Prawdopodobnie nikt z nas nie lubi sytuacji, gdy spotyka się z odmową, szczególnie gdy na czymś nam mocno zależy. Niestety u niektórych osób pojawia się paraliżujący strach przed odmową, który może być hamulcem rozwoju. Na skutek tego strachu przed odrzuceniem  pozostajemy we własnej strefie komfortu, nie podejmujemy się nowych działań. Boimy się, że nasza propozycja zostanie odrzucona, że ktoś powie “Nie”. Wraz ze strachem przed odmową pojawia się stres i wynikające z niego nieprzyjemne uczucia. Gdy ktoś nam odmawia, odrzuca naszą prośbę, czujemy rozczarowanie, frustrację i rozgoryczenie. Pokonanie strachu przed odmową, odrzuceniem czy możliwością doznania porażki to dla wielu osób spore wyzwanie. Jak radzić sobie z odmową?

Jeśli nigdy nie postawisz się w sytuacji, w której możesz zostać odrzucony, oznacza to, że ryzykujesz za mało. Jeśli zależy Ci na osiągnięciu czegoś w życiu, chcesz mieć lepszą pracę, dostać się na studia, rozkręcić własny biznes, zbudować udany związek, czy cokolwiek jest istotne dla Ciebie, musisz być gotowy na odmowę i pokonać w sobie strach przed odrzuceniem i porażką.

Kiedy zawiedziesz, musisz pamiętać, że jesteś w świetnym towarzystwie. Kto jest z Tobą w tym gronie? Oto kilka przykładów. Powieść Stephena Kinga Carrie została odrzucona ponad trzydzieści razy, zanim ostatecznie została opublikowana i stała się jego pierwszym bestsellerem. „Harry Potter” J.K. Rowling, zamiast od razu trafić na listę bestsellerów, był odrzucany wielokrotnie przez kliku wydawców. Dziś Rowling ma na koncie miliony sprzedanych egzemplarzy książki i jej ekranizację. Zanim została królową telewizji, Oprah Winfrey została zwolniona ze swojej pierwszej telewizyjnej pracy. Walt Disney rozpoczął wiele firm, które całkowicie zawiodły, zanim udało mu się stworzyć imperium Disneya. Steven Spielberg został wielokrotnie odrzucony przez School of Cinematic Arts Uniwersytetu Południowej Kalifornii. A następnie zdobył trzy oskary i wiele innych nagród za swój dorobek.

“Człowiek, który nic nie ryzykuje, nic nie robi, nic nie ma, jest nikim i stanie się nikim. Może uniknie cierpienia i przykrości, ale zwyczajnie nie będzie się uczył, czuł, zmieniał, rósł, kochał ani żył” – Leo F. Buscaglia

Każdy rodzaj odmowy i odrzucenia, czy chodzi o zawód miłosny, odrzucone podanie o pracę, skrytykowany pomysł na biznes, czy cokolwiek innego, nie powinno wpływać na to jak bardzo szczęśliwy jesteś. Nie da się ukryć, że odrzucenie to nic przyjemnego, pojawiają się w nas negatywne emocje i czasami nie możemy zrozumieć jak to się mogło stać, jednak nie powinno nam ono odbierać radości z życia.

Spójrz na odmowę i odrzucenie jako część podróży. Gdy wspinasz się na szczyt swojej indywidualnej podróży sukcesu, na jej drodze pojawią się przystanki nazywane “Odmowa”. Rzeczywistość życia polega na tym, że odrzucenie będzie stanowić jego część. Dobrym podejściem jest nauczyć się akceptować odmowę i uświadomić sobie, że to co jest ważne w sytuacji odrzucenia to znaleźć sposób jak wyjść z tej sytuacji, co poprawić i podjąć kolejną próbę raz jeszcze.

Jak radzić sobie z odmową?

Miej okres smutku i żalu

W krótkim okresie po usłyszeniu odmowy będziesz przygnębiony z powodu odrzucenia. Bez względu na to, czy nie dostałeś pracy, dostałeś kosza od swojej potencjalnej miłości życia, czy nie otrzymałeś finansowania na swój pomysł na biznes, masz pełne prawo do tego, aby być zmartwionym z powodu tej sytuacji. Kiedy nam na czymś mocno zależy i niestety nam się nie udaje, pojawiające się uczucie rozczarowania jest czymś całkowicie normalnym. Jeśli tego potrzebujesz poświęć trochę czasu na żal, ubolewanie i przepracowanie w swojej głowie tego co się właśnie wydarzyło.

Jeśli masz taką możliwość, weź dzień wolny. Jeśli miałeś jakie plany na wieczór i dowiedziałeś się o odmowie, zastanów się czy lepiej ich nie odłożyć i zostać w domu. A może wręcz przeciwnie wyjście ze znajomymi w tej sytuacji dobrze Ci zrobi. Każdy z nas jest inny, poszukaj dobrej dla siebie jakiejś przyjemności. Idź na spacer, zjedz coś dobrego, obejrzyj film. Zrób coś co choć trochę poprawi Ci nastrój.

Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z wydłużaniem tego okresu smutku i żalu. Nie chodzi tu o to, aby siedzieć w domu przez wiele dni użalając się na sobą. To tylko sprawi, że poczujesz się gorzej na dłuższą metę.

Porozmawiaj z zaufaną osobą

Jeśli masz taką możliwość, możesz porozmawiać na temat tego co się wydarzyło z osobą, której ufasz. Chodzi o otwartą, szczerą rozmowę, a nie o wylewanie żalów. Osoba ta powinna pomóc Ci uporządkować co poszło nie tak i co możesz z tym zrobić w tej sytuacji. Czasem dojdziesz do wniosku, że po prostu na pewne rzeczy nie masz wpływu i trzeba je po po prostu zaakceptować i iść dalej.

Raczej unikaj ogłaszania w Internecie swoich żalów i wykrzykiwania swojego bólu. Bez względu na to jak bardzo przygnębiony i zły jesteś takie podzielenie się tym z całym światem raczej nie przyniesie Ci zbyt wiele dobrego. Internet nie zapomina, wiec z rozwagą podchodź do tego co publikujesz, aby później tego nie żałować.

Nie narzekaj i nie rozpamiętuj w kółko, tego że spotkałeś się z odmową i odrzuceniem. Możesz poprosić też swojego przyjaciela i bliskich, aby zwracali Ci uwagę, za każdym razem, gdy będziesz wracał do tego tematu i ponownie użalał się na sobą. To pozwoli Ci na lepszą kontrolę i ułatwi zmianę swojego postępowania.

Zaakceptuj odmowę możliwie szybko

Im szybciej zaakceptujesz odmowę, która Cię spotkała i przejdziesz nad nią do porządku dziennego, tym lepiej. Będzie to również oznaczać, że jesteś na tyle silną osobą, że jesteś wstanie znieść odrzucenie oraz odmowę i że nie pozwolisz, aby w przyszłości powstrzymywało Cię to przed podejmowaniem wyzwań.

Jeśli nie dostałeś tej pracy, na którą tak bardzo liczyłeś, daj sobie chwilę na żal i ruszaj dalej. Zacznij szukać czegoś nowego i pomyśl nad tym co możesz zrobić inaczej, aby zwiększyć swoje szanse na pozytywną odpowiedź w przyszłości. Gdy jeden sposób nie zadziałał, poszukaj innego. Dobrze, też mieć na uwadze to, że czasem gdy coś się nam nie udaje i myślimy w pierwszej chwili, że to już koniec i nic dobrego nas nie spotka, przeważnie pojawia się jakaś inna, czasem nawet lepsza okazja.

Nie traktuj odmowy osobiście

To, że ktoś Ci odmówił nie skreśla Cię jako człowieka. Pamiętaj, że odmowa nie mówi nic o Tobie jako o osobie. Spotkanie się z odmową jest częścią życia i nie jest osobistym atakiem. Z jakiegoś powodu osoba, która Ci odmówiła, potencjalny pracodawca, Twój szef, inwestor itp., nie byli zainteresowani tym co miałeś im do zaoferowania. Odrzucenie łatwiej jest “przetrawić”, kiedy widzimy je z dystansu. Warto nauczyć się oddzielać czyn od osoby.

Odmowa nie dotyczy Ciebie jako osoby. Ludzie, którzy mówią “zostałem odrzucony”, gorzej znoszą odmowę, niż Ci, którzy koncertują się bardziej na sytuacji niż na nich. Jeśli nie przeszedłeś rozmowy rekrutacyjnej i spotkałeś się z odmową, lepiej powiedzieć “Nie dostałem tej pracy” niż “Nie przyjęli mnie, odrzucili moje poddanie o pracę”, możesz też powiedzieć “Tym razem nie wyszło”, co niejako odsuwa winę za zaistniałą sytuację z obu stron.

Odrzucenie samo w sobie nie jest Twoją winą. Druga strona odmówiła czegoś co im nie do końca pasowało. Odrzucili Twoją prośbę, propozycję, a nie Ciebie jako osobę. Oczywiście czasem ludzie podejmują decyzje na postawie tego jak ktoś wygląda i się zachowuje.  Pamiętaj jednak, że Ty znasz siebie najlepiej i to że ktoś wyciągną jakieś wnioski na Twój temat w danej sytuacji, nie przekreśla całkowicie Twoich szans na sukces w przyszłości.

To, że będąc sprzedawcą klient odmawia zakupu, po rozmowie rekrutacyjnej nie dostałeś pracy lub po kilku randkach ktoś z Tobą zrywa, nie oznacza że jesteś do niczego, że już nigdy niczego nie sprzedasz, że nie dostaniesz żadnej pracy lub już nigdy więcej nikt się z Tobą nie umówi. W rzeczywistości, gdy ktoś Ci mówi “Nie”, chce przez to powiedzieć, że ma alternatywny plan na swoje życie i postrzega Twoją ofertę inaczej niż Ty. Oznacza to tylko, że w tej konkretniej sytuacji, ktoś podjął decyzję, która według niego było dobra dla niego, to wszystko. Uszanuj tę decyzję i ruszaj do przodu.

Wiedź kiedy zrezygnować

To że coś nie wyszło, ktoś Ci odmówił nie oznacza, że masz się poddać i nie próbować dalej. Warto jednak wiedzieć kiedy odpuścić i iść dalej. Rezygnacja w tym przypadku oznacza, że próbujesz ponownie w bardziej ogólnym sensie.

Jeśli napisałeś książkę i została odrzucona przez danego wydawcę, analizujesz co sprawiło, że powiedział “Nie” i próbujesz z innymi wydawnictwami. Podobnie z poszukiwaniem pracy. Jeśli nie w tej firmie w tym momencie to może w innej. Kiedy dana konkretna osoba nie chce się z Tobą umówić, może powinieneś z niej zrezygnować, dać jej spokój i uszanować podjętą przez nią decyzje. Nie oznacza to jednak, że masz zrezygnować całkowicie z idei miłości i nie umówić się już nigdy z inną osobą.

Pamiętaj nie jesteś uprawniony do tego, aby na każdą swoją prośba usłyszeć “Tak”. Nie obarczaj więc winą innych, za to, że odmówili. Bierz odpowiedzialność za swoje działania i sytuacje, w której jesteś.

Nie pozwól, aby odmowa kontrolowała Twoją przyszłość

Jak już zostało powiedziane, odmowa jest częścią życia. Staraj się nie unikać sytuacji, w której możesz się spotkać z odmową. Użalanie się nad sobą z powodu odrzucenia nic nie zmieni, a na pewno nie da Ci szczęścia. Powinieneś wyrobić w sobie zdolność do akceptacji, tego że sprawy nie zawsze układają się po Twojej myśli i że jest to w porządku. To że coś nam nie wypaliło nie oznacza, że jesteśmy porażką, że już nic nigdy nie zadziała.

Jeśli wpadniesz w pułapkę myślenia, że już zawsze będziesz słyszał odmowę, przepadniesz. Twoja podświadomość nie da Ci spokoju i będziesz wiecznie odczuwał lęk przed porażką i odmową. Pojawi się zniechęcenie do podejmowania kolejnych prób. Przestaniesz działać, a to sprawi, że tym trudniej będzie Ci zmienić obecną sytuację, w której jesteś.

Rozpamiętywanie przeszłości nie pozwoli Ci cieszyć się chwilą obecną. Patrz z nadzieją w przyszłość.

Wykorzystaj odmowę, aby się poprawić

Czasami odmowa może być dla nas ważnym sygnałem, że powinniśmy coś zmienić w naszym postępowaniu i podejściu. Odmowa może wbrew pozorom pozytywnie na nas wpłynąć i poprawić nasze życie.

Jeśli masz taką możliwość, możesz spytać osobę, która Ci odmówiła, aby dała Ci informację zwrotną, co sprawiło, że nie jest zainteresowana Twoją propozycją. Warto zastanowić się nad otrzymaną odpowiedzią i jak najwięcej z niej wynieść. Dowiedzieć się co możesz poprawić, ulepszyć.

Nawet jeśli nie będziesz już wstanie zmienić decyzji tej osoby, te cenne uwagi mogą Ci pomóc w poprawie i zwiększyć Twoje szanse na sukces w przyszłości.

“Dla mnie odmowa to tak jakby ktoś zatrąbił mi do ucha żeby nakłonić mnie do działania, a nie powód by się wycofać”. – Sylvester Stallone

Ruszaj na przód

Nadszedł czas, aby zapomnieć o odmowie. Dałeś sobie już czas na “opłakiwanie” tej sytuacji i smutek, rozmawiałeś o tym z zaufanym przyjacielem, wyciągnąłeś wnioski i nauczyłeś się, co możesz z tej sytuacji wynieść dobrego na przyszłość, najwyższy czas, aby ta odmowa przeszła do przeszłości.

