Wymówki to dla nas coś niezwykle powszechnego. Chętnie i przy każdej okazji, kiedy nie chcemy albo boimy się podać prawdziwy powód naszego zachowania, podajemy komuś wymówkę. Niekoniecznie wiarygodną czy logiczną, ale przeważnie przyjmowaną bez większego komentarza. Czasami sami jesteśmy zaskoczeni tym, jak łatwo przychodzi nam wyszukiwanie tych często niezgodnych z prawdą wymówek.

“Wymówka jest gorsza od kłamstwa, bo jest kłamstwem, przy którym obstajemy”.

Dlaczego cały czas szukamy wymówek?

Czym jest dla nas wymówka?

Wiele osób korzysta z wymówek na co dzień. Głównie wtedy, kiedy z jakiegoś powodu nie chcemy albo nie potrafimy podać prawdziwych powodów spóźnienia, niezrobienia czegoś etc. Wymówki są więc dla nas swego rodzaju tarczą ochronną, która pozwala nam zyskać na czasie i nie udzielić najprostszej i prawdziwej odpowiedzi: że zaspaliśmy albo zwyczajnie zapomnieliśmy. Często wydaje się nam, że wymówka nas uratuje albo przynajmniej pomoże nam wytłumaczyć się w zgrabny i lepiej wyglądający sposób. Tymczasem kiepską wymówkę naprawdę łatwo jest przejrzeć. Zwłaszcza jeśli jest wymyślana na poczekaniu i nic w niej nie trzyma się sensu i logiki.

“Oczywiście zawsze było dobre usprawiedliwienie. Człowiek potrafi przekonać siebie do wszystkiego”. – Mario Puzo

Czemu wymówki przychodzą nam naturalnie?

Jesteśmy nauczeni, że niedopełnienie swoich obowiązków jest czymś nagannym. A przecież nikt nie lubi słuchać długich kazań o tym, że zrobiliśmy coś źle. Szczególnie kiedy sami doskonale wiemy, że tak jest. I tu na pomoc przychodzą nam wymówki, czyli jedyny prosty i skuteczny według nas w danej chwili sposób na odciągnięcie od siebie negatywnych emocji drugiej strony. Bo przecież zapomnienie brzmi okropnie jako usprawiedliwienie spóźnienia, ale już odwiedzenie chorego krewnego w szpitalu nie. Dlatego chętnie szukamy wymówek. Takich, które nie tylko podważą rację złości drugiej osoby, ale do tego pokażą, że nasze spóźnienie wynikało z naszych pozytywnych cech.

“Wymówki nigdy nie są powodem, dlaczego coś zrobiłeś lub nie. Są jedynie powtarzaniem faktów, które zmyśliłeś, aby poczuć się lepiej w związku z tym, co się wydarzyło lub nie”. – Grant Cardone

Czy tak ciężko jest powiedzieć prawdę?

Owszem, to wcale nie jest proste zadanie. Wynika to z naszego wychowania i przystosowania przez społeczeństwo. Wiemy, że kiedy mówimy prawdę, możemy tylko bardziej zdenerwować i tak złą już osobę. Kiedy znajdziemy wymówkę, która jej się spodoba, pomoże sobie i jej. Prawda przez wielu z nas kojarzona jako negatywna, kiedy może prowadzić do konfliktów czy spięć. Dlatego stawiamy na niewinne kłamstwo, czyli wymówkę, która pomaga nam wyjść z całej sytuacji z twarzą, a drugiej osobie pozwala przestać się złościć i odetchnąć. Bo fakty są takie, że wielu z nas woli nieprawdziwą wymówkę od najszczerszej prawdy, jeśli to drugie bardziej odpowiada temu, co chcemy usłyszeć.

“Ludzie są gotowi wierzyć we wszystko, tylko nie w prawdę”. –  Carlos Ruiz Zafón

Jak przestać zasłaniać się wymówkami?

Trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Jeśli wiesz, że masz nienaturalny problem z wymyślaniem wymówek przy każdej okazji, nawet wtedy, kiedy czujesz, że nie ma ku temu żadnego powodu, to znaczy, że twoje usprawiedliwianie zaszło za daleko. Może to być wynikiem tego, że za każdym razem ktoś oczekiwał od Ciebie pełnego wyjaśnienia i nie pozwalał Ci po prostu się mylić czy popełniać błędów. Albo Ty sam przekonałeś się o szkodliwości mówienia prawdy tak mocno, że nie jesteś się w stanie do tego przekonać w sytuacji, kiedy czujesz się zagrożony, nawet jeśli ten lęk jest niczym nie usprawiedliwiony, a Ty sam możesz spokojnie powiedzieć prawdę.

“Nic, co służy za wymówkę, nie jest święte”. – Umberto Eco

Wymówki czy prawda? Dokonaj wyboru!

Sprawdź też: Prawda daje siłę, kłamstwo osłabia.