Żyjemy w świecie pełnym różnego rodzaju ludzi, o różnych charakterach i podejściu do życia. Czasem na swojej drodze spotykamy osoby, które można określić mianem toksycznych ludzi.

Opanowanie sztuki jak skutecznie współpracować z różnymi typami osobowości jest jedną z ważnych umiejętności życiowych. Często wchodzimy w związki i relacje z ludźmi wierząc trochę naiwnie, że będziemy w stanie zmienić drugą osobę. Szybko jednak uświadamiamy sobie, że bez woli i autentycznej chęci zmiany po stronie tej osoby, ta oczekiwana przez nas zmiana nie nastąpi.

Troskliwa postawa, wzajemny szacunek i otwarta komunikacja przeważnie wystarcza w budowaniu dobrej relacji i wyjaśnianiu nieporozumień w kontaktach z przyjaciółmi, współpracownikami, czy miłością naszego życia. Jeśli jednak chodzi o radzenie sobie z toksycznymi ludźmi standardowe reguły nie mają zastosowania.

Toksyczni ludzie mogą być niezwykle charyzmatyczni. Często czujemy się oczarowani ich aurą i wchodzimy w głęboką relację z nimi zanim zdamy sobie sprawę co się dzieje. Ponieważ zachowanie toksycznych osób może być dla Ciebie destrukcyjne, ważne jest, aby nauczyć się możliwie wcześnie rozpoznawać takich ludzi.

Oto 14 cech rozpoznawczych toksycznych ludzi

1. Toksyczna osoba jest w całości skupiona na sobie. Chce, aby cała uwaga skupiała się tylko na niej.

2. Toksyczna osoba wymaga, aby ciągle wyciągać ją z różnych opresji. Nie bierze ona odpowiedzialności za swoje zachowania i gra często rolę wiecznej ofiary.

3. Toksyczne osoby bywają podłe, mogą się nad Tobą znęcać psychicznie, a w skrajnych przypadkach fizycznie.

4. Toksyczne osoby próbują kontrolować innych poprzez emocjonalną manipulację.

5. Z toksycznymi osobami nigdy nie możesz się do końca spodziewać jak się zachowają. Mogą być na przemian miłe po czym Cię zranią, są spokojne, a nagle wpadają w furię.

6. Toksyczni ludzie często starają się Cię testować, oczekując od Ciebie dowodów na Twoją przyjaźń czy miłość.

7. Toksyczni ludzie często kłamią. Nie możesz wierzyć w to co mówią.

8. Toksyczni ludzie lubią być w pobliżu Ciebie, gdy masz jakiś problem lub kryzys. Czerpią radość z tego, że zmagasz się z trudnościami. Rzadziej są przy Tobie, gdy jesteś szczęśliwy.

9. Toksyczni ludzie wykorzystują każdą okazję, aby Cię poniżyć.

10. Toksyczni ludzie lubią Cię osądzać.

11. Toksyczni ludzie stosują różne metody manipulacji, abyś był zdezorientowany.

12. Toksyczne osoby są napędzane przez dramaty, bo żywią się negatywnymi emocjami, myślami i zachowaniami.

13. Toksyczni ludzie więcej mówią niż słuchają. Jeśli ktoś tylko mówi i nie jest zainteresowany tym co chcą powiedzieć inni, może być to sygnał toksycznej osobowości.

14. Toksyczni ludzie są aroganccy. Mają duże ego i patrzą na innych z pozycji siły, uważają się za lepszych.

Opuszczenie toksycznych ludzi, to ważny krok w drodze do bycia szczęśliwym.

Jak możesz próbować się uchronić przed toksyczną osobą?

Po zidentyfikowaniu, że masz do czynienia z toksyczną osobą najlepszą metodą poradzenia sobie z nią jest ograniczenie kontaktów do minimum. Jeśli to możliwe zerwij tą relację całkowicie, oczywiście tak radykalna opcja nie zawsze jest możliwa.

Czasami jest to osoba, z którą spotykasz się w pracy lub masz taką osobę w rodzinie. Jeśli zdecydujesz się kontynuować kontakty z toksyczną osobą ważne jest, abyś wcześniej określił formę tych interakcji.

Spotykaj się z nią jeśli to faktycznie konieczne, jednak trzymaj ją na dystans. Nie daj się wciągnąć w niepotrzebne dyskusje i nigdy nie usprawiedliwiaj się przed taką osobą. Toksyczni ludzie nie szukają porozumienia, dla nich to oni muszą wyjść zwycięsko, a druga strona się nie liczy. Zmierzaj do tego, aby Twój kontakt z taką osobą był możliwie krótki, uprzejmy, ale powierzchowny i raczej chłodny.

Miej poczucie swoich własnych granic. Jeśli np. pracujesz z toksyczną osobą nad jakimś projektem, określ jasno co jest do wykonania po Twojej stronie i za co odpowiadasz oraz to czego nie zrobisz i czego nie akceptujesz. Bądź w tym konsekwentny. Posiadanie w pobliżu siebie toksycznej osoby to dobra okazja, aby ćwiczyć ustanawianie i egzekwowanie swoich osobistych granic.

Większość z nas prędzej lub później napotka na swojej drodze toksyczną osobę. Jeśli nauczysz się je identyfikować, będziesz w stanie się przed nimi obronić. Przede wszystkim nie należy się bać toksycznych osób. Jeśli uznasz, że jesteś w toksycznej relacji, musisz być twardy i silny. Radzenie sobie z toksycznymi ludźmi nie jest proste. Toksyczni ludzie potrafią być jak energetyczne wampiry, które wysysają z Ciebie energię i chęć do życia.

Pamiętaj, że masz prawo być traktowany z szacunkiem oraz masz obowiązek wyrażać swoje uczucia, opinie i potrzeby. Czasem musisz zdać sobie sprawę, że niektórzy ludzie mogą pozostać w Twoim sercu, ale nie w Twoim życiu.

Otaczaj się osobami pozytywnymi, które Cię szanują, motywują i sprawiają, że czujesz się dobrze. Tych toksycznych odstaw na boczny tor. Czasami trzeba zaakceptować prawdę i przestać marnować czas na niewłaściwych ludzi.

Masz doświadczenia z toksycznymi osobami. Po czym ich rozpoznajesz i jak sobie z nimi radzisz? Podziel się swoją opinią w komentarzu.