Czy określiłeś już swoje noworoczne postanowienia? To już tradycja, że wraz z końcem roku dochodzimy do wniosku, że pora na zmiany. Składamy sobie różne obietnice, że z Nowym Rokiem będziemy lepszą wersją siebie, postawimy na rozwój, osiągniemy nowe cele i poprawimy swoje życie. Nowy Roku już za rogiem i coraz więcej osób zaczyna przygotowywać swoje listy postanowień noworocznych. Jednak czy faktycznie osiągniemy nasze cele? Z prowadzonych badań wynika, że tylko około 8-9 % osób osiąga sukces w realizacji swoich postanowień noworocznych. Dlaczego zatem ponad 90% osób ponosi porażkę i nie udaje im się zrealizować swoich postanowień i celów?

Top postanowień noworocznych

Zacznijmy od tego, co najczęściej trafia na listę postanowień noworocznych:

#1 Dieta, utrata wagi i zdrowsze odżywianie
#2 Samodoskonalenie i rozwój osobisty
#3 Pieniądze i lepsze decyzje finansowe
#4 Rzucenie palenia
#5 Robienie bardziej ekscytujących rzeczy, nowe doświadczenia
#6 Spędzanie więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi
#7 Większa aktywność fizyczna, ćwiczenia i treningi
#8 Nauczenie się czegoś nowego
#9 Więcej dobrych uczynków, wolontariat i pomoc innym
#10 Lepsza praca
#11 Znalezienie miłości swojego życia
#12 Czytanie więcej książek
#13 Mniejsze spożycie alkoholu
#14 Więcej radości i uśmiechu
#15 Podróże i odwiedzenie nowych miejsc
#16 Nauka nowego języka
#17 Mniej czasu spędzanego w Internecie i social media
#18 Ograniczenie lub rezygnacja z oglądania telewizji
#19 Bycie bardziej pewnym siebie
#20 Rozpoczęcie lub rozwój swojego biznesu
#21 Odnowienie, zakup mieszkania
#22 Przegląd garderoby i zakup nowych ubrań
#23 Zakup sprzętu elektronicznego, telefonów, laptopów itp.
#24 Picie mniejszej ilości kawy
#25 Przebiegnięcie maratonu
#26 Odnowienie dawnych znajomości, lub zaprzestanie kontaktów z toksycznymi osobami
#27 Awansowanie w pracy
#28 Skoczenie na bungee lub inne sporty ekstremalne
#29 Nowa fryzura, ścięcie lub zapuszczenie włosów
#30 Zakup, sprzedaż samochodu
#…itp. postanowienia

“Plan na Nowy Rok być szczęśliwym człowiekiem”

Co sprawia, że wiele osób nie jest w stanie zrealizować noworocznych postanowień?

#1 Brak planu

Najlepsze postanowienia noworoczne to takie, która są wsparte planem działania. Ludzie często sami skazują się na porażkę, ponieważ zobowiązują się osiągnąć coś, mimo tego, że nie mają opracowanego żadnego planu, aby faktycznie osiągnąć swój cel.

Aby mieć większe szanse musisz stworzyć plan, który pomoże zmaterializować Ci Twoje cele. Podziel swój cel na mniejsze np. tygodniowe cele i je realizuj oraz monitoruj na bieżąco swoje postępy. W ten sposób szybko zobaczysz pierwsze efekty i będziesz bardziej zmotywowany do dalszego działania, które zbliżą Cię do pożądanego rezultatu.

Ważne też jest, aby spisać swoje noworoczne poszanowania i cele oraz mieć je zawsze przy sobie, aby często w ciągu roku do nich wracać i pamiętać.

Jeśli chcesz poznać skuteczny sposób jak określone cele zamieć w cele zrealizowane przeczytaj:  Jak zamienić określanie celów na osiąganie celów?

#2 Brak wsparcia ze strony innych osób

Bez względu na to jaki określiłeś sobie cel, czy to więcej aktywności fizycznej, rzucenie palenia, nauka nowego języka, czy zrobienie prawa jazdy, powinieneś znaleźć kogoś kto pomoże Ci w realizacji Twojego celu. Nie chodzi tu o zrobienie czegoś za Ciebie, a o wsparcie mentalne i dodatkową motywację do działania. Kogoś z kim możesz dzielić się swoimi postępami i kto może Ci służyć dobrą radą w realizacji twojego noworocznego postanowienia. Tworzy to też pewnego rodzaju odpowiedzialność za Twoje rezultaty przed kimś i dodatkowo pomaga w osiągnięciu sukcesu.

