Niektórzy z nas posiadają w życiu jasny cel, do którego dążą za wszelką cenę i na którym skupiają większość swojej uwagi. Drudzy wiedzą, co chcą i lubią robić, ale jednak nie potrafią wygospodarować na to czasu czy energii. Jeszcze inni zaś nie mają w ogóle pojęcia, co wartościowego można zrobić w swoim życiu i jak się do tego zabrać. Jeśli szukasz „tego czegoś”, co nada życiu sens to czytaj uważnie dalej. Bardzo ważne jest, by mieć jakąś osobistą misję, bo dążenie do niej daje nam przede wszystkim mnóstwo dumy i satysfakcji. Życiowa misja sprawia też, że czujemy się silni, potrzebni i jeszcze bardziej wartościowi. Oto 3 rzeczy, które mogą stanowić Twój cel życia. Zaczynamy!

Niech twoją misją stanie się stworzenie dla siebie satysfakcjonującego życia, które jest odzwierciedleniem twojego najlepszego “Ja”.

Nie masz życiowej misji? Oto 3 wzniosłe cele, które uczynią Twoją egzystencję pełniejszą!

#01 Tworzenie sztuki

Życiowa misja - Jak nadać życiu sens? Sztuka
Życiowa misja – Jak nadać życiu sens? Sztuka

“Kluczowym pytaniem dla artysty nie jest: „Co ludzie o mnie pomyślą?”, tylko: „Czy stworzyłem swoje dzieło najlepiej, jak potrafiłem?”. Nic więcej nie ma znaczenia”. – Stephen R. Donaldson

Nie musisz być mistrzem rysowania, by rysować. To, że dwunastoletnia dziewczynka z Japonii potrafi w godzinę stworzyć portret realistyczny jak zdjęcie, a Ty nie, nie powinno Cię demotywować. Powinno cię to raczej motywować- skoro nawet dziecko potrafi coś takiego, czemu Ty nie możesz? Oczywiście nie mówię, że masz rysować portrety, bo możesz martwą naturę, możesz karykatury, albo abstrakcję- co kto lubi.

Nie mówię, że masz się brać za rysunek, bo jeśli wolisz pisać wiersze- kieruj się w tę stronę. Jeśli wolisz opowiadania- śmiało, pisz je! Pamiętaj tylko o jednej rzeczy- chowając swoje dzieła do szuflady, nigdy się nie rozwiniesz! Cały czas będziesz żyć w przekonaniu, że są kiepskie, wpadając w otchłań niespełnionego artysty. Publikuj je, nawet jeśli uważasz, że są do niczego. Uwierz mi, że nawet jeśli ludzie skrytykują to i owo, poczujesz się lepiej z samym faktem, że miałeś odwagę coś upublicznić.  Oprócz „hejtu” dostaniesz  z pewnością też dużo cennych wskazówek. Jeśli weźmiesz je pod uwagę sprawią, że będziesz w danej rzeczy coraz lepszy. Hejtem się nie przejmuj i parsknij śmiechem na ludzką wredność, zaś “lajki” i pozytywne opinie traktuj jako motywację.

Rób fajne rzeczy i dziel się nimi!

Dobrym miejscem, by dzielić się swoimi dziełami ze społeczeństwem, jest np. Instagram albo Facebook. Na początku pewnie trafisz do niewielkiego grona, ale w miarę rozwoju twojego profilu/fanpage fanów Twojej twórczości będzie coraz więcej. A to zdecydowanie doda Ci skrzydeł i zachęci do kolejnych dzieł. Możesz trochę przyspieszyć ten proces i zwiększyć zasięgi, wykupując np. reklamę na Facebooku. W ten sposób Twój post wyświetli się tysiącom osób, z których część na pewno go polubi.

Pamiętaj, że sztuka jest tym, co wynosi ludzi do góry. Sztuka inspiruje, napawa radością, aktywuje nasz zmysł estetyczny. Skłania do przemyśleń i budzi emocje. Jest tym, czego im więcej, tym lepiej. I dodajmy, że zajmują się nią głównie ludzie nieprzeciętni. Więc jeśli masz do tego dryg- rozwijaj go!

Sprawdź: Kradnij jak prawdziwy artysta! 10 przykazań kreatywności

#02 Pomaganie innym

Życiowa misja - Jak nadać życiu sens? Pomaganie innym
Życiowa misja – Jak nadać życiu sens? Pomaganie innym

“Czyń dobro i skup się na tym. Jeśli nie sprawiasz, że czyjeś życie staje się lepsze, to tracisz swój czas. Twoje życie staje się lepsze dzięki zmienianiu życia innych na lepsze”. – Will Smith

Jeśli masz dostęp do jedzenia, czystej, bieżącej wody, dom, w którym śpisz spokojnie i pracę, a także nie cierpisz na żadne choroby utrudniające egzystencję w znacznym stopniu, jesteś prawdziwym szczęściarzem.

Okaż choć odrobinę wdzięczności. Uwierz mi, wielu ludzi oddałoby wszystko, by mieć Twoje życie. Niektórzy żyją w skrajnej biedzie, inni stracili pracę i martwią się, co będzie z nimi jutro. Jeszcze inni muszą żegnać się powoli z życiem, bo chorują na nieuleczalne choroby. Choć dla większości z nas świat jest naprawdę wygodnym, bezpiecznym miejscem, są tacy, którzy nie mieli tyle szczęścia i życie zesłało im ciężki los.

