Czego ludzie silni psychicznie nie robią? Mentalnie silni ludzie mają zdrowe nawyki. Zarządzają swoimi emocjami, myślami i zachowaniami w taki sposób, który zapewnia im sukces w życiu. Dowiedź się czego ludzie o silnej psychice nie robią, abyś też mógł stać się mocniejszy mentalnie.

Siła psychiczna oznacza, że ​​umiesz rozpoznawać i panować nad swoimi emocjami, zarządzasz swoimi myślami i zachowujesz się w pozytywny sposób, niezależnie od okoliczności. Rozwijanie siły psychicznej polega na znalezieniu odwagi, by żyć zgodnie ze swoimi wartościami i być na tyle śmiały, by stworzyć swoją własną definicję sukcesu.

Mentalna siła wymaga czegoś więcej niż tylko siły woli, wymaga ciężkiej pracy i zaangażowania. Chodzi o wyrobienie w sobie dobrych nawyków i inwestycji czasu oraz energii w samodoskonalenie.

Chociaż łatwiej jest poczuć siłę psychiczną, gdy życie układa się po naszej myśli i wszystko wydaje się proste – często prawdziwa siła psychiczna staje się najbardziej widoczna w czasach smutku i tragedii. Rozwinięcie umiejętności zwiększających siłę psychiczną jest najlepszym sposobem na przygotowanie się do nieuniknionych przeszkód życiowych.

„Najważniejsze jest to, jak zarządzasz swoim umysłem. On może Ci wszystko dać i może Ci wszystko odebrać”.

Oto 13 rzeczy, których ludzie silni psychicznie nie robią:

#1 Nie marnują czasu na użalanie się nad sobą

Psychicznie silni ludzie nie siedzą z załamanymi rękoma i nie użalają się nad swoimi okolicznościami lub nad tym, jak inni ich potraktowali. Zamiast tego biorą odpowiedzialność za swoją rolę w życiu i rozumieją, że życie nie zawsze jest łatwe lub sprawiedliwe. Są w stanie wyjść z trudnych sytuacji dzięki samoświadomości i wdzięczności za lekcje, które daje im życie.

#2 Nie pozwalają innym ich kontrolować

Silnie mentalnie ludzie nie pozwalają innym ich kontrolować i nie dają komuś innemu władzy nad nimi. Nie dopuszczają do sytuacji, aby inni ich poniżali i sprawiali, że czują się źle. Nie mówią rzeczy w rodzaju: „Mój szef sprawia, że ​​czuję się źle”, ponieważ rozumieją, że mają kontrolę nad własnymi emocjami i mają wybór, w jaki sposób reagują na daną sytuację. Wiedzą, że ich siła polega na zdolności do zarządzania sposobem w jaki reagują. Potrafią stawiać jasne granice oraz szanują granice innych ludzi.

#3 Nie unikają zmian

Mentalnie silni ludzie nie próbują unikać zmian. Zamiast tego przyjmują zmiany pozytywnie i są gotowi być elastyczni. Rozumieją, że zmiany są nieuniknione i wierzą w swoje zdolności adaptacyjne. Środowisko zmiany, a nawet niepewności może pobudzić silnie psychicznie osobę i wydobyć z niej wszystko, co najlepsze.

#4 Nie marnują energii na rzeczy, nad którymi nie mają wpływu i kontroli

Nie usłyszysz silnie psychicznej osoby, która skarży się na zagubiony bagaż lub korki na ulicy ponieważ zdają sobie sprawę, że są one do pewnego stopnia poza ich kontrolą. Przeniesienie uwagi z rzeczy, których nie możesz kontrolować, może przyczynić się do wzrostu szczęścia, zmniejszenia stresu, polepszenia relacji, nowych możliwości i większego sukcesu. Zamiast tego koncentrują się na tym, co mogą kontrolować w swoim życiu i na co mają realny wpływ. Ludzie silni mentalnie uznają, że czasami jedyną rzeczą, którą mogą kontrolować, jest ich reakcja i nastawienie.