Otaczaj się ludźmi, którzy Cię inspirują, którzy osiągnęli to co Ty dopiero chcesz uzyskać. Korzystaj z ich doświadczenia, czerp z tych kontaktów pozytywną siłę. Unikaj wszelkich osób, które zniechęcają Cię do działania i uważają, że to co sobie postanowiłeś jest bezsensu, że nie dasz rady, że tracisz tylko czas. Porzuć toksycznych ludzi nawet jeżeli są to Twoi dobrzy znajomi, a czasem nawet członkowie rodziny. Szukaj towarzystwa osób, które będą pozytywną siłą w Twoim życiu, a nie negatywną.

#3 Nierealne postanowienia

Oczywiście nasze cele i postanowienia noworoczne powinny być ambitne, ale jednocześnie realne do osiągnięcia zwłaszcza, jeśli mówimy o perspektywie 1 roku. Często ludzie nie osiągają swoich celów, bo tworzą zbyt duże cele, których nie są w stanie osiągnąć.

Jeśli masz bardzo dużą nadwagę, złe nawyki żywieniowe i dotąd unikałeś wszelkich ćwiczeń fizycznych, postawienie przed sobą celu zbudowania do końca roku „sześciopaku” na brzuchu może przerosnąć Twoje możliwości. Lepiej określ mniejszy cel np. treningi co najmniej 2 razy w tygodniu i zrzucenie określonej liczy kilogramów.

Zadaj sobie pytanie czy mój cel jest osiągalny w ciągu następnego roku jeśli nie może podziel go na mniejszy. A ten duży załóż, że uda Ci się osiągnąć np. w perspektywie 3 czy 5 letniej. Odpowiedz też sobie na pytanie, czy jest to faktycznie to co chcę osiągnąć, czy też po prostu wydaje mi się, że tak wypada. Jeśli nie będziesz w 100% przekonanych, że to jest właściwy cel Twoje szanse na jego realizację maleją.

Noworoczne postanowienia, aby je osiągnąć często wymagają od nas zmiany naszych nawyków i zachowań. Wiele osób nie ma w sobie dość silnej woli i dyscypliny, aby stawić czoła liście zmian, którą muszą dokonać. Zbyt wysoko postawiona poprzeczka celu również w tym nie pomaga.

#4 Ignorowanie postępów i skupianie się na porażkach

Sukces w działaniu wsparty nagrodą potrafi wzmocnić i pozwala na kolejne sukcesy. Badania pokazują, że ludzie którzy próbują coś osiągnąć i ponoszą porażkę, zbyt często skupiają się na tym co zrobili źle, zamiast koncertować się na swoich nawet małych sukcesach, gratulować sobie ich osiągnięcia.

Jeśli przez dwa miesiące trzymałeś dietę, nie zadręczaj się, że na urodzinach zjadłeś kawałek tortu i nie miałeś dość silnej woli. Myśl o tych dwóch tygodniach, gdy trzymałeś się swojego postanowienia i skup się na w tym, aby nadal tak robić.

Określ też sobie małe nagrody, które będziesz otrzymywał, za każdy sukces i osiągnięty etap na Twojej drodze do realizacji celu. W ten sposób będziesz mieć dodatkową motywację, będziesz szczęśliwszy i będzie bardziej prawdopodobne, że dotrzymasz swoich celów. Nie zadręczaj się i nie skupiaj na chwilowych niepowodzeniach i trudnościach, rejestruj, doceniaj i nagradzaj się za swoje sukcesy.

#5 Zbyt szybkie poddawanie się

Czy masz właściwe nastawienie psychiczne, aby osiągnąć swoje noworoczne postanowienie? Zastanów się dobrze przed ustaleniem swoich celów na Nowy Rok, ponieważ jeśli nie są one dla Ciebie ważne lub jeśli nie są tym, czego naprawdę pragniesz, istnieje duża szansa, że Ci się nie uda.

