Istnieje wiele powodów, dla których unikamy działania i nie spełniamy naszych marzeń. Jednym z nich jest strach przed porażką i wszechogarniający nas lęk przed  niepowodzeniem. Strach przed porażką uniemożliwił wielu z nas postęp, sięgnięcie po coś więcej w życiu i osiągnięcie sukcesu.

Z tego powodu wielu z nas próbowało wyeliminować swój strach przed porażką. Niektórym osobom, które osiągnęły w życiu sukces udało się to zrobić, podczas gdy duża cześć ludzi na tym polu zawiodła.

Jednym z powodów, dla których wiele osób nie potrafi uporać się ze swoim strachem przed porażką, jest to, że nie do końca wiedzą, skąd wynika ten problem. Zawsze łatwiej jest poradzić sobie z problemem po poznaniu źródeł jego przyczyny. Dlaczego, więc boimy się porażki i niepowodzenia?

Porażka to doskonała okazja by rozpocząć jeszcze raz, tym razem mądrzej.

Oto 5 powodów, dlaczego obawiamy się porażki i niepowodzenia:

#1 Ograniczający sposób myślenia

Nasz ograniczony sposób myślenia jest kluczowym powodem, dla którego obawiamy się niepowodzenia. Nie wierzymy w drugą szansę. Mamy ograniczoną mentalność, że życie daje nam zawsze tylko jedną szansę i dlatego uznajemy, że nigdy nie dostaniemy kolejnej okazji, jeśli zawiedziemy za pierwszym razem.

Przegrani, to ci, którzy boją się przegrywać.
– Robert Kiyosaki

#2 Potrzeba perfekcjonizmu

Podstawową przyczyną lęku przed porażką jest perfekcjonizm. Chcemy wyglądać idealnie w oczach innych osób, społeczeństwa, dlatego nie chcemy popełnić, żadnego błędu. Nie chcemy zawieść, ponieważ uważamy, że porażka może zagrozić naszemu doskonałemu wizerunkowi. Perfekcjonizm powoduje, że chcemy aby wszystko było idealne.

Aby dowiedzieć się więcej jaki wpływ ma na Ciebie perfekcjonizm przeczytaj Jak perfekcjonizm miesza Ci w głowie?

#3 Edukacja szkolna kreuje w nas strach przed porażką

Szkoły odegrały znaczącą rolę w tym, że obawiamy się porażki. Od małego przyzwyczajono nas, że błąd oznacza karę i brak dobrych ocen.

Szkoła sprawiła, że wierzymy, że nie jest dobrze, że coś się nie udaje. Porażka jest od razu piętnowana. Dlatego w szkole unikamy porażki za wszelką cenę. To owocuje tym, że w dorosłym życiu ludzie boją się zawieść i odczuwają lęk przed porażką.

#4 Obawiamy się, co ludzie pomyślą lub powiedzą

Większość z nas obawia się porażki, ponieważ koncentrujemy się głównie na tym, co inni powiedzą lub pomyślą o nas, jeśli zawiedziemy. Obawiamy się, że społeczeństwo może sklasyfikować nas w kategorii “porażka” w sytuacji, gdy coś nam się nie uda lub poniesiemy klęskę.

Nikt nie chce wyglądać na „porażkę” w oczach innych ludzi i społeczeństwa. Chcemy być  szanowani, postrzegani jako kompetentni. Odczuwamy strach, że ludzie mogą spoglądać na nas i mówić złe i niemiłe rzeczy na nasz temat, jeśli będą świadkami lub dowiedzą się o naszych niepowodzeniach.

Dowiedz się więcej Dlaczego jeszcze nie warto przejmować się opinią innych i jakie są tego skutki?

Zbyt wiele tracimy, myśląc o tym, co sobie pomyślą inni ludzie.

#5 Nie wierzymy w siebie

Kolejnym podstawowym powodem, dla którego obawiamy się porażki, jest to, że nie wierzymy w nasze własne umiejętności. Brak nam dostatecznej pewności siebie. Nie mamy wiary i wewnętrznego przekonania, że możemy odnieść sukces. Nie ufamy sobie, że możemy się podnieść w razie ewentualnego niepowodzenia. Aby wzmocnić swoją pewność siebie przeczytaj Jak zbudować pewność siebie?

Sukces polega na przechodzeniu od porażki do porażki bez utraty entuzjazmu. – Winston Churchill

Bez względu na Twoją definicję sukcesu. Jeśli chcesz osiągnąć sukces, a obawiasz się porażki, powinieneś wiedzieć, że często nie da się osiągnąć znaczącego sukcesu bez przejściowych niepowodzeń i porażek. Analizując historie wielu osiągających wielkie rezultaty ludzi można dojść do wniosku, że większość z nich zanim odniosła swój sukces doznała wielu druzgocących porażek.

Jeśli będziesz miał silną psychikę i rozwiniesz w sobie dostatecznie dużą pewność siebie, będziesz w stanie uzyskać potrzebną moc do tego, aby w sytuacji niepowodzenia móc się z niej podnieść i działać dalej.

Przestań obawiać się porażki, zdając sobie sprawę z jej istoty i wiedząc, że masz siłę, by przekształcić każdą formę porażki w sukces.

Niepowodzenie nigdy Cię nie pokona, jeśli Twoja determinacja, by odnieść zwycięstwo w dziedzinie, która jest dla Ciebie ważna, będzie wystarczająco silna.

Aby dowiedzieć się jak wykorzystać porażkę na swoją korzyść przeczytaj też Porażka jak się z niej uczyć, aby odnieść sukces?

Jakie Twoim zdanie są jeszcze inne powody, dla których obawiamy się porażki i niepowodzenia? Podziel się swoją opinią w komentarzu.