Dlaczego ludzie poddają się w drodze do sukcesu? Wiele osób, chce odnieść w życiu sukces. Jednak tylko części z nas udaje się to osiągnąć. Na wczesnym etapie drogi do sukcesu ludzie są prawie zawsze entuzjastycznie nastawieni, wszystko wydaje się być możliwe i do zdobycia. Nie mają wątpliwości, że będą w stanie zrobić to co sobie wymarzyli. Jednak z czasem, po dłuższym okresie wytężonej i wyczerpującej pracy, gdy zaczynają się pojawiać różne problemy i trudności, a efekty nie są od razu takie jakie były w planach, zysk finansowy, który miał się pojawić nie nadchodzi, a dostępny budżet się kurczy, wielu ludzi zaczyna się poddawać i rezygnować. W trudnej sytuacji, tylko najwytrwalsi z nas są w stanie trwać w swoim postanowieniu i podążać dalej obraną ścieżką, aż do momentu, kiedy w końcu osiągną upragniony cel.

Kluczem do sukcesu jest skoncentrowanie umysłu na tym, czego pragniemy, nie na tym, czego się boimy – Brian Tracy

Dlaczego ludzie rezygnują na drodze do sukcesu?

Po analizie wielu odnoszących sukcesy osób, a także tych, którzy się poddali i nigdy nie osiągnęli swoich celów, można wyciągnąć kilka wniosków i istotnych powodów, dla których niektórzy ludzie rezygnują, a inni uparcie potrafią dążyć do celu, sukcesu i spełnienia swoich marzeń.

W grę wchodzi kilka ważnych czynników, których ludzie, którzy zawodzą, nie spełniają. Ci, którzy osiągną sukcesy, biorą te czynniki pod uwagę, natomiast osoby, które nie potrafią ich opanować i zaakceptować prawie nigdy nie osiągają wielkich rezultatów.

Oto 7 głównych czynników, które sprawiają, że ludzie rezygnują na drodze do sukcesu:

#1 Pokora

Pokora jest istotnym czynnikiem potrzebnym na drodze do sukcesu. Sukces prawie w każdej dziedzinie wymaga pokory. Wielu przedsiębiorców, we wczesnych etapach swojej działalności, zanim osiągnęło sukces musiało prowadzić sprzedaż akwizycyjną, chodzić od drzwi do drzwi, przekonywać i sprzedawać.

Dla przykładu wielu sławnych obecnie aktorów zanim świat na dobre o nich usłyszał musiało akceptować mało znaczące role w pierwszych etapach swojej kariery zawodowej, zanim otrzymali możliwość grania pierwszoplanowych bardziej prestiżowych ról.

Pomimo tego, że pokora jest niezbędna na wczesnych etapach prawie każdej kariery, wiele osób rezygnuje po tym, gdy zdaje sobie sprawę, że na początku będą musieli zejść na ziemię, podejmować się różnych zadań, które mogą nie być przyjemne, a wszystko po to by się rozwinąć i pójść dalej.

W egocentrycznym społeczeństwie ludzie często czują się zawstydzeni, aby postępować pokornie, unikają sytuacji, które zmuszają ich do pokory za wszelką cenę. Odczuwają wstyd i obawiają się, że mogą zostać skrytykowaniu lub wyśmiani.

#2 Niezwykle ciężka praca

Sukces wymaga niestrudzonej ciężkiej pracy. Ludzie sukcesu pracują ciężej, jak również mądrzej i bardziej produktywnie. Ludzie tacy jak Elon Musk poprawią pracować nawet 100 godzin tygodniowo.

Aby odnieść sukces i spełnić swoje marzenia w życiu, musisz naprawdę na to pracować. Ludzie przeważnie nie odnoszą wielkich sukcesów, pracując codziennie tylko standardowe 8 godzin dziennie od 9 do 17. Po pracy, która trwa wspomniane 8 może nawet 10 godzin wyłączają się i czekają, aż sukces sam do nich przyjdzie. Wielu ludzi dopada też lenistwo.

Ciężka praca, podejmowanie działania, prowadzi do mistrzostwa, pewności siebie, buduje charakter, a także prowadzi do okazji, które się pojawiają i które sam tworzysz. Ci, którym udaje się osiągnąć sukces, wiedzą, jak ważna jest ciężka praca.

Przeciętna osoba rezygnuje, gdy zdaje sobie sprawę, że osiągnięcie sukcesu wymaga od nich wyjścia z ich strefy komfortu i ciężkiej pracy, zarówno w dzień jak i w nocy.

Kiedy zaczynasz od podstaw, z niskiego poziomu, musisz się poświęcić. Nigdy nie dowiesz się, kiedy nadarzy się okazja, więc musisz być zawsze czujny. Bardzo niewielu ludzi trafia na szczyt, siedząc i nic nie robiąc lub robiąc niewiele. Jest 168 godzin w tygodniu. Jeśli chcesz sukcesu powinieneś pracować przez większość z nich. Jeśli chcesz zmienić swoją sytuację, chcesz spełniać swoje wielkie marzenia, musisz pracować. Nie każdy z nas jest na to gotowy. Wstawaj przed wszystkimi, kładź się spać gdy wszyscy już smacznie śpią. Pracuj ciężko!

#3 Podejmowanie ryzyka

Sukces wymaga od osoby, która chce go osiągnąć podejmowania ogromnego ryzyka, rożnego rodzaju, zarówno osobistego jak też finansowego.

Przeanalizuj biografie odnoszących sukcesy ludzi, a przekonasz się, że duży odsetek z nich podejmował duże ryzyko. Takie jak inwestowanie wszystkich swoich funduszy w projekt, w którego powodzenie nikt nie wierzył, rezygnacja ze studiów lub rezygnacja z pracy na etacie, aby otworzyć własną firmę.