Pamiętaj, że osiągnięcie celu może nie być łatwe, zwłaszcza jeśli jest to ambitny cel jak założenie własnej firmy lub nauczenie się od zera nowego języka. Zawsze oczywiście możesz skorzystać z łatwej drogi i się szybko poddać przy pierwszej napotkanej trudności, ale takie działanie nie zaprowadzi Cię do sukcesów w życiu, a tym bardziej nie pozwoli na realizację postanowień noworocznych.

Jest wiele powodów, dla których ludzie nie dotrzymują swoich postanowień noworocznych, jednak rezygnacja i zbyt szybkie poddanie się jest jedną z najczęstszych przyczyn niepowodzeń.

Wiele osób podejmuje noworoczne postanowienia z prawdziwą wiarą, że mogą je zrealizować, ale często w lutym przychodzi zniechęcenie, utrata zainteresowania i ekscytacja zanika. Pojawiają się inne priorytety i odstępują od swoich postanowień.

Aby rozwiązać ten problem, ustal punkty kontrolne i miary odniesienia w ciągu roku, dzięki czemu możesz utrzymasz się na dobrej drodze przez cały rok i wykorzystasz moc pozytywnego wzmocnienia postępami, aby utrzymać tempo.

#6 Oczekiwanie szybkich rezultatów

Rozwój, wzrost i poprawa wymaga czasu. Nie oczekuj ekspresowo szybkich rezultatów, jeśli chcesz osiągnąć dobre wyniki. Wiele osób jednak chce efektów natychmiast, jeśli ich nie widzą uznają, że dalszy wysiłek nie ma sensu i wracamy do punktu „szybka rezygnacja”. Uświadom sobie, że aby osiągnąć wartościowy cel wymaga to czasu i wysiłku.

Najbardziej skutecznie realizuje się cele, gdy motywacja pochodzi z naszego wnętrza, a nie wynika z groźby kary czy tylko z nagrody, która za tym stoi. Jeśli naprawdę czegoś chcemy to wtedy najskuteczniej realizujemy swoje postanowienia. Musisz jednak pamiętać i równoważyć swoje wielkie marzenia z codziennością i małymi krokami, które robisz w drodze do swojego celu. Nie oczekuj szybkich dramatycznych zmian, które z dnia na dzień spowodują, że osiągniesz sukces.

Dobrym sposobem jest ustawienie tak zwanych “celów makro” i “mikro wyzwań”.

„Cele makro” powinny być czymś co chcesz osiągnąć w dłuższej perspektywie, to cele nadrzędne, który chcesz kiedyś osiągnąć.

Z drugiej strony, Twoje „mikro wyzwania” to minimalna ilość pracy, którą musisz wykonać każdego dnia, aby Twój „cel makro” stał się rzeczywistością.

#7 Zbyt mało podejmowanych działań

Brak wystarczającego zaangażowania, pracy i działania to również jeden z głównych powodów nierealizowania swoich noworocznych postanowień.

Cześć osób wie co chce osiągnąć, ma nawet określony plan, jednak nie podejmuje dostatecznie dużo działania i nie postępuje konsekwentnie, aby wdrożyć swój plan w życie.

Nie ma wielkiej tajemnicy jak schudnąć i mieć lepszą sylwetkę. Spalasz więcej kalorii niż przyjmujesz w ciągu dnia. Zdrowo się odżywiasz, ograniczasz cukier, niezdrowe tłuszcze, jesz więcej warzyw itd. Regularnie ćwiczysz i wzmacniasz swoje ciało, przez aktywność fizyczną. Prosto się to mówi, trudniej wdrożyć to w życie, tak by stało się to Twoim nawykiem.

Wiele osób nie podejmuje wystarczających działań, aby umacniać swoje nowe dobre nawyki i aby zmiana w ich życiu się utrzymała.

Co mogę zrobić, aby zwiększyć swoje szansę na realizację postanowień noworocznych?

#1 Skoncentruj się na jednym lub dwóch postanowieniach

Jednym z błędów jaki popełniają ludzie, jest planowanie realizacji zbyt wielu noworocznych postanowień. Im krótsza lista wartościowych dla Ciebie celów do osiągnięcia w ciągu roku tym lepiej.

Będziesz w stanie lepiej skupić swoją uwagę i utrzymać dyscyplinę na mniejszej liczbie postanowień noworocznych i zwiększysz swoje szanse na ich osiągnięcie.

Badania pokazują, że ludzie, którzy robią dużo postanowień noworocznych, porzucają je szybciej i nie osiągają w ostatecznym rozrachunku niczego co sobie założyli. Skoncentruj się na jednym, dwóch większych postanowieniach, jeśli chcesz się ich trzymać i je zrealizować, w przeciwnym razie, gdy określisz ich zbyt wiele, jest niestety duża szansa, że Ci się nie uda ich osiągnąć.

“Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć” –
Napoleon Hill

#2 Podziel swoje postanowienie na mniejsze

W ciągu roku możesz określać sobie wiele mniejszych wyzwań, które mają doprowadzić Cię do realizacji Twoich nadrzędnych postanowień. W ten sposób będziesz miał stale coś nad czy możesz pracować i się skupić, co nie wydaje się bardzo odległe w czasie.

Możesz dzielić swoje postanowienia na cele i wyzwania, dzienne, tygodniowe, miesięczne, kwartalne, półroczne, sprawdzi się wszystko, co spowoduje, że zadanie, które przed Tobą stoi nie wyda się zbyt duże i nieosiągalne. Wyznaczanie, krótszych okresów w których musisz coś osiągnąć jest bardziej skuteczne niż odległy stan docelowy, przez który może nam się wydawać, że mamy jeszcze dużo czasu, aby do niego dotrzeć.

#3 Określ bardzo dokładnie co chcesz osiągnąć

Noworoczne postanowienia, bywają często formułowane zbyt ogólnie, co utrudnia ich osiągnięcie i zweryfikowanie, czy zostały osiągnięte. Dobrym sposobem na definiowanie celów jest podejście SMART. Cel powinien być „S” specyficzny (dobrze opisany, co chcesz konkretnie osiągnąć), „M” mierzalny (skąd będę wiedział, że go osiągnąłem, jak to zmierzę), „A” ambitny (powinien mieć jakąś wartość i nie być zbyt prosty do uzyskania), „R” realny (nie porywamy się z przysłowiową „motyką na Słońce”, cel powinien być w zasięgu naszych możliwości), „T” określony w czasie (do kiedy, w jakim terminie ten cel będzie osiągnięty). Zapisanie celu w postaci: „być w lepszej formie” lub „będę chudszy” to mało konkretne cele. Lepszy sposób to np. napisanie „Do 01 maja br. jestem chudszy o 5 kg w stosunku do mojej obecnej wagi, która wynosi 95 kg”. Taki zapis powoduje, że wiemy co i do kiedy się wydarzy i jak sprawdzimy, że osiągnęliśmy nasz cel.

#4 Przypominaj sobie o swoich celach każdego dnia

Zapisz sobie swoje cele i miej do nich łatwy dostęp. Powracaj do nich każdego dnia, przypominaj sobie dlaczego ich osiągnięcie jest dla Ciebie ważne i co musisz zrobić, aby je osiągnąć. Możesz je zapisać w telefonie, mieć je w formie tapety na pulpicie, przy łóżku, aby móc je czytać kiedy wstajesz lub kładziesz się spać, spisane na lustrze w łazience, metod jest wiele. W ten sposób nie zapomnisz o swoich postanowieniach noworocznych, będziesz bardziej skoncentrowany i poczujesz większą potrzebę, aby osiągnąć swoje cele. Znajdź sposób przypominania sobie regularnie o swoich celach, który najbardziej Ci odpowiada i go zastosuj.

#5 Twórz wizualną reprezentację swoich celów

Proste zapisanie celów na kartce jest dobre, jednak czasem może być mało inspirujące. Aby wzmocnić więź emocjonalną ze swoimi postanowieniami możesz stosować różne sposoby, aby stały się one dla Ciebie bardziej namacalne.

Jednym ze sposobów, jest poświecenie w ciągu dnia kilku minut na wizualizowanie stanu docelowego, w który będziesz, gdy osiągniesz swój cel. Wyobraź sobie, że już masz to co chcesz, jak się czujesz, jak wyglądasz, co robisz. Im więcej szczegółów stworzysz i im bardziej realny obraz namalujesz tym lepiej.

Inny sposób, to animowanie i tworzenie realnego obrazu Twoich celów. Stwórz tablicę, na której zwizualizujesz swoje cele. Jeśli chcesz np. mieć nowy samochód, wydrukuj model auta, które chcesz mieć, przypnij na tablicy oraz umieść siebie, swoje zdjęcie w tym samochodzie. Inny przykład podróże, wydrukuj miejsca, które chcesz odwiedzić i umieść siebie w tym otoczeniu. W ten sposób Twoja więź emocjonalna z celem się wzmocni i będziesz miał na bieżąco ten obraz stanu docelowego przed oczami.

