Jak być bardziej szczęśliwym? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Poznaj listę rzeczy, których powinieneś się wystrzegać, a które mogą sprawić, że Twoje życie będzie bardziej skomplikowane i trudne niż mogłoby być. Zapoznaj się z tą listą i zastanów się ile z tych punktów odnosi się do Ciebie i jaki mają wpływ na jakość Twojego życia i ogólne poczucie szczęścia.

Nigdy nie zapominaj o tym,
by brać z życia jak najwięcej.

Aby być szczęśliwszym musisz się przestać:

#1 Porównywać się do innych

Nie porównuj ciągle swojego życia do życia innych osób. Niezależnie czy jest to znana osobistość, postać kultowa, znajomy, czy kolega z pracy wiele osób ma tendencję do porównywania siebie i swoich okoliczności, postępów w życiu, do sytuacji i życia innych osób. Zastanów się ile razy patrząc na czyjeś życie odczuwałeś zazdrość i pomyślałeś „musi być cudownie tak żyć, szkoda że ja tak nie mam”. Każdy z nas ma swoje życie i swoje tempo rozwoju. Nie porównuj się z innymi, porównuj się z samym sobą i każdego dnia staraj się być lepszy. Pytaj siebie, czy dziś jestem lepszym człowiekiem, lepszą wersją siebie niż byłem wczoraj? Co mogę zrobić, aby być lepszy? W chwili, gdy przestaniesz porównywać się do innych, a skupisz się na swoim własnym doświadczeniu, jest bardziej prawdopodobne, że zaznasz spokoju umysłu i zaakceptujesz to kim jesteś oraz odnajdziesz motywację do zmiany jeśli uznasz, że jest ona potrzebna.

#2 Uciekać od swoich problemów

Jeśli w Twoim życiu pojawia się jakiś problem, Twoim zdaniem jest się nim zając i go rozwiązać. Nikt nie zrobi tego za Ciebie. Nie możesz unikać i uciekać od swoich problemów. Im dłużej będziesz to robił tym trudniej będzie stawić im czoła i rozwiązać te problemy. Przestań szukać winnych i robić wymówki. Bierz odpowiedzialność za swoje czyny i działania i nie unikaj trudnych sytuacji. Z każdej sytuacji istnieją możliwości znalezienia jakiegoś wyjścia. Jeśli popełniłeś błąd, przyznaj się do niego, zaakceptuj sytuację w której się znalazłeś i podejmij działanie, aby rozwiązać swój problem.

#3 Marnować czas

W przeciwieństwie do innych zasobów i rzeczy czas jest czymś czego absolutnie nie możesz odzyskać. Przemija czy tego chcesz czy nie. Jesteś w stanie odzyskać pieniądze, które mogłeś utracić, miłość, przyjaźń, szacunek jednak nie czas. Dlatego też każdego dnia powinieneś się budzić i świadomie decydować co będziesz robił, jaką wartość chcesz, aby ten dzień Ci dostarczył, z kim się spotkasz i na co przeznaczysz cenne minuty. Bo gdy znowu wybije północ Twój dzień się skończy i już nigdy nie wróci, więc spraw by miał znaczenie.

Jeśli chcesz lepiej panować nad swoim czasem przeczytaj: 16 wskazówek jak lepiej zarządzać czasem

#4 Rozpamiętywać przeszłość

Jeśli żyjesz tylko po to by żałować swoją przeszłość, nigdy nie będziesz żył by pokochać swoją przyszłość. Zamiast ciągle wracać do tego co było, użalać się nad sobą, że postąpiłeś tak, a nie inaczej, poświęć swoją energię i koncentrację na to co jest w chwili obecnej i jak może wyglądać Twoja przyszłość.

Jeśli masz problem z pogodzeniem się z przeszłością i nie możesz ruszyć dalej, powinieneś zaakceptować swoją sytuacją oraz skupić się tylko na tym nad czym masz rzeczywistą kontrolę. Być może powinieneś też poszukać wsparcia u innych osób. Czasem uporanie się z przeszłością jest łatwiejsze gdy mamy wsparcie innych.

Może powinieneś skończyć kontakty z niektórymi osobami lub zacząć nowe znajomości. Pamiętaj, że Twoja przeszłość nie powinna negatywnie wpływać na Twoją przyszłość. Twoja przeszłość nie definiuje Twojej przyszłości. Musisz zrozumieć, że życie porusza się tylko w jednym kierunku – do przodu. Właśnie dlatego musisz zdecydować, jaki jest następny pozytywny krok, który możesz wykonać. Po prostu zapomnij o przeszłości, patrz wprost przed siebie, ku przyszłości.