Im bardziej się będziesz nad nią rozwodził i rozciągał ją w czasie, tym bardziej będzie rosła ona w Twoich oczach i tym bardziej będziesz się czuł, jakbyś już nigdy nie mógł odnieść sukcesu.

Jeśli naprawdę nie jesteś wstanie poradzić sobie samodzielnie z daną sytuacją i odrzuceniem, być może będziesz potrzebował profesjonalnej pomocy. Czasami wzorce myślowe w stylu “Nie jestem wystarczająco dobry” itd., są mocno zakorzenione w Twojej psychice, a każde kolejne odrzucenie tylko je pogłębia. Dobry specjalista będzie mógł Ci z tym pomóc, abyś odzyskał wiarę we własne możliwości i pewność siebie.

Gdzieś wewnątrz Ciebie jest wielki potencjał oraz możliwości, które być może pozostają w uśpieniu. Stać Cię na więcej tylko powinieneś pozbyć się tej mentalnej brokaty w postaci strachu przed odrzuceniem i odmową. Warto pokonać ten strach, by po latach być dumnym i szczęśliwym z powodu własnych osiągnięć.

“Porażka nie czyni Cię przegranym. Czyni za to poddawanie się, godzenie się z nią i odmowa ponownego próbowania” – Richard Exely

Krytyka i odmowa nie są przyjemne, jednak oznaczają co najwyżej rozczarowanie. Kiedy z powodu lęku przed porażką zaczniemy unikać działania, rezygnować ze spełniania swoich marzeń, zapłacimy dużo wyższą cenę.

Ludzie o największych osiągnięciach akceptują odrzucenie i nie boją się, że powiedzą im – “Nie”. Gdy słyszysz “Nie” wiele razy zaczynasz się na to uodparniać. Jest to też do pewnego stopnia kwestia statystyki. Im więcej prób podejmujesz, tym większe są szanse, że Ci się w końcu powiedzie. Trzeba zwiększyć swój wskaźnik odrzuceń, jeśli chce się osiągać rzeczy, których nikt inny nie jest wstanie osiągnąć. W rzeczywistości na setkę propozycji wystarczy jedna skuteczna, która może zmienić Twoje życie. Do pewnego stopnia musisz nauczyć się prosić i składać propozycje, a jednocześnie nie mieć oczekiwań co do odpowiedzi jaką usłyszysz. Przygotuj się psychicznie na odrzucenie jeszcze przed określeniem swojego celu. To pewien paradoks, czasem im mniej Ci zależy, tym większy odniesiesz sukces.

Czasem tak długo patrzymy na drzwi, które się zamykają, że nie widzimy tych, które się otwierają”. – Alexander Graham

Okazje, które pojawiają się w naszym życiu można porównać do serii drzwi. Pamiętaj kiedy jedne drzwi się przed Tobą zamykają, możesz otworzyć następne. Istnieje nieograniczona ilość drzwi, które możesz próbować otworzyć w swoim życiu. Chociaż nie zawsze decydujesz, czy pukając ktoś Ci otworzy, czy dane drzwi się przed Tobą zamkną, możesz zdecydować się na dalsze próby i otwieranie kolejnych drzwi. Czasami najlepsze drzwi, które otworzysz, są tymi, które pojawiają się zaraz po drzwiach, które się przed Tobą zamknęły. Gdy zamykają się jedne drzwi do szczęścia, otwierają się inne, więc nie patrz zbyt długo na te pierwsze drzwi, bo nie zobaczysz tych drugich.

W przezwyciężeniu odmowy niezwykle istotne jest zaakceptowanie niepowodzenia i ponowne stawienie czoła wyzwaniu. Buduj swoją pewność siebie, nikt nie powie “Tak” na Twoją prośbę, jeśli sam nie wierzysz w to, co mówisz. Kiedy natomiast przedstawisz swoją propozycję z pasją, determinacją i charyzmą ludzie będą w stosunku do Ciebie bardziej przychylni i często pomogą znaleźć Ci sposób na jej urzeczywistnienie.

Odmowa zawsze będzie trudna, ale jeszcze trudniejsze jest życie bez ryzyka i bez dążenia do tego, czego się pragnie. Pozbądź się, więc lęku przed odmową, nie masz nic do stracenia, idź i zacznij spełniać swoje marzenia.

A Ty jakie masz sposoby na radzenie sobie z odmową? Podziel się swoim doświadczaniem w komentarzu.