Pewność siebie może pomóc Ci osiągnąć Twoje cele i zbudować silne relacje. Z drugiej strony brak pewności siebie może negatywnie wpłynąć na Twój rozwój osobisty i zawodowy. Na szczęście istnieją działania, które możesz podjąć, aby zbudować w sobie trwałą pewność siebie. Poznaj 10 kroków budowania pewności siebie, które możesz stosować w życiu osobistym i zawodowym.

Budowanie pewności siebie

Pewność siebie to kluczowy składnik sukcesu i udanej kariery zawodowej, przydaje się też bardzo w codziennym życiu. Wiara w siebie i swoje możliwości pozwala snuć wizje i osiągać interesujące i ambitne cele. Gdy masz w sobie silną pewność siebie inne osoby, z którymi masz kontakt to wyczuwają. Pewność siebie tak jakby emanuje z Twojej osoby i sprawia, że ludzie chętnie nawiązują z Tobą relacje i wyczuwają Twoją siłę. Niestety działa to też w drugą stroną. Brak pewności siebie też jest widoczny i może sprawić, że będziesz ignorowany, pomijany oraz będzie kwestionowana Twoja wartość.

Jeśli nie uważasz się za osobę pewną siebie nie trać nadziei. Mimo, że pewna doza pewności siebie jest wrodzona, jest to też umiejętność, której przy odpowiednim nastawieniu i wysiłku można się nauczyć. Musisz się liczyć z tym, że nie zbudujesz w sobie pewności siebie z dnia na dzień, to dłuższy proces. Jednak przy odpowiednim zaangażowaniu z Twojej strony, możesz to osiągnąć.

10 kroków w budowaniu pewności siebie

#1 Określ gdzie jesteś i gdzie chcesz być

Aby zacząć budować w sobie pewność siebie, najpierw musisz określić w jakim miejscu znajdujesz się teraz i gdzie chcesz dotrzeć. Zacznijmy od zdefiniowania gdzie jesteś teraz. Kiedy patrzysz na swoje obecne życie, zastanów się co osiągnąłeś do tej pory, jaki jest Twój status osobisty, zawodowy, jakie masz obowiązki, wynagrodzenie, jakie są Twojej pasje itd.? W pierwszej kolejności musisz wziąć odpowiedzialność za swoją aktualną pozycję.

Nie szukaj wymówek dla sytuacji, w której obecnie jesteś. Nie wiń za to nikogo, rodziców, szefa, złej karmy i pecha. Jesteś tu gdzie jesteś dlatego, że podjąłeś w swoim życiu określone decyzje. Jeśli chcesz budować w sobie pewność siebie, musisz zacząć od siebie. Tylko wtedy będziesz mógł ruszyć do przodu i przygotujesz się mentalnie na przyszłość, którą chcesz stworzyć.

Kiedy już zaakceptujesz swoją obecną sytuację uruchom wyobraźnie i zacznij wyobrażać sobie kim chcesz być i co chcesz osiągnąć w perspektywie 5 lat. Dlaczego 5 lat? Jest to okres stosunkowo krótki, aby Twój umysł mógł sobie wyobrazić co się może wydarzyć, a jednocześnie na tyle długi, że człowiek jest w stanie w tym czasie przy odpowiednim zaangażowaniu i działaniu zmienić swoje życie na lepsze.

Myśl o swojej przyszłości pozytywnie. Jaki będzie ten nowy Ty? Co będzie w życiu robił? Jakie będzie miał nawyki i jak się będzie zachowywał? Jaką pracę będzie wykonywał? Jakie będzie miał zarobki? Kim będzie? Obraz przyszłości powinien być możliwie dokładny, konkretny. Często osoby, które mają zaniżoną pewność siebie w zbyt dużym stopniu skupiają się na negatywnym myśleniu, dlatego też Twoja wizja powinna się skupiać na pozytywnych aspektach.

Gdy Twoja wizja zacznie nabierać realnych kształtów musisz ją uchwycić, aby nie uciekła. Weź coś do pisania i zanotuj to wszystko co wykreował Twój umysł. Zapis tej wizji jest bardzo ważny i pozwoli Ci do niej wrócić w późniejszym czasie. To podstawowa rzecz jaką musisz zrobić na drodze do budowania pewności siebie.

Tak więc weź odpowiedzialność za Twoją obecną sytuację. Pozbądź się negatywnego myślenia i zastąp go pozytywnym. Określ i spisz stan docelowy oraz swoją przyszłość, którą chcesz osiągnąć.

