Dlaczego nie przejmować się opinią innych i jakie są tego skutki? Wielu z nas zależy na opinii innych ludzi na nasz temat. Dla wielu z nas negatywne słowa i opinie skierowane pod naszym adresem są źródłem bólu i dużego dyskomfortu psychicznego. Przejmujemy się tym co ludzie o nas myślą i mówią. Obawiamy się krytyki na temat tego co robimy, w co się ubieramy, jakiej muzyki słuchamy, co jemy, jak spędzamy czas i wielu innych mniej lub bardziej ważnych rzeczy. Często potrzebujemy walidacji naszych myśli i działań od ludzi bezpośrednio wokół nas.

Dlaczego obchodzi nas to, co inni o nas myślą?

Aby zastanowić się nad naszą tendencją do dbania o to, co inni o nas myślą, można cofnąć się do zamierzchłych czasów i naszych przodków. Ludzie, nawet w bardzo wczesnych czasach, żyli w grupie i w plemionach. Takie wspólne życie zapewniało wiele korzyści i bezpieczeństwo. Plemię jednak oczekuje i wymaga od Ciebie, abyś spełniał określone standardy, abyś został uznany za część plemienia. Za łamanie tych standardów  byliśmy narażeni na piętnowanie i uprzedzenia, czasem złamanie zasad groziło wyrzuceniem z plemienia, a w skaranych przypadkach kończyło się śmiercią.

W naszej ludzkiej naturze jest pragnienie bycia częścią czegoś, chcemy być członkiem  wspólnoty. Powoduje to jednak, że przywiązujemy wagę do opinii innych wokół nas, bo uznajemy to za głównym czynnik, który może zdecydować o tym, czy zostaniemy uznani za członków danej grupy czy społeczności.

W obecnym cyfrowym świecie, jako przykład mogą posłużyć sieci społecznościowe. Wiele osób rozpatruje poczucie swojej własnej wartości w perspektywie opinii innych. Niedostateczna według nas liczba polubień, negatywne komentarze sprawiają, że pojawia się w nas niepokój. Istnieją już badania, które pokazują, że ludzie którzy więcej czasu spędzają w mediach społecznościowych mają większe tendencje depresyjne. Nasza samoocena w dużym stopniu wynika z potrzeby społecznej akceptacji. Strach przed odrzuceniem, ze strony wspólnoty i obawa przed krytyką jest w nas obecny.

Chcemy być lubiani i akceptowani. Jednak często prowadzi to do tego, że ludzie martwią się zbytnio o to, co myślą o nich inni. Takie nadmierne przejmowanie się zdaniem innych na nasz temat niesie za sobą wiele negatywnych skutków i nam nie służy.

Dbaj o to, co myślą inni, a zawsze będziesz ich więźniem. – Lao Tzu

Dlaczego przestać się przejmować tym co ludzie o Tobie myślą?

#1 Nie zadowolisz wszystkich

Jest praktycznie niemożliwe, by sprostać oczekiwaniom każdego i zadowolić wszystkich. Nie ma większego sensu wypalać się, próbując to zrobić. Gdyby można było zadowolić wszystkich nie byłoby tylu rodzajów muzyki, gatunków literackich, stylów ubioru itp. Każdy z nas do pewnego stopnia jest inny ma inne preferencje, odmienne postrzeganie świata. Rób to, co czyni Cię szczęśliwymi i daje Ci satysfakcję. Nie trać energii próbując zadowolić wszystkich. Dopóki postępujesz dobrze i nie krzywdzisz innych, to wszystko, co naprawdę się liczy. Zawsze znajdzie się ktoś, komu nie będzie podobać się to co robisz i to jest całkowicie normalne.

Nie znam klucza do sukcesu, ale kluczem do klęski jest próba zadowolenia wszystkich
– Bill Cosby.

#2 To jest Twoje życie

To jest Twoje życie i powinieneś wiedzieć co jest dla Ciebie ważne, co chcesz osiągnąć, jakie wartości nim kierują. Pod koniec dnia jesteś jedyną osobą, która musi zaakceptować swoje własne wybory i konsekwencje swoich decyzji. Ludzie mają prawo do własnej opinii i mogą myśleć cokolwiek chcą. Ty również masz do tego pełne prawo. To, co ludzie o Tobie myślą, nie powinno zmienić tego, kim jesteś ani ile jesteś wart, chyba że na to pozwolisz. Cokolwiek nie zrobisz, gdziekolwiek nie pójdziesz, ludzie zawsze znajdą powód, aby Cię skrytykować. Rób swoje i nie przejmuj się tym.

#3 Ty wiesz co jest dla Ciebie najlepsze

Nikt nigdy nie będzie tak bardzo zaangażowany w Twoje życie jak Ty. Tylko Ty wiesz, co jest dla Ciebie najlepsze, a to oznacza również wyciąganie nauki z własnych wyborów. Jedynym sposobem, w jaki kiedykolwiek się naprawdę nauczysz, jest podejmowanie własnych decyzji, wzięcie na siebie pełnej odpowiedzialności za to co robisz. Jeśli spotka Cię niepowodzenie, przynajmniej będziesz mógł się z niego czegoś nauczyć i nie będziesz obwiniać kogoś innego za swoje ewentualne porażki.

#4 Co jest dobre dla kogoś może nie być dobre dla Ciebie

Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że czyjaś opinia często opiera się na tym co dana osoba zrobiłaby w tej sytuacji. Samo to stanowi problem. To, co jest najlepsze dla kogoś innego, może być dla Ciebie najgorszym rozwiązaniem. To, co jedna osoba uważa za bezwartościowe, może mieć wartość dla innej osoby.

Ponadto ludzie będą projektować własne ograniczenia na Ciebie. Mogą mówić, że coś jest niemożliwe lub ryzykowne. Mogą to nawet czynić w dobrej wierze, próbując Cię w ten sposób chronić.

Twoje myśli, Twoje działania, Twoje pomysły są unikalne dla Ciebie. Tylko Ty wiesz, co jest dla Ciebie dobre. Po prostu podążaj za swoim wewnętrznym głosem.

#5 Ponosisz konsekwencje

Stoisz w obliczu konsekwencji. Na przykład, jeśli ktoś sugeruje, żebyś w coś zainwestował swoje pieniądze, ale po prostu nie masz poczucia, że to właściwy wybór, jesteś jedynym, który poniesie konsekwencje, jeśli inwestycja nie wyjdzie. Podobnie jeśli pod wpływem kogoś decydujesz się odrzucić ofertę pracy, czy wybierasz kierunek studiów.

Kiedy ludzie dają Ci sugestie, a nawet karzą Ci coś zrobić, nie ma dla nich większego ryzyka. Nie muszą żyć później z Twoimi wyborami – jednak Ty już tak.

Decydując za siebie, bierzesz w całości odpowiedzialność za swoje postępowanie.

#6 Ludzie zmieniają zdanie

Myśli, idee i poglądy zmieniają się dość często. A to oznacza, że nawet jeśli ktoś myśli źle o Tobie teraz, jest duża szansa, że będzie myśleć inaczej w przyszłości. Więc zasadniczo ludzkie myśli na Twój temat nie mają znaczenia. Co więcej, najważniejsze są fakty, a nie opinie ludzi oceniających daną sytuację.

Na początku wielu ludzi niechętnie podchodzi do zmian i innowacji. Wolimy status quo, bezpieczny stan i strefę komfortu. Gdy pojawia się ktoś o odmiennym spojrzeniu na świat, kto myśli inaczej i ma inne zdanie często jest na początku odrzucany. Gdy jednak udowodni w działaniu słuszność swoich racji nagle pojawiają się zwolennicy i Ci którzy do tej pory byli w opozycji zmieniają zdanie. Opinie innych nie powinny mieć dla Ciebie kolosalnego znaczenia jeśli czegoś faktycznie pragniesz i masz jakiś pomysł, który chcesz zrealizować.

#7 Ludzie dbają o Ciebie mniej niż myślisz

Ludzie na ogół nie myślą zbyt długo o innych. Przeciętna osoba filtruje swój świat poprzez swoje ego, co oznacza, że myśli o większości rzeczy w kategoriach “ja” lub “moje”.

Oznacza to, że o ile to kim jesteś lub co zrobiłeś bezpośrednio nie wpływa na daną osobę lub jej życie to jest mało prawdopodobne, że poświęci dużo czasu na myślenie o Tobie w ogóle.

