Jak odkryć swoje powołanie? Zanim ktokolwiek naprawdę będzie mógł wykorzystać swój potencjał i uwolnić swoją wielkość powinien wpierw zrozumieć do czego czuje powołanie i jaki jest większy cel jego życia. Czemu tak naprawę ma służyć jego życie, co chce w nim robić, co osiągnąć i pozostawić po sobie? Poznać swoje DLACZEGO.

Kiedy określisz i zrozumiesz swoje DLACZEGO, Twoja zdolność do uwolnienia swoich możliwości i Twojej siły będzie znacznie większa, a Twój wpływ na otaczający Cię świat wzrośnie.

Aby łatwiej określić swoje DLACZEGO trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Daj sobie wystarczająco dużo czasu, aby się zastanowić i udzielić na nie szczerych odpowiedzi. Im bardziej poważnie podejdziesz do tego ćwiczenia i przemyślisz swoje odpowiedzi tym więcej korzyści uzyskasz.

Zanim będziesz mógł w pełni rozwinąć swoją wielkość, wpierw musisz ja w sobie odkryć. Jest to konieczne, abyś wiedział dokładnie jaki masz cel i co tak naprawdę chcesz zrobić ze swoim życiem, jaki chcesz wnieść od siebie wkład w otaczający Cię świat.

Odpowiedzi pomogą Ci rozwinąć swoją samoświadomość i zwiększą Twoje poczucie odpowiedzialności za kierunek, w których chcesz, aby Twoje życie zmierzało. Twoje odpowiedzi będą punktem startowym drogi do lepszej przyszłości.

“Każdy ma w życiu swoje powołanie, właściwą misję. Dlatego nikogo nie można zastąpić ani też powtórzyć niczyjego życia!” – Victor Frankl

Oto 40 pytań, które pomogą Ci odkryć swoje powołanie i swoje DLACZEGO w życiu:

#01 Czy jesteś zadowolony z jakości swojego życia? Jeśli nie, dlaczego nie? Jeśli tak, uzasadnij dlaczego tak?

#02 Co sprawia Ci przyjemność i wywołuje radość? Kiedy czujesz się radosny i szczęśliwy?

#03 Jak spędzasz czas wolny?

#04 Czy spełniasz się w swoim obecnie wykonywanym zawodzie? Co sprawiłoby, że to co obecnie robisz byłoby dla Ciebie bardziej satysfakcjonujące?

#05 Co uważasz za swoje największe mocne strony? Zrób listę swoich mocnych stron.

#06 Co uważasz za swoje największe słabości? Zrób listę swoich obszarów do doskonalenia.

#07 Co wskazują inni ludzie jako Twoje mocne strony, a co jako słabości? W razie potrzeby zapytaj się osób z Twojego otoczenia. Zrobić listę tych cech, które wskazują inni.

#08 Jeśli miałbyś tylko jeden rok życia, co wybrałbyś jako swój zawód?

#09 Jeśli miałbyś tylko jeden rok życia, jakie cechy fizyczne lub psychiczne byś  u siebie poprawił?

#10 Jeśli miałbyś tylko jeden rok życia, jaki wkład chciałbyś wnieść do społeczeństwa?

#11 Co jest dla Ciebie naprawdę ważne? Jakim wartościom i zasadom moralnym hołdujesz?

#12 Jeśli miał tylko jeden rok na życia, jakie działania byś podjął w sferze duchowej?

#13 Jeśli miał tylko jeden rok na życia, jakich zajęć rekreacyjnych byś się podjął?

#14 Jeśli miałbyś przed sobą nie rok, a 10 lat życia, czy twoje odpowiedzi byłyby inne? Jeśli tak to czym by się różniły?

#15 Jaki jest najważniejszy cel, jaki chciałbyś osiągnąć przed śmiercią? Jeśli jest on tak ważny, dlaczego go jeszcze nie osiągnąłeś?

#16 Gdybyś rzeczywiście zmarł, co chciałbyś przeczytać w swoim nekrologu?

#17 Jaka była do tej pory najszczęśliwsza chwila Twojego życia? Opisz są.

#18  Czy możesz ponownie przeżyć tę szczęśliwą chwilę w podobny lub jakiś inny sposób? Co możesz zrobić, aby znów się tak poczuć? Co możesz zrobić, aby czuć się tak częściej? 

#19 Jakie są Twoje główne obawy i lęki? Co możesz zrobić, aby zwiększyć swoją odwagę i je pokonać?

