii uważa się to za pech, ponieważ symbolizuje to śmierć bliskiej osoby. W dawnych czasach, postawienie czyiś butów na stole było sposobem, aby powiadomić rodzinę, że ta osoba zmarła. W dzisiejszych czasach kładzenie butów na stole świadczy raczej o niezbyt dobrym wychowaniu danej osoby.

#9 Swędzące dłonie mają reperkusje finansowe

W Turcji swędząca prawa dłoń oznacza, że masz szansę zyskać pieniądze, jednak gdy swędzi Cię lewa dłoń oznacza to, że pieniądze stracisz.

#10 Nie baw się nożyczkami

Zgodnie z Egipskim przesądem bawienie się bez celu nożyczkami przynosi pecha. Poza tym może być po zwyczajnie niebezpieczne.

#11 Wdepnięcie w psie odchody nie jest koniecznie złe

W wielu krach wdepniecie w psie odchody kojarzy się z pechem. We Francji jest podobnie jeśli wejdziesz w psią kupę prawą nogą, natomiast jeśli wdepnąłeś lewą uznawane jest to za oznakę szczęścia.

#12 Ptasia kupa przynosi szczęście

Według rosyjskiego przesądu odchody ptaka, które trafią w Ciebie lub coś, co do Ciebie należy np. samochód, przyniesie Ci bogactwo.

#13 Sowa to zły omen

Istnieje egipski przesąd, że jeśli widzisz lub słyszysz sowę spodziewaj się strasznych wieści. Lepiej zatem zastanów się czy faktycznie chcesz spędzić noc w lesie.

#14 Sowa w twoim domu przynosi śmierć

Kolejny przesad dotyczący sowy. W Włoszech przesąd mówi, że jeśli sowa trafi do Twojego domu, ktoś z twojej rodziny umrze.

#15 Robienie na drutach na zewnątrz może wydłużyć zimę

Jeśli jesteś na Islandii i chcesz robić na drutach nie wychodź na dwór. Istnieje przesąd, że robiąc na drutach poza domem sprawisz, że zima będzie mocna i dłuższa.

#16 Nie baw się Yo-Yo

Władze Syrii zakazały używania Yo-Yo w 1933 roku ponieważ uważały, że zabawka ta odpowiedzialna jest za suszę.

#17 Nie chodź do fryzjera we wtorki

Według przesądu w Indiach, strzyżenie się we wtorek ściągnie na Ciebie nieszczęście.

#18 Nie dawaj w prezencie żółtych kwiatów

Dawanie żółtych kwiatów w Rosji oznacza, że przeklinasz osobę, której jej wręczasz. Żółte kwiaty oznaczają niewierność i skracają relację z daną osobą.

#19 Wylewaj wodę za osobą, aby zapewnić szczęście

W Serbii uważa się, że wylewanie wody za osobą przynosi szczęście. Zwyczajem Turków jest wylewanie wody za osobą, która wyjeżdża – ma to zapewnić spokojną i szybką podróż.

#20 Dzwony odpędzają zło

Irlandzkie panny młode są znane z tego, że mają przypięte dzwonki do swoich sukien ślubnych, aby odeprzeć złe duchy, które mogą próbować zrujnować ich małżeństwo. Gdy biją, wszyscy się cieszą, że demony zostają wygnane z najbliższej okolicy.

#21 Jedzenie mięsa koziego wpływa na porost włosów

Przesądne kobiety w Rwandzie nie jedzą mięsa z kozła z obawy, że spowoduje to u nich pojawienie się zarostu na twarzy.

#22 Kobiety w ciąży powinny ulegać swoim zachciankom

Istnieje kanadyjski przesąd, że matki oczekujące dzieci, które mają ochotę na rybę, ale jej nie jedzą, będą miały niemowlę z głową ryby. Kobiety w ciąży nie powinny jednak jeść asymetrycznych produktów spożywczych istnieje koreański przesąd, który mówi, że jedzenie podczas ciąży takiego posiłku może sprawić, że nowo narodzone dziecko będzie brzydkie.

#23 Nie chodź tyłem

W Portugalii chodzenie tyłem oznacza pecha. Powszechne jest przekonanie, że jeśli to zrobisz, pokazujesz diabłu, w którą stronę zmierzasz.

#24 Nie przechodź pod drabiną

Jest to dość znany przesąd, który prawdopodobnie wywodzi się z czasów średniowiecza. Drabina wtedy symbolizowała szubienicę, na której wieszano ludzi. Inna wersja mówi, że źródłem tego zabobonu jest fakt, że drabina oparta o ścianę tworzy trójkąt – znak Trójcy Świętej i przechodząc pod nią jest okazaniem braku szacunku co przynosi nieszczęście.

#25 Strzeż się pełni księżyca

Księżyc w pełni jest często kojarzony z chaosem i złymi mocami, wilkołakami itp. Każdego miesiąca szpitale, gdy jest pełnia doświadczają napływu pacjentów. Przestępcy stają się bardziej agresywni. Ludzie bardziej denerwują się niż normalnie – i to wszystko podobno dzięki wpływowi księżyca w pełni.

#26 Do szpitala idź w środy, a wypisuj się w poniedziałek

Według kolejnej „miejskiej legendy” najlepszym dniem na pójście do szpitala jest środa. Najlepszy dzień na wypis ze szpitala to poniedziałek. Najgorszy możliwy dzień na wypis to sobota, bo według przesądu jest wielce prawdopodobne, że do niego szybko wrócisz.

#27 Nie mów tego samego słowa w tym samym czasie co twój przyjaciel

Według przesądu we Włoszech, jeśli powiesz to samo słowo w tym samym momencie, co ktoś inny, nigdy nie wyjdziesz za mąż. Aby cofnąć ten zły omen, musisz natychmiast dotknąć nosa.

#28 Zbite lustro przynosi 7 lat nieszczęścia

Lustra uznawane są za niezwykle silne magiczne narzędzie, od lat używano je do magii i czarów. Stłuczenie lustra ma przynosić siedem lat nieszczęścia. W starożytności wierzono, że odbity wizerunek człowieka zawiera w sobie część jego duszy, a więc zniszczenie wizerunku (lustra) oznacza zniszczenie duszy. Ten przesąd jest stary i powszechny. Gdy zbijesz lutro czym prędzej wyrzuć je do śmietnika. Sprzątnięcie szkła podobno odczynia zły urok.

#29 Uważaj na „złe oko”

„Złe oko” to pradawne i rozpowszechnione w wielu kulturach wierzenia w to, że spojrzenie pewnych osób może sprowadzać cierpienie i nieszczęście, jak ubóstwo, choroba czy nawet śmierć. Zbliżony charakter ma przekonanie, że nie należy chwalić dzieci i ich talentów, gdyż spowoduje to przeciwne, negatywne skutki w ich rozwoju.

#30 Nie śpiewaj przy stole

To jest coś czego na pewno nie powinieneś robić podczas wieczornej kolacji. W Holandii śpiewanie ulubionej melodii przy stole obiadowym oznacza, że śpiewasz dla diabła.

#31 Nie siedź na rogu stołu

Osoba, która siedzi na rogu stołu zostanie starą panną lub starym kawalerem

#32 Korzystaj z “Króliczej łapki” i mów “Królik Królik” co miesiąc

Królicza łapka jako talizman i symbol szczęścia, znana jest niemal na całym świecie. Pierwsze wzmianki o mocy króliczej łapki pojawiają się już w 600 roku p.n.e. i wywodzą się z kultury Celtów. Wierzenia, że przedmiot ten przynosi szczęście, są obecne w kulturze zarówno krajów Europy i Afryki, a także obu Ameryk oraz Azji. W Wielkiej Brytanii i Ameryce Północnej istnieje przesąd, że powiedzenie “Królik Królik” lub “Biały królik” pierwszego dnia każdego miesiąca zapewnia szczęście w tym miesiącu.

#33 Nie przekraczaj progu lewą nogą

W Hiszpanii wejście do pokoju lewą stopą przyniesie Ci pecha. Zawsze lepiej jest wejść lub wyjść najpierw stawiając prawą stopę.

#34 Nie otwieraj parasoli w pomieszczeniu

Zgodnie z tym przesądem, jeśli otworzysz parasol przed wyjściem na zewnątrz, pech będzie “padał” na Ciebie. Są tacy, którzy twierdzą, że ta wiara pochodzi od wczesnych Egipcjan, podczas gdy inni twierdzą, że pochodzi ona od Brytyjczyków z XVIII wieku, kiedy wodoodporne parasole – z metalowymi szprychami i dużym obwodem – mogły spowodować obrażenia, jeśli zostaną otwarte w domu.

#35 Zjedz winogrona w sylwestra

W Hiszpanii, zamiast całować kogoś o północy w Nowy Rok, zachęca się do zjedzenia 12 winogron na szczęście. Jeżeli chcecie sprawdzić czy ten zwyczaj rzeczywiście przynosi szczęście, przygotujcie 12 winogron przed północą w sylwestra,  włączcie pierwszy kanał hiszpańskiej telewizji i zjedzcie ze smakiem pamiętając o zasadzie – jedno uderzenie zegara jedno winogrono, ni mniej ni więcej.

#36 Ukryj swoje kciuki podczas przechodzenia obok cmentarza

Niektórzy ludzie mają tendencję do wstrzymywania oddechu, gdy przechodzą koło cmentarze, ale w Japonii trzeba schować kciuki, aby chronić swoich rodziców. Japońskie słowo “kciuk” oznacza “palec-rodzic”, więc ukrycie go chroni przed śmiercią.

#37 Niezręczna cisza oznacza, że przechodzi koło nas anioł

Gdy nagle w rozmowie zapada niezręczna cisza oznacza to, że mija nas anioł.

#38 Nie stawaj na studzience

Poza zwykłym ryzykiem, że można wpaść do środka, jeśli studzienka jest źle zabezpieczona, w Szwecji trzeba uważać na włazy z literą „A”, nadepnięcie na taką studzienkę, może skutkować złamanym sercem i przynosi pecha.

#39 Nie obcinaj paznokci po zmierzchu

Wiele kultur uważa, że obcięcie paznokci po zachodzie słońca jest dużym błędem i przynosi nieszczęście. Jeden z japońskich przesądów stwierdza, że może to spowodować nawet przedwczesną śmierć.

#40 Rozsypana sól zwiastuje kłótnie

Rozsypana sól zapowiada kłótnie i nieporozumienia. Żeby im zapobiec weź szczyptę soli i rzuć przez lewe ramię.

#41 Nie żuj gumy wieczorem

W Turcji wierzy się, że pod wpływem ciemności guma do żucia zamienia się w naszych ustach w ludzkie mięso.

#42 Nie skacz przez dziecko

Kolejna rzecz, której nie powinieneś robić w Turcji. Przeskocz nad dzieckiem, a spowoduje to, że spadnie na nie klątwa na skutek, której nie urośnie.

#43 Zakaz bananów na pokładzie statku

Niektórzy rybacy, nie chcą wnosić bananów na swoje łodzie, bo przynosi to pecha. Brak bananów na pokład daje im poczucie większego bezpieczeństwa i kontroli nad bardzo niebezpiecznymi i nieprzewidywalnymi sytuacjami.

#44 Żołędzie zapewnią Ci młodość

Kobiety w dawnej Wielkiej Brytanii często trzymały żołędzie w kieszeniach, aby zapewnić sobie młodą cerę. To może być Twoja ulubiona sztuczka przeciw starzeniu się.

#45 Nie zapalaj trzech papierosów jedną zapałką

Zapalanie 3 papierosów jedną zapałką wróży pecha. Przesąd ten znany jest od wojny krymskiej zwłaszcza wśród żołnierzy. Twierdzono, że zanim trzeci papieros się zapali, snajper będzie miał czas, aby namierzyć żołnierza i go zabić. Niektórzy uważają, że przesąd mógł zostać wymyślony przez potentata zapałek Ivara Kruegera, który chciał pobudzić swój biznes. Podobnie należy unikać zapalania papierosa od płomienia świecy, które także ma powodować nieszczęście.

#46 Nie pozwól swojej torebce dotknąć podłogi

Umieszczenie portmonetki lub portfela na podłodze oznacza, że zostaniesz bez grosza. Dlatego lepiej nie kładź swojej torebki z pieniędzmi na podłodze.

#47 Uważaj na pechowe zwierzęta

Była już mowa o sowach, natomiast ludzie w Irlandii i Szkocji uważają, że zobaczenie samotnej sroki przynosi pecha. Dla Południowych Koreańczyków pechowym zwierzęciem jest wrona. Powszechny jest też strach przed czarnym kotem. Koty były często niesłusznie postrzegane jako symbol pecha i złych czarów. Jeśli czarny kot przejdzie Ci drogę, to możesz poczekać, aż ktoś inny przejdzie przed tobą, albo cofnąć się do domu i na chwilę usiąść.

#48 Nie witaj się przez próg

Witanie się przez prób przynosi pecha. Próg oddziela bezpieczne wnętrze domu od złego świata zewnętrznego. Stanie gościa w progu i witanie się z nim niesie ze sobą ryzyko przyniesienia do domu złych mocy

#49 Jeśli ślub to tylko w miesiącu z literka R

Jeśli bierzesz ślub to tylko w miesiącu z listerą „R”, która symbolizuje rodzinę i ma zapewnić szczęście w małżeństwie.

#50 Kominiarz przynosi szczęście, a zakonnica pecha

Widząc kominiarza, łapiemy się za guzik i wypowiadając życzenie, możemy śmiało liczyć, że się spełni. Przesąd ten ma swoje źródło w czasach, gdy od czystości komina zależało ogrzanie domu. Włosi są przekonani natomiast, że dostrzeżenie zakonnicy poza klasztornymi murami przynosi pecha i nieszczęście.

#51 Ochroni cię czerwona wstążka

Czerwony kolor, to magiczny kolor, który odgania zło. Wiązanie kokardki, koniecznie czerwonej na wózku i przy łóżeczku dziecka ma zapewnić, że nikt nie rzuci na niemowlaka uroku.

#52 Nie noś czerwonego podczas burzy

Jedna uwaga co do czerwonego. Czerwony z pewnością jest krzykliwym i odważnym kolorem, który jak już wspomniano może odganiać złe moce, jednak na Filipinach uważa się, że kolor czerwony przyciąga błyskawicę. Zastanów się zatem dwa razy czy warto zakładać tą czerwoną kreację skoro przewidują opady deszczu.

#53 Unikaj osób z pustym wiadrem

W Rosji istnieje przesad, że zobaczenie osoby, która niesie puste wiadro przynosi pecha. Przesąd powstał podobno dlatego, że car Aleksander II został zabity przez osobę z pustym wiadrem.

#54 Nie zabijaj pająków

Pomijając moralny aspekt zabijania istot żywych, według funkcjonującego przesądu jeśli zabijesz pająka wpłyniesz na pogodę i następnego dnia będzie padać deszcz.

#55 Nie mów nikomu dokąd się wybierasz

W Senegalu  nie mówi się innym o swoich planach podróży, bo wierzy się, że może to zespuć podróż.

#56 Wystrzegaj się pechowych liczb

Za najbardziej powszechną pechową liczbę uznawana jest oczywiście 13. Dlaczego? W wielu kulturach antycznych szczególne znaczenie miała liczba 12. Starożytni Babilończycy uznawali, że porządek świata oparty jest na 12. Stąd też kalendarz podzielony jest na 12 miesięcy, mamy 12 znaków Zodiaku oraz po 12 godzin dnia i nocy. Liczba trzynaście nie mieściła się w tym porządku. Podczas Ostatniej Wieczerzy przy stole zasiadło 13 ludzi – Jezus i jego 12 apostołów. Według biblijnych przekazów, trzynastym zaproszonym był Judasz, który zdradził Jezusa. Ludzie zaczęli wierzyć, że 13 nosi za sobą złe moce. Często obawiamy się również liczby 666, “liczby diabła” lub “liczby bestii”. Japończycy i Chińczycy podobnymi uczuciami darzą cyfrę „4″, która jest u nich związana ze śmiercią (bierze się to z faktu, że zarówno „cztery”, jak i „śmierć”, wymawia się w ich językach podobnie). Z kolei 7 to liczba uważana za mistyczną i przez wielu uznawania jest za najbardziej szczęśliwą liczbę.