Wysil swoją wyobraźnie i pomyśl jak możesz zwizualizować swoje noworoczne postanowienia.

#6 Uczyń swoje postanowienia noworoczne publicznymi

Wsparcie bliskich, przyjaciół, rodziny może być nieocenione w realizacji Twoich postanowień i będzie stanowić dodatkową motywację. Badania pokazują, że ludzie, którzy mają wsparcie w realizacji swoich celów częściej je realizują. Poza tym gdy powiesz innym o swoim celu, możesz poczuć się bardziej zobowiązany do jego dotrzymania. Ogłosiłeś coś publicznie, ludzie oczekują od Ciebie, że dotrzymasz słowa, musisz więc działać, żeby go dotrzymać.

Oczywiście, dla niektórych takie podzielenie się swoimi postanowieniami, może być trochę deprymujące i stanowić pewną presję. To jak otwarty chcesz być w komunikacji swoich celów zależy od Ciebie, jednym to upublicznienie pomaga innych może trochę za bardzo stresować. Wybierz opcję, która sprawdza się w Twoim przypadku.

#7 Poproś o pomoc

Może być to trudne, często chcemy zrobić wszystko samemu, jednak pomoc ze strony innych osób może być bardzo przydatna. Nie bój się prosić o pomoc, jeśli może Ci to ułatwić osiągnięcie Twojego postanowienia. Poszukaj osób, które osiągnęły to co Ty chcesz uzyskać i zapytaj jak to zrobili oraz co możesz zrobić, aby też to osiągnąć. Nie zakładaj, że musisz zrobić wszystko samemu. Skorzystaj z dobry rad i doświadczeń innych, aby ułatwić sobie realizację celów i zwiększyć szansę na sukces w realizacji noworocznych postanowień.

#8 Utrzymuj swoją motywację i pamiętaj o odpoczynku

Czasem nasza motywacja może opaść skorzystaj z różnych motywatorów jak muzyka, motywacyjne wideo, czy inspirujący cytat. Znajdź coś co Ci pomoże odzyskać energię, gdy Twoja siła woli spadnie. A jest to nieuniknione i prędzej czy później każdego może to spotkać. Nie martw się tym, gdy już się zdarzy. Znajdź coś, co podniesie Cię na duchu, coś co na Ciebie działa i korzystaj z tego, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Oprócz ciężkiej pracy jaka Cię czeka, aby osiągnąć swoje noworoczne postanowienia, pamiętaj też o potrzebie odpoczynku i relaksu, aby doładować swoje akumulatory do działania na pełnych obrotach.

Oto sprawdzone sposoby jak zwiększyć swoje szanse na realizację noworocznych postanowień.

Miej odpowiednie podeście do postanowień noworocznych. Zbyt duża presja może spowodować, że nie osiągamy naszych postanowień noworocznych. Chociaż możesz mieć najlepsze intencje określając swoje noworoczne postanowienia, czasem mogą one na Ciebie wywierać niepotrzebny pressing. Zmień swoją perspektywę, zamiast kojarzyć Nowy Rok z postanowieniami noworocznymi i zmianami, które musisz wprowadzić w swoim życiu potraktuje ten okres końca roku jako czas na refleksję nad obszarami i rzeczami, nad którymi chcesz popracować w nadchodzącym roku. Nie daj się wpływowi otoczenia, przestań użalać się i zastanawiać nad tym, czego nie osiągnąłeś w mijającym roku i skup się nad tym co możesz osiągnąć w nadchodzących miesiącach.

Nowy rok to nowy początek, pozostaw swoje niepowodzenia w roku poprzednim, a Nowy Rok rozpocznij z czystą kartą i otwartym umysłem.

Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń – Eleanor Roosevelt

Powodzenia, zdrowia i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku. Zrealizuj swoje cele, niech przybliżą Cię do miejsca, w którym chcesz być w swoim życiu.

A jakie Ty masz postanowienia na Nowy Rok? Co robisz, aby móc je zrealizować? Podziel się swoją opinią w komentarzu.