#20 Jak reagujesz na przeciwności? W jaki sposób okazujesz swoją wiarę i odwagę, aby pokonać przeciwności? Czy możesz coś poprawić w tej dziedzinie? Co możesz zrobić lepiej?

#21 Jaki cel finansowy chcesz osiągnąć? Jaką konkretnie sumę pieniędzy chcesz miesięcznie, rocznie zarabiać?

#22 Gdybyś nie musiał pracować dla pieniędzy, bo miałbyś ich pod dostatkiem, to co byś robił w życiu?

#23 Czy pozwalasz, aby negatywne myślenie innych, przeszkadzało Ci w Twoich postępach?

#24 Czy przejmujesz się opinią innych ludzi na swój temat?

#25 O czym marzysz? Kiedy marzysz to co widzisz?

#26 O wykonywaniu jakiego zawodu marzysz? 

#27 Kiedy byłeś dzieckiem, kim chciałeś zostać w przyszłości? Jeśli nie zostałeś tą osobą – dlaczego tak się stało? Co możesz zrobić, aby to dziecięce marzenie spełnić?

#28 Czy masz jakieś talenty, których nie używasz regularnie? Dlaczego z nich nie korzystasz? W jaki sposób mógłbyś ich częściej używać?

#29 Czego naturalnie jesteś ciekawy? Które tematy Cię pasjonują i wciągają bez reszty?

#30 Kim są Twoi mentorzy? Kogo podziwiasz? Kto Cię inspiruje? Dlaczego?

#31 Kiedy idziesz do księgarni, do której sekcji z książkami się kierujesz, nawet jeśli nie masz zamiaru kupić książki?

#32 W czym lubisz pomagać innym ludziom?

#33 Za co ludzie Ci zwykle dziękują?

#34 Kiedy po raz ostatni straciłeś poczucie czasu? Co wtedy robiłeś?

#35 Jeśli nie obchodziło by Cię co o Tobie pomyślą inni to co byś najchętniej zrobił?

#36 Jeśli Twoim obowiązkiem byłby rozwój Twojego prawdziwego potencjału, co byś zrobił i jakie kroki byś podjął, aby ten potencjał w sobie rozwinąć?

#37 Jak by wyglądało Twoje idealne życie? (idealna forma fizyczna, mentalna, duchowa, sytuacja finansowa itd.)? Wyobraź sobie, że możesz to wszystko mieć od razu jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

#38 Jeśli miałbyś 100% pewności, że nie zawiedziesz, co byś dzisiaj zaczął? Jakie działanie podjął byś w pierwszej kolejności.

#39 Kiedy zdecydujesz się spełnić swoje marzenia i podążyć za swoją wielkością?

#40 Dlaczego nie zacząć dzisiaj?

“Nasze życie ma cztery wielkie cele: żyć, kochać, uczyć się i pozostawiać po sobie coś cennego”. – Steven Covey

Po udzieleniu sobie szczerych odpowiedzi na te pytania powinieneś mieć znacznie głębszą świadomość tego, kim jesteś, co czyni Cię szczęśliwym i co chcesz zrobić ze swoim życiem.

W ciągu naszego życia nasze odpowiedzi mogą się do pewnego stopnia zmieniać. Dobrą praktyką jest wracać do tych pytań regularnie analizować swoje odpowiedzi, a każdego dnia stawiać przed sobą pytanie: “Co mogę dziś zrobić, aby uczynić moje marzenia rzeczywistością? Jakie konkretne działanie mogę podjąć dziś – tu i teraz, aby osiągnąć mój cel?“.

Poznaj siłę DLACZEGO!

Aby lepiej zrozumieć idee i wartość określania swojego DLACZEGO koniecznie sięgnij po książkę, którą napisał Simon Sinek – “Zaczynaj od DLACZEGO“. Często jako ludzi czy też organizacje wiemy CO robimy, niektórzy potrafią wyjaśnić CZYM różnią się od innych, jednak tylko niektórzy są wstanie odpowiedzieć na pytanie DLACZEGO robią to co robią. Simon w bardzo przystępny i konkretny sposób pokazuje jak ważne jest posiadanie określonej wizji, powodu, dla którego podejmuje się działanie. Dobry wprowadzeniem do lektury tej książki jest wideo z konferencji Ted gdzie Simon Sinek mówi o swojej koncepcji “złotego kręgu” i wartości jaką niesie definiowanie DLACZEGO.

Znajdź swoje DLACZEGO. Odkryj czego tak naprawdę pragniesz i podejmij działanie aby to zdobyć! Rośnij w siłę!

„Jeśli chcesz osiągnąć wielkość przestań pytać o pozwolenie”.