Jak osiągnąć dobrą relację miedzy swoją pracą i życiem osobistym? Koncepcja równowagi między pracą, a życiem prywatnym (ang. work-life balance) wydaje się polaryzować opinie we współczesnym społeczeństwie. Niektórzy twierdzą, że osiągnięcie pozytywnej relacji między pracą zawodową, a życiem osobistym jest kluczem do szczęśliwej i produktywnej egzystencji, podczas gdy inni uważają, że w obecnych czasach ta koncepcja nie ma sensu.

W świecie stale dzwoniących smartfonów, pracy nad projektami dostępnymi w chmurze z każdego miejsca na Ziemi i wszechobecnego Internetu wyznaczenie jasnej granicy, kiedy jesteśmy w pracy, a kiedy poświęcamy czas na życie prywatne jest coraz trudniejsze. Ponadto rozwój kariery często wiąże się z potrzebą  pracy po godzinach i rozwiązywaniem trudnych, złożonych problemów.

Nie będziesz wykonywać swojej pracy dobrze, jeżeli praca to jedyne co robisz w życiu.

Prowadzone badania sugerują też, że istnieje pewien punkt krytyczny jeśli chodzi o wynagrodzenie, po przekroczeniu którego koszty i poświęcenie związane z wykonywaną pracą przekraczają korzyści z tytułu wyższych zarobków. Jednak mimo wszystko, są osoby, którzy odnoszą sukcesy w pracy, a jednocześnie prowadzą satysfakcjonujące życie osobiste. Jak one to robią?

7 kroków do osiągnięcia idealnej relacji między pracą a życiem prywatnym

Poznaj 7 kroków w kierunku osiągnięcia praktycznej równowagi i dobrej relacji między pracą a życiem prywatnym, która może przyczynić się do Twojego lepszego zdrowia, produktywności i szczęścia:

#1 Naucz się w pracy mówić „Nie”

Jeśli jesteś ambitnym, zdolnym i skutecznym pracownikiem na pewno jesteś chętnie angażowany w różne przedsięwzięcia. Twój szef i współpracownicy często zawracają się do Ciebie z różnymi prośbami, bo wiedzą, że praca, którą wykonujesz jest dobrej jakości. Jeśli dodatkowo wykazujesz zaangażowanie, masz pozytywne i entuzjastyczne nastawienie możesz stać się głównym cele zadań pilnych, które są do wykonania na „już”. A także innych pozaprogramowywać zajęć, które się pojawiają i szukają osoby, która mogłaby je wykonać.

Chociaż nie powinieneś zmieniać swojego pozytywnego nastawienia i stać się całkowicie nieelastycznym w oczach swojego szefa i kolegów z pracy, powinieneś zawsze podejmować decyzję o wzięciu na siebie kolejnego zadania mając na uwadze swoje aktualne obowiązki i priorytety. Musisz jasno argumentować dlaczego w danej sytuacji nie podejmiesz się wykonania kolejnego zadania, czy nie poprowadzisz następnego większego projektu.

Aby sobie ułatwić podejmowanie decyzji, zawsze miej spisane swoje aktualne zadania, ich priorytety oraz oszacowany czas na ich wykonanie. Miej też na uwadze swój opis stanowiska pracy i zadania, które jesteś zobowiązany wykonywać. Jeśli pojawia się coś co znacznie odbiega od tego do czego zostałeś zatrudniony, a angażuje to Twój cenny czas, jest to dobry powód, aby odmówić wykonywania tego zadania.

Powinno Ci to dać większą pewność przy ocenie swojego bieżącego obciążenia pracą i odrzucaniu próśb i wniosków innych osób. Z biegiem czasu pozwoli to również na budowanie wzajemnego szacunku z Twoim szefem i kolegami oraz łatwiejsze egzekwowanie określonych godzin pracy.

“Pięć najważniejszych słów w twoim życiu: Nic nie muszę, wszystko mogę”.

#2 Twórz elastyczne grafiki mając na uwadze szerszą perspektywę

Tworzenie codziennego harmonogramu pracy może przyczynić się do zwiększenia Twojej produktywności i bardziej korzystnej relacji miedzy życiem zawodowym, a prywatnym. Opracowując takie plany dnia staraj się jednak, aby nie były one zbyt sztywne i mało elastyczne. Planowanie wszystkiego co do minuty mija się z celem, życie bywa nieprzewidywalne. Między kolejnymi wydarzeniami w kalendarzu zachowuj pewne odstępy czasu.

Planując dzień weź też pod uwagę potrzebę przerw, podczas których będziesz mógł oderwać się od wymagających zadań, przez chwilę się odprężyć i zrelaksować. Oprócz zadań służbowych uwzględnij również inne obowiązki, zwłaszcza te które dotyczą Twoich bliskich i życia osobistego. Tak zaplanowany grafik, pomoże Ci zachować lepszą równowagę między pracą, a życiem prywatnym.