Warto więc na różne sposoby wspierać takich ludzi. Kieruj się zasadą, która mówi: “Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany“. Nie musisz zarabiać milionów i wpłacać dużych kwot na zbiórki dla potrzebujących. Wspieraj w takim zakresie w jakim możesz. Już samo udostępnienie informacji o danej akcji charytatywnej ma znacznie. Dlatego, że zwiększa szansę na dodarcie do szerszego grona osób i zebranie funduszy na szczytny cel.

Pomagać można na wiele sposobów…

Liczą się nawet drobne akty życzliwości. Możesz robić starszej osobie zakupy, czy chociażby ponieść je za nią do domu. Powiedzieć czy napisać komuś kilka miłych słów, by jego dzień był lepszy. Docenić czyjś trud włożony np. w tworzenie sztuki, czy nawet ugotowanie zupy. Pochwalić, zmotywować i zachęcić znajomego do rozwijania swojego talentu. Wysłać znajomym śmieszny obrazek czy video, bo przecież śmiech to zdrowie. Pocieszyć kogoś, kto jest smutny, albo obejrzeć z nim dobry film, by choć na chwilę odciągnąć go od problemów. Doradzić coś na temat, w którym masz duże obeznanie… Słowem- możesz naprawdę wiele!

Jeśli chcesz zostać dobrodusznym bohaterem, polecam Ci stworzyć listę osób, którym w jakiś sposób pomogłeś. Rosnąca kolumna zanotowanych dobrych uczynków będzie Cię mocno podnosić na duchu. Poza tym zachęci Cię do dalszych działań. W zły dzień, kiedy poczujesz się gorzej, spojrzysz na nią i fakt, że uczyniłeś tyle dobra dla świata, od razu poprawi Ci humor.

Sprawdź: Siła życzliwości! 100 i więcej sposobów jak zmienić siebie i świat na lepsze

#03 Dbanie o środowisko

Życiowa misja - Jak nadać życiu sens? Dbanie o środowisko
Życiowa misja – Jak nadać życiu sens? Dbanie o środowisko

“Na statku kosmicznym “Planeta Ziemia” nie ma pasażerów, bo wszyscy jesteśmy załogą”.

Nie jestem jakoś specjalnie pro-ekologiczny, bo czasem kupuję rzeczy w plastiku, choć ten zanieczyszcza planetę, jem mięso, choć przyczyniam się w ten sposób do wycinki lasów, albo jeżdżę samochodem, gdy mam do dyspozycji metro. Niemniej jednak mam świadomość faktu, że nasza planeta jest w tak kiepskim stanie. Jeśli nic z tym nie zrobimy, za 20 do 50 lat świat, jaki znamy, nie będzie istniał. Ziemia nie wytrzyma i zostanie nam gorąca, sucha kulka, zamiast pokrytej zielenią.

Jeśli uważasz to za bujdę, weź pod uwagę fakt, że ludzie wycięli już blisko 50% lasów Amazońskich… Świadomość tego i innych zagrożeń ekologicznych sprawia, że przynajmniej ograniczam swój negatywny wpływ na środowisko. Mięso jem maksymalnie dwa razy na tydzień, samochodu używam jedynie w weekendy, a 90% moich śmieci to opakowania papierowe, a nie plastik.

Każdy z nas może coś zrobić dla planety…

Uważam, że gdyby każdy wprowadził nawet drobne zmiany, nie mielibyśmy się czego bać. Potrzebni są jednak ludzie, którzy zechcą na ten temat mówić i pisać, by zwiększyć społeczną świadomość i zachęcać ludzi do dbania o planetę. Możesz uczynić walkę o dobro Matki Ziemi swoim powołaniem, bo szczerze mówiąc, nie ma nic bardziej wzniosłego, niż chęć poprawy dosłownie całego naszego świata.

Brzmi kozacko, ale w praktyce jest dość trudne. Dlatego, że po pierwsze trzeba mieć dużo cierpliwości i dobre podejście do ludzi. Na ogół wcale nie chcą się zmieniać, nawet jeśli to mają być zmiany na lepsze.  Po drugie musiałbyś docierać do szerokiego grona odbiorców, np. za pośrednictwem Internetu i mediów społecznościowych albo organizując wystąpienia czy przemowy na żywo.

Nie jest to łatwe, ale tak jak wspomniałem- bardzo szczytne- i szczerze mówiąc, czuję dumę, gdy dbam o środowisko i zachęcam do tego innych.

Uwagi końcowe

Oto one 3 wzniosłe obszary, w które możesz się zaangażować i odnaleźć w nich swoją życiową misję. Odkryj swoje powołanie, swoje “Dlaczego” i przystąp do działania na rzecz swojej misji!

“Ten kto wie dlaczego żyje, zawsze poradzi sobie z tym jak żyć.” Friedrich Nietzsche

Sprawdź też: Jak odkryć swoje DLACZEGO? 40 pytań na które trzeba sobie odpowiedzieć

A Ty już określiłeś swoją życiową misję? Jaki masz życiowy cel? Co Cię napędza do działania?