#2 Pogódź się z przeszłością

Następnym krokiem w budowaniu pewności siebie jest rozliczenie się ze swoją przeszłością. Na pewność siebie każdego z nas w pewnym stopniu wpływ mają wydarzenia z przeszłości. Ponownie jak w przypadku pisania wizji weź coś do pisania, możesz również korzystać z komputera i zastanów się oraz zapisz jakie wydarzenia z przeszłości, osoby, miejsca, zdarzenia mogły mieć wpływ na Twój obecny poziom pewności siebie.

Zastanów się jak doszło do tych wydarzeń? Czy można ich było uniknąć? Czego się z nich nauczyłeś? Następnie zadaj sobie ważne pytanie: Czy po tych wszystkich latach te rzeczy mają w ogóle jakieś znaczenie? Czasem może Ci się wydawać, że jednak mają, ale zastanów się raz jeszcze, czy aby na pewno tak jest? Często jednak po dłużnym przemyśleniu okazuje się, że jednak nie są one tak istotne jak Ci się wydawało na początku.

Następnie wybierz z tej listy przynajmniej jedno zdarzenie z przeszłości, które wpłynęło na Twoją pewność siebie i opowiedz o nim komuś kogo znacz i mu ufasz. To publiczne otworzenie się przed druga osobą pozwoli Ci na większą pewność siebie i uporanie się z przeszłością.

Kiedy to zrobisz, zapiszesz wydarzenia z przeszłości, które mogły sprawić, że Twoja pewność siebie osłabła, a dodatkowo podzielisz się tą informacja z drugą bliską osobą pozwoli Ci to na odcięcie się od przeszłości i skupisz się na tym co przed Tobą.

#3 Pomagaj innym

Teraz kiedy nakierowałeś już swój umysł na wzrost swojej pewności siebie, zanim skupisz się na swojej osobie, skup się na innych. Każdego dnia wiele osób potrzebuje pomocy i wsparcia. Jest też organizowanych wiele akcji charytatywnych. Najlepszym początkiem, aby zwiększyć swoja pewność siebie jest zacząć od pomagania innym.

Pomagając innym, angażując się np. jako wolontariusz sprawiasz, że ludzie którym pomagasz doceniają to. Czynisz dobro, a jednocześnie budujesz swoją pewność siebie. Ludzie, którym pomagasz potrzebują w swoim życiu przejść z miejsca A do miejsca B, chcą często poprawić swój los i położenie. Podobnie jak Ty – również chcesz przejść od niskiej pewności siebie do wysokiej. Pomaganie innym i wolontariat może Ci w tym pomóc.

#4 Określ osiągalne cele i nagradzaj swoje postępy

Czas rozpocząć pracę nad Twoimi zachowaniami. W pierwszej kolejności skup się na osiągnięciu małych zwycięstw. Wiem, że w głowie masz swoją wizję 5 letnią, jednak od czegoś trzeba zacząć. Założymy, że Twoim celem długoterminowym jest przebiegnięcie maratonu. Biegasz od kilku miesięcy i napotkałeś na granicę 10 km. Po prostu nie jesteś w stanie przebiec więcej niż ten dystans. W tej sytuacji nie szukaj odpowiedzi jak przebiec cały maraton, zadaj sobie pytanie co mogę zrobić, aby przebiec więcej niż te 10 km. Co możesz zmienić w swoim treningu, diecie, regeneracji, aby uczynić krok na przód. Jak możesz przebiec np. 11 km. Myśl w kategorii realnych, osiągalnych, przyrostowych celów, które faktycznie jesteś w stanie osiągnąć.

Gdy uda Ci się osiągnąć postęp, świętuj ten mały sukces. Za każdy krok na przód w drodze do celu daj sobie mała nagrodę. Może być do dobry lunch na mieście lub coś innego co sprawi Ci przyjemność. Zasłużyłeś na to. Oto właśnie chodzi, aby zestawić ze sobą małe zwycięstwo w drodze do celu z małą nagrodą.

Buduj swoją pewność siebie poprzez podejmowanie się małych wyzwań, czegoś co do tej pory sprawiało Ci trudność i nagradzaj się jeśli odniesiesz sukces. Rób tak przez kilka miesięcy. Kiedy poczujesz się komfortowo z tymi małymi, wymiernymi efektami będziesz gotowy na kolejny krok na drodze do większej pewności siebie.

#5 Usuń negatywne nastawienie

Teraz gdy zacząłeś robić postępy w zachowaniu, czas by na dobre pozbyć się negatywnego nastawienia z Twojego życia. Każdy z nas doświadcza negatywnych sytuacji i negatywnych ludzi, jednak możesz zdecydować, aby się ich pozbyć jak to tylko możliwe. Ponownie weź coś do pisania i zastanów się nad zdarzeniem z zeszłego roku, które było bardzo negatywne. Czasami to Twoje własne zachowanie było przyczyną tych negatywnych zdarzeń. Mogła to być też jakaś sytuacja, zadanie, projekt, osoba lub wiele osób.

Bądź ze sobą szczery, zapisz co to było. Są to teraz cele, które muszą zostać usunięte lub przynajmniej częściowo usunięte z Twojego życia. W drodze do większej pewności siebie musisz wyartykułować, zidentyfikować i usunąć wszystkie czynniki, które powodują negatywne myślenie. Zadaj sobie pytanie jak w ciągu nadchodzących miesięcy mogę uniknąć podobnych sytuacji i tych ludzi. Zmierzaj do zredukowania czasu, który spędzasz wykonując te zadania lub przebywasz z tymi osobami, Twój stan mentalny Ci za to podziękuje.

Po tym ćwiczeniu umysłowym, zadaj sobie odwrotne pytanie co w ciągu ostatniego roku sprawiło, że byłem szczęśliwy, podniecony i zaangażowany? Co to były za zdarzenia i zadania, z kim wtedy przebywałem? Gdy je zidentyfikujesz, zadaj sobie pytanie co mogę zrobić, aby tych sytuacji i tych osób, było więcej.

Taki właśnie jest Twój cel – zidentyfikować i usunąć jak najwięcej negatywnych katalizatorów, a jednocześnie określić i przybliżyć do siebie wszystkie stymulanty pozytywnego myślenia, które masz. Gdy to zrobisz, znacznie zwiększysz swoją pewność siebie.

#6 Wizualizuj sukces

Jeśli chcesz odnieść sukces musisz być w stanie zobaczyć siebie jako kogoś kto odniósł sukces. Musisz nauczyć się wizualizować sukces. Badania pokazują, że ludzie sukcesu spędzają czas na myśleniu o stanie docelowym, który chcą osiągnąć. To jak film, który musisz odtworzyć w swoim umyśle. Ten film musi być pełen detali, musisz malować przed sobą obraz i prawie czuć ten stan, gdy osiągasz sukces.

Możesz mieć cel biznesowy, chcesz awansu. Wyobraź sobie jak siedzisz w eleganckim biurze, masz wizytówkę z nowym stanowiskiem, realizujesz ważne zadania, cieszysz się szacunkiem swoich współpracowników itp. Im więcej szczegółów będzie miała Twoja wiza tym lepiej.

Poświęć na takie wizualizacje kilka minut w ciągu dnia. Kiedy jesteś w stanie jasno i spójnie zobaczyć przyszły stan, w których chcesz się znaleźć, będziesz gotowy, aby go faktycznie osiągnąć.

#7 Przygotuj się na porażkę

Może Cię zdziwić ten krok skoro mówimy o budowaniu pewności siebie. Jednak następny krok, który musisz zrobić to przygotować się na porażkę. Prawie każda osoba, która dąży do jakiegoś istotnego celu napotyka na różne przeszkody i niepowodzenia. Często nikt się tych zdarzeń nie spodziewa i jesteśmy nimi zaskoczeni. A gdy nie jesteśmy na nie gotowi, te przeszkody i niepowodzenia, bolą nas mocniej.

Przygotuj się zatem na trudności. Gdy nadejdą rozpoznaj, że masz do czynienia z przeszkodą, fatalne katastrofy zdarzają się rzadziej. Zapisz co się wydarzyło i porozmawiaj o tym zdarzeniu przynajmniej z jedną osobą. Zastanów się jakie możesz wyciągnąć wnioski z tej porażki. Następnie weź głęboki oddech i ruszaj do przodu. Wiedz, że doskonalenie siebie, budowanie pewności, osiąganie celów jest procesem, który jest obarczony występowaniem błędów i niepowodzeń.

Chcesz, aby w ostatecznym rozrachunku Twój trend w drodze do celu był pozytywny. To jak wykresem giełdowym mamy wzrosty i spadki, czasem jest bessa, a czasem hossa. Tak więc bądź gotowy na porażkę, miej świadomość, że istnieje, niech Cię nie zaskoczy. A kiedy wystąpi przyznaj się do tego, opanuj ją, pomyśl, napisz i porozmawiaj o niej a później wystartuj ponownie w drogę na szczyt.

#8 Oceniaj swoje postępy

Na tym etapie nadszedł czas, aby zatrzymać się i ocenić swoje postępy. Wykonałeś wiele rzeczy i musisz ocenić oraz krytycznie spojrzeć na to co zrobiłeś. Celem było zapewnienie Ci coraz większego komfortu i pewności poprzez stopniowe ulepszenia, teraz nadszedł czas, aby usiąść, spojrzeć do tyłu na kroki, które wykonałeś i ocenić jakie postępy osiągnąłeś.

Zadaj sobie pytanie, czy mój codzienny poziom pewności siebie jest większy niż kiedy zacząłem ten proces. Jeśli odpowiedź jest „Nie”, poczyniłem pewien postęp, ale nie za duży, to nie przejmuj się tym. Trwała zmiana wymaga czasu. Pamiętaj, że budowanie pewności siebie to długi proces i potrzeba wielokrotnego powtarzania opisanych do tej pory kroków, aby zauważyć wymierne efekty.

Powtarzaj ten cykl do momentu, aż poczujesz się komfortowo czyniąc przyrostowe postępy. Lubisz to i widzisz w tym sens. Robisz to konsekwentnie. Kiedy będziesz w tym punkcie będziesz gotowy, aby przejść do kolejnego kroku.

#9 Przyspiesz proces

W tym momencie wykonałeś już dużo pracy i zrobiłeś duży postęp. Twoja pewność siebie powinna być znacznie wyższa. A to oznacza, że jesteś gotowy na kolejny krok. Czas przyspieszyć ten proces.

To co teraz powinieneś zrobić to zastąpić małe cele i małe sukcesy na cele bardziej ambitne i większe. Wróć pamięcią do Twojego planu 5 letniego. Zastanów się nad 3 czy 4 kluczowymi celami, których osiągnięcie pozwoli Ci na zrealizowanie Twojego planu.

Nadal miej w pamięci potrzebę unikania negatywności w swoim życiu. Pamiętaj przy większy celach może się w koło Ciebie pojawić więcej toksycznych ludzi, którzy będą chcieli Cię zawrócić z Twojej ścieżki do sukcesu.

Podobnie jak przy mniejszych celach wizualizuj co oznacza osiągnięcie tych 3 czy 4 kluczowych celów. Oglądaj ten film, który kończy się w miejscu, w którym osiągasz to co sobie założyłeś. Wkrótce, gdy zaczniesz stosować się do tej rady, nie będziesz robił małych postępów. Będziesz robić znaczące kroki do przodu.

#10 Nagradzaj się

Ostatnim krokiem do zapamiętania jest świętowanie. W tym momencie wykonałeś już intensywną pracę, zrobiłeś postęp, zbudowałeś pewność siebie. Przeszedłeś na duże cele i zasługujesz na nagrodę, która jest współmierna do Twoich osiągnięć. Wiec jeśli jednym z Twoich celów był awans w pracy może nagrodą będzie ciekawa podróż po świecie lub samochód. Dawanie sobie samemu nagród ma dużo większą moc niż gdy otrzymujesz ją od kogoś. Mówisz tym samym do siebie, osiągnąłem to, zasłużyłem na to.

To ostatni krok w procesie budowania pewności siebie. Aby naprawdę wyznaczyć cele, nieustraszenie podążać za nimi, osiągnąć je i powiedzieć sobie, że dokonałem tego i jestem warty otrzymania nagrody. Wtedy masz wyraźną, silną pewność siebie.

Oto kompletny prosty model, który pomoże Ci budować pewność siebie. Pamiętaj, że to ciężka praca i zajmuje czas. To jest proces, nie spodziewaj się, że przejdziesz przez niego raz i zdarzy się cud. Czasem będziesz musiał przez niego przejść wielokrotnie.

Czasem jest łatwiej, gdy ktoś nam towarzyszy w tym procesie. Jeśli możesz zaangażuj bliską Ci osobę. Jeśli oboje zaangażujecie się w ten proces szanse na zwiększenie pewności siebie będą jeszcze większe. Powodzenia!

A jakie Ty masz sposoby na wzmacnianie pewności siebie? Podziel się proszę swoją opinią.

Aby dowiedzieć się więcej na temat pewności siebie przeczytaj też 10 najważniejszych cech i zachowań osób pewnych siebie