Wymówki są główną przyczyną zabijania marzeń. Każdy z nas miał takie chwile w życiu, że szukaliśmy wymówki, aby czegoś nie zrobić. Jeżeli zdarza Ci się to rzadko to jeszcze nie problem, natomiast jeżeli każdego dnia szukasz wymówek, aby czegoś nie zrobić to powinna Ci się zapalić czerwona lampka i powinieneś zmienić swoje nastawienie.

Poznaj 10 najczęstszych wymówek, które zabiją działanie i motywację.

 

 #1 Jestem zmęczony

Czy mówiłeś sobie kiedyś, że jesteś zbyt zmęczony żeby coś zrobić? Dotyczy to prawie każdej leniwej osoby, która gdy trzeba coś zrobić mówi jak to jest zmęczona, że zrobiła już tak dużo i na dodatkowy wysiłek nie ma już energii. Powodem wymówki rzadko kiedy jest faktyczne zmęczenie, częściej to po prostu próba odroczenia działania w czasie lub chęć jego całkowitego uniknięcia, czasem jest to obawa przed porażką. Ta wymówka pojawia się też u niektórych w krótkim czasie po tym jak zaczynają coś robić, jednak szybko się nudzą, tracą motywację i szukając wyjścia mówią, że są zmęczeni, że nie dadzą więcej rady.

#2 Nie mam czasu

Obok „jestem zmęczony” wymówka o braku czasu jest najczęściej podawanym powodem, dla którego ktoś czegoś nie chce zrobić. To prawda, że w ciągu dnia masz ograniczoną liczbę godzin i nie jesteś w stanie zrobić wszystkiego, jednak zawsze powinieneś znaleźć czas na rzeczy, które są dla Ciebie ważne.

Czy często używasz tej wymówki? Gdybyś wstawał rano godzinę wcześniej lub kład się spać godzinę później niż robisz to obecnie zobacz ile dodatkowych godzin w ciągu roku możesz zyskać.

Wiele osób marnuje czas na mało istotne rzeczy. Oglądamy telewizje, serfujemy po Internecie, spędzamy mało produktywnie czas przeglądając Facebooka, czy oglądając rozrywkowe filmy na youtube, jednak wciąż powtarzamy sobie, że nie mamy czasu w ciągu dnia, aby pracować nad naszymi marzeniami, czy pasją. Jeśli Twój rozwój jest dla Ciebie faktycznie ważny śpij krócej, działaj więcej i przestań leniuchować.

#3 Nie dam rady tego zrobić

Strach przed niemożliwością zrobienia czegoś powstrzymuje wielu ludzi przed podejmowaniem wyzwań i wykraczanie poza strefę własnego komfortu (Jeśli chcesz się dowiedzieć dlaczego warto wykraczać poza strefę komfortu przeczytaj 5 powodów dla których warto wyjść poza swoją strefę komfortu).

Poddanie się zanim się wystartowało to jedna z najgorszych rzeczy, które powstrzymuje w doskonaleniu siebie.  Wszyscy mamy wątpliwości, że możemy nie podołać, że nie sprostamy zadaniu, jednak sęk w tym, że nigdy się nie dowiesz czy dałbyś radę jeżeli nie spróbujesz, nie dojdziesz i nie przekroczysz granicy swoich możliwości. Swój prawdziwy potencjał możesz tylko odkryć podejmując się nowych wyznań. Nie pozwól, aby strach cię paraliżował i ograniczał. Masz tylko jedno życie, więc uwierz w siebie i podążaj za tym czego pragniesz.

„Zawsze wydaje się, że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie to zrobione.” – Nelson Mandela

#4 Nie stać mnie na to

To jest bardzo ciekawa wymówka, na niektóre rzeczy które pragniesz mieć w swoim życiu nie będzie w stanie sobie pozwolić teraz. W tym rzecz.

Celem marzeń jest dążenie do osiągnięcia czegoś co pragniesz mieć w przyszłości. Może nie jesteś w stanie sobie na to pozwolić teraz, ale nie musisz być w stanie, aby zacząć działać, aby coś to osiągnąć.

Zawsze trzeba od czegoś zacząć albo zacząć planowanie i oszczędzanie, jeśli twoje marzenie wymaga pieniędzy, aby zacząć działać i to rozkręcić.

#5 Ludzie pomyślą, że jestem dziwny

Przestań się martwić tym co pomyślą inni. Wiele osób zbyt dużą wagę przywiązuje do opinii innych na swój temat. Zamiast działać zastanawiają się co pomyślą o tym inni, czy nie uznają tego za głupie, dziwne, czy nie stracę przez to znajomych. Czy nie ucierpi na tym moja reputacja.

Może to trochę samolubne podejście, jednak nie przejmuj się za bardzo tym co pomyślą inni, rób to co sprawia, że jesteś szczęśliwy i dumny z siebie. Oczywiście szanuj przy tym inne osoby jednak pamiętaj, że to Twoje życie, Ty nim kierujesz, a nie inni. Rób to co kochasz, zmieniaj świat na lepsze.

#6 Nie mam wystarczających kompetencji

Kolejna wymówka na liście to usprawiedliwianie się, tym że nie masz wystarczających umiejętności i kompetencji, aby się tym zając. Jest to z pewnością kiepski pretekst, jednak logika, która za tym stoi będzie się różnić w zależności od tego jaką ścieżką kariery chcesz podążać

Jeżeli chcesz być przedsiębiorcą, działać na własny rachunek teoretycznie nie potrzebujesz do tego formalnych kwalifikacji czy skończonych fakultetów. Tu chodzi o wewnętrzne DNA przedsiębiorczości, o próbowanie, naukę na błędach i zdobywanie doświadczenia, aby uzyskiwać najlepsze rezultaty.

Jednak są też zawody i zajęcia, które wymagają określonych kwalifikacji. Jeśli Twoją wymówką jest brak kwalifikacji, zadaj sobie pytanie dlaczego tak jest i co mogę zrobić, aby je zdobyć.

# 7 Zawsze jest jutro

Czy możesz sobie pozwolić na kolejny stracony dzień z tą wymówką? W życiu masz ograniczoną liczbę jutra.

Czy wiesz, że zaczynanie „jutro” ma mniejszą przewagę niż zaczynanie „dziś”. Jeśli często odwlekasz działanie mówiąc sobie, że „jutro się tym zajmę” to jest prawdopodobne, że w ogóle tego nie zrobisz, a nawyk przekładania „na jutro” wejdzie Ci w krew.

Nie ma pewności, że będzie jutro. Nie ma gwarancji, że szansa która jest dziś, będzie też jutro.  Działaj od razu – dziś –  nie zwlekaj.

#8 Jestem za stary

Wiele osób uważa, że są już za starzy by spełniać swoje marzenia i że dla nich już jest za późno, aby pracować nad realizacją swoich niespełnionych do tej pory marzeń. Prawda jest taka, że nie ma znaczenia Twoja metryka i wiek, nigdy nie jest za późno, aby robić co się kocha i pracować na spełnieniem swoich marzeń i osiągnięciem celów.

Wiek to tylko liczba, a nie organicznie tego co możesz potencjalnie osiągnąć.

# 9 Nie wiem od czego zacząć

Każdy z nas od czasu do czasu miał poczucie i znalazł się w sytuacji, w której nie do końca byliśmy pewni co zrobić. Może być trudne podjąć działanie w nowym nieznanym nam dotąd obszarze, jednak nie powinno Cię to zniechęcać i powstrzymywać.

Zacznij od małych kroków, podstawowych informacji i na tej bazie buduj dalej swoją wiedzę i umiejętności.

Żyjemy w świecie gdzie dostęp do informacji, osób nigdy nie był prostszy. Użyj Internetu, skorzystaj z google, wielu ludzi było w tej samej lub podobnej sytuacji co Ty, skorzystaj z ich wiedzy i doświadczania, pozwoli Ci to nabrać pewności siebie i znaleźć odpowiedni kierunek.

# 10 To nie jest odpowiednia pora

Nigdy nie będzie idealnego czasu, aby podjąć działanie i osiągnąć cel, który sobie obrałeś. Warunki doskonałe nie istnieją. Ludzie, którzy czekają na perfekcyjny moment nigdy nie podejmują działania i nie realizują marzeń. Życie im przepływa między palcami i nadal stoją w miejscu. Często będąc już w podeszły wieku, zbliżając się coraz bliżej do końca swoich dni żałują, że nie doświadczyli pewnych sytuacji, zwątpili i nie podjęli działania.

Musisz sam stworzyć sobie sobie „idealny moment”, po prostu zacznij działać i daj z siebie wszystko co najlepsze.

„Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le po­myślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, od­kry­waj.” – Mark Twain

A czy Tobie również zdarza się mieć wymówki? Napisz proszę o swoich doświadczeniach w komentarzu.