Jednak przeciętny człowiek unika podejmowania ryzyka, a jeśli podejmuje już ryzyko i nagle coś się nie udaje się, szybko się wycofuje, rezygnuje z tego i stara się wrócić do bezpiecznych przedsięwzięć i stabilnej sytuacji.

#4 Wytrwałość

Wytrwałość jest kluczowym czynnikiem w drodze do sukcesu i dobrobytu. Wytrwałość to zdolność do kontynuowania, wiara we własne możliwości, konsekwentne dążenie do zamierzonego celu, nawet gdy sprawy nie idą zgodnie z oczekiwaniami. Wiele osób poddaje się, gdy napotykają na poważne trudności i doznają niepowodzenia.

Jednak tylko odważni i śmiali wytrwają, bez względu na to, jak wielkie przeszkody napotykają. Jack Ma, internetowy przedsiębiorca, jeden z najbogatszych obecnie ludzi na świecie pracował wytrwale nad swoim projektem Alibaba, mimo że firma nie osiągała zysków przez pierwsze trzy lata. Wierzył jednak w słuszność swojego pomysłu, mimo że wszyscy wkoło mówili mu, że nie ma to sensu. Dziś Alibaba jest jedną z najcenniejszych firm na świecie, a Jack Ma jest miliarderem.

#5 Cierpliwość

Brak cierpliwości sprawia, że wielu ludzi rezygnuje ze swoich marzeń. Statystyki pokazują, że osiągnięcie znaczącego sukcesu trwa od 5 do 10 lat ciężkiej pracy nad projektem, zanim stanie się niewiarygodnie udany.

Jednak wiele osób poddaje się, zwłaszcza jeśli nie widzą od razu ogromnych wyników po miesiącu, 3 miesiącach, 6 miesiącach, roku, a nawet 3 latach. Przedwczesna rezygnacja jest błędem. Podążasz, za swoją pasją. Włożyłeś już tyle ciężkiej pracy, jesteś tak blisko. Nie rezygnuj. Współczesny świat rządzi się jednak natychmiastową gratyfikacją: ludzie oczekują, że sukces pojawi się na ich progu po chwili od rozpoczęcia działania. Pracujemy kilka miesięcy i spodziewamy się wielkich rezultatów. Widzimy sukcesy innych i często mylnie zakładamy, że wydarzyły się one z dnia na dzień, a tak na prawdę obserwujemy efekt końcowy, do którego prowadziły często lata wyrzeczeń i trudu.

Chcemy odnieść sukces tak szybko, jak to możliwe i dlatego wiele osób rezygnuje, gdy zdaje sobie sprawę, jak długo to potrwa, zanim pojawią się pierwsze oznaki sukcesu.

#6 Optymizm

Gary Vaynerchuk znany przedsiębiorca i osobowość internetowa, powiedział kiedyś, że głównym powodem, dla którego ludzie nie odnoszą sukcesu, jest brak optymizmu. Jest w tym bardzo wiele racji.

Optymizm odnosi się do pewności co do realizacji określonego oczekiwanego wyniku. Na początku drogi do sukcesu wielu ludzi zawsze optymistycznie myśli o osiągnięciu swoich celów.

Jednak po napotkaniu pewnych przeszkód poziom optymizmu u większości osób znacznie się zmniejsza, co skutkuje ich rezygnacją. Tylko ci, którzy są optymistami niezależnie do tego, co się wydarzy, są tymi którym udaje się osiągnąć sukces.

Optymiści często nie poddają się, ponieważ nawet jeśli napotykają przeszkody, zawsze wierzą, że sukces jest tuż za rogiem.

#7 Pewność siebie

Ci, którym udaje się osiągnąć sukces, często mają wielką pewność siebie: wierzą w swoje umiejętności i mają przeświadczenie, że nic nie może ich powstrzymać.

Poza tym łatwo jest osobie pewnej siebie osiągnąć sukces, ponieważ ma wiarę w zdolność do przezwyciężenia wszelkich problemów, które mogą ją spotkać.

Pewność siebie zapewnia, że dana osoba będzie dalej posuwała się naprzód, nawet jeśli wie, że nadchodzi bardzo wymagająca i trudna psychicznie wspinaczka na przysłowiowy szczyt. Z drugiej strony osobie o niskim poczuciu własnej wartości i pewności siebie łatwo jest zrezygnować, ponieważ zniechęca ją najmniejszy problem, z jakim może się spotkać.

Poza tym osoba, której brak pewności siebie często nie potrafi myśleć racjonalnie, brak wiary w siebie powoduje, że czasami podejmują zbyt emocjonalne decyzje. Brak pewności siebie to tak naprawdę stan, w którym zaczynasz się bać lub czujesz się zagrożony. Gdy do głosu dochodzą takie emocje jak strach, który zaczyna Cię paraliżować Twoja skuteczność drastycznie spada. Wreszcie, mało pewna siebie osoba prawie zawsze się poddaje, bo stara się w swoim życiu unikać wszelkich przeszkód dlatego, że nie sądzi, że może sobie z nimi poradzić i je pokonać.

W drodze po sukces jest znacznie więcej porażek niż małych zwycięstw. Zamiast się na to obrażać, weź to pod uwagę i przygotuj się do drogi. – Aleksander Sienkiewicz

Oto 7 głównych czynników, które sprawiają, że ludzie rezygnują z drogi do sukcesu.

Czy znasz kogoś, kto zrezygnował ze swojej drogi do celu? Co sprawiło, że się poddał? Jakie według Ciebie są przyczyny, że ludzie rezygnują na drodze do sukcesu? Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu.