Co mówi o Tobie muzyka której słuchasz? Według badań prowadzonych przez naukowców  to jakiej muzyki słuchasz może powiedzieć w jaki sposób myślisz. Muzyka pełni bardzo ważną funkcję w naszym życiu i jest obecna prawie wszędzie. Stosunkowo łatwo jest nam powiedzieć, którą muzykę lubimy, a której nie. Kiedy szukamy jakiegoś kawałka w radio, na iPodzie, czy telefonie wystarczy nam kilka sekund i już wiemy, czy chcemy dalej słuchać tego utworu, czy szukamy dalej. Jednak co tak naprawdę decyduje o naszym guście i preferencjach muzycznych?

Fani heavy metalu są często uważani za antyspołecznych i agresywnych, podczas gdy ci, którzy preferują piosenki o miłości, mogą być uważani za mięczaków i ckliwych, a fani muzyki klasycznej są postrzegani jako pretensjonalni.

Podczas gdy wielu prawdopodobnie zaprzeczy, że te stereotypy mają jakąkolwiek wagę, związki między muzyką a osobowością są poważnie badane przez zespoły psychologów.

“Szukamy muzyki, która odzwierciedla to, kim jesteśmy, jaką mamy osobowość i sposób myślenia, a może nawet sposób, w jaki funkcjonuje nasz mózg”.

Szybki test powie Ci wszystko

Weź udział w quizie, aby sprawdzić, czy jesteś troskliwy i towarzyski, a może obsesyjnie nastawiony na zasady i co z tym wszystkim ma wspólnego muzyka, której słuchasz.

W celu sprawdzenia, czy gust muzyczny jest odbiciem czyjejś osobowości został przez psychologów z Cambridge University pod kierownictwem doktora Davida Greenberga opracowany specjalny test, który to mierzy. Możesz wziąć w nim udział, by dowiedzieć się, jaka jest Twoja osobowość muzyczna. Test znajdziesz na stronie musicaluniverse.org

Greenberg przepytał tysiące ludzi, najpierw dając im pisemny test, aby przeanalizować ich osobowości, a następnie dowiedzieć się, jakie rodzaje muzyki preferują.

Test prosi każdego, by ocenił 25 fragmentów muzycznych i odpowiedział na pytania dotyczące pięciu kluczowych cech osobowości – ekstrawersji, ugodowości, otwartości na doświadczenie, sumienności i stabilności emocjonalnej.

Pyta również o zdrowie psychiczne, ogólne zadowolenie z życia i wszelkie “ważne wydarzenia”, które mogły zakłócić nasze życie.

Według badaczy wszystkie te czynniki wpływają na to, jakiego rodzaju muzyki słuchają ludzie.

To nie pierwszy raz, kiedy psycholodzy sprawdzili sposób, w jaki muzyka przekłada się na naszą osobowości. Oprócz badań prowadzonych przez dr. Greenberga, w 2003 roku przez naukowców z Austin w Teksasie został opracowany Krótki Test Preferencji Muzycznych (STOMP).

Jesteś empatykiem czy systemowcem?

Według naukowców ludzie, którzy mają dobrze rozwiniętą zdolność rozumienia myśli i uczuć swoich oraz innych osób, tak zwani “empatycy” (ang. empathisers), preferują łagodną muzykę, która wywołuje głębokie emocje. Osoby, które potrafią dobrze rozpoznawać wzorce i systemy, zwani jako “systematycy” (ang. systemisers), preferują intensywną muzykę, która tworzy złożone dźwięki.

Empatycy – kim są?

  • Przeważnie są kobietami.
  • Wykazują dążenie do rozpoznania emocji i myśli drugiej osoby i odpowiadania na nie z odpowiednią emocją.
  • Intuicyjnie odkrywają, jak ludzie się czują i jak traktować ludzi z troską i wrażliwością.
  • Nie są zaabsorbowani wzorami lub powtarzającymi się zdarzeniami i nie skupiają się na szczegółach.
  • Są towarzyscy i komunikatywni.
  • Wolą łagodną muzykę, która wywołuje głębokie emocje.

Systematycy – kim są?

  • Przeważnie są mężczyznami
  • Posiadają zdolność do analizy i eksploracji systemu, umieją wyodrębnić podstawowe zasady, które regulują zachowanie systemu; mają zdolność do budowy systemów.
  • Intuicyjnie odkrywają, jak działają, lub jakie są podstawowe zasady.
  • Cechują ich powtarzające się zachowania, zaabsorbowanie porządkowaniem rzeczy, obsesja szczegółami.
  • Są mniej zainteresowani rozmową i mniej towarzyscy.
  • Preferują intensywną muzykę, która tworzy złożone dźwięki.

Tymczasem są też ludzie, którzy lubią zarówno łagodną muzykę, jak i intensywną muzykę, mają podobne wyniki w tych dwóch obszarach empatycznym i systemowym, co wskazuje na “zrównoważony” styl myślenia. Zrównoważeni melomani preferują piosenki w całym spektrum.

Według teorii empatycy interesują się bardziej emocjonalnymi właściwościami muzyki i tym, co dzięki niej czują podczas słuchania. Systematycy są bardziej zaintrygowani cechami strukturalnymi muzyki. Koncentrują się bardziej na elementach instrumentalnych, słyszą, jak muzyka miesza się ze sobą.

“Ludzie, którzy mają dużą empatię, mogą preferować pewien rodzaj muzyki w porównaniu do ludzi bardziej systematycznych”

Jedna z hipotez mówi, że słuchanie łagodnej muzyki może sprawiać, że czujemy się smutni, więc nasz mózg może uwolnić hormon “przyjemności”, który nas uspokoi.

