Czy wiesz czym jest strefa komfortu? To choroba, która zabija marzenia ludzi, narzuca im limity powstrzymuje ich przed rozwojem i innowacją. Dookoła nas jest pełno osób, które boją się zmiany, podjęcia się nowego działania wolą żyć w wydawać by im się mogło bezpiecznym kokonie jakim jest stan obecny, w tej samej znanej codzienności. Niektórzy nawet snują wielkie plany i marzenia, mówią zrobię to czy tamto, jednak w ostatecznym rozrachunku kończy się na słowach niepopartych działaniem.

Czym jest strefa komfortu?

W skrócie to wszystko co powstrzymuje stres i niepokój z dala od Ciebie. To stan, w którym człowiek dba w głównej mierze o wszytko co jest pewne, sprawdzone, co nie może go zaskoczyć. Wszystko jest na swoim miejscu, poukładane, nie ma żadnych czynników, które mogły by wstrząsnąć i poprzestawiać tą naszą idealną układankę.

Czym jest wyście poza strefę komfortu?

To podejmowanie się działań, które mogę wywołać krótkoterminowy dyskomfort, niepokój, stres czy nawet ból fizyczny, mentalny. Osiągnięcie większych sukcesów i szczęścia możliwe jest tylko wtedy, kiedy jesteś skłonny zmierzyć się z uczuciami dyskomfortu i niepokoju, które nie opuszczą cię w procesie tworzenia nowej strefy komfortu na wyższym poziomie efektywności.

Czy warto wychodzić poza strefę komfortu? Wyzbyć się tego przyjemnego poczucia ciszy, spokoju i bezpieczeństwa?

Poznaj 5 powodów, dla których warto opuścić swoją strefę komfortu

Efekt Twoich działań wywoła dwa różne efekty. Po pierwsze poczujesz się nieswojo i niepewnie.  Po drugie pójdziesz na przód, rozwiniesz się, przezwyciężysz trudności i umocnisz wiarę w swoje możliwości.

 

#1 Zapobiegasz stagnacji

Ludzie sukcesu nigdy nie przestają się uczyć. Jeśli prześledzi się biografie i historie osób, które zmieniły świat i wyznaczyły nowe kierunki działania, okazuje się, że kierują się one określonymi wartościami,  przekonaniami i nawykami, które pielęgnują i wzmacniają.

Jednym z najbardziej powszechnych nawyków dla ludzi sukcesu jest stosowanie podejścia – „Nigdy nie przestawaj się uczyć, nigdy nie przestawaj się rozwijać”. Życie to podróż, a nie wyścig do mety.

Nieustannie podejmując działania na rzecz poprawy, regularnie wychodzisz poza strefę swojego komfortu. Rozszerzasz przez to swoje granice, pokonujesz ograniczenia mentalne i fizyczne.

Życie zaczyna wyglądać lepiej, a to wszystko dlatego, że podjąłeś decyzje i aktywnie działasz na rzecz samodoskonalenia i rozwoju.

W sferze komfortu jest spokojne życie, to jest droga donikąd. – Jacek Walkiewicz

#2 Bierzesz odpowiedzialność za swoje życie

Jak się czujesz w sytuacji, gdy jesteś obwiniany o coś czego nie zrobiłeś?

Masz ochotę odwołać się do sprawiedliwości, ochronić siebie i odsunąć winę od siebie w stronę adwersarza. Cały proces obwiniania, kłótni i emocjonalnego rozdygotania po  trudnej sytuacji jest spowodowany tym, że ludzie nie chcą ponosić odpowiedzialności za własne działania i brać za swoje życie pełnej odpowiedzialności.

Zakładanie odpowiedzialności za swoje życie oznacza postrzeganie swoich myśli, działań i przekonań jako Twoją wyłączną odpowiedzialność. Nawet jeżeli czasami nie masz do końca wpływu na wyniki, nie pozwól wyprowadzić się z równowagi, w szczególności powstrzymaj się przed przerzucaniem winy na innych.

Jeśli świadomie zaczynasz przyjmować swoje błędy i przyjmujesz pełną odpowiedzialność za wszystkie wydarzenia, których codziennie doświadczasz, świadomie wychodzisz ze swojej strefy komfortu. Co jest w gruncie rzeczy dobre.

Ludzie, który znajdują się w stanie głębokiej strefy komfortu, najczęściej przerzucają odpowiedzialność za swój los i położenie na karmę, pech, innych ludzi i zewnętrzne czynniki, które według nich sprawiły, że są w takiej sytuacji, a nie innej. Zawsze wymyślają wymówki i powody dla których ich brak sukcesu i obecna sytuacja nie jest ich winą.

Czy identyfikujesz się z tą sytuacją? Czy zdarza Ci się obwiniać innych? Prawie zawsze uważasz, że to nie Twoja wina? Jeśli tak, zmień swoje nastawienie i wyjdź poza strefę komfortu zanim będzie za późno.

 

 #3 Masz możliwość doświadczenia wielkich osiągnięć

Nie ma powodu dla którego miałbyś być „zwykłym człowiekiem” i aby świat nie miał o Tobie usłyszeć w pozytywnym świetle i dowiedzieć się o Twoich sukcesach.

Steven Spielberg? Oczywiście, że wiem kim on jest … Ty też wiesz. To człowiek, który nie może sobie pozwolić na pozostawanie w strefie komfortu. Dlatego też o nim słyszałem, Ty też o nim słyszałeś i Twoim znajomi również.

„Sławni” ludzie są często idealizowani i postrzegani jako wspaniałe jednostki, a ich życie jako wzór do naśladowania. Większość z nich zasługuje na szacunek, ze strony „przeciętnego” człowieka. Głównie z tego względu, że mają w sobie silną wolę, żeby wystawiać się na ból i dyskomfort tylko po to, aby wyznaczyć nowe granice swoich możliwości.

Głównie słyszymy tylko o finalnym sukcesie danej osoby. Wiemy czego dokonali, ile wynosi ich majątek, w czym są najlepsi itd. Można przez to odnieść wrażenie, że od zawsze tak było i po prostu spadło no na nich z przysłowiowego nieba.

W rzeczywistości, gdy przyjrzymy się bliżej jak wyglądała ich droga do miejsca, w którym są przekonamy się ile trudu i wyrzeczeń musieli ponieść, aby to wszystko osiągnąć. Tysiące godzin wytężonej pracy, setki porażek, masa problemów to tylko niektóre elementy, które prowadzą do sukcesu.

Dysponując zwykłymi talentami i niezwykłą wytrwałością możesz osiągnąć wszystko. – Thomas Fowell Buxton

#4 Zwiększona motywacja i wydajność

Działanie jest paliwem dla życia. Kiedykolwiek się poruszamy, robimy coś, doświadczamy nowych rzeczy poprzez to co robimy, wszystko kreci się wokół ciągłego ruchu. Jeśli podejmujemy ciągle działanie, poprawiamy naszą osobistą moc i nasz poziom motywacji.

Jeśli doświadczamy uczucia motywacji, wyjście poza naszą strefę komfortu nie stanowi większego dla nas problemu. Korzystając z naszej motywacji podejmujemy działania i tworzymy postawy naszych długoterminowych planów i celów.

Jeśli mamy w sobie wolę do podejmowania działania, praktyka prowadzi nas do doskonałości. Kiedy osiągamy mistrzostwo w naszej pracy, biznesie, czy innych aktywnościach naszego życia, wychodzimy poza przeciętność i poprawiamy jakość naszego życia.

 

#5 Nowe perspektywy i odmieniające życie możliwości

Żyjemy w cyfrowym świecie, w którym w prosty sposób możemy mieć dostęp do prawie nieskończonej ilości informacji. Możemy podróżować, kupić bilety lotnicze przez Internet i w kilka godzin zmienić otoczenie, zanurzyć się w inną kulturę lecąc na drugi koniec świata. W przeciwieństwie do lat poprzednich nasze możliwości są coraz większe, a świat, który nas otacza zmienia się w zawrotnym tempie.

Jednym z aspektów, który odróżnia ludzi jest ich nastawienie. Nasze przekonania są częścią naszego myślenia, to co myślimy dyktuje jakość naszych uczyć, działań, osiągnięć a w ostatecznym rozrachunku wpływa na poziom naszego zadowolenia z życia i poczucie szczęścia.

Ludzie o zamkniętych umysłach w większym stopniu giną i marnieją w swojej strefie komfortu. Jeśli nie są ciekawi życia, nie chcą nawet rozważać, że coś mogłoby być inaczej, nie szukają nowej perspektywy, nigdy nie wyjdą ze swojego zamkniętego pudełka.

Pierwszym krokiem w kierunku pozytywnej zmiany powinno być pragnienie odblokowania nowych poziomów świadomości i eliminacja złych nawyków oraz pozbycie się nieposiadających mocy przekonań.

Bycie elastycznym człowiekiem o otwartym umyśle zachęca do intelektualnego rozwoju i wzrostu.

Pozwoli to także dostrzegać i wykorzystywać nadarzające się i kuszące okazje. Jeśli uda Ci się zastosować do tej wskazówki powinieneś spodziewać się, że wszystko zacznie się zmieniać na lepsze.

Oczywiście to tylko cześć powodów, dla których warto wychodzić poza swoją strefę komfortu. Jednak opisane tutaj pozwolą Ci zrozumieć ogólną idee.

Stanie w miejscu i brak zmiany jest zły. Jeśli nie jesteś w pełni usatysfakcjonowany swoim życiem. Zacznij działać! To najlepsza rzecz jaką możesz zrobić, aby zapewnić stałą poprawę i osiągnąć spełnienie w życiu.

A Ty co myślisz? Czy podejmujesz wysiłek i wychodzisz poza swoją strefę komfortu? Podziel się proszę swoją opinią w komentarzu.