#5 Nie martwią się, aby zadowolić wszystkich

Często osądzamy samych siebie, zastanawiając się, co myślą o nas inni. Psychicznie silni ludzie uznają, że nie muszą zadowolić wszystkich przez cały czas. Nie boją się mówić „nie” lub w razie potrzeby otwarcie wyrazić swoje zdanie i powiedzieć na głos co myślą o danej sytuacji. Starają się być uprzejmi i sprawiedliwi, jednak potrafią też poradzić sobie z innymi ludźmi, którzy są zdenerwowani, z powodu tego, że mentalnie silna osoba ma inne zdanie niż oni.

#6 Nie boją się podejmować skalkulowanego ryzyka

Psychicznie mocne osoby nie podejmują lekkomyślnych i głupich działań, jednak nie boją się podejmować skalkulowanego ryzyka. Mentalnie mocni ludzie poświęcają czas na ważenie ryzyka i korzyści przed podjęciem istotnej decyzji i mają świadomość potencjalnych strat oraz konsekwencji, zanim podejmą działanie. Jeśli ryzyko jest dobrze skalkulowane, to nie wahają się go podjąć.

#7 Nie rozpamiętują przeszłości

Przeszłość to przeszłość. Nie ma sposobu, aby zmienić to, co się wydarzyło. Psychicznie silni ludzie nie marnują czasu na rozpamiętywanie przeszłości i żale, aby rzeczy potoczyły się inaczej. Nie przeżywają wciąż na nowo złych doświadczeń, które ich spotkały. Uznają swoją przeszłość i mogą powiedzieć, czego się z niej nauczyli. Nie wracają nieustannie do złych doświadczeń, ani też nie wspominają ciągle minionych dni chwały. Zamiast tego żyją w teraźniejszości chwilą obecną i planują przyszłość.

#8 Nie popełniają w kółko tych samych błędów

Wszyscy znamy definicję szaleństwa, prawda? Dzieje się tak, gdy wykonujemy te same czynności raz za razem, mając nadzieję na inny i lepszy wynik niż dotychczas. Psychicznie silni ludzie przyjmują odpowiedzialność za swoje zachowanie i uczą się na podstawie popełnionych błędów. W rezultacie nie powtarzają tych samych błędów w kółko. Zamiast tego idą dalej i podejmują lepsze decyzje w przyszłości. Ważne jest, aby przestudiować, co poszło nie tak, co można było zrobić lepiej i jak zrobić to inaczej następnym razem.

#9 Nie zazdroszczą sukcesu innym

Potrzeba siły charakteru, aby poczuć prawdziwą radość i podekscytowanie z sukcesu innych ludzi. Psychicznie silne osoby potrafią docenić i świętować sukcesy innych ludzi w życiu. Nie są zazdrośni lub nie czują się oszukani, gdy inni ich prześcigają. Zamiast tego zdają sobie sprawę, że sukces wiąże się z ciężką pracą i są gotowi ciężko pracować, aby mieć szansę na swój własny sukces w przyszłości.

#10 Nie poddają się po pierwszej porażce

Myślenie, że niepowodzenie jest nie do przyjęcia lub że oznacza to, że nie jesteś wystarczająco dobry, nie odzwierciedla siły psychicznej. Psychicznie silni ludzie nie postrzegają porażki jako powodu do rezygnacji. Zamiast tego wykorzystują porażkę jako okazję do rozwoju i poprawy. Są gotowi próbować, dopóki nie zrobią dobrze tego co chcą osiągnąć. Każda porażka to szansa na poprawę. Próbują, nie poddają się, dopóki nie osiągną zamierzonego celu.

#11 Nie boją się samotności

Psychicznie silni ludzie potrafią cenić czas, jaki spędzają w samotności. Wykorzystują przestoje do refleksji, planowania i produktywności. Psychicznie silni ludzie mogą tolerować samotność i nie boją się milczenia oraz ciszy. Nie obawiają się być sam na sam ze swoimi myślami i mogą wykorzystać czas przestoju, by być produktywnym. Cieszą się swoim własnym towarzystwem i nie są przez cały czas zależni od towarzystwa innych i rozrywki, ale zamiast tego potrafią być szczęśliwi w pojedynkę.

