Wszyscy byliśmy w podobnej sytuacji. Przed nami jest do wykonania zadanie, które musimy zrobić jednak kompletnie nie mamy na to ochoty. Przychodzi nam do głowy setka innych rzeczy, które wolelibyśmy robić jak oglądanie ulubionego serialu, czy przeglądanie Internetu. Jest to całkiem normalne. Jest wiele czynników, które mogą mieć wpływ na nasz poziom motywacji i chęć do zrobienia czegoś. Jak jednak możemy sobie poradzić z brakiem motywacji?

Oto 10 praktycznych wskazówek jak wziąć się do pracy kiedy nam się nie chce

#1 Określ przyczynę problemu

Dobrze zacząć od określenia co właściwie jest przyczyną chęci uniknięcia danego zajęcia. W większości przypadków zadanie, które mamy wykonać jest nieprzyjemne lub też boimy się z jakiegoś powodu je zrobić. W innych przypadkach może być to spowodowane tym, że początkowy entuzjazm z wykonywania zadania się ulotnił i utknąłeś w najtrudniejszym momencie zdania, czyli w środku, już coś zostało wykonane, ale końca na razie nie widać.

#2 Przygotuj otoczenie

Gdy już określiłeś co może powodować Twój brak motywacji, podejmij działanie, aby znaleźć się w sytuacji, w której niemożliwe jest dalsze uniknięcie wykonania zadania. Przejrzyj swój grafik, zrób wszystko co możesz zrobić wcześniej, w ten sposób oczyścisz teren z innych zadań i zostaniesz tylko, z tym zadaniem którego nie do końca chcesz wykonać.

#3 Myśl o wyniku końcowym

Jeśli mówimy o czymś jak wykonanie trudnego telefonu lub udanie się na trudne spotkanie, myślenie o tym jak już będzie po wszystkim może pomóc. Pomyśl sobie, że rozmowa będzie krótka i zanim się obejrzysz już będzie po wszystkim. Aby się zmotywować, myśl o zakończeniu, o końcowym rezultacie, który będzie po ukończeniu zadania.

#4 Znajdź motywację

Oczywiście, gdyby znalezienie motywacji, było możliwe na zawołanie, nie potrzebne byłyby wskazówki z tego artykułu. Prawdziwa motywacja, polega na znalezieniu tej małej iskierki, która może wywołać pragnienie podjęcia działania. Skoncentruj swoją uwagę na kimś kto Cię inspiruje i wykorzystaj ten podziw jako punkt wyjścia. Wskaż pozytywy wykonania zadania i skoncentruje się na nich, aby wzbudzić w sobie dobre emocje i wolę do działania.

#5 Zobowiązanie

Słowem kluczowym jest tutaj zobowiązanie. Jeśli jesteś osobą, która ceni sobie opinię i zdanie innych, Twoim największym atutem może być obwieszczenie swojego celu światu. Jeśli np. chcesz zrzucić wagę opublikuj na swoim kanale w mediach społecznościowych tę informację. Powiedzenie o Twoich zamiarach komuś też działa, publikacja online tej informacji ma tę zaletę, że trafia do szerszego grona odbiorców. Poprzez podzielenie się ze światem informacją, o to tym co chcesz osiągnąć będziesz bardziej zmotywowany do działania, aby dotrzymać swojego zobowiązania.

#6 Rób notatki

Oprócz zobowiązania wobec innych, możesz też zobowiązać się wobec siebie. Rób stale notatki, które będą Ci przypominać o Twoich celach i umieszczaj je w widocznym dla Ciebie miejscu, tak aby można je było na bieżąco czytać. Nie trać z oczu celu i wracaj do niego każdego dnia. Ta technika stopniowo sprawi, że waga zadania w Twoich oczach się zmniejszy poprzez oswojenie się z myślą o tym zadaniu i wyda się ono bardziej osiągalne.

#7 Zaczynaj pomału

Porażki, niedociągnięcia są nieodłączną częścią życia podobnie jak sukcesy. Nie oczekuj wielkiego wyniku od razu. Zacznij od małych rzeczy i stopniowo zwiększaj poziom trudności. Jeśli chcesz zacząć ćwiczyć, zacznij od krótkiego 15 minutowego treningu. Jeśli musisz napisać jakieś opracowanie jak np. praca magisterska zacznij od 200 słów w danym dniu, 300 w kolejny i tak zwiększaj ich ilość.

#8 Znajdź radość

Postaraj się znaleźć radość w małych sukcesach. Podejdź do zadania z minimalnymi oczekiwaniami. Jeśli uda Ci się wykonać ten krótki 15 min trening, przyjmij to jako sukces i coś pozytywnego. Zwiększy to Twoją motywację i dzięki temu zrozumiesz, że osiągnięcie Twojego celu jest w zasięgu Twoich możliwości.

#9 Zaakceptuj zmienność

Kolejną ważną rzeczą, jest uświadomienie sobie faktu, że bez względu na to ile porad i ćwiczeń motywacyjnych wykonasz, nadal będziesz miał do czynienia z zadaniami, które nie napawają Cię radością. Jeśli po kilku dniach dobrej pracy, znowu tracisz motywację, to wiedz, że to nie koniec. Motywacja jest jak rollercoster. Weź przerwę, powtórz poprzednie kroki, naciśnij przycisk „restart” i zacznij od nowa.

Twój talent określa co możesz zrobić. Natomiast Twoją motywację określa jak wiele jesteś gotów zrobić. Twoja postawa określa jak dobrze możesz coś zrobić.

#10 Zasięgnij pomocy

Nie unikaj pomocy od innych. Możesz jej potrzebować, zwłaszcza, jeśli masz problem, aby zabrać się do pracy. Osoby, które znają Twoje cele, będą prawdopodobnie  starały Ci się pomóc w znalezieniu motywacji aniżeli będą Cię osądzać, za Twoją postawę.

Na zakończenie najlepszą radą jest ciągłe skupienie na korzyściach i zmiana negatywnych myśli na pozytywne. Znajdź jakąś nagrodę na końcu zadania. Skup się na efektach końcowych i działaj !

A Ty co robisz, aby pomóc sobie w działaniu, nawet gdy nie masz na nie ochoty? Podziel się swoją opinią w komentarzu