Jak i dlaczego warto wstawać wcześnie rano? Poranek dla wielu osób to najbardziej produktywna pora. Wielu z nas może zrobić więcej z samego rana, niż przez resztę dnia. Wczesne wstawanie i udane poranki stały się dla wielu osób kluczowym zwyczajem, który doprowadził ich do innych pozytywnych nawyków. Osoby, które nie lubią wylegiwać się w łóżku i bardzo wcześnie wstają nazywa się często „rannymi ptaszkami”.

Oczywiście, nie każdy chce wstać z łóżka o bardzo wczesnej porze 4, 5, czy 6 rano zwłaszcza, gdy nigdy wcześniej tego nie robił. Najtrudniejsze jest pierwszych kilka tygodni. Jednak z czasem nasze ciało się do tego przyzwyczaja i dla organizmu staje się normalne, że naszą aktywność rozpoczynamy wcześniej.

Dowiedz się jakie są korzyści z wcześniejszego wstawania i jak też możesz zacząć wstawiać wcześniej.

Budząc się rano, pomyśl jaki to wspaniały skarb żyć, oddychać i móc się radować. – Marek Aureliusz

Zacznijmy od poznania zalet wczesnego wstawania oto 11 korzyści budzenia się wcześniej:

#1 Będziesz mieć więcej czasu

Każdy dzień ma tylko 24h, im dłużej śpimy tym mniej czasu mamy na aktywną działalność. Wstając wcześniej uzyskasz dodatkowe godziny, które będziesz mógł wykorzystać. Każdy z nas ma wiele obowiązków i zajęć, często mówimy, że brakuje nam czasu, aby je wszystkie wykonać.

Podejmij wyzwanie przez co najmniej 30 dni wstawaj wcześniej o godzinę lud dwie. Wykorzystaj ten dodatkowy czas mądrze i zobacz, co możesz osiągnąć w ciągu zaledwie jednego miesiąca. Dla wielu osób poranne godziny są bardziej produktywne. Przestań tracić cenny czas na długie spanie.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej jak lepiej zarządzać swoim czasem przeczytaj też 16 wskazówek jak lepiej zarządzać czasem

#2 Będziesz miał ciszę i spokój

Rano jest mniej bodźców odciągających naszą uwagę. Możesz korzystać z ciszy i spokoju. Kiedy zaczniesz się budzić wcześniej, uświadomisz sobie, że są to „magiczne godziny”. Jeśli masz dzieci, to naprawdę dobrze to zrozumiesz. Jest duża szansa, że nikt inny w Twoim domu nie budzi się bardzo wcześnie. Oznacza to, że te godziny będą Twoje. Właśnie uświadomiłeś sobie, że zyskujesz dodatkowy czas na swój dzień, kiedy wstajesz wcześnie, a teraz widzisz, że to wszystko Twoje … Czy jesteś już przekonany, aby wcześniej wstawać?

#3 Będziesz szczęśliwszy

Badania dowodzą, że ranne ptaszki są osobami bardziej pozytywnymi, optymistycznymi oraz doświadczają więcej satysfakcji w życiu. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do wczesnego wstawania, możesz nie czuć się szczęśliwszy pierwszego ranka, ale wszystko się z czasem zmieni.

Z jednego z przeprowadzonych w Finlandii badań wynika, że osoby, które preferują godziny wieczorne do wykonywania codziennych czynności, mają skłonność do depresji. Badanie pokazuje, że Twoje ogólne szanse na depresję są niższe jeśli jesteś poranną osobą i wcześniej wstajesz.

#4 Lepiej kontrolujesz swój dzień

Czy kiedykolwiek czułeś się tak, jakbyś ciągle pędził? Załatwiał różne sprawy przez cały dzień? Czasem w tym pośpiechu możesz odnieść wrażenie jakbyś nie panował nad własnym życiem.

Rano dzwoni budzik, wciskamy drzemkę o kilka razy za dużo, a potem w pędzie zrywamy się z łóżka. Myjemy się, ubieramy i w pośpiechu, czasem nie mając czasu na porządne śniadanie, wybiegamy z domu.

Kiedy zaczniesz się budzić wcześniej, przekonasz się, że nie musisz się nigdzie spieszyć. Będziesz miał czas na spokojne, produktywne poranki i zaplanowanie dnia. To kojące uczucie. Przejmij kontrolę nad swoim dniem, zanim ono przejmie kontrolę nad Tobą.

#5 Będziesz mądrzejszy

To dość kontrowersyjna korzyść z porannego wstawania. Według jednego z badań przeprowadzonego na Uniwersytecie w Teksasie wykazano, że studenci, którzy byli „rannymi ptaszkami”, uzyskiwali wyższe średnie ocen w stosunku do osób, które były „sowami” i preferowały nocny tryb życia. Osoby, które wstają wcześnie przeważnie wcześnie też chodzą spać. Mniej imprezują i piją alkoholu, który jak wiadomo negatywnie wpływa, na komórki mózgu. Poza tym wstając wcześnie mają więcej czasu na organizację całego dnia i mogą się do niego lepiej przygotować. Oczywiście nie zawsze tak jest, że wczesne wstawanie to lepsze stopnie w szkole i trzeba podchodzić do takich badań z pewnym dystansem, jednak może coś w tym być więc warto mieć to na uwadze.

#6 Będziesz w lepszej formie

Dodatkowy czas, który zyskasz dzięki wcześniejszemu wstawaniu możesz wykorzystać na ćwiczenia. Jeśli ćwiczysz rano, możesz mieć więcej energii przez resztę dnia. Ponadto może być Ci łatwiej dotrzymać rutyny treningowej. Czasem po pracy nie mamy już siły na ćwiczenia lub po prostu mamy tak zajęte popołudnia przez inne zajęcia, że na aktywność fizyczną brakuje nam czasu. Jednak jeśli będziesz ćwiczyć z samego rana, nie będziesz się już musiał o to martwić w dalszej części dnia i będziesz mieć czas też na inne zajęcia. Dzięki ćwiczeniom Twoje poziomy energii i siły będą większe co ułatwi Ci zmaganie się z wyzwaniami dnia codziennego.

Według wyników jednego z badań jeśli chcesz obniżyć ciśnienie krwi, a także chcesz dobrze przespać noc, 7 rano to najlepszy czas na ćwiczenia. Oczywiście nie tylko poranki są dogodnym czasem do ćwiczeń, jednak poranki okazują się być najbardziej efektywnym czasem na aktywność fizyczną i Twoje treningi.

#7 Będziesz bardziej zdyscyplinowany

Wczesne wstawanie to dobry nawyk i świetny sposób na rozpoczęcie dnia. Budzenie się wcześnie nie jest łatwe zwłaszcza na początku, ale gdy już się przyzwyczaisz i przekonasz się ile możesz dzięki temu zyskać, będziesz z zapałem wyskakiwać rano z łóżka.

Budzenie się wcześnie wymaga dyscypliny. Rozpoczęcie dnia od dyscypliny wczesnego wstawania doprowadzi Cię do innych dyscyplin. Ponieważ dyscyplina rodzi dyscyplinę, stajesz się bardziej zdyscyplinowany, a to może pomóc Ci również w innych obszarach Twojego życia i osiąganiu sukcesów.

#8 Będziesz bardziej produktywny

Wstając rano masz czas na zrobienie czegoś konstruktywnego. Możesz zaczynać dzień od zajęć, które przybliżają Cię do osiągnięcia Twoich celów, a tym samym jesteś w stanie osiągać więcej i jesteś bardziej produktywny. Rano jest mniej zakłóceń i czynników rozpraszających, pozwala to na większe skupienie i koncentrację, która sprzyja efektywnej pracy. Po dobrze przespanej nocy jesteśmy zregenerowani, to dotyczy też naszego mózgu, który jest z rana gotowy do wytężonej pracy. Myślimy szybciej i bardziej efektywnie. Prowadzone doświadczenia i badania wskazują też, że osoby które wcześniej wstają są również lepsze w podejmowaniu decyzji, planowaniu i wyznaczaniu celów.

#9 Masz szansę zobaczyć wschód słońca

Nie ma nic bardziej spokojnego i relaksującego niż oglądanie wschodu słońca podczas porannego spaceru. Piękny wschód słońca sprawi, że się uśmiechniesz, a uśmiech jest dobry dla Twojego zdrowia. Obserwowanie wschodu słońca to świetny prezent dla wszystkich, który zdecydują się wstać dostatecznie wcześnie.

#10 Lepiej się odżywiasz

Jeśli jesteś miłośnikiem śniadań, wiesz, jak denerwujące jest wybieganie z domu w pośpiechu bez śniadania lub przegryzając coś na szybko w drodze do pracy czy na uczelnie.

