Strach potrafi paraliżować i jest głównym powodem śmierci naszych marzeń i pragnień. Strach powoduje, że nie podejmujemy wyzwań i nie osiągamy celów. Wiele osób ma problem z tym, aby przezwyciężyć strach. Strach jest głównym winowajcą naszego niezdecydowania i często pojawia się w postaci wymówek takich jak np. „nie mam teraz na to czasu”, „to nie odpowiednia pora”, „nie mam wystarczających kwalifikacji”, „nie wiem od czego zacząć” i tym podobnych wykrętów. Strach niestety wspiera naszą niezdolność do działania podsuwając coraz to nowe powody dlaczego powinniśmy z danej rzeczy zrezygnować.

Mimo, że wiele osób twierdzi, że chce poprawić jakość swojego życia, jednocześnie wycofuje się i stroni od możliwości, które wymagałyby od nich stawienia czoła strachowi, wyjścia poza strefę komfortu, podjęcia ryzyka. A wszystko to mimo świadomości, że gdyby tak postąpili mogliby stworzyć dla siebie lepsze życie, takie o jakim marzą.

Jeżeli też tak masz, że strach ogranicza Twoje możliwości zastosowanie tych 7 prostych taktyk pozwoli Ci go przezwyciężyć i usunąć barierę, która ograniczają Twój sukces.

7 prostych taktyk, które możesz zastosować, aby przezwyciężyć strach przed porażką

#1 Zaakceptuj, że strach to normalny objaw

Pogódź się z tym, że strach będzie Ci towarzyszył i może wystąpić w sytuacjach, gdy podejmujesz się działań, które nie są dla Ciebie znajome lub wymagają wyjścia poza Twoją strefę komfortu. Jest coś nieprzyjemnego i niepokojącego, gdy wyruszasz na „nieznane terytorium” bez żadnej gwarancji, że Ci się to przedsięwzięcie powiedzie i odniesiesz sukces. Nie pozwól jednak, aby powstrzymywało Cię to przed zrobieniem czegoś nowego, czegoś co może poprawić Twoją sytuację i dzięki czemu zrealizujesz swój cel. Po prostu zrób to.

„Uwielbiam strach…Dlaczego? Ponieważ za każdym lękiem kryje się osoba, którą chcesz być.”
Greg Plitt

#2 Potwierdź, że strach wystąpił

Jak tylko poczujesz strach, przyjmij do wiadomości fakt, że wystąpił i że jest całkowicie normalne odczuwać strach. Strach po prostu występuje gdy napotykasz coś nowego lub wymagającego, bądź gdy doświadczasz jakieś trudności lub niepewności. Na swojej drodze do sukcesu będziesz napotykał strach. Nigdy nie będziesz w stanie pokonać swojego strachu tak długo jak będziesz zaprzeczał, że się boisz i próbował przed nim uciekać. Wiedz, że przy każdym nowym przedsięwzięciu nie ma nic złego w odczuwaniu strachu i niepewności.

#3 Opanuj swój strach

Gdy przyznasz się przed sobą, że się boisz, opanuj swój strach i przekształć go w swojego sojusznika. Daj sobie chwilę, aby w bezruchu poczuć emocje, które przez Ciebie przepływają. Zdaj sobie z nich sprawę, jednak nie pozwól, aby Cię sparaliżowały i sprawiły, że staniesz się całkowicie bezradny. Zobaczysz, że ta chwila zaakceptowania przepływających przez Ciebie nieprzyjemnych emocji, spowoduje, że zaczną one powoli słabnąć. Im mniej będziesz starał się im stawić opór, tym szybciej odpuszczą. Ostatecznie te negatywne emocje znikną, gdy tylko wzmocnisz w sobie przekonanie do podjęcia działania mimo swoich lęków.

#4 Zidentyfikuj i nazwij swoje lęki

Określ dokładnie, czego się boisz i dlaczego się tego boisz. Zadaj sobie pytanie, czy moje obawy są faktycznie realistyczne i uzasadnione, biorąc pod uwagę sytuację, w które teraz jesteś? Zrozumienie źródeł i przyczyn naszych lęków ułatwia nam zrozumienie naszych uczuć. Powala lepiej określić sposoby poradzenia sobie z naszymi obawami i ich przezwyciężenia.

Kto się boi nie wiedząc właściwie czego, podwójnie się boi.

#5 Przejmij kontrolę

Zmierz się ze swoim strachem starając się konsekwentnie robić co najmniej jedną rzecz, której się obawiasz, bez względu jak trywialne mogą być Twoje działania. Badania pokazują, że wielokrotne wystawianie się na sytuacje, których się boimy obniża naszą reakcję psychologiczną na te zdarzenia. Powoduje, że jesteśmy w stanie łatwiej sobie z nimi poradzić lub nawet całkowicie wyzbyć się strachu. Im częściej będziesz stawiać czoła swoim lękom, tym bardziej będziesz w stanie je przezwyciężyć.

#6 Poszukaj tych którzy pokonali swój strach

Porozmawiaj z kimś kto obecnie lub kiedyś robił rzeczy podobne do tych, które Ty chcesz zrobić, jednak boisz się za nie zabrać. Spytaj ich czy również doświadczali lęku i niepewności podczas ich wykonywania, a jeśli tak, jak sobie byli w stanie z nim poradzić i go przezwyciężyć. Wszelkie rady, które otrzymasz dadzą Ci lepszy obraz sytuacji, w której jesteś, pokażą pewne sprawdzone sposoby i zachęcą do pokonania własnych obaw.

#7 Zrozum, że strach nie jest prawdziwy

Im bardziej pozwalamy, aby nasz umysł analizował, malował różne negatywne scenariusze tym bardziej sprawiamy, że zaczynamy wyolbrzymiać sytuację co potęguje w nas strach. Zaczyna nas ona paraliżować i widzimy rzeczy bardziej skomplikowane niż są w rzeczywistości. Zaakceptuj fakt, że większość naszych obaw jest zwykle wynikiem naszej nadmiernie wybujałej wyobraźni i myśli.

Przyjmij postawę, czuje strach, jednak i tak to zrobię. Panuj nad swoim strachem i miej z nim zdrową relację, która pozwala na działanie pomimo, że go odczuwasz. Niezależnie od tego, jak duży i prawdziwy może być Twój strach, dokonanie wyboru, aby stawić mu czoła i podjęcie działania w ostatecznym rozrachunku sprawi, że Twoje lęki odejdą. Pewność siebie to jeden czynników, które mogą Ci pomóc w walce ze strachem. Nie pozwól, aby strach hamował Twój rozwój i powstrzymał Cię przed stworzeniem dla siebie lepszego życia.

A Ty jakie sposoby stosujesz, aby pozbyć się lęku i pokonać strach? Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu.