Każdy z nas w trochę innych sposób interpretuje sukces i to co wpływa na jakość naszego życia. Niezależnie od tego, czy chodzi o rozwój Twojej kariery zawodowej czy biznesu, silniejsze i bardziej wartościowe relacje, zdrowsze i wysportowane ciało, wiele osób każdego dnia szuka sposobów na poprawę rożnych aspektów swojego życia osobistego i zawodowego. Chcemy być szczęśliwsi, doświadczać i czerpać więcej satysfakcji z życia. Jak to osiągnąć? Jak poprawić jakość swojego życia?

Dobra wiadomość jest taka, że każdy ma moc tworzenia lepszej jakości życia. Według Tonego Robbinsa światowej sławy przedsiębiorcy, coacha i doradcy życiowego, który pomógł zmienić jakość życia milionom ludzi kluczem do lepszego życia, jest udzielenie sobie odpowiedzi na 3 pytania. Czytaj dalej, aby się dowiedzieć jakie pytania powinieneś sobie zadać.

“Rzucam ci wyzwanie. niech twoje życie stanie się arcydziełem”. – Tony Robbins

3 pytania, które warto sobie zadać, aby poprawić jakość swojego życia:

#1 Na czym się skupiam?

Według Tonnego ludzie zwykle koncentrują się bardziej na tym, czego brakuje w ich życiu. To nie zawsze jest zła praktyka. Takie podejście może być przydatne i istotne, gdy chcesz dokonać zmiany. Jednak kiedy robisz to stale i zawsze tylko skupiasz się na tym, czego brakuje w Twoim życiu, pomyśl jak się z bym będziesz czuł na dłuższą metę? Jest wielce prawdopodobne, że w dłuższej perspektywie, będziesz z tego powodu odczuwał przygnębienie i smutek.

Gdy czujesz się źle i masz kiepskie samopoczucie, czy masz ochotę działać i wprowadzać jakieś zmiany? Raczej nie. To wysysa z Ciebie energię i chęci. Jeśli koncentrujesz się tylko na tym czego nie masz, bardzo trudno jest odnieść sukces.

Zamiast tego określ i miej jasną wizję tego czego chcesz i zacznij mieć “obsesję” na tym punkcie. To połączenie emocji i wizji jest tym, co Cię poprowadzi i będzie Cię napędzać do działania.

Powinniśmy intensywnie skupiać się na tym, czego naprawdę chcemy. Określenie wyraźnego rezultatu, stanu docelowego i konsekwentne koncentrowanie się na nim zmienia Twoje zachowanie, dając Ci impuls do jego osiągnięcia. Zyskujesz kierunek i skupienie, którego potrzebujesz, aby poprawić jakość swojego życia.

“Gdzie podąża skupienie, podąża też przepływ energii”.

Jeśli chcesz osiągnąć nadzwyczajne wyniki i mieć poczucie spełnienia w tym co robisz powinieneś skupić się na tym, czego naprawdę chcesz i stworzyć krystalicznie przejrzystą wizję życia, którego pragniesz. Zdefiniuj swoje prawdziwe priorytety i określ to dokąd zmierzasz. Jeśli to zrobisz, zaczniesz budować swoje życie i codzienne działania wokół swojej wizji i swoich własnych priorytetów, a nie czyiś innych.

Posiadanie określonego wyraźnego wyniku i konsekwentne skupianie się na nim natychmiast zmienia Twoje zachowanie, dając Ci impuls potrzebny do codziennych drobnych działań, które doprowadzą do lepszych wyników szybciej, a jeśli na prawdę mocno się w to zaangażujesz, Twój postęp może następować w tempie geometrycznym.

Jak można to zrobić?

Jeden z możliwych do zastosowania sposobów, to zadać sobie kilka dodatkowych pytań i udzielić na nie odpowiedzi:

  • Co chcę osiągnąć w ciągu najbliższych 36 miesięcy? Gdzie chcę być ze swoim życiem po tym czasie?
  • Dlaczego MUSZĘ to osiągnąć, bez względu na wszystko? Twoje DLACZEGO powinno być na prawdę moce, wówczas JAK, czyli sposób dojścia do celu będzie łatwiej określić i wykonać.
  • Jakie jest jedno małe działanie, które mogę podjąć od razu, aby zacząć? Natychmiast trzeba podjąć działanie, nawet najmniejsze.
  • Jakie są 6- i 9-miesięczne cele, które mogę sobie wyznaczyć, aby trzymać się ich i być odpowiedzialnym za ich wykonanie?

Kiedy wykonasz takie ćwiczenie, spisz to co wypracowałeś i miej gdzieś w widocznym miejscu przez następne 36 miesięcy. Każdego dnia koncentruj się na swoich celach i wynikach, do których się zobowiązałeś. Dzięki temu będziesz konsekwentnie podążać w kierunku rezultatu, którego pragniesz i często osiągniesz go szybciej, niż się spodziewałeś.

Można oczywiście sterować horyzontem czasowym naszych celów, natomiast powinniśmy mięć w głowie perspektywę długoterminową tego dokąd zmierzamy z naszym życiem.

Jeśli szukasz więcej inspiracji jak można podejść do określania swoich celów sprawdź: Jak zamienić określanie celów na osiąganie celów?

#2 Jakie znaczenie nadaje zdarzeniom w moim życiu?

Twój sposób myślenia jest potężnym narzędziem do tworzenia pozytywnej jakości życia.

Ludzie mają ogromne zdolności poza tym, co powszechnie uważa się za możliwe. Możliwości wykorzystania naszego potencjału są bezpośrednio związane z tym, jak definiujemy rzeczywistość, jak postrzegamy siebie, co uznajemy za wykonalne i w co wierzymy, że możemy osiągnąć.

W każdej chwili możesz wybrać bardziej wzmacniające znaczenie dla wszystkiego w Twoim życiu. Masz w sobie moc stworzenia nowego lepszego świata dla siebie i dla tych, na których Ci zależy. Siłą, która naprawdę kontroluje nasze życie, jest pierwotna siła znaczenia.

Siła znaczenia

W momencie, gdy zdecydujesz się skupić na czymś, przypisujesz temu znaczenie i nasycasz je uczuciem. Nadajesz znaczenie temu, na czym się koncentrujesz. Czy to koniec czegoś wspaniałego, czy też początek czegoś nieprzyjemnego? Czy jesteś karany za porażkę czy nagrodzony za sukces?

To, jak definiujesz wydarzenie i daną sytuację, wywołuje emocje i określa Twój wewnętrzny stan odczuwania. Znaczenie, które przypisujesz każdemu zdarzeniu, interakcji lub wynikowi, określa emocjonalny ton Twojego doświadczenia i uczuć, które tworzysz w trakcie swojego życia.

Znaczenie równa się emocjom, a emocje równają się życiu. Znaczenie, jakie nadajesz swoim doświadczeniom, zmienia Twoje samopoczucie – a uczucie, które odczuwasz, staje się jakością Twojego życia.

Nasze wspomnienia są w rzeczywistości zakotwiczeniem w odczuwaniu stanów, obrazów, dźwięków i wrażeń – wszystkie te aspekty polegają na znaczeniu, jakie im nadajemy.

“Znaczenie, które przypijesze do czegoś, rodzi emocje, a twojE emocjE to Twoje życie.” – Tony Robbins

Pamiętaj, że znaczenie oznacza emocje, emocje to życie. To jest esencja całej mocy i siły – znaczenia. Znaczenie informuje o Twoim stanie emocjonalnym. Tworząc drabinę pozytywnych i wzmacniających znaczeń, skutecznie zmieniasz kierunek swojego życia i zapewniasz sobie racjonalne, potwierdzone powody, dla których Twój sukces nastąpi i będzie kontynuowany.

Wszystko zaczyna się od Twojej decyzji, aby stać się świadomym znaczeń, które ciągle tworzysz. Ta technika nazywa się “przeramowaniem” (ang. reframing) i jest to jedno z najpotężniejszych narzędzi, które możesz wykorzystać do ulepszenia swojej psychiki.

Moc przeramowania

Przeramowania można dokonać na dwa sposoby: zmieniając kontekst lub treść.

Przermowanie kontekstu polega na udzieleniu odpowiedzi na pytanie: w jakim kontekście ta sytuacja czy zachowanie wydawałoby się pozytywne? Przeramowanie treści polega na zmianie postrzegania zawartości doświadczenia, które wywołuje w Tobie negatywne emocje. W tym wypadku zadajesz sobie pytanie: co innego, pozytywnego, może oznaczać ta sytuacja czy zachowanie?

Perspektywa to potężna siła. Kiedy możesz „przeramować” określone doświadczenie lub interakcję, często możesz zmienić to, co dzieje się w rezultacie i jak się z tym czujesz.

Załóżmy na przykład, że Twój szef na Ciebie krzyczy. Mógłbyś się tym zestresować, jednak masz wybór jak do tego podejdziesz. Jednym ze sposobów na zmianę sytuacji może być powiedzenie sobie: “To dobrze, że mój szef pokazuje swoje emocje widać, że zależy mu mocno na jakości pracy, którą wykonuje. Mógł mnie zwolnić, jednak tego nie zrobił. Będę dzięki temu wstanie poprawić swoje wyniki w przyszłości”.

Inny przykład, w tym roku musisz zapłacić o 2 000 zł więcej podatku dochodowego. Możesz narzekać, że to skandal i złodziejstwo. Inny sposób spojrzenia na tą sytuację: “To świetne! Widać musiałem zarobić o wiele więcej pieniędzy w tym roku”.

Przeramowanie nie polega na udawaniu, że sytuacja jest wspaniała, gdy nie jest. Chodzi raczej o odkrycie tego, co może być wspaniałe, czego możesz się nauczyć dzięki konsekwencjom lub w jaki sposób możesz wykorzystać sytuację, aby uzyskać lepszy wynik.

Ludzie mają tendencję do przywiązywania pewnych znaczeń do określonych doświadczeń. Mówimy sobie: “To się zdarzyło, więc musi oznaczać …………”. W rzeczywistości może istnieć nieskończona liczba sposobów interpretacji jakiegokolwiek doświadczenia. Oprawiamy wydarzenia w naszym życiu w oparciu o sposoby, w jakie zdecydowaliśmy się postrzegać podobne doświadczenia w przeszłości, tworząc nawykowe wzorce, które powtarzamy przez całe nasze życie.

Czy Twoje wzorce pomagają Ci, w realizacja Twoich celów i lepszej jakości życia czy też wyrządzają szkody? Ważne jest, aby pamiętać, że nasze postrzeganie ma charakter twórczy – jeśli zdefiniujemy coś jako negatywne, jest to przesłanie, które nasz mózg otrzymuje i reaguje na nie, tworząc stan emocjonalny, aby wzmocnić tę rzeczywistość.

“Jakość twojego życia to jakość Twojej komunikacji, z samym sobą, jak też z innymi.” – Tony Robbins

Przeramowanie to różnica między ciągłym rozczarowaniem, a ciągłym zadowoleniem. Układając w swoim umyśle pozytywne interpretacje, stajesz się autorem historii sukcesu własnego życia. Jak czułbyś się kładąc się wieczorem spać, gdyby każdy dzień okazał się “idealny”, “ciekawy”, “niesamowity”? Możesz osiągnąć taki stan, jeśli zmienisz sposób w jaki patrzysz na świat i znaczenia jakie nadajesz temu czego doświadczasz w życiu.

Zacznij wykorzystywać swoją wrodzoną zdolność do doładowania swoich emocji, wzmacniaj swoje decyzje i popraw swoje dzisiejsze życie dzięki sile znaczenia.

Osoby odnoszące największe sukcesy są wstanie skupić się i nadać odpowiednie znaczenie wszystkiemu, co robią – od rozmów z innymi ludźmi, po rożnego rodzaju wybory, których dokonują. Ostatecznie to Twój sposób myślenia pomoże Ci zauważyć poprawę jakości życia na drodze do sukcesu.

“Sekret sukcesu polega na tym, aby nauczyć się, jak wykorzystywać cierpienie i przyjemność i jak nie pozwolić, aby cierpienie i przyjemność wykorzystywały ciebie. Jeśli to zrobisz, panujesz nad swoim życiem, jeśli nie, twoje życie panuje nad tobą”. – Anthony Robbins

#3 Co zamierzam zrobić?

Według Robbinsa, wiedza nie jest siłą, jest potencjalną siłą. Działanie i wykonanie przebija wiedzę każdego dnia. Większość ludzi zdobywa wiedzę, czerpie inspirację, w założeniu, aby dokonać jakieś zmiany na lepsze, a ostatecznie nic z tym nie robi. Ludzie często mają predyspozycje, umiejętności i zasoby, aby dokonać zmiany, jednak w końcu nie podejmują działań. Jeśli określiłeś swój cel, masz wizję przyszłości – wiesz na czym chcesz się skupić i zainspirujesz się do wprowadzenia zmian, oznacza to, że musisz podjąć działanie!

“Droga do sukcesu to podjęcie zmasowanych, zdeterminowanych działań”. – Anthony Robbins

Twój los kształtuje się momentach podejmowania decyzji. Prawdziwa decyzja jest mierzona poprzez fakt podjęcia nowego działania. Jeśli nie ma działania – tak naprawdę nie podjąłeś decyzji. Jeśli podjąłeś w jakimś obszarze decyzję powinieneś niemal natychmiast podjąć jakieś działanie, które wynika z tej decyzji może być to np. zaplanowanie spotkania, czy po prostu powiedzenie komuś o swoich planach. Wybrane działanie zależy od celu, który chcesz osiągnąć. Jeśli po podjęciu decyzji się zawahasz i nie podejmiesz od razu jakiegoś działania – akcji, nawet pozornie małego, za chwilę pojawi się milion rozpraszaczy i istnieje ryzyko, że stracisz swój entuzjazm i impet.

Pamiętaj nie umniejszaj znaczenia małych działań wykonywanych konsekwentnie każdego dnia. Jako prosty przykład można podać mycie zębów. Jeśli umyjesz zęby tylko raz, nawet zakładając, że poświęcisz na tę czynność kilka godzin, nie będzie z tego większego efektu i ostatecznie prawdopodobnie po pewnym czasie skończysz z próchnicą. Jeśli natomiast każdego dnia będziesz mył zęby 2 razy dziennie po 2 min, jest duża szansa, że Twoje problemy z próchnicą nie wystąpią lub będą to jednostkowe przypadki. Podobnie z ćwiczeniami. Raz wykonany nawet najdłuższy i najcięższy trening niczego nie zmieni. Konsekwentnie i regularnie wykonywane ćwiczenia w dłuższym okresie, przyniosą wymierne i zauważalne efekty.

Działając od razu, regularnie i konsekwentnie nie będziesz miał szansy odwlekać ani pozwolić, aby rozproszenia przejmowały kontrolę nad Tobą i Twoim czasem. Małe działania z biegiem czasu pomogą Ci utrzymać tempo, gdy będziesz każdego dnia podążał za swoimi celami i lepszą jakością swojego życia.

“Sukces to przeżyć swoje życie w taki sposób, aby brzmiało w nim jak najwięcej tonów przyjemnych i jak najmniej bolesnych”. – Anthony Robbins

Opinie na temat Tonego Robbinsa są różne. Według niektórych jego seminaria i wystąpienia w zbyt dużym stopniu są przesycone sprzedażą, w nadmiarze jest tzw. “platform selling”, czyli sprzedaży ze sceny, że jest mistrzem wzbudzania w ludziach “pop-motywacji”, stanu w którym uczestniczy jego eventów doświadczają motywacji, która jest powierzchowna, krótkotrwała i nie daje możliwości samodzielnego zmieniania swojego życie na lepsze, bez kolejne dawki emocji jaką dają jego imprezy rozwojowo-motywacyjne. Według opinii innych Tony robi wiele dobrego, wykonuje świetną robotę i każdego dnia dzięki jego metodą wielu ludzi zmienia swoje życie na lepsze i odkrywa swój potencjał.

Każdy może mieć własne zdanie w tej kwestii. Oczywiście wewnętrzna motywacja do zmiany wymaga głębszej, dokładniejszej i dłuższej pracy nad sobą, niż przeczytanie jednej książki o rozwoju osobisty, obejrzenie motywacyjnego video, czy przeżycie energetycznego weekendu na imprezie rozwojowej. Warto natomiast pamiętać, że każdego dnia to my decydujemy:

  • na czym się skupiamy? (koncentracja)
  • co to dla nas oznacza? (znaczenie i sens)
  • jakie działania podejmujemy? (akcja)

Udzielenie odpowiedzi na te pytania, określenie swojej wizji i celów oraz konsekwentna praca nad ich osiągnięciem może doprowadzić Cię do życia, którego pragniesz.

A Ty jakie masz sposoby, aby poprawić jakość swojego życia? Podziel się proszę swoją opinią w komentarzu.