#5 Przestać szukać ideału

Posiadanie kogoś bliskiego, zbudowanie trwałeś relacji jest ważne. Czasem jednak mamy zbyt wygórowane oczekiwania. Świat rozrywki, showbiznesu, mody, reklam i filmów, każdego dnia prezentuje nam często nierzeczywiste wzorce piękna i doskonałości. Zamiast skupiać się na znalezieniu kogoś idealnego, poszukaj kogoś, kto będzie idealnie dopasowany do Ciebie. Kogoś kto Cię dopełnia, z kim czujesz się naprawdę dobrze. Ta osoba nie musi być idealna wedle “ogólnie światowych standardów”. Porzucenie potrzeby „doskonałości” sprawi, że będziesz bardziej otwarty na kontakty i dzielenie się doświadczeniami z osobami, które będą się pojawiać w Twoim życiu. Pamiętaj, że miłość możesz znaleźć w najdziwniejszych miejscach i sytuacjach.

#6 Przestać wszystkich uszczęśliwiać

Czasami jesteśmy tak pochłonięci próbami zadowolenia wszystkich dookoła, że zapominamy o sobie i naszych potrzebach. Jeśli będziesz chciał uszczęśliwić wszystkich, poczujesz się tym wyczerpany zarówno fizycznie jaki i psychicznie. Jeśli chcesz być bardziej szczęśliwy pamiętaj o sobie i nie przejmuj się za bardzo tym co inni o Tobie myślą. To Twoje życie i masz prawo kierować nim wedle własnego uznania, ważne jest abyś szanował przy tym innych i nie naruszała ich praw.

#7 Nie próbować być kimś kim nie jesteś

Bycie sobą jest jednym z największych wyzwań. Brak autentyczności to jeden z problemów wielu osób. Nigdy nie robimy sobie dobrej przysługi próbując być kimś innym niż my sami. Pewność siebie to stan, w którym czujesz się dobrze we własnej skórze. To akceptowanie siebie i docenianie tego, kim jesteśmy. Bycie sobą i nie udawanie kogoś innego zabierze Cię w życiu znacznie dalej niż sztucznie tworzona osobowość. Nie bój się więc powiedzieć swojego zdania, nawet jeżeli większość myśli inaczej. Nie twórz sztucznych osobowości. Nawet jeśli ktoś je polubi to przecież nie będziesz to Ty, tylko ktoś fikcyjny, sztuczny. Bycie sobą jest jednym z największych wyzwań. Bądź sobą każdego dnia i akceptuj siebie takim jakim jesteś.

#8 Zadawać się z niewłaściwymi osobami

Jeśli otaczający Cię ludzie nie podnoszą Cię na duchu, nie dają Ci radości i nie mają pozytywnego wpływu na Twoje życie, zadaj sobie pytanie dlaczego nadal utrzymuje z nimi kontakt? Jeśli nie możesz wymyślić dobrego uzasadnienia, powinieneś przestać się spotykać z tymi osobami. Życie jest krótkie, a spędzanie do z niewłaściwymi osobami, nie zaprowadzi Cię daleko. Znajdź ludzi, którzy Cię zainspirują, wesprą i zapewnią pozytywną energię, a Twoje życie się zmieni. Według teorii jesteśmy średnią 5 osób, z którymi zadajemy się najczęściej. Kim się otaczasz?

#9 Pozwalać, aby inni pozbawiali Cię marzeń

W Twoim otoczeniu, mogą znaleźć się osoby, które będą Cię zniechęcać do realizacji Twoich marzeń. Nie pozwól, aby ktokolwiek namawiał Cię do zaprzestania realizacji marzeń. Inni mogą nie rozumieć czym są dla Ciebie Twoje marzenia. To normalne, że mogą mieć inne zdanie – nie są Tobą. Jednak nie daj sobie narzucać ograniczeń innych. To, że komuś się wydaje, że Twoje marzenie jest nierealne i tracisz tylko czas, nie oznacza, że masz go posłuchać i porzucić swoje marzenie. Bądź wierny sobie, działaj i realizuj swoje marzenia.