Gdy zdecydujesz się wstawać wcześnie, Twoje wybory żywieniowe mogą być też zdrowsze. Czasem w pośpiechu będąc głodni wybieramy produkty niekoniecznie zdrowe z dużą ilością cukru i wysoką kalorycznością, tylko po to aby szybko zaspokoić nasze pragnienie na jedzenie. Wstając wcześniej masz czas, aby sięgnąć po coś zdrowego.

Dodatkowe godziny poranne dają Ci czas, aby zjeść wartościowe i dobre śniadanie. Niezależnie od tego, czy wolisz wykwintny, wielodaniowy posiłek, czy tylko filiżankę kawy, możesz usiąść spokojnie i cieszyć się chwilą.

#11 Zwiększasz swoją szansę na sukces

Większość przedsiębiorców i ludzi sukcesu jest rannymi ptaszkami. Poranne wstawanie wydaje się być powszechnym trendem wśród osób odnoszących największe sukcesy. Dołącz do elitarnego klubu „rannych ptaszków”, które odniosły życiowy sukces.

Ludzie sukcesu korzystają ze swojego poranka, aby dokonać rzeczy, których zwykle nie mogą wykonać później w ciągu dnia. Podczas gdy część z nas ciągle śpi w swoich łóżkach lub po raz kolejny naciska przycisk drzemki, Ci ludzie są już codziennie z rana na nogach, podejmują działanie, aby poprawić swoje zdrowie, karierę i życie.

Poranki dają Ci dodatkowy czas na pracę nad Twoim celem lub chwilę na zaplanowanie dnia, a być może nawet na planowanie Twojego życia. Jeśli chcesz być bardziej produktywny, obudź się wcześniej. Dodaj godzinę czy dwie do Twojego dnia, a będziesz mógł poprawić swoje życie w różnych obszarach.

Jak mógłbyś nie odnosić większych sukcesów efektywnie wykorzystując ten czas?

Jak właściwie budzić się wcześnie?

Wiesz już  “dlaczego” warto budzić się wcześnie i jesteś gotowy to zrobić, ale jak właściwie zacząć wdrażać ten nawyk? Wstawanie wcześniej i poranna aktywność może być trudna, zwłaszcza dla kogoś kto nie ma ku temu naturalnych skłonności, jednak można w sobie wyrobić nawyk porannego wstawania.

Oto 6 sposobów jak wstawać wcześnie i jak stać się poranną osobą:

#1 Zacznij powoli

Drastyczne zmiany nie są wskazane. Jeśli postanowisz nagle od jutra wstawać o kilka godzin wcześniej szybko się zniechęcisz. Jest mało prawdopodobne, że nagle wstaniesz wcześnie, jeśli nie jesteś do tego przyzwyczajony.

Musisz stopniowo zmieniać swój cykl snu. Zacznij budząc się np. 15 minut wcześniej niż zwykle. Następnie co kilka dni wstawaj o kolejne 15 minut wcześniej. Powoli przyswajaj ten nowy nawyk, wczesnego wstawania, aż dojdziesz do Twojej docelowej godziny, o której chcesz wstać.

Kluczem jest opracowanie nowego nawyku wczesnego wstawania, a budowanie nowych nawyków wymaga czasu i cierpliwości. Nie oznacza to, że tworzenie nowych nawyków jest trudne, po prostu zrób krok w stronę nowego nawyku każdego dnia i bądź konsekwentny w swoich wysiłkach.

#2 Zachowuj odpowiedni rytm

Jeśli chcesz zostać „rannym ptaszkiem” i budzić się wcześnie, idź spać o określonej godzinie. Twoje ciało potrzebuje pewnej ilości snu każdej nocy, więc upewnij się, że kładziesz się spać o godzinie, która pozwoli Ci uzyskać te godziny snu. Jeśli nie prześpisz dość godzin snu, aby się odpowiednio zregenerować, może być Ci trudno wstać. Idź spać i obudź się każdego dnia o tej samej porze. Przestrzeganie tego harmonogramu sprawi, że Twoje ciało będzie naturalnie zmęczone o określonej godzinie i obudzi się rano w podobnym czasie.

Wczesne kładzenie się spać i wczesne wstawanie czynią człowieka zdrowym, bogatym i mądrym”. Benjamin Franklin.

