Większość z nas w życiu była w sytuacji, gdy mieliśmy do wykonania ważne zadanie, wisiał nad nami termin, który powinniśmy dotrzymać, a mimo to nie mogliśmy zabrać się do pracy. W takich sytuacjach człowiek często szuka różnych sposób, podejmuje się mało istotnych zadań tylko po to, aby odwlec w czasie zadanie, które powinniśmy zrealizować. Tłumaczymy sobie wewnętrznie, że przecież mamy jeszcze dużo czasu, że można to wykonać później. Odwlekamy działanie, zamiast zacząć działać od razu.

Jak pokonać prokratsynację?

 

Prokrastynacja inaczej zwlekanie (z łac. procrastinatio – odroczenie, zwłoka) to tendencja, utożsamiana z odwlekaniem, opóźnianiem lub przekładaniem czegoś na później, ujawniająca się w różnych dziedzinach życia.

Jeżeli jesteś osobą, której zdarza się odwlekać w czasie ważne zadania to jeżeli nie zwalczysz w sobie tej cechy będziesz podatny na marnotrawstwo wielu godzin cennego czasu, który mógłbyś wykorzystać na poprawę warunków swojego życia, zdrowia, rozwinięcie swojego biznesu, zdobycia nowych kompetencji zawodowych czy też realizacji innych ważnych dla Ciebie celów, które chcesz osiągnąć.

Prokrastynacja to złodziej marzeń.

 

Poznaj kilka sprawdzonych metod jak pokonać odwlekanie

 

#1 Używaj techniki celów dziennych

Zanim położysz się spać lub każdego ranka, określ 3 do 5 celów dziennych, które muszą zostać zrealizowane zanim zakończy się Twój dzień.

Cele nie mogą być zbyt duże i powinny być realne do osiągnięcia. Jeżeli określisz je zbyt ambitnie i ich nie zrealizujesz możesz poczuć się sfrustrowany swoją niską skutecznością.

Na przykład jeżeli moim celem jest swobodnie rozmawiać po włosku, moim celem dziennym może być zapisanie się na kurs włoskiego lub np. zrobienie 2 lekcji ćwiczeń z włoskiego.

Cokolwiek robisz zrób wszystko co w Twojej mocy, aby zrealizować zapisane na dany dzień cele. Pozwoli to walczyć z odwlekaniem poprzez stymulowanie Twojego umysłu kolejnymi sukcesami.

 

#2 Znajdź swój czas do pracy

Każdy z nas ma pewne pory w ciągu dnia, w których czuje się najlepiej i jest najbardziej produktywny. Dla jednej osoby będzie to rano dla innej wieczór. Jeśli chcesz się przekonać kiedy pracuje Ci się najlepiej zrób eksperyment.

Wyśpij się dobrze. Wstań wcześnie między 5 a 7 rano. Umyj się, ubierz, jeśli jesz śniadania zjedz to co lubisz i przystąp do realizacji ważnego zadania.

  • Czy jesteś skoncentrowany?
  • Czy masz dobre pomysły?
  • Czy zrealizowałeś to co sobie założyłeś? W jak dużym stopniu?

Oceń swoje wyniki, a jeśli byłeś energiczny i wydajny, to jesteś „rannym ptaszkiem”!

Jeśli nie…

Wyśpij się dobrze. Wstań rano, umyj się, ubierz jeśli jesz śniadania zjedz to co lubisz. Wykonuj codzienne zadania, aż nastąpi wieczór i przystąp do realizacji ważnego zadania.

Oceń swoje wyniki pracując wieczorem. Jeśli byłeś skuteczny i efektywny jesteś „sową”.

Jeśli ani rano, ani wieczorem nie pracowało Ci się dobrze spróbuj wykonać podobne ćwiczenie w innych porach dnia i sprawdź kiedy Ci się pracuje najlepiej.

 

#3  Stosuje technikę „Pomidora”

Technika pomodoro to metoda zarządzania czasem.

  1. Wybierz zadanie do wykonania
  2. Ustaw zegar z alarmem na 25 minut – tyle trwa jedno “Pomodoro”
  3. Pracuj nad zadaniem bez przerwy przez całe “Pomodoro”
  4. Zrób sobie 5-cio minutową przerwę
  5. Po przerwie możemy zrobić kolejne „Pomodoro”, a po czterech Pomodoro z rzędu robimy dłuższą przerwę (15-30 min).

Co czyni tę metodę skuteczną, to m.in. te 5 minutowe przerwy, które są jak nagrody za pracę w skupieniu przez 25 minut.

#4 Utrzymuj czystość stanowiska pracy

Może się wydawać, że czystość naszego biurka i organizacja przestrzeni wokół nas nie ma większego znaczenia, jednak fakty są takie, że bałagan i dużo rozpraszaczy wokół nas negatywnie wpływa na naszą koncentrację i motywację do pracy.

Zanim przystąpisz do działania, upewnij się, że twoje miejsce do pracy jest uporządkowane, dobrze doświetlone i że masz wszystko co potrzeba do ukończenia zadania. Również sposób w jaki masz zorganizowane pliki na komputerze, ikony na pulpicie itp. ma wpływ na efektywność Twojego działania.

 

#5 Skup się na jednym zadaniu na raz

Tzw. „multitasking” robienie wielu rzeczy na raz nie jest efektywny, chociaż niektórzy nadal tak twierdzą. Chwytając na raz „5 srok za ogon” prawdopodobnie nie złapiesz żadnej.

Pracując w przeglądarce internetowej nie otwieraj na raz zbyt wielu zakładek. Trudniej będzie Ci znaleźć potrzebną informację dodatkowo możesz mieć również chęć otwarcia rozpraszających stron jak portale społecznościowe i inne serwisy, który odciągają uwagę od pracy i obniżają produktywność.

Nie skupiaj się na kliku celach na raz, zajmij się jednym, skoncentruj się na jego skutecznym wykonaniu i dopiero po jego zakończeniu przystąp do kolejnego.

 

#6 Określ cel długoterminowy

Oprócz małych celów dziennych określ też cel długoterminowy, do którego w założeniu doprowadzi Cię realizacja mniejszych celów, które osiągasz każdego dnia. Nie ma świata idealnego, więc jest mało prawdopodobne, że 100% dziennych celów będzie powiązanych z celem nadrzędnych, jednak powinieneś dążyć, aby co najmniej 80% tych celów było powiązanych z celem długoterminowym.

Co do ogólnej zasady cel długoterminowy powinien mieścić się w perspektywie czasowej od 3 miesięcy do pół roku. Powodem, dla którego ten przedział czasowy jest skuteczny, jest to, że nie jest to zbyt dużo czasu na realizację, a jednocześnie zbyt krótko, aby wywołać w Twojej podświadomości stres.

 

„Po pierwsze, miej zdefiniowany, jasno określony cel (ideał, zadanie). Po drugie, zdobądź potrzebne zasoby by do niego dojść; wiedzę, pieniądze, materiały, metody. Po trzecie, skieruj wszystkie te zasoby na osiągnięcie celu” – Arystoteles

 

#7 Najpierw rób to czego nie lubisz

Jeśli chcesz zamienić swoje marzenia w cele i osiągnąć to co sobie postanowiłeś będziesz musiał wykonać wiele zadań. Droga do sukcesu rzadko bywa usłana różami i często będziesz podejmować się wysiłków, które wcale nie będą sprawiać Ci przyjemność.

Skup się w pierwszej kolejności na wykonaniu trudniejszych zadań. W ciągu dnia mamy ograniczony zasób energii i jeżeli na początku zużyjemy większość naszych sił na małe zadania, będzie nam trudniej wykonać te duże bardziej wartościowe.

Tak więcej zaczynaj od rzeczy najtrudniejszych, gdy masz najwięcej silnej woli do działania, a później skup się na tych mniejszych.

Aby zbudować dyscyplinę i pokonać odwlekanie w działaniu, musisz udowodnić swojej podświadomości, że jesteś osobą zorientowaną na cel.

Jeśli będzie stosował powyższe zasady masz duże szanse na wyrobienie w sobie dobrych nawyków i ograniczenie odwlekania.

Oczywiście nie jesteśmy maszynami, co jakiś czas potrzebujemy „resetu” i odpoczynku. Pamiętaj jednak, żeby leniwy dzień, nie przerodził się w leniwy tydzień, czy miesiąc. Nagle zanim się obejrzysz przychodzi nowy rok i nagle znowu na chwilę jesteś zmotywowany do działania. Pytanie na jak długo?

Dlatego też musisz walczyć każdego dnia z wszelkimi oznakami prokrastynacji.

Najlepiej w tej walce sprawdza się określanie celów i ich realizacja. Bez działania nie będzie rezultatu

A jakie są Twoje sposoby na walkę z lenistwem i odwlekaniem? Napisz proszę w komentarzu.