Każdego dnia mamy mnóstwo różnych rzeczy do zrobienia. Obowiązki zawodowe, osobiste, różnego rodzaju ambitne plany, cele i marzenia, które chcemy zrealizować. Pragniemy się rozwijać, doskonalić, zmieniać nawyki na lepsze i ogólnie poprawiać swoje życie. Realizacja tych wszystkich planów, zadań, dotrzymanie terminów i zapanowanie nad codziennym harmonogramem może być nie lada wyzwaniem. Jak sobie z tym poradzić? Jak osiągnąć równowagę życiową – „LifeBalance„? Najlepszym i najprostszym narzędziem, które może nam pomóc nad tym wszystkim zapanować jest papierowy planner. Dlaczego warto korzystać z plannera? Dobry planner może być Twoim centrum dowodzenia. Dzięki plannerowi masz większą kontrolę nad swoim życiem, możesz utrzymać je w odpowiednim rytmie, być bardziej skutecznym i efektywnym. Jeśli wciąż masz wątpliwości, czy warto używać plannera, zwłaszcza papierowego, poznaj ważne powody dlaczego wszyscy – łącznie z Tobą – powinni korzystać z plannera.

Planowanie to oprawianie przyszłości w ramy teraźniejszości. Możesz to zacząć już dzisiaj! – Alan Lakein

Oto 5 ważnych powodów dlaczego warto korzystać z plannera?

#01 Jesteś bardziej zorganizowany i produktywny

LifeBalance Planner Produktywność

Jest to prawdopodobnie najbardziej oczywista zaleta używania plannera. Planner pomaga nam być bardziej zorganizowanym i produktywnym. Spisanie wszystkich planowanych spotkań, zadań, terminów i ważnych informacji w jednym miejscu pozwala łatwiej zapanować nad tym co mamy do zrobienia. W każdej chwili możesz otworzyć swój planner, aby zobaczyć co i kiedy masz zrobić. Utrzymujesz odpowiednie tempo i sprawnie przechodzisz od wykonania jednego zadania do kolejnego. Jeśli nie chcesz o czymś zapomnieć, zapisz to w swoim plannerze, a następnie podejmij działanie, aby to zrealizować. Oprócz tego, badania pokazują, że lepiej pamiętamy i przetwarzamy informacje, które samodzielnie zapisujemy.

Sprawdź: 40 sposobów jak być bardziej produktywnym

#02 Lepiej zarządzasz sobą w czasie

LifeBalance Planner Zarządzanie czasem

Czy masz czasem wrażenie, że wciąż brakuje Ci czasu? Może to wynikać z tego, że nie planujesz swojego czasu efektywnie. Działasz bardziej w sposób reaktywny niż proaktywny. Biegasz niczym chomik w kółku, przechodząc od jednej sprawy do drugiej, reagując tylko na to co się nagle wydarza, bez myślenia o wszystkim jako całości. Korzystanie z plannera i terminarza pozwala z wyprzedzeniem zaplanować większość wydarzeń, spotkań, zleceń i zadań, dzięki czemu będziesz wiedział, czego się spodziewać i nie zabraknie Ci czasu.

W zależności od plannera możesz planować swój czas w cyklu dziennym, tygodniowym czy miesięcznym. Dobrą praktyką jest poświęcenie kilku minut każdego wieczoru przed snem, aby przejrzeć co mamy do zrobienia jutro i zaplanować nadchodzący dzień. Możemy to planowanie ewentualnie zrobić rano w ramach naszej porannej rutyny. Warto również planować swój czas w dłuższej perspektywie. W każdą niedzielę zaplanować nadchodzący tydzień. A na koniec każdego miesiąca zainwestować trochę czasu, aby zdecydować, co chcemy osiągnąć w następnym miesiącu i zapisać to wszystko w swoim plannerze. Pamiętaj cele, które nie są zapisane są tylko życzeniami.

Korzystając z plannera widzisz też w jaki sposób spędzasz czas na co dzień, w tygodniu i miesiącu. Dzięki temu możesz zobaczyć zajęcia i obszary, którym prawdopodobnie poświęcasz za dużo czasu oraz takie, które wymagają Twojej większej uwagi i zaangażowania.

Planując z wyprzedzeniem korzystamy z naszego cennego czasu bardziej efektywnie. Otwierając planner mamy pełen obraz sytuacji. Pozwala nam to łatwiej określać priorytety, odmawiać i mówić „nie” różnym propozycjom, które się pojawiają. A to wszystko sprawia, że lepiej zarządzamy i dysponujemy naszym czasem.

Sprawdź:10 typów czasu – jak zapanować nad czasem i być panem swojego życia

#03 Masz mniej stresu

LifeBalance Planner Stres vs. spokój

Stres ma wiele postaci, ale wspólnym mianownikiem jest poczucie przytłoczenia. Często jesteśmy zestresowani z powodu napiętego harmonogramu, rosnących wobec nas oczekiwać, terminów które musimy dotrzymać i brania na siebie zbyt wielu zobowiązań. Jednak jeśli korzystasz efektywnie z plannera możesz sobie z tym w wszystkim o wiele łatwiej poradzić.

Używanie plannera może obniżyć poziom stresu w naszym życiu. Mniej rzeczy nas zaskakuje, o których moglibyśmy zapomnieć, gdyby nie planner. Nie musimy obciążać naszej pamięci wieloma informacjami, bo mamy je spisane w plannerze. Działamy w sposób bardziej uporządkowany i efektywny. Mamy zaplanowany czas, który poświęcamy innym, ale co ważne powinniśmy też zaplanować czas tylko dla siebie.

Sprawdź: Jak radzić sobie ze stresem i skutecznie nim zarządzać?

#04 Masz lepszą kondycję fizyczną i psychiczną

LifeBalance Planner Kondycja fizyczna i psychiczna

Planner pomaga nam zachować dobre zdrowie i kondycję na wiele różnych sposobów. Dzięki plannerowi możemy wypracować nowe dobre i zdrowe nawyki. Pomaga nam planować i monitorować naszą dietę czy nawodnienie organizmu. Możemy uwzględniać w naszym harmonogramie czas na ćwiczenia i aktywność fizyczną. Planować regularne wizyty kontrolne u lekarza czy dentysty. Rezerwować w naszym grafiku czas na odpoczynek, regenerację sił, przebywanie na świeżym powietrzu. Przeznaczać czas na nasze pasje i hobby, które dają nam radość i dodają nam energii.

Korzyści dla zdrowia psychicznego uzyskuje się też poprzez wspomniane już zmniejszenie stresu i niepokoju. Poza tym planner to świetne miejsce do zapisywania swoich przemyśleń i refleksji, prowadzania dziennika czy pisania pamiętnika. Tradycyjne pisanie, bez użycia elektroniki potrafi być jak „zen”, oczyszcza nasz umysł i porządkuje myśli.

Gdy korzystamy z fizycznego plannera odpoczywają też nasze oczy, które każdego dnia są zmuszone wpatrywać się w ekrany smartphonów, tabletów, laptopów i różnego rodzaju monitorów. W świecie wszechobecnej technologii papierowy planner może być jak powiew świeżego powietrza.

Sprawdź: 21 sposobów jak mieć więcej energii do życia i działania

#05 Inspiruje, motywuje i pobudza kreatywność

LifeBalance Planner Kreatywność inspiracja motywacja

Planner nie musi być tylko miejscem, w którym zapisujemy co mamy zrobić i odhaczamy mechanicznie co już wykonaliśmy. Możemy uczynić nasz planner bardziej osobistym. Możliwości jest wiele. Możemy wzbogacić nasz planner poprzez używanie kolorowych długopisów i flamastrów. Korzystać z różnego rodzaj zakładek, karteczek samoprzylepnych, taśm dekoracyjnych. Przyklejać różne naklejki czy wklejać zdjęcia z ważnych dla nas wydarzeń. Tworzyć listy wyzwań. Zapisywać ulubione cytaty. Użyj swojej wyobraźni i rozbudź swoją kreatywność, aby spersonalizować swój planner. Niech Twój planner będzie dla Ciebie źródłem motywacji i inspiracji. Im bardziej osobisty będzie Twój planner tym lepiej.

Sprawdź: 5 sekretów jak odblokować kreatywność i myśleć jak Leonardo da Vinci

Jaki planner wybrać?

