Prezentacja jest jak występ na scenie. Gdy stajesz przed grupą by poprowadzić prezentację, zabierasz głos podczas spotkania wchodzisz na inny poziom relacji interpersonalnych.  Prezentacja jest sztuką nie wystarczą wiedza i kompetencje, aby porwać słuchaczy i skutecznie przekonać ich do swoich idei. Dowiedź się co zrobić, aby Twoje wystąpienia publiczne zapadały słuchaczom w pamięć.

Na skuteczność prezentacji składają się trzy czynnik:

  • Sposób w jaki prezentujesz, to jak wyglądasz, twoja energia, motywacja, pewność siebie
  • To jak mówisz, brzmisz, twój tembr głosu, wyrazistość wypowiedzi
  • Co mówisz, treść którą przekazujesz

Wzajemny stosunek tych trzech składników według badań to 55% wygląd, 38% dźwięk, 7 % treść, czyli to co mówisz.

Oczywiście Twoja wiedza i to co mówisz ma znacznie. Powinieneś jednak brać pod uwagę, że nawet najwybitniejsza prezentacja wygłoszona beznamiętnym, jednostajnym głosem, bez emocji i zaangażowania będzie miała niewielki wpływ na słuchaczy.

Skoro 7 % przekazu to słowa pozostałe 93% to przekaz bez słów, czyli Twoje emocje, wrażenia wizualne, wrażenia dźwiękowe, komunikacja niewerbalna, forma.

Przygotowując się do prezentacji zadaj sobie pytania:

Po co? Jaki jest cel nadrzędny komunikacji? Jakiej zmiany chcesz dokonać w odbiorcach? Określ i zdefiniuj jasny cel swojej prezentacji.

Do kogo? Przeprowadź analizę rozmówcy. Jak duże jest Twoje audytorium? Czy rozmawiasz z jedną osobą , czy grupą? Czy ktoś może wspierać Twoje wystąpienia, a może przeciwnie wśród słuchaczy będą przeciwnicy Twoich idei?

Co chcę powiedzieć? Zdefiniuj tezę i argumenty. Jeśli nie jesteś pewien czy coś powiedzieć pomiń to.

Jak? Określ czas i miejsce rozmowy. Zdefiniuj styl komunikatu. Będziesz odwoływać się bardziej do uczuć, czy do rozumu? Oprzesz się na własnych przykładach, czy doświadczeniach innych? Będziesz poważny, czy luźno podejdziesz do tematu. Czy masz rekwizyty, slajdy itp.?

5 zasad Churchilla

Gdybym miał przemawiać dwie godziny, na przygotowanie potrzebuję 5 minut, jeżeli będę przemawiał 5 minut, na przygotowanie potrzebuję dwóch godziny Winston Churchill

Poznaj 5 zasad przemówień Churchilla jednego z najlepszych mówców w historii:

  1. Rozpocznij mocno. Nie mów „Mam przyjemność być tutaj z Państwem”
  2. Miej jeden temat, który można zamknąć w jednym zdaniu
  3. Maluj obrazy w wyobraźni słuchaczy
  4. Używaj prostego języka
  5. Zakończ emocjonalnie

…W tej sytuacji kryzysowej, jak sądzę, Izba wybaczy mi, iż zwracam się do niej w tak krótkich słowach. Mam nadzieję, że wszyscy moi przyjaciele, koledzy, a także byli koledzy, których dotyczy ta polityczna rekonstrukcja, zrozumieją konieczny w obecnym stanie brak wszelkich ceremonii. Pragnę powiedzieć Izbie, tak jak to powiedziałem ministrom wchodzącym do tego rządu: mogę wam obiecać tylko krew, znój, łzy i pot. – Winston Churchill w Izbie Gmin 13 maja 1940 r.

Przygotowanie do prezentacji:

Sprawdzone kroki, które pomogą przygotować się do prezentacji.

  1. Zapisz temat swojej prezentacji
  2. Określ cel nadrzędny
  3. Określ do kogo mówisz
  4. Wypisz tematy, o których chcesz powiedzieć, aby zrealizować cel
  5. Zdefiniuj 3 główne argumenty, zastanów się nad ich kolejnością i miejscem w prezentacji
  6. Napisz plan prezentacji
  7. Opracuj wstęp, rozwinięcie, zakończenie. Pamiętaj o korzyściach oraz zastanów się w jaki sposób pomóc słuchaczom zapamiętać kluczowe wnioski
  8. Przećwicz swoje wystąpienie

Na zakończenie kilka dodatkowych wskazówek:

  • Bądź pozytywnie nastawiony – jeśli wierzysz, że masz do przekazania coś istotnego i zależy Ci, aby podzielić się tą wiedzą z innymi, wówczas zostaniesz pozytywnie odebrany przez publiczność.
  • Uśmiechaj się – dzięki temu będziesz mniej zestresowany oraz zostaniesz odebrany jako osoba przyjacielsko nastawiona
  • Utrzymuj kontakt wzrokowy z odbiorcą lub publicznością jeśli przemawiasz do większego grona
  • Bądź wrażliwy na potrzeby odbiorców. Dzięki temu będziesz mógł w porę zrobić coś, co przykuje ich uwagę lub wzmocni siłę Twoich argumentów
  • Ćwicz – wystąpienia publiczne to sztuka, bez treningu, ćwiczenia, prób trudniej będzie Ci zrobić dobre wrażenie i sprawić, że Twoje wystąpienie pozostanie w umysłach i sercach słuchaczy

A Ty jak przygotowujesz się do wystąpień publicznych? Czy masz jakieś sprawdzone sposoby? Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu.