Wielu ludzi ma marzenia i pragnienie lepszego życia, chce być lepszym człowiekiem, doskonalszą wersją siebie. Jednak jest wyraźna różnica między tymi, którzy spełniają swoje marzenia, a tymi którzy spędzają swoje życie na rozmyślaniu i opowiadaniu o tym co mogliby osiągnąć. Podczas gdy niektórzy z nas mają świetne pomysły i motywację, aby coś zacząć i coś zrobić ze swoimi ideami, są też tacy, którzy nie mają w sobie wystarczająco silnej woli i odwagi, aby zamienić swoje pomysły w rzeczywistość.

Jedną z nieodłącznym cech gatunku ludzkiego jest dążenie do rozwoju i robienia czegoś lepiej niż robi się to dzisiaj. Ta cecha pozwoliła ma wyjść z jaskini i dotrzeć do dzisiejszych czasów, w których żyjemy. Dlatego też na świecie jest wielu wynalazców, przedsiębiorców, którzy gdy widzą, że jest jakiś problem, coś co można ulepszyć podejmują się działania, aby tego dokonać.

Aby wyjść poza przeciętność i dołączyć do światłych umysłów tego świata musisz być coraz lepszy i każdego dnia stawać się lepszą wersją siebie, być lepszym człowiekiem. Mimo, że możesz być zadowolony ze swojej obecnej sytuacji, z tego kim jesteś i co masz, nie możesz spocząć na laurach, zadowolić się osiągniętymi sukcesami, przestać się rozwijać i kształcić.

Poznaj 9 prawd, które pozwolą Ci być lepszym człowiekiem

#1 Jesteś jedynym powodem, który powstrzymuje Cię przed sukcesem

Wiele osób nawet nie wykonuje pierwszego kroku na drodze do spełniania swoich marzeń. Zanim podejmą jakikolwiek wysiłek lub po prostu określą swoje cele i marzenia już się poddają na starcie.

Wiele osób po prostu się boi, odczuwa strach przed porażką i nie wierzy wystarczająco w siebie. Cokolwiek sobie teraz mówisz, co powoduje, że pozostajesz bierny i nie podejmujesz wyzwań przestań. Nie rezygnuj na starcie.

#2 Pierwszy krok jest zawsze najtrudniejszy

Nawet jeśli odnajdziesz w sobie psychiczną siłę, aby jednak podążyć za swoimi marzeniami, uczynienie tego pierwszego kroku może wydać się bardzo trudne. Istnieje wiele przyczyn takiego stanu rzeczy.

Po pierwsze cel, który sobie stawiasz może być zbyt duży i zbyt trudny do zaplanowania jego realizacji i wykonania. Musisz rozbić go na mniejsze kawałki i najpierw zrobić mały krok do przodu – „nauczyć się chodzić, zanim zaczniesz biegać”. Jeśli to zrobisz zobaczysz, że Twój cel stanie się bardziej realny i możliwy do osiągnięcia. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej jak określać i realizować cele, dzielić je na mniejsze i przypisywać do nich miary sukcesu przeczytaj: Jak zamienić określanie celów na osiąganie celów?

Innym powodem może być brak informacji i wiedzy. Możesz mieć wspaniały pomysł, jednak nie mieć wystarczających kompetencji, aby go wcielić w życie. W takim przypadku bardzo ważne jest, abyś poszukał na ten temat jak najwięcej informacji i uzupełnił braki w swojej wiedzy. Porozmawiaj również z ludźmi, którzy już robili takie lub podobne rzeczy. Jeśli możesz zrób jakiś eksperyment, na bazie którego nauczysz się czegoś więcej. Ważne jest jednak podjęcie działania i uczynienie pierwszego kroku.

Tysiącmilowa podróż zaczyna się od pierwszego kroku – Konfucjusz

#3 Wielkie osiągnięcia wymagają czasu i wysiłku

Po zidentyfikowaniu nadrzędnego celu i celów cząstkowych musisz po prostu zacząć je realizować. Jeśli np. rozkręcasz biznes i tworzysz produkt, bądź gotowy poświęcić dużo czasu na jego projektowanie, tworzenie, testowanie i doskonalenie. Sprzedaż i promocja, obsługa klientów itp. czynności związane z własnym biznesem będzie wymagać czasu i dużo wysiłku. Jako ludzie mamy skłonność i chęć uzyskiwania szybkiej gratyfikacji, chcemy efektów od razu. Nie ma czegoś takiego jak sukces w jeden dzień, przygotuj się na ciężką pracę i wysiłek. Owoce Twojego zaangażowania się pojawią, jednak musisz wykazać się cierpliwością.

#4 Nie wszyscy będą Cię wspierać

Chociaż najbliższe Ci osoby mogą Cię dopingować i wspierać w Twoim działaniu możesz na swojej drodze do sukcesu napotkać też wielu krytyków. Mogą pojawić się osoby, które będą Cię zniechęcać do tego, abyś działał. Będą to czynić z różnych pobudek, czasem z zazdrości, czasem z własnych ambicji, gdyż możesz stanowić dla nich konkurencję. Po prostu zaakceptuj, że nie będziesz w stanie zadowolić wszystkich. Często jest też tak, że im więcej pojawia się krytyków wokół Ciebie tym większy sukces osiągasz. Robisz po prostu coś, czego te wszystkie osoby nie są w stanie zrobić, a ich jedyna odpowiedź to negatywna opinia o Tobie. Twoje życie może być o wiele bardziej satysfakcjonujące, gdy nie myślisz o tym, co inni naprawdę mówią lub myślą o Tobie.

#5 Nie odniesiesz sukcesu bez podejmowania ryzyka

Nigdy nie będziesz pewny w 100%, że osiągniesz sukces. Musisz czasem podjąć ryzyko, jeśli będziesz czekał, aż to ryzyko spadnie do zera, przegapisz swoją okazję. Niestety w życiu, czy biznesie to, że wydaje Ci się, że jakiś pomysł jest dobry według Ciebie, nie oznacza, że inni też tak będą uważać i go poprą. Możesz mieć świetną koncepcję, jednak nigdy nie będziesz w stanie w pełni przewidzieć co się wydarzy i jak ludzie zareagują. Nie oznacza to jednak, że masz nie podejmować ryzyka, wręcz przeciwnie korzyści z działania mogą być znaczące.

Człowiek, który nic nie ryzykuje, nic nie robi, nic nie ma, jest nikim i stanie się nikim. Może uniknie cierpienia i przykrości, ale zwyczajnie nie będzie się uczył, czuł, zmieniał, rósł, kochał ani żył. – Leo F. Buscaglia

#6 Nie jesteś w stanie kontrolować wszystkiego

Niefortunna prawda jest taka, że mimo Twoich największych starań, nie możesz sprawić, że zawsze wszystko potoczy się po Twojej myśli. Szczególnie dotyczy to działań i zachowań innych ludzi, które często mogą być nieobliczalne i ciężko je przewidzieć.

W takich sytuacjach po prostu odpuść i pozwól, aby wszystko potoczyło się swoim torem. Oczywiście nie oznacza to, że nie podejmujesz, żadnego działania, aby uzdrowić sytuację i czekasz biernie na rozwój wydarzeń. Musisz jednak zaakceptować, że będą sytuacje, nad którymi nie masz pełnej kontroli i czasem, aby odnieść docelowo sukces trzeba odpuścić.

#7 Nie zrobisz wszystkiego sam

Nikt nie jest w stanie wykonać wszystkiego samodzielnie. Aby osiągnąć sukces będziesz potrzebować innych ludzi, którzy Ci w tym pomogą. Jeśli prowadzisz firmę i chcesz się rozwijać, będziesz potrzebował pracowników. Nawiązuj kontakty i buduje dobre relacje. Kiedy pozwolisz innym ludziom włączyć się w realizację części zdań, które do tej pory wykonywałeś samodzielnie odzyskasz czas na realizację bardziej wartościowych dla Ciebie rzeczy, które przybliżą Cię do sukcesu.

#8 Porażki nie są złe

Przegrywanie, poniesienie porażki i niepowodzenie ma bardzo złą reputację, ponieważ w społeczeństwie cenimy przede wszystkim zwycięzców. Jednak wielu ludzi sukcesu, zanim osiągnęło to kim są odniosło na tej drodze wiele porażek i niepowodzeń. Wielu wynalazców i innowatorów zanim znalazło rozwiązanie określanego problemu nad rozwiązaniem, którego pracowali, musiało wielokrotnie przełknąć gorzką pigułkę porażki. Dobrą rzeczą w porażkach jest to, że możesz się na nich wiele nauczyć. Jesteś w stanie przeanalizować co poszło nie tak jak powinno i wyciągnąć z tej smutnej lekcji wnioski. Dzięki temu jesteś w stanie poprawić błędy, które wystąpiły i ulepszyć swoje działanie następnym razem.

#9 Jesteś sumą swoich nawyków

Podczas, gdy siła woli, inspiracja i motywacja mają znaczenie i dopingują Cię do działania, aby osiągnąć swoje cele i sukces, musisz wyrobić w sobie odpowiednie dobre nawyki. Wśród dobrych nawyków jest ciężka praca, dyscyplina, dokładność, samodoskonalenie i rozwój osobisty. Jeśli będziesz miał dobre nawyki wpłynie to korzystnie na Twoje finanse i życie osobiste. Wartość nawyku jest taka, że pozwala na działanie nawet bez większego zastanowienia. Dana czynność wchodzi Ci w krew i jest zupełnie naturalna. Po prostu to robisz i jesteś w tym dobry.

Twój los zależy od twoich nawyków – Brian Tracy

Oto twarde prawy, które są bardzo ważne na drodze do sukcesu i bycia lepszym człowiekiem, lepszą wersją samego siebie. Można je zastosować do prawie każdej sytuacji i do osiągnięcia dowolnego celu. Jako ludzie mamy w sobie chęć do bycia lepszym, a te zasady i wskazówki mogą Ci w tym pomóc.

Co myślisz o tych regułach? Czy je stosujesz? A może masz inne własne również skuteczne sposoby na bycie lepszym człowiekiem? Podziel się swoją opinią w komentarzu.