Empatycy w takiej sytuacji mogą otrzymać większą dawkę, ponieważ obszar ich mózgu odpowiedzialny za regulację uwalniania substancji chemicznych jest większy.

Mózgi systemowców są większe w regionach odpowiedzialnych za rozpoznawanie wzorców, więc kiedy słyszą intensywną lub wysoce zorganizowaną muzykę, mogą ją preferować ze względu na jej złożoność.

Jak gatunek muzyki, którą preferujesz ma się do Twojej osobowości?

W ramach badań zostało wydzielonych kilka rodzajów muzyki:

#1 Łagodna

Muzyka łagodna spokojna definiowana jest jako romantyczna, relaksująca, nieagresywna, smutna, powolna i cicha; często słyszana w gatunkach soft rock, R&B i „muzyce dla dojrzałego słuchacza”.

Ludzie, którzy mają dobrze rozwiniętą zdolność rozumienia myśli i uczuć w sobie i innych, tak zwani “empatycy”, preferują łagodną muzykę, która wywołuje głębokie emocje.

#2 Bezpretensjonalna

Bezpretensjonalna muzyka jest określana jako nieskomplikowana, relaksująca, nieagresywna, miękka i akustyczna, a przede wszystkim chodzi tu o utwory z gatunku muzyki country, folk oraz utwory solistów, który sami komponują i wykonują swoją muzykę.

Fani pozytywnej muzyki, takiej jak country, pop i ścieżek dźwiękowych, miel częściej niższe wyniki pod względem otwartości na doświadczenie i inteligencję. Bardziej prawdopodobne jest, że będą ugodowi, ekstrawertyczni i sumienni, uważają się za atrakcyjnych, bogatych, wysportowanych i konserwatywnych politycznie.

#3 Wyrafinowana

Wyrafinowana muzyka jest określana jako inspirująca, inteligentna, złożona i dynamiczna i pochodzi z klasycznego, operowego, awangardowego, światowego beatu i tradycyjnych gatunków muzyki jazzowej.

Ludzie, którzy wolą muzykę refleksyjną i złożoną, jak blues, muzyka klasyczna i jazz, wysoko oceniają otwartość na doświadczenie i uważają się za politycznie liberalnych, inteligentnych i mało wysportowanych.

#4 Intensywna

Intensywna muzyka jest określana jako zniekształcona, głośna, agresywna, a nie relaksująca, romantyczna, ani inspirująca, i pochodzi z klasycznego gatunku rock, punk, heavy metal i power pop.

Osoby, które potrafią rozpoznawać wzorce i systemy, znani jako “systematycy”, preferują intensywną muzykę, która tworzy złożone dźwięki.

#5 Współczesna

Muzyka współczesna jest określona jako perkusyjna, elektryczna, ale nie smutna, a także z gatunków rap, elektroniki, muzyki Latino, acid jazzu i muzyki Euro pop.

Ludzie, którzy preferują muzykę energetyczną i rytmiczną, w badaniach byli także ekstrawertyczni, ugodowi, atrakcyjni i wysportowani, ale nie podzielali politycznej inklinacji, bogactwa czy niższych wyników inteligencji jak miłośnicy pozytywnej muzyki.

Kilka przykładów muzyki “empatycznej” i “systematycznej”

Na podstawie przeprowadzonych badań następujące utwory, według naukowców można przypisać do konkretnych stylów:

Wysoka empatia

  • Hallelujah – Jeff Buckley
  • Come away with me – Norah Jones
  • All of me – Billie Holliday
  • Crazy little thing called love – Queen

Wysoka systematyka

  • Concerto in C – Antonio Vivaldi
  • Etude Opus 65 No 3 — Alexander Scriabin
  • God save the Queen – The Sex Pistols
  • Enter Sandman – Metallica

Muzyka jest dla nas bardzo ważna i często ściśle wiąże się z naszą tożsamością.

Chociaż ludzkie wybory muzyczne zmieniają się z upływem czasu, z badań wynika, że poziom empatii i styl naszego myślenia ma wpływ na to jaką muzykę lubimy.

David Greenberg, który sam jest miłośnikiem muzyki i saksofonistą jazzowym, twierdzi, że badania tego typu mogą mieć wpływ na przemysł muzyczny. Dużo pieniędzy jest inwestowanych w algorytmy, aby wybrać dla użytkownika muzykę, której chce słuchać, na przykład w Spotify czy Apple Music. Znając indywidualny styl myślenia, takie usługi mogą w przyszłości dostosować swoje rekomendacje muzyczne do konkretnej osoby z dużo większą dokładnością.

Dzięki badaniom stwierdzono również, że cecha osobowości zwana otwartością na doświadczenie jest predyktorem zdolności muzycznych. Jest tak nawet w przypadku osób niebędących muzykami. Oznacza to, że na całym świecie są ludzie, którzy nigdy nie mieli styczności z instrumentem muzycznym, ale są przygotowani na sukces muzyczny, ponieważ mają wysoko rozwiniętą tą cechę.

Ponadto, profesor Simon Baron-Cohen, członek zespołu uważa, że prace naukowe prowadzone w tym kierunku mogą pomóc w lepszym zrozumieniu i dotarciu do osób z autyzmem, które są silnymi systematykami.

A Ty co myślisz o tego typu badaniach? Jakiej muzyki na co dzień słuchasz? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

Na podstawie:
http://www.cam.ac.uk
Greenberg, DM, Baron-Cohen, S, Stillwell, DJ, Kosinski, M, & Rentfrow, PJ. 
Musical preferences are linked to cognitive styles. PLOS ONE; 22 July 2015