#3 Pomyśl o nagrodzie

Pomyśl o czymś, na co naprawdę czekałeś. Może to być parująca filiżanka kawy lub herbaty, wczesny poranny spacer, czytanie książki. Znajdź coś, co Cię motywuje i wykorzystaj tę motywację, by wyskoczyć z łóżka. Daj sobie również nagrodę, za trzymanie dyscypliny i Twoje wczesne wstawanie.

Poranna pora to też dobry czas na pracę nad tym, co Cię interesuje. Jako ludzie jesteśmy najbardziej zdyscyplinowani w stosunku do rzeczach, które najbardziej nas pasjonują. Zacznij dzień od czegoś, czym się pasjonujesz się, dzięki temu będzie miał dodatkową motywację, aby wcześniej wstać.

Znajdź coś, co sprawi, że wczesne przebudzenie stanie się przyjemnym doświadczeniem, tak że nawet myśl o wczesnym wstawaniu wyzwoli w Tobie przyjemne uczucie podniecenia i ekscytacji.

#4 Stwórz rytuał przed pójściem spać

Tak jak powinieneś znaleźć coś ekscytującego, aby się obudzić, znajdź też coś, co pomoże Ci lepiej zasnąć. Może być to wszystko co pozwoli Ci się zrelaksować: czytanie przed snem, medytacja, ciepła kąpiel, czy spokojna muzyka.

Chodzi o ustanowienie rytuału. Staraj się przestrzegać tego samego wzoru przez większość dni w tygodniu. Przygotuj sobie też rzeczy, których będziesz potrzebował następnego dnia, ubranie, jedzenie itp. Pozwoli Ci to mieć bardziej spokojny poranek i stracisz mniej czasu na nerwowe szukanie.

#5 Ogranicz sztuczne oświetlenie

Sztuczne oświetlenie wpływa negatywnie na jakość snu. Obejmuje to też wszelkie urządzenia elektroniczne: komputer, laptop, smartfon, telewizja, tablet, dowolny inny gadżet lub urządzenie elektroniczne.

Nawet jeśli kładziesz się spać o czasie, nadal możesz mieć złą jakość snu. Aby temu przeciwdziałać, spróbuj odłożyć wszystkie gadżety co najmniej na godzinę przed snem. Zamknij zasłony i stwórz ciemne otoczenie, aby pomóc Ci przygotować się do snu.

#6 Wykorzystaj cykle snu na swoją korzyść

Śpimy w cyklach, jeden cykl uśpienia trwa około 90 minut, więc zaplanuj sen biorąc pod uwagę wielokrotności 90 minut. Większość ludzi potrzebuje 7-8 godzin snu każdej nocy. Niektórzy potrzebują mniej lub więcej, ale ważne jest, aby znaleźć długość snu, która jest odpowiednia dla Ciebie i się jej trzymać. Mając regularny harmonogram snu, Twoje ciało może wejść w odpowiedni rytm.

Na rynku istnieją już też rozwiązania i aplikacje, które ułatwiają monitorowanie cyklu snu. Możesz np. użyć sleepyti.me. Jest to proste narzędzie, dzięki któremu budzenie się i wstawanie na końcu 90 min cyklu snu stanie się łatwiejsze.

Budząc się w trakcie cyklu snu, czujesz się zmęczony i oszołomiony, ale budzenie się pomiędzy cyklami pozwala obudzić się odświeżonym i czujnym. W ten sposób możesz nawet zacząć się budzić, zanim twój alarm zadzwoni i czuć się z rana zregenerowany i gotowy na cały dzień.

Dzięki wczesnemu wstawaniu możesz osiągnąć w życiu więcej.  Niezależnie od tego, czy jesteś obecnie “nocną sową”, czy już dziś jesteś “rannym ptaszkiem”, pamiętaj, że Twój poranny rytuał może być właśnie tym co pomoże Ci lepiej zacząć dzień i da Ci pozytywny zastrzyk energii do działania oraz korzystnie wpłynie na wszystko, co będziesz robił przez resztę dnia.

Wstając wcześniej z czasem zauważysz astronomiczną różnicę w swoim stanie umysłu, poziomie szczęścia i produktywności. Rano pracuj nad sobą, swoim ciałem, marzeniami i wizją życia. Bez rozproszenia uwagi i ze świeżym umysłem, ciałem i duszą.

Pierwsze godziny nowego dnia są bardzo ważne to czy wykorzystasz je na swoją korzyść zależy od Ciebie.

A Ty o której godzinie wstajesz? Uważasz, że wczesne wstawanie ma sens, a może wręcz przeciwnie? Podziel się swoją opinią w komentarzu.