Bill Gates amerykański, przedsiębiorca, filantrop oraz współzałożyciel, główny architekt oprogramowania i były prezes zarządu korporacji Microsoft, która z czasem stała się gigantem sektora technologii informacyjnych. Konsekwentnie plasuje się na liście najbogatszych ludzi świata publikowanej przez magazyn Forbes. Wielokrotnie zajmował pierwszą pozycję na tej liście. Od czasu kiedy zgromadził swoją fortunę, Gates zaangażował się w szereg przedsięwzięć filantropijnych, przeznaczając duże sumy pieniędzy na potrzeby organizacji dobroczynnych i programów badań naukowych. Jak kiedyś napisał o nim Financial Times: „Dzięki pojedynczemu podpisowi na książeczce czekowej Gates potrafi odmienić los większej liczby osób niż jakakolwiek inna jednostka w historii ludzkości“. Jakie reguły pomogły mu w tym, aby znaleźć się u szczytu sławy i osiągnąć sukces?

„Jestem optymistą. To najważniejsze w mojej wizji świata. Jestem jednak niecierpliwym optymistą”. – Bill Gates

Poznaj 10 reguł sukcesu Billa Gatesa

#1 Miej energię

Rozpoczęcie biznesu i założenie firmy wymaga dużo energii, dlatego bardzo ważnie jest, aby przezwyciężyć strach przed ryzykiem. Na początku będzie wiele wyzwań, jednak jeśli je napotkasz i przezwyciężysz odniesiesz sukces.

Gdy przyjmiesz, że negatywne wieści nie są czymś złym, lecz dowodem na potrzebę zmiany, nie mogą cię już one pokonać. Są dla ciebie nauką. – Bill Gates

#2 Zły wpływ

Dla Billa zły wpływ oznacza inspirowanie ludzi do porzucenia szkoły i rozwoju przedsiębiorczości, zakładania własnych biznesów podobnie jak on, który porzucił Harvard i założył Microsoft. Bill wierzył, że może nauczyć się więcej z doświadczenia, niż nauczyłby się na uczelni spędzając czas na teoretycznych wykładach. Ta decyzja w jego przypadku opłaciła się. Odniósł przeogromny sukces, znacznie większy niż wielu ludzi z dyplomami Harvarda. Intuicyjnie rozumiał, że świata nie obchodzą oceny ani dyplomy, przynajmniej nie na dłuższą metę, zwłaszcza w porównaniu z takimi cechami, jak kreatywność czy upór w dążeniu do celu. Teraz sam u siebie zatrudnia ludzi, którzy ukończyli najlepsze uczelnie.

#3 Ciężka praca

Mimo bycia miliarderem Bill bardzo ciężko pracuje. Zawsze jest na spotkaniach, wysyła i odbiera dużo wiadomości. W ciągu roku bierze tylko dwutygodniowe wakacje i spędza go myśląc o przyszłości.

„Niepotrzebny wysiłek to jedna z największych frustracji w pracy”. – Bill Gates

#4 Twórz przyszłość

Bill Gates zawsze był innowatorem. Rewolucyjne oprogramowanie stworzone przez jego firmę Microsoft jak Windows, MS Word czy PowerPoint, zostały przyjęte jako standard przez wiele firm na świecie. Zrewolucjonizowały świat komputerów osobistych.

“Nie można pozwolić sobie na stanie w miejscu”. – Bill Gates

#5 Ciesz się tym co robisz

Bardzo ważne jest, aby to co robimy każdego dnia sprawiało nam przyjemność i dawało dużo radości. Bill Gates lubi pracować z inteligentnymi i bystrymi ludźmi nad rozwiązywaniem nowych problemów. Ilekroć osiąga pewien sukces, nigdy za długo się nad nim nie skupia, bo wie, że trzeba się stale doskonalić i za każdym sukcesem poprzeczka idzie w górę.

#6 Graj w brydża

Bill Gates uważa, że brydż to bardzo dobra gra zwłaszcza dla młodzieży, a każdy kto jest dobry w tę grę również będzie dobry w wielu innych dziedzinach.

„Gra w brydża to raczej staroświeckie zajęcie, a jednak bardzo je lubię… Każdego wieczora zmywam naczynia – inni domownicy oferują pomoc, ale ja wolę zrobić to po swojemu”. – Bill Gates

#7 Proś o rady

Posiadanie wokół siebie osób, do których możesz się zwrócić w określonych sprawach to wielki atut. Bardzo ważne jest, aby prosić przyjaciół i rodzinę o radę. Bill Gates zawsze polega na swojej żonie, zwłaszcza w obszarach, w których uważa, że jego ocena nie jest najmocniejsza.

#8 Wybierz dobrych ludzi

Bardzo ważne jest, aby wybrać dobrych ludzi, którym możesz całkowicie zaufać. Poszukuj osób, które są całkowicie zaangażowane i podzielają Twoją wizję. Zawsze możesz powiedzieć im o swoich pomysłach, a oni powiedzą Ci swoje zdanie, które może różnić się trochę od Twojego, jednak to spojrzenie wniesie dodatkową wartość w ulepszenie danej idei. Dobór odpowiednich ludzi jest niezmiernie istotny.

„Jeżeli nie wierzy się, że wszyscy pracownicy mogą przyczyniać się do sukcesu firmy, cała technologia świata nie pomoże zwiększyć ich kompetencji”. – Bill Gates

#9 Nie zwlekaj

Zwlekanie lub robienie rzeczy na ostatnią chwilę to zły nawyk. Bill Gates miał taki nawyk kiedy jeszcze studiował na Harvardzie. Później kiedy rozpoczął własny biznes, zdał sobie sprawę, że to okropny nawyk i pracował nad sobą, aby go zmienić. Podejmuj działanie bez zbędnej zwłoki.

#10 Miej poczucie humoru

Zawsze ważne jest, aby mieć poczucie humoru. Nie możesz zawsze być spięty i zestresowany. Czasami musisz się zrelaksować i odprężyć. Bill Gates lubi dobrą muzykę jak np. Haddaway’s ‘What is Love’. Wylał też na siebie kubeł lodowatej wody, po by podnieść świadomość społeczną dotyczącą choroby Lou Gehriga ALS.

„Nie porównuj się z nikim innym na świecie. Jeśli to robisz, to siebie obrażasz!” – Bill Gates

Oto kilka lekcji sukcesu od Billa Gatesa. Co o nich myślisz? Która szczególnie do Ciebie przemawia podziel się swoją opinią w komentarzu.