Strona główna Motywacja 100 celów🎯| #Cel 42 Drzewo genealogiczne

100 celów🎯| #Cel 42 Drzewo genealogiczne

rosnijwsile.pl 100 celów🎯| #Cel 42 Drzewo genealogiczne

Każdy z nas miał lub ma rodzinę. Nie mogliśmy zaistnieć bez naszych przodków. Ilu z nas wie jak wyglądała jego prababcia, albo skąd wywodzi się jego nazwisko? Dlaczego warto stworzyć drzewo genealogiczne dowiemy się wspólnie z dzisiejszego felietonu.

Podobno z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach. Wielu z nas nie utrzymuje kontaktu z rodziną, odwiedza ją tylko na święta, narzeka na dziecko, męża. Ktoś jest z kimś pokłócony o spadek, ktoś inny ma jedną ulubioną ciotkę, a nawet jeśli mamy dobre relacje, to traktujemy członków naszych rodzin jako kogoś oczywistego. Kogoś kto zawsze był lub będzie. A przecież życie jest nieprzewidywalne pod tym względem. Dzisiaj żyje wujek, którego masz od roku zamiar odwiedzić, ale jutro może go już nie być. Ktoś może się nagle przeprowadzić, urodzić dziecko, wyjechać za miłością życia albo rozwieść się. Meandry ludzkiego życia są naprawdę fascynujące i warto je zbadać.

100 celów🎯| #Cel 42 Drzewo genealogiczne

Drzewo genealogiczne jest właśnie rozrysowaniem powiązań międzyludzkich w rodzinie, zaczynając od siebie lub związku, który tworzysz, oddalając się coraz bardziej w odmęty historii. Niektórych ciekawi historia pokoleń najbliższych im, a niektórzy w swojej ciekawości potrafią dojść do historii swojej rodziny aż do np. XII wieku. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, czasem brakuje dokumentów albo ślad nagle się urywa, ale jeśli chcecie poznać własne korzenie, to najprawdopodobniej do 1800 roku nie powinno być z tym żadnego problemu.

Jak zrobić drzewo genealogiczne?

  • Wszystko zależy od budżetu i czasu, który chcesz na to poświęcić. Jeśli nie chcesz na to poświęcać zbyt wielu pieniędzy to najłatwiejszym sposobem jest szukanie najpierw męskich członków rodziny, gdyż w historycznych czasach to o mężczyznach było więcej wzmianek. Zaczynasz od ojca, dziadka, pradziadka i rozszerzasz następnie gałęzie o wujków i uzupełniasz kobiety, z którymi tworzyli związek.
  • Jeśli masz więcej zasobów i czasu, możesz zacząć od linii żeńskiej, ale wtedy możesz napotkać na trudności związane z tym, że kobiety zmieniają nazwiska wychodząc za mąż, a często zapisywano również kobiety jako mężczyzn w różnych księgach albo nie uwzględniano dziewczynek w różnych spisach. Wtedy o pomoc musisz poprosić profesjonalistów zajmujących się tworzeniem drzew genealogicznych.
  • Możesz zacząć od wypytywanie żyjących członków rodziny i uzupełnianiu zdjęć i informacji na bieżąco, aczkolwiek z czasem będzie brakować Ci potrzebnych dat i trzeba pamiętać, że ktoś może pewne fakty pomylić, jeśli jest to dalszy członek rodziny.
  • Będziesz musiał odwiedzać różnego rodzaju instytucje jak kościoły, urzędy. Nie ma zazwyczaj większego problemu z otrzymywaniem odpowiedzi, gdyż dotyczy to członków twojej rodziny, aczkolwiek czasem lepiej jest aby do archiwum podanie napisał historyk, lub osoba, której zlecisz stworzenie twojego drzewa.
  • Pomocne bywają również strony internetowe, które uzupełniane są na bieżąco przez różnych użytkowników i archiwistów, dzięki czemu nie musząc wychodzić z domu możesz odnaleźć swoich przodków.
  • Należy również pamiętać o tym, żeby szukać a następnie do drzewa wpisywać tylko sprawdzone fakty. To, że ciotce wydaje się, że to było w 1975, ma ogromne znaczenie, bo wystarczy o rok przesunąć daty, np. ślubu i nie będzie możliwe znalezienie dalszych członków rodziny, będziemy niepotrzebnie tracić czas. Wpisujemy o każdym członku rodziny: daty urodzenia, liczba dzieci, imiona i nazwiska rodowe, miejsce urodzenia, data i miejsce zgonu.
  • Najlepiej na bieżąco uzupełniać drzewo i nie gromadzić zdjęć lub informacji w teczce. Można zrobić ogromny rysunek, można tworzyć drzewo na stronie internetowej, można zakupić stworzoną grafikę, która ma miejsca do wklejania twojej wiedzy.

Jak stworzyć drzewo genealogiczne?

Dlaczego warto zrobić drzewo genealogiczne?

#01 Kontakty

Odświeżysz kontakty z rodziną, może okaże się że kogoś nie znasz, a jest bardzo ciekawym człowiekiem. Odkryłam, że mam część rodziny, o której tylko słyszałam, a jest bardzo mocno artystycznie rozwinięta i obecnie wspólnie możemy tworzyć pewne projekty.

#02 Dzieje

Wydaje Ci się, że jesteś sobie przeciętnym zjadaczem chleba, aż tu nagle może się okazać, że twój pradziadek zwiedził pół Europy, ktoś inny ma jakieś powiązania ze szlachtą, a ktoś jeszcze inny wziął udział w powstaniu.

#03 Geny

Możesz na coś chorować i wydaje Ci się, że wzięło się to znikąd i los się na Ciebie uwziął, a odkrywając losy twojej rodziny może się okazać, że ktoś inny miał taką samą chorobę, albo predyspozycje do czegoś. Dzięki takiej wiedzy możesz polepszyć swoje obecne życie.

#04 Zrozumienie

Czasem jest w rodzinie jakaś czarna owca i wszyscy się od tej osoby odsuwają, ale poznając losy swojej rodziny możesz odkryć, że ktoś się wyżywał na tej osobie i tworzy się taka rodzinna trauma.

#05 Dziedzictwo

To nie istnieje tylko w filmach, naprawdę może się okazać, że ciągnie Cię do określonego stylu życia albo miejsca, bo twój praprapradziad żył w okazałym dworze, albo przeżył nietypową historię, która może nosić ślad w twoim, obecnym życiu.

#06 Pamięć

Mimo tak szybkich czasów, warto zajrzeć w przeszłość, docenić los twoich krewnych, podziękować im. Być może żyjesz wygodnie w Warszawie i uważasz, że to Ci się należy. Ale może nie miałbyś okazałego mieszkania w centrum, gdyby nie wcześniejsze pokolenia, które Ci to zapewniły

Podoba Ci się?

Sprawdź też: 100 celów🎯

Podoba Ci się?
Don`t copy text!
Exit mobile version