Czy zastanawiałeś się kiedyś co sprawia, że część z nas osiąga w życiu sukces?  Czy jest jakiś wspólny mianownik, zestaw cech osobowych, sposób działania, który powoduje, że niektórzy z nas osiągają i doświadczają więcej w życiu?

Poznaj 8 cech wspólnych dla ludzi sukcesu

 

#1 Ludzie sukcesu są marzycielami

Ludzie sukcesu są wielkimi marzycielami. Wyznaczają sobie wielkie marzenia i określają ambitne cele. W przeciwieństwie do zwykłych ludzi, którzy marzą o awansie, podwyżce, lepszej pracy ludzie sukcesu marzą o zmienianiu świata na lepsze.

Nie bój się wielkich marzeń, możesz je spełnić. Nie ograniczaj się, możesz osiągnąć sukces jeśli tylko tego chcesz. Granica, która oddziela ludzi sukcesu od reszty jest wbrew pozorom bardzo cienka. Możesz ją przekroczyć i dołączyć do najlepszych, gdy masz odpowiedni sposób myślenia.

 

#2 Ludzie sukcesu nie boją się porażek

Ludzie sukcesu wiedzą, że zwycięstwo nie przychodzi łatwo i że na drodze do sukcesu spotka ich wiele niepowodzeń. Często przytaczany jest przykład Tomasza Edisona, który zawiódł 1000 razy zanim udało mu się skonstruować żarówkę. Wyobraź sobie przegrywasz 1000 razy, a mimo wszystko nie ustajesz w działaniu bo masz w sobie wiarę, że to co robisz ma sens, że każda porażka uczy Cię czegoś nowego, że kolejna próba będzie udana i spełnisz swoje marzenia. Porażka to krok na drodze do osiągnięcia celu. Tak długo ja wyciągasz wnioski i uczysz się z na bazie swoich niepowodzeń podążasz na przód.

„Nie trafiłem ponad 9000 rzutów w moim życiu. Przegrałem ponad 300 meczów. 26 razu zaufano mi, gdy miałem oddać rzut na miarę zwycięstwa i spudłowałem. Przegrywałem w moim życiu ciągle. Dlatego właśnie osiągnąłem sukces.” – Michael Jordan

#3 Ludzie sukcesu wiedzą, że to oni tworzą swoje szczęście

Ludzie sukcesu wiedzą, że szczęście, uśmiech losu jest determinowany przez nich samych. Im ciężej i mądrzej pracujesz tym więcej masz szczęścia. Odsetek „farciarzy”, którzy bez wysiłku osiągają sukces jest niewielki. Jak to mówią bez pracy nie ma kołaczy. Ludzie sukcesu robi, więc każdego dnia co najmniej jedną rzecz, która stawia ich w lepszej pozycji by mieć szczęście. Każdego dnia stawiaj więc przed sobą pytanie: Co mogę dziś zrobić takiego, aby być bliżej realizacji moich celów i pragnień? A gdy już to określisz, po prostu to zrób!

 

#4 Ludzie sukcesu określają cele i je realizują.

Ludzie sukcesu budząc się rano doskonale wiedzą co i kiedy będą robić. Mają przygotowaną taką listę dzień wcześniej lub tworzą ją w ramach porannego rytuału.  To pozwala im jasno określić co chcą osiągnąć w danym dniu, jakie to działanie ma przynieść wymierne rezultaty, jakie są priorytety, co należy wykonać najpierw co później. Ich cele są precyzyjnie określone, ambitne, jednak osiągalne i przybliżają ich do miejsca, w którym chcą być w przyszłości.

 

#5 Ludzie sukcesu są zdyscyplinowani

Niezwykle istotną cechą ludzi sukcesu jest to, że stawiają sobie wysoko poprzeczkę i są surowi wobec siebie. Rzadko porównują się z innymi, dla nich wyznacznikiem jest bycie lepszą wersją samego siebie każdego dnia.  W przeciwieństwie do innych nie odwlekają działania. Słowo prokrastynacja nie występuje w ich słowniku, jest tylko działanie bez zbędnej zwłoki w drodze do celu. Ludzie sukcesu są skupieni i zdeterminowani wykonać to co sobie założyli, w możliwie najbardziej skuteczny i efektywny sposób. Bardzo ściśle przestrzegają ustalonego harmonogramu dnia i unikają wszelkich aktywności i rzeczy, które mogą ich rozpraszać.

„Cierpliwość, wytrwałość i pot tworzą niepokonaną kombinację sukcesu.”
– Napoleon Bonaparte

#6 Ludzie sukcesu nie przestają się uczyć

Ludzie sukcesu mają świadomość, że im więcej wiedzą tym dalej zajdą w życiu. Czytają, słuchają, oglądają, chłoną informacje i zdobywają nowe umiejętności. Nigdy nie przestają się uczyć, bez względu na to ile mają lat. Zawsze jest coś nowego do nauczenia się i zastosowania w praktyce, a we współczesnym świece, który zmienia się w tak zawrotnym tempie jeżeli się nie rozwijasz, nie przyswajasz nowej wiedzy nie tylko, że stoisz w miejscu, ale się wręcz cofasz. Każdego dnia ucz się czegoś nowego, poświęć co najmniej 30 min na czytanie, słuchanie audiobooka, czy podcastu, obejrzyj video, które pozwoli Ci nauczyć się czegoś nowego, otworzy oczy na nowe możliwości.

 

#7 Ludzie sukcesu widzą szerszą perspektywę

Problem, z którym zmagasz się dzisiaj wydaje się być większy niż jest w rzeczywistości.  Jeśli teraz się czymś stresujesz, zadaj sobie pytanie „Czy będzie to taka wielka i ważna sprawa w perspektywie tygodnia, miesiąca, roku?”. Przestań postrzegać każdy dzień jako odosobnione wydarzenie, patrz na podejmowane działania w szerszej perspektywie, pojedynczy dzień to tylko element większej całości jaką jest nasze życie. Zaakceptuj, że nie każdy kawek będzie idealny, bez skazy, skup się na ciągłym doskonaleniu, aby finalny obraz układanki jaką jest życie spełnił Twoje oczekiwania.

 

#8 Ludzie sukcesu rozumieją czym jest radość życia

Wreszcie jedną z kluczowych cech wszystkich ludzi sukcesu jest ich zrozumienie szczęścia i radości życia. Wielu ludzi ma odwrócone zrozumienie szczęścia, wierząc, że sposobem do bycia szczęśliwym jest bycie człowiekiem sukcesu. Jednak sukces to nie jest klucz do szczęścia. Ludzie sukcesu rozumieją, że jeżeli ktoś postępuje zgodnie ze swoim wewnętrznym ja, podąża za swoją pasją, każdego dnia robi to co kocha, co sprawia mu radość, szanując przy tym innych i stając się lepszym człowiekiem, osiąga w ten sposób sukces.

A co według Ciebie jest najważniejszym wyróżnikeim ludzi sukcesu? Czy uważasz, że sukces osiągają tylko nieliczni wybrani szczęściarze? Czy też sukces jest zasługą wytrwałości, pracy, zaangażowania oraz wychodzenia poza strefę swojego komfortu? Podziel się swoją opinią w komentarzu.