#10 Nie doceniać tego co masz

Czasem zapominamy, że szczęście i radość nie wynika tylko z tego, że uzyskujemy coś czego do tej pory nie mieliśmy. Być szczęśliwym oznacza również wdzięczność i docenianie tego co już posiadamy. Zdarza się, że dopiero gdy coś utracimy odkrywamy jaką to miało dla nas prawdziwą wartość. Nie czekaj, aż coś stracisz, aby docenić, że to masz. Nie zawsze będziesz miał dokładnie to czego chcesz, jednak naucz się doceniać i cieszyć tym co już posiadasz.

#11 Szukać potwierdzenia u innych

Jesteś człowiekiem, jesteś sobą, jesteś cenny. Nie musisz szukać potwierdzenia swojej wartości u innych. Bądź dla siebie głównym wyznacznikiem swojej wartości. Potrzeba udowadniania innym, że jesteś wartościowym człowiekiem, świadczy o tym, że sam w to nie wierzysz. Jak powiedział kiedyś Christophe Andre “Błędem, który często popełniają osoby cierpiące na problemy z poczuciem własnej wartości, jest przekonanie, że jesteśmy godni szacunku tylko wtedy, gdy jesteśmy godni podziwu“. Skup się na budowaniu wewnętrznej relacji z samym sobą. Bądź pewny siebie i swojej wartości.

#12 Bać się porażki

Obawianie się popełniania błędów powstrzymuje wiele osób od robienia tego co chcieliby robić. Nie ma praktycznie szans, abyś przeszedł przez życie nie doznając żadnej porażki – zaakceptuj to. Nie obawiaj się jednak niepowodzeń, pomyłek i błędów. Rozwój w życiu polega na popełnianiu błędów i wyciąganiu z tych lekcji wniosków, aby działać skuteczniej w przyszłości. Nie bój się zrobić czegoś tylko dlatego, że za pierwszym razem może Ci się to nie udać. Nie pozwól, aby strach i lęk przed porażką Cię paraliżował i powstrzymywał. Niech pomyłki i przejściowe trudności, będą dla Ciebie drogowskazem, aż nauczysz się robić to co, co chcesz robić.

Jeśli chcesz przezwyciężyć swój strach przeczytaj też: 7 prostych kroków, aby przezwyciężyć strach przed porażką

#13 Przestać być negatywny

Posiadanie negatywnego nastawienia do życia, przyniesie niestety tylko negatywne rezultaty. Bycie negatywnym przyciąga więcej negatywnych emocji i zdarzeń. Skup się na myśleniu i byciu pozytywnym. Szukaj pozytywnych aspektów, nawet w sytuacjach, które z pozoru mogą wydawać się niekorzystne. Pamiętaj, że nie możesz wieść, szczęśliwego i pozytywnego życia z negatywnym myśleniem i ponurym stanem umysłu.

#14 Przestać się ciągle zamartwiać

Zamartwianie się nie sprawi, że trudności znikną. Pozbawi Cię to tylko energii i radości. Często jest też tak, że to czym się aktualnie martwimy nie ma większego znaczenia w dłuższej perspektywie. Warto sobie zadać pytanie, czy to czym się teraz martwię, będzie miało znaczenie za rok? A za 5 czy 25 lat? Jeśli odpowiedź brzmi „Nie”, to nie ma większego sensu, aby się tym zamartwiać. Jeśli problem jest do rozwiązania i możesz coś zrobić, nie ma potrzeby by się martwić. Jeśli nie jest możliwy do rozwiązania, martwienie się nie pomoże.

#15 Przestać mówić zamiast robić

Pamiętaj, że czyny świadczą zawsze więcej niż słowa. Wiele osób, dużo mówi jednak mało robi. Jeśli chcesz mieć lepsze życie, być bardziej szczęśliwym musisz pracować i działać. Nie ma dróg na skróty, magicznych przepisów, które sprawią, że nagle świat stanie się lepszy. Jeśli będziesz robił to co do tej pory, będziesz miał to co masz teraz. Robienie tego samego i oczekiwanie innych rezultatów jest drogą donikąd. Jeśli coś robisz, nie mów, że zrobiłeś więcej niż rzeczywiście wykonałeś. Pracuj w ciszy i niech Twój sukces sprawi, że będzie o Tobie głośno.

Jeśli zmagasz się z którymkolwiek z tych problemów, nie martw się, nie jesteś sam. Wszyscy staramy się poprawić nasze życie i cieszyć się nim jeszcze bardziej.

„Szczęście nie jest stacją, do której przyjeżdżasz. Szczęście to sposób podróżowania.”
– Margaret Lee Runbeck

Co jeszcze powinniśmy przestać sobie robić aby być bardziej szczęśliwym? Napisz swoje propozycje i pomysły w komentarzu.