#12 Nie uważają, że świat jest im coś winien

Łatwo złościć się na świat za swoje porażki lub brak sukcesu, ale prawda jest taka, że ​​nikt z nas nie jest do niczego uprawniony bez swojego wysiłku i zaangażowania. Psychicznie silni ludzie nie czują się domyślnie uprawnieni do rzeczy w życiu. Wiedzą, że jeśli chcą coś w życiu uzyskać, muszą włożyć to swój trud. Nie urodzili się z mentalnością, że inni powinni się nimi zająć albo, że świat musi im coś dać. Zamiast tego szukają możliwości w oparciu o własne zasługi i wysiłek.

#13 Nie oczekują natychmiastowych wyników

Prawdziwa zmiana wymaga czasu. Niezależnie od tego, czy pracują nad poprawą swojego stanu zdrowia, czy też rozpoczynaniem nowego biznesu, ludzie silni psychicznie nie oczekują natychmiastowych rezultatów. Zamiast tego wykorzystują swoje umiejętności i czas, najlepiej jak potrafią i rozumieją, że prawdziwa zmiana wymaga czasu.

Jeśli chce dowiedzieć się więcej na temat zachowań ludzi silnych psychicznie koniecznie przeczytaj książkę Amy Morin „13 Things Mentally Strong People Don’t Do”.

Jak wzmocnić swoją mentalną siłę?

Istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc Ci rozwinąć siłę psychiczną. Oto 5, od których możesz zacząć:

#1  Oceń swoje podstawowe wartości i przekonania

Wszyscy rozwinęliśmy podstawowe przekonania dotyczące nas samych, naszego życia i świata w ogóle. Nasze wewnętrzne przekonania rozwijają się w czasie i w dużej mierze zależą od naszych przeszłych doświadczeń. Niezależnie od tego, czy jesteś świadomy swoich podstawowych przekonań, czy nie, wpływają one na Twoje myśli, Twoje zachowanie i emocje.

Czasami nasze podstawowe przekonania są niedokładne i nieproduktywne. Na przykład, jeśli wierzysz, że nigdy nie odniesiesz sukcesu w życiu, możesz być mniej skłonny do ubiegania się o nowe miejsca pracy – i nieumyślnie możesz nie prezentować się dobrze na rozmowach kwalifikacyjnych. Dlatego Twoje podstawowe przekonania mogą stać się samospełniającą się przepowiednią.

Zidentyfikuj i oceń swoje podstawowe przekonania. Poszukaj przekonań, które są wyraźnie skrajne, czarne lub białe, a następnie znajdź wyjątki od reguły. Bardzo niewiele rzeczy w życiu jest „zawsze” lub „nigdy” prawdą. Modyfikowanie podstawowych przekonań wymaga celowej intencji i ciężkiej pracy, ale może zmienić cały przebieg Twojego życia.

#2 Mądrze zużywaj energię psychiczną

Marnowanie energii umysłowej na tematy i sprawy, których nie możesz kontrolować, szybko wyczerpuje energię psychiczną. Im więcej myślisz o negatywnych problemach, których nie możesz rozwiązać, tym mniej energii pozostanie Ci na twórczy wysiłek. Na przykład siedzenie i zamartwienie się prognozą pogody nie jest pomocne. Jeśli w Twoją stronę zmierza poważna burza, martwienie się o nią nie zapobiegnie temu co ma się wydarzyć. Możesz jednak zdecydować jak się na daną sytuację przygotujesz. Skoncentruj się tylko na tym, co jest pod Twoją kontrolą i na co masz wpływ.

Oszczędź swoją energię mentalną i wykorzystuj swój mózg na produktywne zadania, takie jak rozwiązywanie problemów lub wyznaczanie celów. Kiedy Twoje myśli nie są produktywne, podejmuj świadomy wysiłek, aby przesunąć swoją energię mentalną na bardziej wartościowe tematy. Im więcej ćwiczysz rozwijanie swojej mentalnej energii i siły psychicznej, tym bardziej stanie się to nawykiem.

#3 Zastąp negatywne myśli produktywnymi myślami

Chociaż większość z nas nie poświęca czasu na myślenie o swoich myślach, zwiększenie świadomości na temat nawyków myślenia okazuje się przydatne w budowaniu odporności psychicznej. Przesadne, negatywne myśli, takie jak: „Nigdy nie zrobię niczego dobrze”, powstrzymują Cię przed osiągnięciem pełnego potencjału. Łap swoje negatywne myśli zanim wymkną się spod kontroli i wpłyną na Twoje zachowanie.

Identyfikuj i zastępuj zbyt negatywne myśli myślami, które są bardziej produktywne. Produktywne myśli nie muszą być bardzo pozytywne, ale powinny być realistyczne. Bardziej zrównoważona myśl może brzmieć: „Mam pewne słabości, ale mam też wiele mocnych stron”. Zmiana myśli wymaga ciągłego monitorowania, jednak proces ten może być pomocny w tym, abyś stał się najlepszą wersją samego siebie.

#4 Praktykuj tolerancyjny dyskomfort

Bycie silnym psychicznie nie oznacza, że ​​nie odczuwasz emocji. W rzeczywistości siła mentalna wymaga, abyś był w pełni świadomy swoich emocji, abyś mógł dokonać najlepszego wyboru, jak zareagować. Mentalna siła polega na akceptowaniu swoich uczuć bez bycia przez nie kontrolowanym.

Mentalna siła obejmuje także zrozumienie, kiedy zachowanie sprzeczne z emocjami jest sensowne. Na przykład, jeśli odczuwasz lęk, który uniemożliwia Ci wypróbowywanie nowych rzeczy lub przyjmowanie nowych możliwości, spróbuj wyjść ze swojej strefy komfortu. Tolerowanie niewygodnych emocji wymaga praktyki, ale staje się łatwiejsze, gdy rośnie Twoja pewność siebie.

Ćwicz, zachowując się jak osoba, którą chcesz się stać. Zamiast mówić: „Chciałbym być bardziej towarzyski”, zdecyduj się zachowywać w sposób bardziej towarzyski, niezależnie od tego, czy masz na to ochotę, czy nie. Jakiś dyskomfort jest często konieczny dla większego zysku, a tolerowanie tego dyskomfortu pomoże uczynić Twoją wizję rzeczywistością, jeden mały krok na raz doprowadzi Cię do celu.

#5 Codziennie zastanawiaj się nad swoim postępem 

Dzisiejszy ruchliwy świat nie daje wiele czasu na spokojną refleksję. Stwórz czas, aby zastanowić się nad postępem w rozwijaniu siły psychicznej. Na koniec każdego dnia zadaj sobie pytanie, czego się nauczyłeś o swoich myślach, emocjach i zachowaniu. Zastanów się, co masz nadzieję poprawić lub osiągnąć jutro.

Rozwijanie siły psychicznej to praca w toku. Zawsze jest miejsce na poprawę, czasami będzie to trudniejsze, a czasem łatwiejsze. Zastanawiając się nad swoimi postępami, możesz wzmocnić swoją zdolność do osiągnięcia Twojej definicji sukcesu, żyjąc zgodnie ze swoimi wartościami.

Myśl przyciąga to, na co jest skierowana. – Claude M. Bristol

Teraz już wiesz czego ludzie silni psychicznie nie robią. Poznałeś też podstawowe sposoby jak wzmacniać swoją mentalną moc. Rozwijanie siły psychicznej to proces, bądź cierpliwy, zbudowanie mentalnej siły wymaga czasu i zaangażowania, jednak przekłada się wymiernie na jakość Twojego życia.

A Ty jakie masz sposoby na budowanie mentalnej siły? Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu.