Elon Musk południowoafrykański przedsiębiorca i filantrop, założyciel przedsiębiorstw PayPal, SpaceX i Tesla od lat mieszkający USA. Obecnie jest dyrektorem generalnym i technicznym w SpaceX, dyrektorem generalnym i głównym architektem w Tesla Inc. oraz członkiem zarządu w SolarCity. Majątek Muska w 2016r był szacowany na 13,1 mld USD. Dla niektórych jest niczym postać Iron Mana, czy Batmana z filmów rodem z Hollywood. Bogaty człowiek sukcesu, który chce zmieniać świat na lepsze. Nie próbuję być niczyim wybawcą, tylko stara się myśleć o przyszłości i nie być smutnym.

„Jeśli wstajesz rano, i myślisz, że przyszłość będzie lepsza, to jest dobry dzień. W przeciwnym razie, nie jest”. – Elon Musk

Oto 10 zasad Elona Muska, które pomogły mu stać się jedną z najbardziej wpływowych osób naszych czasów:

#1 Nigdy się nie poddawaj

Elon Musk jako przedsiębiorca nie raz ponosił porażki. Dla przykładu jego firma Space X doświadczyła wielu klęsk na drodze do stworzenia rakiety kosmicznej, która byłaby znacznie tańsza w stosunku do tej pory stosowanych – byłaby wielokrotnego użytku oraz miałby możliwość powrotu na ziemię. Zanim pojawił się sukces, wiele rakiet wybuchło pochłaniając miliony dolarów. Jednak Musk się nie poddał na drodze do realizacji swojej wizji. Dziś jego firma jest największym prywatnym producentem silników rakietowych na świecie. Podpisała kontrakt z NASA na rozwój amerykańskich środków transportu astronautów. Elon Musk snuje dalsze plany podboju kosmosu i wysłania człowieka na Marsa. Uważa, że jeżeli uda się obniżyć koszty transportu w kosmosie, możemy jako ludzkość dokonać wielkich rzeczy.

„Mam mentalność samuraja. Wolałbym popełnić seppuku niż przegrać”. – Elon Musk

#2 Rób to co naprawdę lubisz

Wybierz zajęcie, karierę, profesję, biznes, obszar działania którym się faktycznie interesujesz. Elon wierzy, że jeżeli ktoś naprawdę lubi, to co robi, to mimo ewentualnych porażek, niepowodzeń, nie podda się łatwo. Jeśli podoba Ci się to co robisz, myślisz o tym, nawet gdy nie pracujesz. Chodzi o to, że jest to coś takiego, co przyciąga Twój umysł. Poza tym osoba, która podąża za swoją pasją i ma rzeczywiste zainteresowanie daną dziedziną, będzie bardziej skupiona na tym co robi i trudniej ją będzie rozproszyć oraz oderwać od działania w drodze do celu.

Jeśli nadal poszukujesz swojej pasji odpowiedź sobie na 17 pytań, które pozwolą Ci odkryć swoją pasję

#3 Nie słuchaj „małych ludzi”

Elon uważa, że ludzie, którzy zdecydowali się obrać trudniejszą drogę i chcą zrobić coś wielkiego, powinni unikać słuchania malkontentów i osób, które będą chciały odwieść ich z obranej ścieżki. Niektórzy nawet bliscy i przyjaciele mogą zniechęcać Cię do działania z powodu swoich własnych lęków i ograniczeń. Najlepiej trzymać się z dala od tych negatywnych wpływów, które będą próbowały powstrzymać Cię i ograniczyć Twoje szanse na robienie rzeczy wielkich.

#4 Podejmuj ryzyko

Elon Musk uważa, że w szczególności młode osoby są w świetnej sytuacji, aby podejmować większe ryzyko. Nawet jeśli w młodym wieku poniosą kilka porażek, będą miały jeszcze czas na ich naprawienie. Osoby, które kończą studnia lub dopiero zaczynają swoją karierę mają najlepszą okazję na eksperymenty, często nie mają jeszcze założonych rodzin i dużych zobowiązań. W miarę jak dorastają, zakładają rodziny, muszą brać też pod uwagę nie tylko siebie, ale i swoich bliskich i to może wpływać na ich decyzje oraz podejście do ryzyka, zaczyna się dla nich bardziej liczyć stabilność i bezpieczeństwo. Podejmuj ryzyko zwłaszcza jeśli jesteś młody, abyś później nie żałował, że tego nie zrobiłeś.

#5 Zrób coś ważnego

Kiedy Elon Musk zainwestował w Teslę nie był do końca pewny czy firma odniesie sukces. Jednak wierzył w wizję założycieli, że samochody elektryczne mogą być atrakcyjne i że jest to przyszłość motoryzacji. Chciał zmienić nastawienie ludzi do elektrycznych samochodów i zmienić ich postrzeganie w społeczeństwie, które bardziej traktowało je jak wózki golfowe niż realny środek lokomocji, który może zastąpić samochód. Sam Elon brał aktywny udział w projektowaniu samochodu. Wierzył w pomysł, uważał, że musi przynajmniej spróbować mimo, iż istniało ryzyko, że będzie to totalna klęska. Jeśli coś jest dla Ciebie wystarczająco ważne, powinieneś podjąć działanie i to zrobić, nawet jeśli prawdopodobny wynik to porażka.

#6 Koncentruj się na sygnałach, a nie na szumie

Elon uważa, że firmy powinny być w stanie odróżnić, które wysiłki bezpośrednio przyczyniają się do ulepszania ich produktu, czy usługi, a które nie. Gdy ludzie zidentyfikują, które elementy, czynniki wnoszą wartość i sprawiają, że produkt jest lepszy, powinni się na nich skupić. Wysiłki, które nie powodują faktycznej poprawy produktu należy uznać za „szum – hałas” i powinny być możliwie szybko wstrzymane, bo pochłaniają czas i inne zasoby. W przypadku Tesli inwestycje idą przede wszystkim w badania i rozwój oraz projektowanie, aby uczynić samochody tak dobre jak to tylko możliwe. Znacznie mniej środków jest przeznaczane na reklamę.

#7 Szukaj osób, które rozwiązują problemy

Jedną z rad Elona Muska, jest zwracanie uwagi przy zatrudnianiu osób, czy potrafią one rozwiązywać problemy. Najlepiej, aby osoba która kandyduje na jakieś stanowisko opowiedziała jaki problem udało jej się samodzielnie rozwiązać. Elon uważa, że ludzie którzy potrafią w najdrobniejszych szczegółach opisać co się stało, jakie były przyczyny i co z tym zostało zrobione są faktycznie tymi osobami, które brały udział w ich rozwiązaniu. Jeśli odpowiedzi będą powierzchowne i mało konkretne oznacza to, że ta osoba prawdopodobnie nie brała aktywnego udziału w rozwiązaniu opisywanego problemu. Ludzie, którzy faktycznie rozwiązali jakiś problem nie zapominają jak doszli do rozwiązania i ile poświecili wysiłku, aby to osiągnąć.

#8 Przyciągaj wspaniałych ludzi

Według Elona Muska firma to tylko grupa ludzi. Najważniejszą, rzeczą w budowaniu organizacji jest pozyskanie i przyciągnięcie wspaniałych ludzi i bycie z nimi na co dzień. Sukces firmy w dużym stopniu jest zdeterminowany przez to jak bardzo utalentowani, ciężko pracujący i skupieni na celu są ludzie, którzy ją tworzą. Wspaniałe zespoły tworzą wspaniałe produkty.

#9 Stwórz świetny produkt

Elon Mask radzi, że niezależnie od tego co ktoś robi, powinien mieć świetny produkt lub usługę. Wielkie firmy są zbudowane na wielkich produktach. Jeśli chcesz działać na rynku, na którym są już konkurenci, którzy oferują podobne usługi, czy produkty musisz zaoferować coś znacznie lepszego od nich. Nie może być tylko trochę lepszy musisz być znacznie lepszy. W przeciwnym razie konsumenci wybiorą zaufaną i znana im markę.

#10 Pracuj bardzo ciężko

Elon przestrzega młodych przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają swoje biznesy, że muszą być gotowi do bardzo ciężkiej pracy. Ze swojego doświadczenia opisuje, co znaczy „ciężka praca”. To praca przez wiele godzin każdego dnia, siedem dni w tygodniu, zwłaszcza jeżeli dopiero znaczysz. Pracuj tak ciężko jak to możliwe, to zwiększa szanse na sukces. Jeśli inni ludzie pracują 40 godzin w tygodniu, a Ty 100 godzin, to Ty w 4 miesiące osiągniesz to, co innym zajmie rok. Wymaga to wielu poświęceń i wyrzeczeń, odkładania i reinwestowania zarobionych środków w swój biznes. Elon wierzy, że osoba, która ciężko pracuje podwaja swoje wysiłki w stosunku do innych. Na końcu tej drogi znacznie więcej też zrealizuje i osiągnie.

„Myśl, jak wszystko zrobić lepiej, i poprawiaj sam siebie”.
– Elon Musk

Ludzie tacy jak Elon Musk odnoszący sukcesy, nie pojawili się w świetle reflektorów i błyskających fleszy z powodu nieprzerwanej serii triumfów. Wszyscy wielcy na swojej drodze do sukcesu doświadczyli też porażek, jednak byli na tyle odporni, aby się nie podać, podnieść się i spróbować ponownie. W rzeczywistości próbowali wiele razy, a przy okazji wiele się też nauczyli.

Te dziesięć reguł nie wyczerpuje tematu jednak jest dobrą wskazówką, która pokazuje co ma znaczenie w drodze do sukcesu.