Strona główna Motywacja Czego ludzie najczęściej żałują na łożu śmierci? Unikaj tych 5 rzeczy!

Czego ludzie najczęściej żałują na łożu śmierci? Unikaj tych 5 rzeczy!

rosnijwsile.pl Czego ludzie najczęściej żałują na łożu śmierci? Unikaj tych 5 rzeczy!

Śmierć jest nieodzownym zwieńczeniem życia każdego z nas. Spotykamy się z nią na co dzień, chociażby wysłuchując wiadomości, czy czytając informacje w Internecie. Śmierć spotyka także naszych najbliższych i to te momenty są dla nas najbardziej przejmujące i najmocniej je odczuwamy. Staramy się żyć tak, abyśmy byli szczęśliwi. Jednak wiele przykładów pokazało już, że podczas ostatnich godzin życia człowiek, oceniając wszystkie swoje dotychczasowe działania, często żałuje wielu rzeczy. Czy rozpowszechnione stwierdzenie „żyj, jakby jutra miało nie być” to tylko frazes? Przeprowadzono ogrom rozmów ze starszymi ludźmi, którzy świadomi swojego stanu zdrowia i momentu w życiu, szczerze wyznawali, co takiego zmieniliby, mając szansę przejść przez życie raz jeszcze. Wydawać by się mogło, że to po prostu puste słowa, które zależą głównie od charakteru danej osoby. Jednak wszystkie te stwierdzenia w znacznym stopniu pokrywały się ze sobą. Czego więc żałują osoby na łożu śmierci?

“Dopiero po wyschnięciu studni doceniamy jej wartość.”

Czego ludzie umierający najczęściej żałują na łożu śmierci?

#01 Zbyt dużo pracy

Nic odkrywczego i nikogo to zapewne nie dziwi, a jednak jest tak często powtarzane w ostatnich chwilach życia. Gonimy za karierą i pieniądzem. Oczywiście ważne jest to, aby utrzymać dobrobyt, spełnić podstawowe potrzeby i nie martwić się o jutro. Jednak bardzo często zatracamy się, pracując zdecydowanie więcej, niż powinniśmy. Warto więc od czasu do czasu przystanąć, zastanowić się, czy oprócz pracy chcemy mieć jakieś swoje życie. Czy właśnie tego nie będziemy sobie wypominać, kiedy przyjdzie na nas pora.

#02 Utrata kontaktu z dawnymi przyjaciółmi

Historii, w których najlepsi przyjaciele kłócą się o mało ważną (z perspektywy czasu) rzecz, a później każdy z nich rozchodzi się w swoją stronę i już nigdy się nie spotykają, jest naprawdę dużo. Jeśli nie każdy to przeżył, to na pewno w swoim otoczeniu kogoś takiego zna.

Wybaczanie nie jest łatwe i często jest to ostatnia rzecz, jaka przychodzi nam na myśl w momencie kłótni. Istnieje też przekonanie, że prawdziwi przyjaciele nawet pomimo problemów będą zawsze obok siebie. Nie do końca może to tak wyglądać. Jest w życiu ogrom sytuacji, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć i tyle samo reakcji ludzkich.

W zależności od charakteru i aktualnego tła sytuacji możemy zachowywać się różnie. Nie zawsze błędy wydają się warte wybaczenia na pierwszy rzut oka. Nasze decyzje czy czynności mogą urazić drugą osobę na tyle, że zaskoczy nas jej zachowanie. Jednak nie możemy spodziewać się, że za każdym razem będzie ono wyglądało w taki sam sposób. Przez to właśnie pojawiają się na naszej drodze przeciwności, które należy pokonywać.

Jeśli zależy nam na danej osobie i przez cały czas czuliśmy się przy niej świetnie, mając jej wsparcie i pomoc, warto przemyśleć wzajemne wybaczenie sobie błędów i odnowienie relacji. Zwróćmy uwagę na to, że po pewnym czasie zdajemy sobie sprawę, że większość kłótni i waśni spowodowanych była czymś nieistotnym.

#03 Strach przed spełnianiem marzeń i próbowaniem nowych rzeczy

Wychodzenie ze swojej strefy komfortu jest zawsze czynnością problematyczną, w większym lub mniejszym stopniu. Górnolotne hasła o spełnianiu swoich marzeń mogą wydać się puste, jednak każdy z nas ma różnego rodzaju marzenia. Postarajmy się przynajmniej powoli dochodzić do ustalonych celów. Nie odkładać marzeń na chwilę, kiedy „będzie wystarczająco dużo pieniędzy”, czy „będę mógł wziąć w końcu dwa tygodnie urlopu”.

W wielu przypadkach ludzie nigdy nie mają wszystkiego „wystarczająco” i w związku z tym nie podążają za tym, co tak naprawdę chcieliby w życiu zrobić dla swojej własnej przyjemności czy rozwoju. Stabilność i poczucie bezpieczeństwa są bardzo pożądane. Jednak dążąc do spełniania swoich marzeń, wnosimy w życie większą wartość i stajemy się zdecydowanie bardziej szczęśliwi.

#04 Spełnianie oczekiwań innych, zamiast pójścia przez życie po swojemu.

Historie starszych pokoleń pokazują, że jeszcze 20 lat temu, należało żyć tak, żeby nikt o nas źle nie mówił, dostosowując się do panujących zasad. To właśnie dlatego np. kobieta, która zaszła w ciążę, a nie miała męża, brała ślub jeszcze zanim urodzi się dziecko. W wielu miejscach inny obrót sprawy był nie do przyjęcia, bo nieślubne dziecko było powodem plotek wśród sąsiadów.

Z wiekiem, a potem już wiedząc, że z życia pozostało niewiele, ludzie bardzo żałują, że nie żyli po swojemu. Nie każdy po studiach musi wziąć ślub i mieć dziecko w drodze. Nie każdy musi mieć kredyt na mieszkanie w centrum, tak samo jak nie każdy musi być prawnikiem, tylko dlatego, że w rodzinie od zawsze wszyscy mężczyźni są prawnikami.

Bardzo ważną rzeczą jest, aby żyć według własnych upodobań. Póki nie krzywdzi się innych, robić wszystko tak, jak sobie wymarzyliśmy.

#05 Zbyt mało nauki

Ostatnią już rzeczą, jaką wspominały osoby na łożu śmierci, było traktowanie nauki po macoszemu i ograniczanie się do uczenia rzeczy wyłącznie potrzebnych na co dzień. Nie chodzi tutaj także o robienie dodatkowych fakultetów, czy wieczne uczęszczanie na studia. Mowa o poszerzaniu swojej wiedzy na sposób, który dla nas będzie najprzyjemniejszy i najbardziej przystępny.

Często wspomina się, że podróże kształcą. I tym tokiem myślenia należy podążać. Poznawać świat, różne kultury, zwyczaje, zwiedzać nowe miejsca. Jest tyle wartościowych tematów, które warto zgłębiać. Więc nie powinniśmy zamykać się jedynie na dziedzinę, w której na przykład pracujemy zawodowo.

Mówi się, że nie można żałować rzeczy, o których istnieniu nie ma się pojęcia i tak, jest to prawda. Natomiast warto mieć poczucie, że uczyliśmy się tak dużo, jak tylko mogliśmy. A co za tym idzie-dowiadywaliśmy się nowych rzeczy, poszerzaliśmy nasz zbiór zainteresowań i perspektywę.

Uwagi końcowe

W głoszeniu haseł o życiu zgodnie z naszymi upodobaniami nie chodzi o to, aby rzucić wszystko, co się do tej pory robi czy wydać wszystkie pieniądze na podróże i drogie rzeczy. Chodzi o to, aby przy dbaniu o możliwość zapewnienia sobie dobrobytu nie zapominać, że życie ma się jedno i że jeśli o czymś marzymy, to warto iść drogą, która to marzenie pozwoli spełnić. Cieszmy się z małych rzeczy, bo to właśnie one nam towarzyszą na drodze ku dążeniu do większych celów. Warto sprawić, aby była ona tak samo ekscytująca i warta zapamiętania, co sama meta.

Bronnie Ware Czego najbardziej żałują umierający
Bronnie Ware Czego najbardziej żałują umierający

Jeśli wciąż się odkładasz marzenia na później, potrzebujesz dodatkowego bodźca do działania i zmiany swojego życia, koniecznie sięgnij po książkę Bronnie Ware Czego najbardziej żałują umierający. Opisuje ona historie ludzi, którzy zbyt późno zdali sobie sprawę, że mamy tylko jedno życie, a pewnych spraw nie można wciąż odkładać na później. Że szczęście zależy wyłącznie od nas samych, a nasze wybory mają wpływ na to, czy odejdziemy spełnieni i szczęśliwi. To książka, która daje nadzieję, uczy współczucia, pokazuje, jak żyć pełnią życia i osiągnąć wewnętrzną harmonię.

Śmierć czeka każdego z nas. Nikt z nas nie wie ile czasu mu jeszcze zostało. Dlatego życie i czas który mamy jest tak bardzo cenny. Każdy kolejny dzień to bezcenny dar. Żyj tak, abyś u kresu życia niczego nie żałował. Abyś mógł powiedzieć miałem dobre i spełnione życie.

“Masz tylko jedno życie, ale jeśli przeżyjesz je właściwie to jedno wystarcza”. – Mae West

A Ty czego byś żałował przed śmiercią, gdybyś tego nie zrealizował?

Podoba Ci się?
Don`t copy text!
Exit mobile version