Aby ułatwić sobie planowanie rozpatruj grafik w perspektywie miesiąca. Bierz pod uwagą sprawy zawodowe i osobiste. Nie bój się również planować dłuższych godzin w pracy, są dni gdzie będziesz musiał pracować dłużej i więcej, jest to normalne. Pamiętaj jednak, aby takie wytężone dni pracy równoważyć wydarzeniami w Twoim harmonogramie, które pozwolą na odpoczynek, relaks, hobby, spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Proaktywne podejście do uwzględniania spraw osobistych w harmonogramie zapewnia, że nie zostaną one przeoczone w miarę pojawiania się nowych zadań związanych z pracą. Zidentyfikuj okresy np. bezpośrednio przed pracą lub po niej i dodaj je do swojego codziennego harmonogramu, aby stworzyć możliwość dodatkowej interakcji z bliskimi. Nawet jeśli nie jesteś w stanie spędzać czasu ze swoim partnerem czy dziećmi przed rozpoczęciem dnia pracy, dlaczego nie zdecydujesz się na rozpoczęcie pracy wcześniej, aby mieć więcej czasu wieczorem? Szukaj możliwości i planuj swój grafik, aby uwzględniał on zarówno sferę zawodową jak i prywatną.

#3 Porozmawiaj ze swoim szefem i ustal elastyczny czas pracy

Jeśli pracujesz na etacie obowiązuje Cię czas pracy i określone zasady organizacyjne. Współczesny świat się szybko zmienia, a dotyczy to również tego w jaki sposób pracujemy. Mobilność i nowe technologie umożliwiają nam pracę zdalną, dzięki czemu nie jesteśmy przywiązani do swojego biurka w biurze. Również elastyczny czas pracy pomaga wielu pracownikom w krajach o rozwiniętych gospodarkach na osiąganie pozytywnej równowagi między życiem zawodowym, a prywatnym.

Jeśli masz w pracy możliwość korzystania z pracy zdalnej i elastycznych godzin pracy korzystaj z tej możliwości. Jeśli w Twojej organizacji nie jest to jeszcze praktykowane porozmawiaj, ze swoim szefem i wyjdź z taką propozycją. Oczywiście musisz mieć przygotowane uzasadnienie dla Twojego elastycznego grafiku, czy pracy zdalnej oraz jasno określony plan co i kiedy będziesz robił oraz jakie będą efekty Twojej pracy zdalnej. Porozmawiaj i wynegocjuj wzajemnie korzystne warunki dla Ciebie i Twojego pracodawcy. Kluczem jest proaktywne podejście i wyjście do swojego menedżera z takim pomysłem, w formie propozycji biznesowej dobrej dla obu stron.

#4 Bądź bardziej energiczny i inwestuj czas w aktywność fizyczną

Ten krok wymaga inwestycji czasu i dodania dodatkowych zadań związanych z ćwiczeniami i treningiem do Twojego, zapewne już i tak napiętego harmonogramu. Może być to czasem trudne jednak jest opłacalne. Gdy zaczniesz ćwiczyć i budować swoją wytrzymałość, z czasem przyniesie Ci to wiele korzyści. Twój poziom energii będzie wyższy oraz będziesz miał więcej siły na realizację innych zadań, które musisz wykonać. Dzięki sprawności fizycznej Twoja produktywność również będzie większa. Wybierz aktywność najbardziej odpowiednią dla Ciebie. Trening siłowy, bieganie, pływanie, fitness, jest wiele możliwości.

Okazuje się, że regularny ruch wpływa na poprawę nie tylko wydolności organizmu, lecz także wydolności umysłowej, poprawia pamięć i koncentrację. Może to być nieocenione zwłaszcza na początku dnia, więc zastanów się nad porannym czasem na ćwiczenia fizyczne. Dodatkowo wysiłek fizyczny sprawia, że Twój poziom stresu się obniża, co korzystnie wpływa na Twoją efektywność i samopoczucie.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o korzyściach jakie daje aktywność fizyczna przeczytaj 6 powodów, że ćwiczenia fizyczne pomagają osiągnąć w życiu sukces

#5 Panuj nad technologią i wykorzystaj ją na swoją korzyść

Czasami mamy tendencję do postrzegania technologii jako wpływowej siły, która kontroluje wiele naszych codziennych obowiązków i czynności. Często we współczesnym świecie stajemy się jednak niewolnikami technologii. Dzień pracy wydaje się nigdy nie kończyć. Mając służbowy telefon czy laptopa nawet po wyjściu z pracy możemy nadal pracować. Ma to oczywiście swoje zalety kiedy świadomie decydujemy się pracować zdalnie w trybie „home office”, gorzej jednak jeśli bycie ciągle „pod telefonem” zaczyna negatywnie wpływać na naszą sferę życia prywatnego i relacje rodzinne.