#57 Unikaj spania z włączonym wentylatorem

Wielu mieszkańców Korei Południowej unika spania z włączonymi w pokoju wentylatorem, bo może to sprowadzić śmierć. Przeciętni ludzie na temat śmierci od wentylatorów mają dziesiątki własnych teorii. Rozwiązaniem tego problemu jest ponoć otwarcie okna.

#58 Nacieraj nowonarodzone dzieci serem

Przesąd pochodzi z ze średniowiecznej Anglii i dotyczy kobiet w ciąży. Spodziewające się dziecka kobiety, przygotowywały dojrzewający ser, który leżakował przez 9 miesięcy. Nazywano go „jęczącym”, więc gdy nadszedł czas porodu, czyli „czas jęczenia”, cała rodzina dzieliła się i zajadała ten ser, a skórkę po tym posiłku zostawiano – w dzień chrzcin nacierano nią dziecko, żeby zapewnić mu długie i dostatnie życie.

#59 Wskazywanie palcem wskazującym rzuca zły urok

W przeszłości uznawano wskazywanie palcem na inną osobę za bardzo złowróżbne. Było to równoznaczne z rzucaniem na kogoś klątwy. Wierzono bowiem, że wskazujący palec przesyła w danym kierunku złą energię.

#60 Nie siadaj na poduszce

W Malezji uważa się, że siadanie na poduszce wywołuje na pośladkach czyraki, pęcherze i wrzody.

#61 Początkujący ma szczęście

“Szczęście początkującego” to pomysł, że nowicjusze mają dużo większe prawdopodobieństwo, aby wygrać nawet z ekspertem, gdy po raz pierwszy spróbują sportu, gry lub jakieś innej aktywności.

#62 Jeśli się wrócisz, to coś złego się zdarzy

Zawracanie drogi od zawsze w wielu kulturach uważane było za zły znak, człowiek który zawraca z obranej wcześniej drogi przerywa magiczny krąg życia, jeśli to zrobi, powinien usiąść na chwilę, aby krąg miał szansę z powrotem się domknąć. Następnym razem gdy się wrócisz do domu, bo czegoś zapomniałeś lepiej przysiądź na chwilę, aby odegnać złe moce.

#63 Krzyżowanie palców i trzymanie kciuków przynosi szczęście

Krzyżowanie palców ma odganiać złe duchy i przynosić nam szczęście. Trzymanie za kogoś kciuków ma przynieść danej osobie powodzenie i sukces.

#64 Podkowa przynosi szczęście

Podkowa uznawana jest za amulet przynoszący domom, nad których drzwiami wisi, szczęście i powodzenie. Ponadto ma chronić przed złymi wpływami diabła i wszelkich sił nieczystych.

#65 Opal przynosi nieszczęście

Ten piękny kamień sam miał niewątpliwie ogromnego pecha, kiedy w związku z publikacja książki Anne of Geiersten autorstwa Sir Waltera Scotta, stał się minerałem „non grata” na brytyjskim dworze. Książka ta wywarła taki wpływ na wizerunek Opalu, że krótko po jej publikacji, ceny spadły o 50%. Kamień ten ma przynosić pecha każdemu, kto go nosi.

 #66 Czterolistna koniczyna przynosi szczęście

Źródła podają że ten talizman szczęścia występuje raz na 10.000 razy. Czterolistna koniczyna uważna jest za symbol aktywnej siły życiowej oraz szczęścia.

#67 Nie kuś losu

Na Kubie, jeśli oświadczysz, że to “el ultimo” – twój ostatni drink, kusisz los, a wkrótce po tym nadejdzie śmierć. Unikanie kuszenia losu jest powszechną praktyką. Gdy już nam się coś wymsknie z ust i boimy się, że “los” pokrzyżuje nam nasze plany – “odpukujemy w niemalowe drewno”.

#68 Odpukaj w niemalowane drewno

Odpukać w niemalowane, to powszechny przesąd w wielu kulturach. Ludzie uderzają swoimi kostkami w kawałek drewna. Ma to przynieść szczęście i sprawić, aby los nam sprzyjał i aby nie zapeszyć naszym planom. Prawdopodobnie zwyczaj ten narodził się jeszcze w czasach celtyckich. Drewnu nadawano wtedy magiczną moc odpędzania zła, a drzewa miały posiadać specjalne właściwości.

#69 Jeśli wstajesz z łóżka to tylko prawą nogą

Są różne interpretacje tego przesądu jedni mówią, że wstając lewą nogą będziesz miał zły humor według innych interpretacji będziesz miał pecha i nieudany dzień.

Czy może być jakiś pożytek z wiary w przesądy?

Pierwsza myśl jaka przychodzi racjonalnej osobie do głowy to kategoryczne – „Nie”. Chcemy być sprawcami tego co się dzieje, nasze działanie, decyzje i zaangażowanie powinno definiować kim jesteśmy i co osiągamy oraz co nam się przytrafia w życiu. Nie dopuszczamy do siebie myśli, że jakieś gusła, zewnętrzne siły i zabobony będą dyktować naszą przyszłość.

Prowadzone badania m.in. na Uniwersytecie Kolońskim, wykazały jednak, że wiara w siłę życzeń i talizmanów może przekładać się na większą wiarę we własne możliwości, a tym samym może sprzyjać lepszym osiągnięciom. Przykładem mogą być np. sportowcy, którzy przed zawodami wykonują przedziwne czynności, które ze sportem nie mają nic wspólnego, a które mają potencjalnie sprawić, że zwyciężą w danej rywalizacji.

Podczas prowadzonych eksperymentów ustalono, że przesądy znacznie zwiększały pewność siebie osób badanych, co przekładało się na lepsze osiągnięcia. Większa wiara we własne możliwości motywowała również do większej wytrwałości i cięższej pracy.

„Żyjemy w takim dziwnym świecie, w którym łatwiej jest rozbić atom, niż obalić przesąd”. – Albert Einstein

Wiara w przesądy jest silna, a ich praktykowanie niemal powszechne. Przesądy powstały z ludzkich obserwacji na przełomie wielu lat jako reakcja na rzeczy i zjawiska, których nie potrafiliśmy wyjaśnić. Były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Szereg przesądnych zachowań wykonujemy niekoniecznie wierząc w ich magiczną moc. Przesądy towarzyszą nam od dziecka i w ramach socjalizacji mniej lub bardziej świadomie je przejmujemy, jako swoisty element naszej kultury. Wiemy, że przesądy są irracjonalne, sprzeczne z prawami natury i ogólnie przyjętą logiką jednak mimo wszystko wiele osób im ulega. Czasem ziarno irracjonalności może pomóc w niektórych kontekstach. Mając ze sobą „talizman” na egzaminie nie zwiększymy co prawda naszej wiedzy, jednak może to działać jak efekt „placebo” i teoretycznie da nam większą pewność siebie. Każdy z nas ma swoje własne doświadczenia z przesądami. Warto mieć świadomość, że przesądy mogą mieć wpływ na to w jaki sposób podejmujemy decyzje w domu, w pracy oraz w życiu publicznym. Jeśli podejdziemy do nich z przymrużeniem oka, mogą one w pewien sposób ubarwić i rozweselić nasze życie. Jednak zbytnie pokładanie wiary w siłę sprawczą przesądów lub rozwijanie w sobie lęku przed określonymi zdarzeniami może przynieść nam więcej szkody niż korzyści.

A Ty jakie znasz jeszcze inne przesądy? Czy przesądy przynoszą nam więcej pożytku czy szkody? Podziel się swoją opinią w komentarzu.