Jak być lepszym liderem? Co takiego mówią wielcy liderzy, że słuchają ich tłumy? Jak inspirują innych do działania? Przede wszystkim wielcy liderzy i przywódcy mają bardzo wysoko rozwinięte umiejętności komunikacyjne, są elokwentni potrafią nawiązać więź z publicznością, swoimi zespołami i zwolennikami na głębszym, emocjonalnym poziomie. Sprawiają, że ich odbiorcy są podekscytowani wizjami, nadziejami oraz możliwościami na przyszłość, a także akceptują środki i sposoby, którymi można te wizje i cele osiągnąć. Dobrzy liderzy i przywódcy werbalnie chwytają oraz wyrażają nadzieje ludzi, którzy ich słuchają. Bardzo zdecydowanie i płynnie komunikują swoją wizję i przesłanie, porywają tłumy i motywują do działania.

Charyzma nie wynika tylko z cech wrodzonych. To umiejętność, której się można w pewien sposób nauczyć. Każdy może opanować sztukę przywództwa, a Twoje słowa to najpotężniejsze narzędzia w Twoim arsenale.

Jeśli Twoje działania inspirują innych, żeby marzyć więcej, uczyć się więcej, robić więcej i stawać się kimś więcej, to jesteś liderem. – John Quincy Adams

Bez względu na to czy zarządzasz dużą korporacją, czy małym zespołem lub grupą, aby osiągnąć wyznaczony cel, poznaj 10 rzeczy, które mówią dobrzy przywódcy obdarzeni charyzmą. Dodaj je do swojego repertuaru lidera, aby mówić bardziej przekonująco.

10 rzeczy, które mówią wielcy liderzy i przywódcy:

#1 Oto plan…

Prawdziwy lider przewodzi i prowadzi. Niezależnie czy Ty prowadzisz stojąc na czele frontu, czy prowadzisz pozwalając innym być w centrum uwagi, nie możesz być dobrym liderem jeśli nie pokazujesz ludziom jak iść naprzód. Ludzie muszą wiedzieć, gdzie ich prowadzisz i jak planujesz ich doprowadzić w miejsce docelowe. Powinni to wiedzieć zanim zaczną za Tobą podążać.

#2 Co o tym myślisz?

Ludzie na ogół nie lubią drastycznych, dużych decyzji i zmian, zwłaszcza, gdy spadają na nich nieoczekiwanie bez zapowiedzi. Charyzmatyczni liderzy zdają sobie z tego sprawę i zachęcają innych do otwartego dzielenia się swoimi podglądami i opiniami. Kiedy pozwalasz się wypowiedzieć i słuchasz zdania innych lepiej przyjmują oni nadchodzące zmiany. Ponadto możesz też dzięki temu podejmować lepsze, bardziej świadome decyzje. Poprawia to jakość Twojego przywództwa i zachęca ludzi do wspierania Twoich pomysłów, nawet jeśli nie do końca się z nimi zgadzają.

#3 Nie

Charyzmatyczni liderzy nie boją się powiedzieć „Nie”. Potrafią wyrazić sprzeciw jeżeli coś podważa lub jest niezgodne z kluczowymi wartościami i celami zespołu, społeczności, czy organizacji, której przewodzą. Mówią „nie” stanowczo i zdecydowanie, gdy nie ma dobrego powodu, aby się z czymś zgodzić. Mówienie „nie” sprawia, że Twoje „tak” może być odbierane jako jeszcze silniejsze i bardziej znaczące.

#4 Oto powody dla, których…

Dobrzy liderzy często wyjaśniają powód zajmowania przez nich pewnych stanowisk oraz nieakceptowania określonych rozwiązań. Argumentują swoje decyzje. Ułatwia to ludziom zaakceptowanie i pogodzenie się z daną decyzją lidera oraz podążanie za jego wytycznymi. Ludzie będą podążać, za Twoimi prośbami i ideami, niekoniecznie dlatego że się z nimi w pełni zgadzają, a dlatego, że podajesz dobre powody, dla których powinni za Tobą podążyć.

#5 Wierzę w Ciebie…

Jeśli chcesz, aby ludzi Ci ufali musisz być gotowy, samemu im zaufać. Charyzmatyczni liderzy wiedzą o tym i ufają członkom swoich zespołów. Jasno komunikują jak dużo zaufania i wiary pokładają w możliwościach swojego zespołu, jak wiele zależy od pracy zespołu, jego pasji, osądu poszczególnych jego członków, ich uczciwości i kreatywności. Jeśli nie możesz ufać komuś w swoim zespole, to ta osoba nie powinna w nim być.

#6 Możesz na mnie liczyć

Dobrzy przywódcy informują swoje zespoły, że sami będą ciężko i bezwytchnienia pracować nad realizacją postawionych przed nimi celów. Prowadzą politykę „otwarty drzwi”. Każdy z zespołu, kto potrzebuje wsparcia może się zwrócić do lidera o pomoc. Mów swoim zespołom, że mogą Ci zaufać i na Tobie polegać. Jasno komunikuj, że masz odwagę stanąć po ich stronie w imię Waszych wartości, stawianych przed Wami celów oraz dla ogólnego dobra zespołu.

#7 Możemy to zrobić

Charyzmatyczni liderzy zachęcają i popychają swoje zespoły i zwolenników do tego, aby się doskonalić oraz osiągać lepsze rezultaty. Podnoszą i określają standardy, wyznaczają miary sukcesu, aby wskazywać kierunek, motywować i zachęcać do ciągłego rozwoju i działania. Przypominaj swoim ludziom, że nic się nie ruszy i nie zmieni, dopóki nie wykażą inicjatywny oraz nie podejmą działania. Jako lider podkreślaj, że jesteście w tym razem i że to jeszcze nie koniec dopóki jako zespół nie osiągniecie zwycięstwa i założonych celów.

#8 Gratuluję

Dobrzy liderzy zawsze doceniają i gratulują swoim członkom zespołów kiedy Ci dobrze się spiszą i osiągną sukces. To podnosi morale i zachęca do wytężonej pracy. Pamiętaj o uznaniu za dobrze wykonaną pracę. Upewnij się, że osoby którymi przewodzisz wiedzą, że doceniasz ich wysiłek. Jednak zbytnio nie przesadzaj z pochwałami szczególnie, gdy wyniki wcale nie są takie dobre jak tego oczekiwałeś. Nie zapominaj jednak składać gratulacji jeśli rezultaty są wyjątkowo dobre, a nawet większe niże zakładane pierwotne oczekiwania.

#9 Dziękuję

Ludzie chcą, aby okazywać im należyte uznanie i wdzięczność. Wyrażanie wdzięczności innym jest jednym z najprostszych i najpotężniejszych sposobów okazania uznania. Dobrzy liderzy wyrażają wdzięczność zarówno za możliwości, jak też za możliwość współpracy z ludźmi, którymi kierują. Nie obawiaj się mówić „Dziękuję”. Wyraź podziękowanie bez względu na pozycję czy status danej osoby. Mówienie dziękuje, jest tajnym składnikiem inteligencji emocjonalnej, który wyróżni Cię na tle przeciętych liderów, którzy go nie stosują.

#10 Świętujmy

Dobrzy i charyzmatyczni liderzy wiedzą, że świętowanie i celebrowanie odniesionych sukcesów z zespołem jest bardzo ważne. Będąc liderem zapraszaj i świętuj z członkami zespołu nie tylko wielkie wygrane, ale również mniejsze sukcesy. To wzmacnia ducha zespołu, motywuje, buduje poczucie wspólnoty. Organizuj imprezy, pokazy, ceremonie wręczania nagród, aby świętować zarówno zespołowe jak i indywidualne osiągnięcia i zrealizowane cele. To może być najbardziej umacniające doświadczenie jakie możesz podarować swojemu zespołowi i zwolennikom.

Oto 10 rzeczy, które każdy wielki lider i inspirujący przewódzca powinien mówić.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak być bardziej charyzmatyczny przeczytaj też 10 sprawdzonych wskazówek jak zwiększyć charyzmę

Wielcy liderzy nie wykorzystują ludzi po to, aby sami mogli wygrywać. Przewodzą ludziom, aby odnosić wspólne zwycięstwa. – John C. Maxwell

A według Ciebie co cechuje dobrego lidera? Jakich słów i języka używają wielcy przywódcy? Podziel się swoją opinią w komentarzu