Czym jest rozwój osobisty? Nie ma jednej słusznej definicji rozwoju osobistego. Rozwój osobisty to rożnego rodzaju działania, które podejmujemy, aby stać się lepszym człowiekiem na gruncie prywatnym, zawodowym, emocjonalnym. Rozwój osobisty to proces, który powinien trwać przez całe nasze życie. Potrzebujemy do niego nie tylko teoretycznej wiedzy, ale przede wszystkim działania i praktyki. Aby się rozwijać trzeba planować, myśleć, stawiać sobie wciąż nowe wyzwania, realizować je, wyciągać wnioski z sukcesów jak również porażek. Rozwój osobisty przybliża nas do realizacji naszych pragnień zamiany marzeń w cele i realne efekty, obejmuje wszystko co sprawia, że stajemy się lepszą wersją siebie.

Od czego zacząć? Jak zwykle, gdy chcemy coś osiągnąć warto zacząć od planowania. Rozwój osobisty też trzeba zaplanować.

10 wskazówek, które powinieneś wziąć pod uwagę planując rozwój osobisty

 

 #1 Zacznij od zaraz

Już dziś zrób coś w zakresie Twojego planu rozwoju. Nie czekaj na lepsze jutro. Aby się rozwinąć i osiągnąć trwałą zmianę na lepsze potrzeba czasu. Nie trać go i przystąp od razu do działania. Co zrobisz dziś możesz dopracować i ulepszyć jutro. Zrobione jest lepsze niż perfekcyjne.

 

#2 Małymi krokami do wielkich efektów

W drodze na szczyt będzie trzeba pokonać wiele stopni. W głowie na pewno masz wielkie cele podziel je na mniejsze elementy. Pamiętaj o celu nadrzędnym tym dużym, do którego chcesz dotrzeć, jednak skup się na mniejszych kawałkach. Jak to mówią „zjedz słonia po kawałku” (swoją drogą nie wiem kto wymyślił to powiedzenia, jak w ogóle można by jeść Słonie ?!? 😉 ). Metodą mniejszych kroków dojdziesz co celu.

„Do sukcesy nie ma żadnej windy. Trzeba iść po schodach.”

#3 Ucz się od innych

Możesz się rozwijać obserwując inne osoby, które osiągnęły sukces w obszarze, w którym Ty również chcesz wzmocnić swoje kompetencje. Uczenie się na własnych błędach bywa bolesne. Warto więc nie tylko patrzeć na sukcesy, ale również na niepowodzenia innych. Jeśli możesz znajdź osobę, która będzie twoim mentorem lub coacha – ułatwi Ci to rozwój. Poszerzaj swoje horyzonty myślowe czytaj dużo książek, jeśli nie masz czasu na czytanie słuchaj audiobooki w drodze do pracy, w kolejce po zakupy, subskrybuj wartościowe kanały na youtube sposób jest bardzo dużo. Jeśli nie masz pieniędzy na książki czy inne materiały rozwojowe albo po prostu nie chcesz za nie płacić korzystaj z bibliotek, możesz też iść do księgarni usiądź i czytaj, zapamiętaj stronę, na której skończyłeś wróć jutro i czytaj dalej.

 

#4 Bądź otwarty na zmiany

Współczesny świat zmienia się w zawrotnym tępię. Od zmian nie ma ucieczki. Gdyby ludzie i ich pomysły się nie zmieniały nadal mieszkalibyśmy w jaskiniach. Twój osobisty plan rozwoju musi uwzględniać w jaki sposób zamierzasz się zmienić? Jakie działania podejmiesz, aby się zmienić?

Bai Wen Bu Ru Yi Jian – lepiej raz zobaczyć niż sto razy usłyszeć

„Bai Wen Bu Ru Yi Jian” to chińskie powiedzenie, które w wolny tłumaczeniu znaczy „lepiej raz zobaczyć niż sto razy usłyszeć”. Podkreśla ono ważności praktyki w życiu. Tylko działanie prowadzi do wyników.

 

#5 Bądź odpowiedzialny

Jesteś odpowiedzialny za własne postępy. Jesteś odpowiedzialny za to kim jesteś dzisiaj i gdzie jesteś. Twoim obowiązkiem jest inicjowanie działań i podejmowanie kroków związanych z Twoim rozwojem osobistym. Jeśli Ty nie będziesz się tym przejmował nikt inny nie będzie się tym również przejmował. To jest Twój rozwój i Ty jesteś jego kreatorem i opiekunem. Jesteś też odpowiedzialny za rezultaty jakie osiągasz na drodze do rozwoju na drodze do bycia lepszym człowiekiem. Nie szukaj winnych spójrz w lustro, a zobaczysz osobę którą odpowiada za sukces lub porażkę. Wybór należy do Ciebie.

 

#6 Bądź wdzięczny i znaj swoją wartość

Skoncentruj się na tym co już posiadasz. Zastanów się jakie korzyści odniosą inne osoby wokół Ciecie dzięki temu co robisz. Im bardziej będziesz się rozwijał te korzyści będą wzrastać. Twój rozwój osobisty ma nie tylko służyć tobie, jak również innym. Podziel się swoim sukcesem z innymi.

 

#7 Działaj z intencją

Cokolwiek sobie zamierzysz może stać się Twoją rzeczywistością. Znajdź swoją prawdziwą intencję, zanim zdecydujesz się coś zrobić i upewnij się, że naprawdę chcesz tego, co chcesz i o czym myślisz. Jeśli Twoje cele i intencje nie są spójne, będziesz wymyślać wiele wymówek i powód, aby uniknąć działania, a to w konsekwencji będzie hamować Cię na drodze do rozwoju.

 

#8 Wychodź poza swoją strefę komfortu

Twoje cele powinny być ambitne ale realne. Jeśli ustawisz poprzeczkę zbyt wysoko będziesz sfrustrowany, że poniosłeś porażkę.  Jeśli np. nigdy nie biegałeś nawet 5 KM, nie zaczynaj od maratonu. Jeśli ustawisz sobie poziom zbyt nisko co prawda go osiągniesz, ale nie da Ci to zbyt dużo satysfakcji, a Twój postęp i zmiana, która zajdzie będzie niewielka. Znajdź więc złoty środek, cel który będzie wymagał wysiłku, zaangażowania, który ciężką pracą możesz osiągnąć. Chcesz się dowiedzieć więcej dlatego warto wychodzić poz strefę komfortu przeczytaj – 5 powodów dla których warto wyjść poza swoją strefę komfortu

#9 Podążaj za swoją pasją

Nie jest dobrze robić w życiu rzeczy, których nie lubimy. Wybierz działania, które Cię interesują i są w zgodzie z Twoimi wartościami. Wybierz ludzi, którzy Ci pomogą, których chcesz mieć koło siebie, którzy będą Cię wspierać. Upewnij się, że na drodze do rozwoju podążasz za swoim sercem i wewnętrznym ja, jednocześnie myśl logicznie i twardo stąpaj po ziemi. Kiedy odnajdziesz swoją pasję będziesz często dział w stanie „flow” o którym pisał Mihály Csíkszentmihályi, amerykański psycholog węgierskiego pochodzenia, będziesz całkowicie zaangażowany w wykonywane zajęcie.

 

#10 Kontynuuj i nigdy się nie poddawaj

Życie ma swój cykl i rytm. Będziesz mieć wzloty i upadki. Kiedy zaliczysz dołek, sprawy nie potoczą się tak jak tego oczekiwałeś nie poddawaj się. Po burzy jest słońce, głowa do góry, padłeś – powstań. Nie ma czegoś takiego jak ciągły szybki wzrost, a to oznacza że Twój plan osobistego rozwoju musi być osiągalny i wyważony. Znajdź swój rytm i podążaj z prądem w stronę swojego „flow”. Nie ma czegoś takiego jak skończony rozwój osobisty, rozwój osobisty to ciągłe doskonalenie. Możesz się uczyć, zmieniać i wzbogacać siebie do końca swoich dni.

Mam nadzieję, że te kilka wskazów pomoże Ci w Twoim rozwoju osobistym i wdrożysz wszystkie lub niektóre z nich w życie.

A jakie są Twoje sposoby na rozwój osobisty? Podziel się opinią w komentarzu.