Zastanawiałeś się co takiego jest w charakterach i zachowaniach osób pewnych siebie? Pewność siebie to stan, w którym czujemy się dobrze z tym kim jesteśmy. To akceptowanie siebie takim jakim jesteśmy, z naszymi mocnymi i słabszymi cechami.

„Czynnikiem umacniającym poczucie pewności siebie jest akceptowanie siebie jako wartościowej osoby”. Brian Tracy

Co wyróżnia osoby, które są pewne siebie? Co sprawia, że nie boją się podejmowania wyzwań? Co powoduje, że są w stanie rozpocząć i odnieść sukces, w sytuacji, gdy inni mówią, że to mało prawdopodobne, aby się powiodło? Jak oni to robią? Niektórzy powiedzą, że te osoby mają szczęście, dlatego odniosły sukces. Jednak szczęście nie ma tu nic do rzeczy.

Czynnikiem, który ma duży wpływ na osiągnięcia ludzi sukcesu jest właśnie pewność siebie. Wiara w swoje możliwości i to, że są w stanie zrealizować to co sobie postanowią. Pewność siebie pozytywnie wpływa na każdy aspekt ich życia.

Jeśli brakuje Ci pewności siebie, tracisz wiele możliwości i okazji, które mogłyby sprawić, że Twoje życie było by lepsze. Dobra wiadomość jest taka, że możesz budować w sobie pewność siebie. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak to robić przeczytaj Jak zbudować pewność siebie?

Teraz natomiast przeanalizujmy jakie nawyki i cechy charakteryzują ludzi pewnych siebie.

„Silny, pozytywny obraz samego siebie jest najlepszym możliwym przygotowaniem na życiowy sukces”. Joyce Brothers

Oto 10 najważniejszych cech i zachowań osób pewnych siebie:

#1 Ufają swojemu instynktowi

Niektórzy ludzie mają talent do dobrego rozpoznania sytuacji w jakiej się znajdują i zaufania swojemu instynktowi. Nie zawsze podejmują się wszystkich działań, o ile nie czują że jest to dla nich dobra decyzja. Myślą o swoich działaniach i decyzjach, jednak proces tych rozważań nie opiera się wyłącznie na racjonalnym rozumowaniu i intelekcie.

Możesz pracować nad sobą, aby lepiej rozpoznawać swoje instynkty. Wycisz swój umysł i wsłuchaj się w to co podpowiada Ci Twoje ciało. Jeśli czujesz się komfortowo i pewnie, jest duża szansa, że działanie doprowadzi Cię do sukcesu. Jeśli się wahasz, odczuwasz niepokój, poświęć trochę więcej czasu na rozważenie tej decyzji. Zaangażuj swój instynkt w Twój proces decyzyjny.

Dobrym przykładem osoby, która często podejmuje decyzję bazując na swoim instynkcie i przeczuciach jest amerykański przedsiębiorca Gary Vaynerchuk.

#2 Porównują się tylko ze sobą

Ludzie pewni siebie nie tracą czasu i energii na porównywanie się z innymi. Jeśli zaobserwują, że ktoś robi coś lepiej od nich zadają sobie pytanie „Co mogę zrobić lepiej? Co zmienić, aby mieć równie duże lub jeszcze lepsze efekty?”.

Nigdy nie osiągniesz pewności siebie jeśli będziesz się stale przyrównywać do innych. Zawsze znajdzie się jakaś osoba, która jest lepsza od Ciebie. Bądź dla siebie jedynym wyznacznikiem postępu. Patrz jak obecnie działasz jakie masz rezultaty i staraj się robić wszystko by być coraz bardziej skutecznym i efektywnym. Te coraz lepsze rezultaty, które będziesz osiągał będą Cię motywowały do dalszej pracy i wysiłku. Pewność siebie nie polega na tym, że uważasz że jesteś lepszy od innych. Pewność siebie to świadomość, że nie musisz się z nikim porównywać.

#3 Z pokorą przyjmują komplementy

Kiedy osoba pewna siebie słyszy komplement lub otrzymuje jakąś nagrodę za swoje zasługi, naturalnie jest z tego bardzo zadowolona jednak przeważnie przyjmuje te zaszczyty z dużą pokorą. Raczej nie chełpi się i nie przechwala jaka to jest wspaniała i cudowna, chwaląc się na wszystkie możliwe strony i przy każdej nadarzającej się okazji.

Ten nawyk również można w sobie wyćwiczyć. Naucz się akceptować gratulacje ze spokojem i powściągliwością. Okaż wdzięczność za uznanie jednak bez nadmiernego epatowania swoim sukcesem.

#4 Nigdy nie narzekają

Czy widziałeś kiedyś osobę, którą cechuje duża pewność siebie i która robiłaby z siebie ofiarę losu? Nie. Ludzie pewni siebie nigdy nie zachowują się tak jakby cały świat zwrócił się przeciwko nim. Nawet jeżeli napotykają trudności lub spotykają się z jakąś krytyką starają się uzyskać z tej sytuacji coś pozytywnego i potraktować to jako okazję do rozwoju.

Nawet jeżeli czasami czujesz się jakby świat był przeciwko Tobie, nie pozwól aby to uczucie Cię zdominowało i abyś wszedł w rolę ofiary. Zastanów się co robisz nie tak? Co możesz zmienić? Jak możesz uzyskać lepszy rezultat? Nie dopuszczaj do sytuacji, w której krytycyzm i negatywne myślenie powstrzymuje Cię przed osiągnięciem celu.

„Nasze życie zawsze pokazuje rezultat naszych dominujących myśli”.
Soren Kierkegaard

#5 Biorą odpowiedzialność

Ludzie pewni siebie nie są biernymi obserwatorami, którym życie przepływa przez palce. Przyjmują odpowiedzialność za swoje decyzje i działania. Rozumieją, że sytuacja w jakiej się znajdują wynika z podjętych przez nich działań. Nie przerzucają odpowiedzialności za swoje położenie na innych ludzi i nie szukają winnych. Kiedy widzą okazję, wierzą że sobie z tym poradzą i podejmują ryzyko. Nie zwlekają z podejmowaniem decyzji. Czasem ich wybory są błędne, jednak osoby pewne siebie biorą na siebie konsekwencje tych decyzji i starają się zachować kontrolę nad swoim życiem.

#6 Dbają o swoją sprawność fizyczną

Oczywiście mając nadwagę możesz nadal czuć się dobrze w swoim ciele. Zdarza się jednak, że jeżeli Twoja sylwetka i ciało wygląda nie tak jakbyś chciał możesz tracić poczucie własnej wartość. Brak sprawności fizycznej może powodować również, że będziesz mieć mniej energii i chęci do działania.

Badania pokazują, że osoby które są bardziej sprawne fizyczne mają większą pewność siebie. Jeśli jeszcze tego nie robisz, zacznij ćwiczyć. Wybierz jakiś typ ćwiczeń, które Ci odpowiada. Zapisz się na siłownię, ćwiczenia fitness, zumbę, pobiegaj. Wybór aktywności fizycznych, które możesz robić jest bardzo duży. Dobierz coś do swoich preferencji. Przejrzyj też swoją dietę i postaraj się, aby zdrowiej się odżywiać. Nie zapominaj również o regeneracji i odpowiedniej dla Ciebie ilości snu. Zdziwisz się jak zmiana stylu życia w stronę bardziej sportowego i zdrowego może pozytywnie wpłynąć na Twój poziom pewności siebie.

#7 Określają cele

Wyznaczanie sobie celów daje wiele korzyści. Wyznaczanie celów umożliwia nam wpływanie na kierunek, w których chcemy w życiu podążać. Cele nadają życiu znaczenie i sens. Osiąganie ich powodu­je, że stajemy się szczęśliwsi i bardziej pozytywnie nastawieni. Człowiek, który nie planuje przyszłości i nie wyznacza sobie celów to człowiek, który nie wie dokąd idzie. Ludzie sukcesu, doskonale wiedzą, co mają do zrobienia kolejnego dnia i tak samo doskonale wiedzą co będą robić za rok, czy dwa. Obierają sobie konkretny cel, a potem wytrwale do niego dążą. Cele są narzędziem pozwalającym wzmocnić poczucie własnej wartości i pewność siebie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak określać i osiągać cele przeczytaj: Jak zamienić określanie celów na osiąganie celów?

#8 Szanują innych ludzi

Osoby pewne siebie, wiedzą że nie osiągną wszystkiego samodzielnie i potrzebują pomocy innych ludzi. Wiedzą jak ważny jest wkład innych w sukces, który osiągają. Budują one dobre relacje i szanują innych. Odwdzięczają się również za otrzymane od innych przysługi. Często również poświęcają swój czas, aby pomagać innym, udzielają w razie potrzeby rad i wskazówek, pełnią rolę mentorów lub coachów. Widzą wartość w innych ludziach, odnoszą się do nich z godnością i szacunkiem.

#9 Nie pozwalają, aby strach ich paraliżował

Każdy z nas odczuwa czasem strach lub jakąś formę niepokoju. Nie ma raczej na świecie osób, które przeżyłyby całe życie bez jakieś chwili, gdy odczuwali lęk. Osoba pewna siebie wie jednak, że jedynym sposobem na pokonanie strachu jest stawienie mu czoła. Jeśli boją się jakieś czynności np. publicznego wystąpienia przed jakimś audytorium to i tak to zrobią jeżeli jest to dla nich ważne. Jeśli nawet nie są w czymś jeszcze dobrzy, podejmą próbę i wykonają daną czynność najlepiej jak potrafią. Naukę jaką z tego wyciągną wykorzystają w kolejnej próbie, aby wykonać to lepiej. Jeśli chcesz przezwyciężyć swoje lęki, podejmuj się zadań, które napawają Cię obawą, a z czasem wzmocnisz swoją pewność siebie.

aby dowiedzieć się jak panować na strachem.

Przeczytaj 7 prostych kroków, aby przezwyciężyć strach przed porażką, aby dowiedzieć się jak panować na strachem.

#10 Nie przestają się uczyć.

Wiedza wzmacnia Twoją pewność siebie. Ludzie sukcesu ciągle próbują nowych rzeczy i uczą się nowych umiejętności. Samodoskonalą się, stawiają na swój rozwój osobisty. Często mają wszechstronną wiedzę, która nie tylko pomaga im w życiu zawodowym, jak również w życiu prywatnym oraz w budowaniu lepszych relacji z innymi ludźmi. Wiedza jest stosunkowo prostym elementem, którzy można wzmacniać i budować. Zadbaj o swoją edukację i nie przestawaj się uczyć.

Pewności siebie nie można zbudować z dnia na dzień. Jest to proces, który wymaga pracy nad sobą. Warto jednak poświęcić ten czas, zacząć zmieniać swoje nawyki i wzmacniać swoją pewność siebie.  Pewność siebie to kompetencja, którą możesz rozwinąć. Pozbądź się negatywnych myśli na swój temat i umacniaj poczucie swojej wartości. Bycie bardziej pewnym siebie na pewno Ci się opłaci.

A Twoim zdaniem co sprawia, że niektórzy z nas są bardziej pewni siebie? Jak można wzmacniać swoją pewność siebie? Podziel się proszę swoim doświadczeniem w komentarzu.