Przejmij kontrolę nad technologią w codziennym życiu. Kiedy trzeba wykorzystaj ją na swoją korzyść, aby ułatwić sobie pracę, oszczędzić czas wykonując wiele zadań on-line jak zakupy czy zarządzanie finansami, nauka nowych rzeczy. Jednak kiedy potrzebujesz się skupić lub poświęcić czas na bycie z bliskimi czasem po prostu warto całkowicie wyłączyć wszelkie technologiczne rozpraszacze. Jeśli spędzasz czas z dziećmi nie wysyłaj służbowych maili i nie wykonuj służbowych telefonów. Są momenty w życiu, kiedy należy po prostu wyłączyć telefon i cieszyć się chwilą.

Technologia może Ci umożliwić wykonywanie wielu zadań i zoptymalizować codzienną produktywność, jednak korzystaj z niej mądrze.

#6 Pozbądź się bezproduktywnych zdań i osób, które drenują Twoją energię

Z uwagi na to, że niektóre z opisanych rozwiązań wymagają poświęcenia czasu, będziemy go zatem musieli uzyskać, dzięki pozbyciu się mnie produktywnych aktywności. Wiele osób poświęca swój czas na zajęcia całkowicie niepotrzebne i zbędne oraz takie które odbierają im energię nie dając dodatkowej wartości.

Najpierw określ, co jest najważniejsze w Twoim życiu. Ta lista będzie różna dla każdego z nas, więc upewnij się, że odzwierciedla ona Twoje priorytety, a nie czyjejś. Ważne jest abyś oceniał i priorytetyzował swoje osobiste i zawodowe aktywności. Następnie rezygnuje z realizacji tych, które nie mają żadnej wartości oraz minimalizuj czas spędzanych na nieistotnych zadaniach. W ten sposób zyskasz dodatkowy czas w ciągu dnia, który będziesz mógł przeznaczyć na bardziej istotne zadania, które przybliżą cię do realizacji Twoich celów zawodowych i osobistych.

Czasem będziesz musiał zerwać relacje lub ograniczyć kontakty z ludźmi, którzy drenują Twoją energię i wstrzymują Twój rozwój, a co najważniejsze poświęcasz na te znajomości niepotrzebnie czas. Skoncentruj się na ludziach i działaniach, które dają Ci największą wartość.

“Jeśli to, co robisz, nie przybliża Cię do Twojego celu, to Cię od niego oddala”.
Brian Tracy

#7 Odpuść perfekcjonizm

Wiele osób, zwłaszcza tych które stawiają przed sobą cele w życiu ma też tendencje do perfekcjonizmu i chęci zrobienia wszystkiego idealnie. Czasem jednak ta wydawać by się mogła dobra cecha przeszkadza. Powoduje, że tracimy czas na tworzenie idealnych rozwiązań, kiedy efekt który już osiągnęliśmy jest wystarczający do realizacji celu. Dodatkowo stresujemy się i zużywamy naszą energię, aby osiągnąć perfekcyjny naszym zdaniem rezultat.

Czasem perfekcjonizm może się przeradzać w pracoholizm i negatywnie odbić się na innych obszarach naszego życia. Kluczem do uniknięcia wypalania jest odpuszczenie perfekcjonizmu. W miarę, jak życie staje się coraz bardziej rozbudowane i mamy więcej obowiązków, bardzo trudno jest – zarówno neurologicznie, jak i psychicznie – utrzymać ten nawyk perfekcji.  Odpuść bycie perfekcyjnym, zmierzaj raczej w kierunku ciągłego doskonalenia i poprawy, zamiast do tego aby osiągnąć wyidealizowany, perfekcyjny rezultat od razu. Brak perfekcjonizmu nie oznacza odpuszczania i bylejakości, wręcz przeciwnie, brak perfekcjonizmu powoduje ciągły rozwój.

„Zrobione jest lepsze od doskonałego”
motto firmy Facebook

Jeśli próbujesz zmienić coś w swoim życiu, zacznij od czegoś małego, odnieś sukces i przejdź do dalszych większy kroków. Masz wówczas większą szansę na sukces niż wprowadzając do swojego życia od razu drastyczne zmiany, na które możesz nie być gotowy.

Te praktyczne kroki powinny umożliwić Ci osiągnięcie lepszej równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym, bez uszczerbku dla Twoich relacji zawodowych i osobistych.

A Ty co myślisz o równowadze miedzy pracą, a życiem prywatnym? Czy w dzisiejszych czasach ta koncepcja ma nadal znaczenie? Jak Ty sobie radzisz z łączeniem obowiązków zawodowych z życiem osobistym? Podziel się swoimi uwagami w komentarzu.