W ofercie jest dostępna cała masa różnych plannerów. Występują w wielu rozmiarach, kształtach, kolorach i formach. W zależności od plannera znajdziesz w nich kalendarz, plan dnia, tygodnia czy miesiąca. Miejsce na zapisywanie swoich celów, zadań do wykonania, priorytetów. Listy do wpisywania ważnych wydarzeń, postanowień czy kontaktów. Obszar do planowania swoich finansów i śledzenia wydatków. Przestrzeń do zapisywania swoich posiłków czy treningów. Strony przeznaczone na osobiste notatki i brudnopis itp. Nie ma jednej słusznej odpowiedzi jaki planner wybrać. Wiele zależy od tego do czego chcesz używać swojego plannera i co w nim zapisywać. Wariantów jest naprawdę wiele, więc każdy powinien znaleźć planner odpowiedni dla siebie, który najlepiej spełni jego potrzeby.

Planner #LifeBalance – panuj nad swoim czasem i wprowadzaj zdrowe zmiany małymi krokami

„Nigdy nie zmienisz swojego życia dopóki nie zmienisz czegoś, co codziennie robisz” – Mike Murdock.

Planner #lifebalance. 12 tygodni do zdrowego stylu życia
Planner #lifebalance. 12 tygodni do zdrowego stylu życia

Jedną z ciekawych opcji, która niedawno pojawiła się na rynku jest planner #LifeBalace. Łączy on nie tylko zalety tradycyjnego plannera, dzięki któremu możemy lepiej zarządzać czasem i być bardziej produktywni, ale również pomaga nam wypracować nowe zdrowe nawyki.

Autorkami plannera #LifeBalace są Ludmiła Podgórska i Marta Waszkiewicz (dietetyka i fizjoterapeutka), które starają się edukować i zwiększać świadomość na temat zachowań prozdrowotnych w życiu codziennym. Opracowały 12 tygodniowy program, który składa się z 12 kroków, które pozwalają w uporządkowany sposób skutecznie wpleść zasady zdrowego stylu życia w codzienność. Wprowadzać pozytywne zmiany i dobre nawyki stopniowo dzięki czemu łatwiej je nam utrzymać, a efekty są znacznie bardziej trwałe.

W plannerze #LifeBlance znajduje się miejsce zarówno na zapisanie codziennych lub tygodniowych celów, harmonogramu dnia, jak i na własne notatki i przemyślenia. Nie zabrakło też sekcji, która pozwala monitorować swoje codzienne zachowania jak ilość wypitych płynów, godziny snu, samopoczucie czy aktywność fizyczna.

Planner #lifebalance. 12 tygodni do zdrowego stylu życia

Obok narzędzi do obserwacji i monitorowania postępów zamieszczono w nim także wskazówki i rady na zwiększenie aktywności fizycznej, propozycje prostych ćwiczeń, które można wykonać również w biurze, najważniejsze zasady racjonalnego odżywiania, plan posiłków i listę zakupów, które można wyciąć i zachować.

Jeśli chcesz mieć więcej energii i siły do działania, być bardziej produktywnym oraz podnieść jakość swojego życia, planner #LifeBlance może Ci w tym pomóc. To dobry planner dla każdego, kto chce wprowadzić zdrowe i trwałe zmiany w swoim życiu.

Uwagi końcowe

Oto poznałeś najważniejsze zalety korzystania z plannera. Coś tak prostego jak planner pomaga uporządkować i uprościć życie. Lepiej panujesz nad swoim czasem. Działasz z większą motywacją, bardziej skutecznie i efektywnie. Pobudzasz swój mózg i umysł do myślenia oraz wzmacniasz swoją kreatywność. Wprowadzasz nowe lepsze nawyki i doskonalisz siebie. Mając planner zwiększasz swoje szanse na spełnienie marzeń, realizację celów i sukces. Jeśli jeszcze nie używasz plannera to zacznij. Zdziwisz się, jak prosta jest droga do zmiany swojego życia na lepsze.

„Bardziej niż cokolwiek innego – przygotowywanie się jest sekretem do sukcesu”. – Henry Ford

A jak to wygląda w Twoim przypadku? Czy korzystasz już z plannera? Jeśli tak to jakie korzyści są dla Ciebie najbardziej cenne? Napisz w komentarzu.