#8 Życie jest za krótkie…

Życie jest za krótkie, żeby żyć w strachu przed opinią innych ludzi. Aby wyróżniać się i być całkowicie wolną osobą, musisz przejąć kontrolę nad swoimi myślami i działaniami, czego nie można zrobić, dopóki nie przestaniesz martwić się o to co inni ludzie mówią i myślą na Twój temat. Masz tylko jedno życie, więc dlaczego miałbyś martwić się opiniami innych osób? Rób co chcesz, bądź kim chcesz. Żyj swoim życiem.

Masz wrogów? To dobrze. To znaczy, że broniłeś czegoś w ciągu swojego życia.
– Winston Churchill

Jakie są negatywne konsekwencje przejmowania się tym co ludzi o Tobie myślą?

#1 Tracisz pewność siebie

Dbanie o to co ludzie o Tobie mówią, zmniejsza Twoją pewność siebie, ponieważ zawsze będziesz wątpić w swoje decyzje i pomysły, gdy nie będą zgodne z opiniami innych osób.

Ponadto nigdy nie uwierzysz w siebie, ponieważ  zawsze będziesz pytał o zdanie innych i polegał na tym, co ludzie o Tobie powiedzą. Prawda jest taka, że nie każdy powie coś dobrego i na pewno znajdą się krytycy. Dlatego też zmniejszasz swoje szanse, na zbudowanie w sobie dużej pewności siebie, jeśli przejmujesz się nadmiernie tym co mówią inni.

Aby dowiedzieć się jak wzmocnić swoją pewność siebie sprawdź: Jak zbudować pewność siebie?

#2 Odczuwasz nadmierny niepokój

Przywiązywanie zbyt dużej wagi do opinii innych ludzi na swój temat powoduje, że zaczynasz odczuwać nadmierny lęk i niepokój. Zawsze będziesz się martwić, czy ludzie zaakceptują to, co robisz lub jak wyglądasz. Dla wielu z nas negatywne słowa i opinie skierowane pod naszym adresem są źródłem bólu i dużego dyskomfortu psychicznego. Taka obawa przed zdaniem innych pogarsza Twoje samopoczucie, a w skrajnych przypadkach może powodować stany depresyjne.

Jeśli zmagasz się z niepokojem i lękiem poznaj 7 prostych kroków, aby przezwyciężyć strach

#3 Osłabiasz swoją autentyczność

Troszcząc się o zdanie innych osłabiasz swoje prawdziwe ja i przestajesz być autentyczny. Autentyczność występuje wtedy, gdy robi się to co jest zgodne z naszymi wartościami, naszym kręgosłupem moralnym, przekonaniami, z naszymi upodobaniami, gdy robi się to co daje nam radość i poczucie spełnienia. Często ludzie zaspokajają swoją potrzebę bycia lubianym i akceptowanym do tego stopnia, że w rzeczywistości dyktuje im to, jak się zachowują. Niektórzy starająca się  za wszelką cenę podobać innym tracąc przy tym swoją osobowość. Bez autentyczności człowiek nigdy nie będzie naprawdę spełniony. Jak możesz być szczęśliwy, jeśli zrezygnujesz ze swoich zainteresowań, swojego stylu lub pasji tylko dlatego, że jesteś zbyt zaabsorbowany tym, co powiedzą inni?

#4 Możesz podejmować błędne decyzje

Najlepsze decyzje podejmowane są często, gdy nie ma zewnętrznego wpływu na proces decyzyjny. Jesteśmy jedynymi osobami, które wiedzą, przez co przeszliśmy, co sprawdza się w naszym przypadku, a co nie i czego tak naprawdę chcemy od życia. Poza tym w wielu przypadkach to my w głównej mierze będziemy ponosić konsekwencje tych decyzji.

Dbanie o to, co mówią inni i słuchanie ich opinii, może spowodować, że podejmiesz błędną decyzję o swoim kierunku studiów, karierze, życiu w związku lub innych zasadniczych obszarach życia, które wymagają podjęcia decyzji przy minimalnym wpływie zewnętrznym.

Oczywiście może się zdarzyć, że podejmiesz złą decyzję. Jednak będzie to Twoja decyzja, podjęta niezależnie od nacisków ze strony innych.

Aby podejmować lepsze decyzje przeczytaj: Jak szybciej podejmować lepsze decyzje?

#5 Popadasz w konformizm

Myśląc nieustanie na temat zdania innych zaczynamy podporządkowywać się wartościom, poglądom, zasadom i normom postępowania, które są nam przekazywane przez innych ludzi. Popadamy w konformizm, zmieniamy swoje zachowanie. Jest to szczególnie groźne gdy zaczyna się przeradzać w uległość. Gdy istnieje wyraźny konflikt między naszymi przekonaniami jako jednostki a presją grupy, społeczności, w wyniku którego ulegamy, podporządkowujemy się myśleniu ogółu.

Uległość jest wrogiem postępu, ponieważ zamienia Cię w naśladowcę zamiast lidera. Zawsze będziesz robić to, czego oczekuje od Ciebie społeczeństwo. Oprócz tego, że jesteś naśladowcą, konformizm ograniczy Twoją kreatywność, ponieważ nie będziesz w stanie samodzielnie myśleć. Zawsze będziesz pozwalał innym ludziom myśleć za Ciebie.

Historia świata pokazuje że to właśnie Ci, którzy myśleli nieszablonowo i nie zważali na opinie innych popychali naszą cywilizacje w kierunku rozwoju i osiągnęli wydawać by się mogło niemożliwe.

Nieważne co myślą o tobie ludzie. Ważne kim jesteś dla samego siebie.

Wszystko co zostało tu napisane nie oznacza to, że nie można otrzymywać konstruktywnych informacji zwrotnych od ludzi wokół Ciebie i wyciągać na ich podstawie własnych wniosków. Zachowania chamskie, brak poszanowania drugiej osoby, czy też wręcz naruszające prawo powinny być piętnowane i eliminowane. Nie ma w takim przypadku zastosowania podejście: “nie interesuje mnie co o tym myślisz, mam to gdzieś, to jest moje życie”. Jednak dopóki działasz tak, by nie krzywdzić siebie i innych, skup się po prostu na sobie. Nie przejmuj się nadmiernie zdaniem i opinią innych.

W naszej ludzkiej naturze jest to, że chcemy być lubiani i akceptowani. Jednak często prowadzi to do tego, że ludzie martwią się zbytnio o to, co myślą o nich inni.

Ten rodzaj nadmiernego niepokoju może mieć negatywny wpływ na Twoje życie. To może być na tyle osłabiające, że przeszkadza w zdolności do czucia się dobrze z samym sobą i kontaktach z innymi. Nie pozwól, aby uniemożliwiło Ci to przeżycie Twojego życia w najpełniejszy możliwy sposób, w wykorzystaniu w pełni Twojego potencjału.

Jeśli ciągle martwisz się o to, co myślą inni, nigdy nie dotrzesz do miejsca, w którym chcesz się znaleźć w życiu. Często, aby osiągnąć w życiu coś więcej, będziesz musiał robić rzeczy, które nie zawsze spełniają ludzkie standardy. Czasem wejdziesz w sytuacje, w których musisz postawić swoją dumę i swoją reputację na szali, aby uzyskać to, czego chcesz. Jeśli ciągle martwisz się o to, co ludzie myślą, nigdy nie będziesz miał woli do robienia tego o czym marzysz i co chcesz osiągnąć.

Mając to wszystko na uwadze, czy nadal będziesz tak bardzo dbał o opinie innych osób? Czy jesteś gotowy ponieść konsekwencje troski o to, co mówią inni na Twój temat, tylko dlatego, że chcesz dostosować się do społeczeństwa?

Wykorzystaj swoją energię i czas, który masz najlepiej jak potrafisz. Nie trać tej energii na zamartwianie się, kompleksy i przywiązywanie zbyt dużej uwagi do opinii innych. Gdy porzucisz uzależnienie od myśli i opinii innym na Twój temat, łatwiej dowiesz się, kim naprawdę jesteś.

Żyj swoim życiem, nie martwiąc się o myśli i opinie innych ludzi, a będziesz żył swoim życiem w pełni. Żyj po swojemu, własnym życiem, właśnie, dlatego, że ono jest Twoje. Każdy ma swój pomysł na życie. Uszanuj to. Żyj i pozwól żyć innym!

W lepszym radzeniu sobie z opinią innych pomoże Cie silniejsza psychika. Dowiedź się Czym jest mentalna siła i czego ludzie silni psychicznie nie robią?

A Ty co sądzisz o podejściu, aby nie przejmować się opinią innych? Jakie są Twoje doświadczenia w tym temacie? Napisz w komentarzu co o tym myślisz.