Czym jest sukces? Każdy z nas w trochę inny sposób definiuje sukces. Dla niektórych sukcesem może być osiągnięcie niezależności finansowej i zostanie milionerem czy nawet miliarderem. Dla innych może oznaczać pochwały i wyrazy uznania. Dla sportowców mogą być to wygrane zawody, zdobyte trofea czy medale. Jeszcze dla innych sukcesem może być utrzymanie dobrego stanu zdrowie czy poczucie bycia szczęśliwym. Bez względu na Twoją definicję sukcesu istnieją nawyki, które wszystkich odnoszących sukcesy ludzie stosują, bez względu na to, do której dziedziny kwalifikuje się ich pojęcie sukcesu. Jakie są kluczowe nawyki ludzi sukcesu? Poznaj 10 z nich.

Oto 10 kluczowych nawyków ludzi sukcesu:

#1 Wyznaczają cele

Ludzie sukcesu wyznaczają cele. Prawdopodobnie nigdy nie spotkałeś osoby odnoszącej sukcesy, która nie wyznaczała sobie celów. Szanse na uzyskanie tego, czego chcesz, bez wyraźnie określonego celu, do którego zmierzasz są bliskie zeru. Jeśli nie wiesz dokąd idziesz, skończysz w jakimś miejscu, którego nie planowałeś.

Wyznaczanie sobie celów, powinno być priorytetem dla każdego, kto chce osiągnąć w czymś sukces. Zdecyduj co dokładnie chcesz uzyskać – jaki jest Twój cel, stan docelowy. Określ co konkretnie jest Ci do tego potrzebne i konieczne, aby osiągnąć ten cel.

Stawianie przed sobą i definiowanie celów ma też tę zaletę, że pomaga Ci w określeniu Twojego „dlaczego”. Jeśli masz silne „dlaczego”, z którego wynika Twój cel kiedy trafisz na przeszkody w drodze do jego osiągnięcia, gdy coś pójdzie nie tak, a tak się przeważnie dzieje, bo to co wartościowe nie przychodzi łatwo, będziesz miał siłę i powód, aby kontynuować i iść dalej mimo przeciwności.

„Jeśli celujesz w nic, trafisz za każdym razem.” – Zig Ziglar

Sprawdź: Jak zamienić określanie celów na osiąganie celów?

#2 Biorą odpowiedzialność

Ludzie sukcesu biorą odpowiedzialność za swoje życie. Jest to kolejna kluczowa cecha wszystkich odnoszących sukcesy ludzi. Biorą całkowitą odpowiedzialność za sukcesy i niepowodzenia w swoim życiu. W przeciwieństwie do wielu osób, ludzie sukcesu nigdy nie grają roli ofiary. Jeśli coś nie działa i się nie udało, nie obwiniają innych. Niepowodzenie i porażkę traktują jako lekcję.

Gdy coś im się nie powiedzie, uznają że nauczyli się jeszcze jednego sposobu, jak czegoś nie robić i co nie działa. Wyciągają wnioski i idą dalej, bogatsi o tą wiedzę. Twoja energia jest zawsze najlepiej spożytkowana w teraźniejszości i planowaniu przyszłości. Twój proces myślowy powinien iść zawsze w kierunku tego – „jak mogę to zrobić lepiej i czego mogę się z tego nauczyć?”. Ludzie sukcesu nigdy nie żyją w przeszłości ani nie usprawiedliwiają się, dlaczego nie są tam, gdzie być powinni.

Niemal każdy doświadcza jakiś problemów, trudności i niepowodzeń. Można za nie obwiniać innych, los i okoliczności, albo skupiać się na poruszaniu się na przód. Koncertować się na tworzeniu lepszej przyszłości bez względu na to, co Ci się zdarzyło. Ty decydujesz, co w związku z zaistniałą sytuacją zrobisz. Odważ się wziąć odpowiedzialność za swoje życie!

„Ceną wielkości jest odpowiedzialność”. – Winston Churchill.

#3 Samodyscyplina

Ludzie sukcesu mają wielką samodyscyplinę. Dyscyplina jest silną cechą wszystkich odnoszących sukcesy ludzi. Dyscyplina może być rozwijana jeśli będziemy konsekwentnie jej używać. Każdy, kto ma własną firmę, pracuje z domu lub bez nadzoru, wie, jak ważna jest samodyscyplina. Gdy jesteś sam jest tyle pokus i rozpraszaczy uwagi. Możesz wybrać oglądanie zabawnych filmików na youtube, spędzać bezproduktywnie czas w mediach społecznościowych, oglądać Netflixa czy telewizję lub zrobić coś, co będzie korzystne dla Twojej przyszłości. Znacznie łatwiej jest zachować dyscyplinę, jeśli masz jasno określone cele i znasz swoje „dlaczego” – coś co jest o wiele ważniejsze niż pozbawione znaczenia rozrywki, które zabierają Ci bezcenny czas.

„Samodyscyplina daje nam możliwość działania tam, gdzie wszystko inne zniechęca nas do robienia kolejnych kroków naprzód”.

#4 Obsesja na punkcie rozwoju osobistego

Ludzie sukcesu mają obsesję na punkcie rozwoju osobistego. Nie można naprawdę twierdzić, że jest się człowiekiem sukcesu, jeśli zrezygnowało się z pracy nad samym sobą. Chęć ciągłego rozwoju nie oznacza, że nigdy nie jesteś usatysfakcjonowany. Oznacza to po prostu, że wiesz, że w ludzkiej naturze leży potrzeba doskonalenia się, rozwoju i uczenia się nowych rzeczy. Bądź otwarty na naukę, nabywanie nowych umiejętności i rozwijanie swojego umysłu. Korzystaj w tym celu ze szkoleń, studiów, kursów, materiałów edukacyjnych w Internecie, audiobooków, wiedzy ekspertów, mentorów i czytaj regularnie. To tylko kilka przykładów możliwości jest bardzo wiele. Im więcej wiesz i im częściej będziesz używać tej wiedzy w praktyce tym większy sukces osiągniesz. Ludzie sukcesu nie zaniedbują rozwoju osobistego i zawsze inwestują przede wszystkim w siebie i własne doskonalenie.

„Początek wielkich zmian jest w Tobie”.

#5 Dużo czytają

Ludzie sukcesu dużo czytają. Czytanie jest popularną rozrywką wielu odnoszących sukcesy osób. Mark Zuckerberg, Richard Branson, Elon Musk, Bill Gates, Warren Buffett – wielu najbogatszych i najwybitniejszych biznesmenów na świecie uważa czytanie książek za podstawę rozwoju człowieka.

Wiele osób nie może obecnie usiedzieć w spokoju, w samotności nawet przez dwie minuty bez zerkania i korzystania ze swojego smartfona, przeglądania mediów społecznościowych i konsumowania oraz publikowania często mało istotnych informacji. Ludzie sukcesu jednak prawie zawsze są zadowoleni z chwili samotności. Dzięki temu w spokoju mają możliwość poczytania lub wysłuchania czegoś, co będzie z korzyścią dla ich umysłu i ich przyszłości.

Jeśli nie za bardzo lubisz czytać, skorzystaj z alternatywy jaką są audiobooki. Możesz je puszczać w swoim samochodzie, słuchać podczas ćwiczeń na siłowni, jazdy autobusem do szkoły, czy pracy. W ten sposób jesteś wstanie się rozwijać się i wykorzystywać produktywnie czas, który normalnie można by uznać za zmarnowany. Czytaj książki, słuchaj i rozwijaj swój umysł, aby zdobyć nowe umiejętności, zyskać nowe mocne strony.

„Kto czyta żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami jest na bakier na jeden żywot jest skazany”. – Czechowicz

#6 Zarządzają swoim czasem

Ludzie sukcesu bardzo dobrze zarządzają swoim czasem. Zarządzanie czasem jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu. Ludzie z reguły są zestresowani i przytłoczeni, gdy na ich liście rzeczy „do zrobienia” jest zbyt wiele zadań. Natomiast ludzie sukcesu rzadko dają się wyprowadzić z równowagi i umieją świetnie działać pod presją. Bardzo dobrze określają swoje priorytety. Wykonują w pierwszej kolejności najbardziej dla nich istotne zadania i pozbywają się ze swojego harmonogramu dnia tych wszystkich zajęć, które są dla nich mało istotne. Ludzie sukcesu planują z wyprzedzeniem, co będą robić danym dniu, tygodniu, miesiącu. Korzystają z kalendarzy, określają co należy zrobić, aby ukończyć określoną pracę i osiągnąć swoje cele.

„Czas robi swoje. A ty człowieku?” – Stanisław Jerzy Lec

Aby lepiej zarządzać swoim czasem sprawdź: 16 wskazówek jak lepiej zarządzać czasem

#7 Podejmują ryzyko

Ludzie sukcesu podejmują ryzyko. Jeśli nawet nie kupisz biletu na loterii, nie możesz wygrać. Jeśli nie podejmiesz dużego ryzyka, nie możesz osiągnąć i uzyskać wielkiej nagrody. Ludzie sukcesu wiedzą, że będą musieli czasem podjąć ryzyko, aby dostać się tam, gdzie chcą być.

Często większość ludzi nie podjęłaby tego samego ryzyka z obawy przed porażką. Jednak dla ludzi sukcesu większym niepowodzeniem jest ryzyko straconej okazji i poczucia żalu, że nie podąża się za życiem, którego się pragnie.

Gwarancji powodzenia nie ma, jednak bez podejmowania ryzyka zbyt wiele się nie osiągnie poza przeciętnością.

„Kto nie ryzykuje, ten przegrywa dwa razy”. – Liz Braswell

#8 Kontynuują mimo porażki i niepowodzenia

Ludzie sukcesy mają dużą odporność na przeciwności i kontynuują swoje wysiłki do osiągnięcia celu nawet mimo porażki i niepowodzenia. Dzieje się tak m.in. za sprawą ich silnego „dlaczego”, które im przyświeca w życiu i pokazuje kierunek.

Niemal każda osoba, która próbuje żyć swoim wymarzonym życiem będzie miała okresy cierpienia i bólu z powodu porażki. Wiele z tych osób może nawet ryzykować, że straci wszystko. Jednak ludzie sukces, nigdy się nie poddają, idą na przód i kontynuują. Wiedzą bowiem, że w ten sposób wzmacnia się ich siła i charakter, który jest formowany w przeciwnościach i zmaganiach. Wiedzą, że to oni piszą historię swojego życia i sukcesu. A to oznacza, że do momentu kiedy nie osiągną swojego celu nie mogą odpuścić.

„Cokolwiek człowieka spotyka – powinien zawsze się podnieść i dążyć naprzód, wciąż naprzód, przez całe życie”. – Trygve Gulbranssen

#9 Zawsze znajdują sposób

Ludzie sukcesu znajdują sposób i rozwiązanie niemal w każdej sytuacji. Bez względu na to co życie rzuca w ich stronę i jakie wyzwania przed nimi stawia, radzą z tym sobie i znajdują skuteczną metodę na wygraną. Mają mentalną siłę i podejście „zrobię wszystko cokolwiek jest potrzeba”. Mają pewność siebie i przyjmują postawę, że w każdej sytuacji „dam z siebie wszystko” i znajdę sposób, aby osiągnąć zwycięstwo.

„Wygrywanie to nauka bycia przygotowanym”.

#10 Kochają to co robią

Ludzie sukcesu kochają to co robią. Jeśli nie robisz tego co kochasz, trudno Ci będzie tak naprawdę osiągnąć spektakularny sukces. Spędzanie większości godzin w pracy, a tym samym większości swojego życia na robieniu rzeczy, których się nie lubi, a czasem wręcz nienawidzi, tylko po to aby mieć pieniądze na bieżące wydatki, nie jest w pełni udanym życiem. Na dłuższą metę to tortura dla duszy.

Jeśli musisz w tym momencie cierpieć, robiąc coś, czego nie lubisz, pracując po godzinach, aby dostać się do życia, które kochasz wytrwaj i rób to. Czasem trzeba pocierpieć, aby osiągnąć to o czym się marzy. Jednak nie zapominaj o tym, że Twoim ostatecznym celem jest znaleźć cel swojego życia i myśleć o wszystkich rzeczach, które kochasz robić bardziej niż cokolwiek na świecie.

Pomyśl jak możesz swoje pasje zamienić na coś co daje wartość innym. Jeśli zaoferujesz ludziom autentyczną wartość z czasem możesz zacząć zarabiać na swoim talencie, pasji i pracować według własnej wizji. Robiąc to, co kochasz każdego dnia, nawet jeśli będziesz zarabiał mniejsze pieniądze niż w pracy, której nie lubisz, to warto podążyć tą drogą. Bo jak powiedział Konfucjusz jeśli każdego dnia będziesz robił to co kochasz to nigdy nie będziesz pracował nawet dnia w swoim życiu.

„Rób to co musisz robić, aż będziesz mógł robić to co chcesz”. – ophra

Oto poznałeś 10 kluczowych nawyków ludzi sukcesu. Pamiętaj o nich i wdrażaj w swoim życiu a wejdziesz na zupełnie inny poziom i uzyskasz to czego najbardziej pragniesz.

Które z tych 10 nawyków stosujesz już w swoim życiu? Jakie inne według Ciebie nawyki prowadzą do sukcesu. Napisz w komentarzu, aby zainspirować innych.

Aby budować w sobie dobre nawyki sprawdź: Jak tworzyć dobre nawyki i je utrzymać?

Rośnij w siłę!