Strona główna Rozwój Szukasz swojego czytnika? Postaw na Kindle

Szukasz swojego czytnika? Postaw na Kindle

rosnijwsile.pl Szukasz swojego czytnika? Postaw na Kindle
rosnijwsile.pl Szukasz swojego czytnika? Postaw na Kindle

Czytnik ebooków to coraz częściej poważna alternatywa dla tradycyjnych książek. I chociaż nadal nie brakuje czytelników, którzy nie wyobrażają sobie lektury bez możliwości przesuwania palcem po papierze, czytnik w dzisiejszych czasach ma coraz więcej sensu, zwłaszcza, jeśli czytamy sporo.

Czytnik e-book to wygodny sposób na spędzenie miłych chwil z książką. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto sięgnąć po czytniki e-booków zamiast kupować kolejne papierowe wydania, a także jak działa samo urządzenie. Przybliżymy też charakterystykę Kindle Paperwhite, czyli jednego z najpopularniejszych czytników na świecie.

Jak działa czytnik Kindle?

Na początek warto zacząć od podstaw, czyli technicznego aspektu tego, jak właściwie czytamy ebook na Kindle? Zarówno czytniki Kindle, jak i produkty innych marek opierają się na technologii e-papieru, czyli dość nietypowego w dzisiejszych czasach rodzaju wyświetlacza. Obecnie w komputerach, smartfonach, telewizorach czy smartwatach dominują ekrany typu LED, które są po prostu zbiorem diod LED, świecących dynamicznie w różnych kolorach. tego typu wyświetlacze umożliwiają zaprezentowanie na ekranie wszystkiego, co możemy sobie wyobrazić, zatem naturalnie także czarnego tekstu na białym tle. Dlaczego jednak do czytania e-booków nie używamy tabletów czy smartfonów, tylko kupujemy kolejny ekran, jakim jest czytnik Kindle?

Otóż wyświetlacz w czytniku Kindle i ekran LED w tablecie to dwie zupełnie inne technologie. W przypadku telefonów czy monitorów, wraz z pełną paletą barw, emitują także niebyt dobre dla ludzkiego oka światło niebieskie. Zbyt długie wpatrywanie się w ekran emitujący światło niebieskie, może nie tylko zmęczyć nasz wzrok, ale w dłuższej perspektywie pogorszyć nasze widzenie. Dlatego chociażby osobom, które spędzają wiele godzin przed komputerem zaleca się noszenie okularów z powłoką antyrefleksyjną, która w dużym stopniu odbija światło niebieskie. Niestety zbyt długie wpatrywanie się w ekran LED może być szkodliwe dla wzroku, a tym bardziej, jeśli to zajęcie wymagające skupienia, jak np. czytanie.

W przypadku ekranu, który znajdziemy w Amazon Kindle jest zupełnie inaczej. Technologia e-papieru ma długie tradycje, jednak dopiero w XXI wieku pomyślano, aby wykorzystać ją do czytania. W dużym uproszczeniu e-papier działa podobnie jak magnetyczne tablice do rysowania dla dzieci. W przypadku zabawek chodzi o to, że długopis z magnesem przyciąga czarne cząsteczki, tworząc rysunek. W przypadku e-papieru zasady są podobne, chociaż dużo bardziej zaawansowane. Ekran czytnika takiego jak np. Kindle Touch podzielony jest na białe cząstki (naładowane dodatnio) oraz czarne cząstki (naładowane ujemnie). Są one umieszczone w specjalnym płynie, tworząc coś w rodzaju atramentu, którym powleczony jest wyświetlacz. Każda wirtualna kartka e-booka to nowe ułożenie cząsteczek, które składają się na tekst.

Kluczowym plusem tej technologii jest fakt, że e-papier nie emituje światła. Jedyne podświetlenie, jakie znajdziemy np. w czytniku Kindle pochodzi z boku ekranu i pada na wyświetlacz, a nie świeci w oczy użytkownika. Czytanie na swoim Kindle niemal nie różni się zatem niczym od lektury papierowej książki, którą ściągnęliśmy z półki swojej biblioteki.

Jak czytać e-book na Kindle?

Czytnik Kindle umożliwia odtwarzanie dokumentów w różnych formatach. Dokumentem dedykowanym dla tych czytników są pliki mobi. Przeważnie książki zakupione w formie elektronicznej są dostępne w dwóch formatach, zatem możemy wybierać między plikami epub lub mobi. Niemniej Kindle pozwala odtworzyć także pliki pdf, chociaż jeśli chcemy wgrać książki w takim formacie, warto pamiętać, że wygląd na urządzeniu może się różnić od układu na komputerze. Wgrać książki możemy na różne sposoby. Można pobrać je z Kindle Store, lub za pomocą kabla USB załadować z komputera. Coraz bardziej popularne są usługi abonamentowe na e-booki i audiobooki.

Dobrym przykładem może być aplikacja Empik Go. W ramach Empik Go możemy korzystać zarówno z ebooków, jak i audiobooków. Czytać można na telefonie albo czytniku. Od 2021 roku wśród urządzeń dostępnych w ramach abonamentu Empik Go jest także Amazon Kindle. Wystarczy wykupić interesujący nas abonament, wybrać tytuły e-booków w aplikacji, a następnie wgrać je do pamięci urządzenia swojego czytnika. Ebook na Kindle będzie dostępny tak długo, jak ważny jest abonament w Empik Go.

Dlaczego warto wybrać czytnik Kindle zamiast tradycyjnej książki?

Spór między entuzjastami papierowych książek, a osobami, które czytają e-booki trwa od początku obecności czytników na rynku. Kindle czy inny czytnik wybierają coraz częściej osoby, które czytają bardzo dużo. Wynika to z dwóch aspektów. Pierwszym jest miejsce. Oczywiście możemy wypożyczać książki z biblioteki, jednak tam najczęściej brakuje nowych tytułów. Jeśli interesują nas premiery, musimy kupić własny egzemplarz. Nie każdy ma jednak miejsce na okazałą biblioteczkę w mieszkaniu, dlatego z czasem zalegające tomy stają się problemem. Tymczasem czytnik może pomieścić w sobie tysiące tytułów, a wciąż zajmuje tyle miejsca co nieduży tablet. Swój czytnik można zabrać na wakacje czy w podróż, tymczasem jeśli wybieramy tradycyjną książkę, zawsze stajemy przed dylematem, jaką powieść zmieścimy w torbie podróżnej.

Wreszcie pamiętajmy o finansach. Jeśli czytamy np. trzy książki w miesiącu, wydamy na nie co najmniej 90 zł. To sporo, zwłaszcza, że usługi takie jak Empik Go są znacznie tańsze, a dają nieograniczony dostęp nie tylko do ebooków, ale też książek do słuchania – audiobooków.

Podoba Ci się?
Don`t copy text!
Exit mobile version