Co powstrzymuje Cię od najlepszego życia, którym mógłbyś żyć? To – Strach. Strach jest tym, co powstrzymuje większość ludzi przed osiągnięciem ich marzeń.

Strach jest powodem biedy, porażki i nieszczęścia, które przyjmują wiele różnych form. Człowiek, który opanuje i pokona strach, może osiągnąć sukces niemal w każdej dziedzinie.

Rozwijając swoją pewność siebie możesz wyeliminować strach, który w Twoim umyśle podpowiada Ci, że nie dasz, że boisz się spróbować, boisz się opinii publicznej, boisz się odnieść porażkę, nie potrafisz nie uda Ci się. Strach to wróg postępu i rozwoju.

“Uświadom sobie, że strach nie jest prawdziwy. To tylko produkt Twoich myśli. Nie zrozum mnie źle, niebezpieczeństwo jest bardzo prawdziwe ale strach to twój wybór.” – Will Smith

Oto najczęstsze lęki, jakie ludzie mają w życiu, które ograniczają ich potencjał.

Ile z tych lęków i obaw powstrzymuje Cię od sukcesu?

Strach przed porażką

Bez wątpienia największym lękiem, jaki ludzie mają w kontekście realizacji marzeń i pragnień jest strach, że zawiodą i poniosą porażkę. Ważne jest, aby pamiętać, że porażka i niepowodzenia na drodze do sukcesu może być również pomocna. To nie jest całkowicie destrukcyjne i poniżające doświadczenie. Porażka pozwala Ci zobaczyć, gdzie popełniłeś błąd i pracować nad swoimi umiejętnościami, których Ci brakuje, aby odnieść sukces następnym razem.

W życiu będziesz napotykał różne przeszkody. Możesz albo na nich wyrosnąć i się rozwinąć, albo pozwolić, by Cię zniszczyły i odebrały Ci wszelkie nadzieje na sukces.

Jest tylko jedna rzecz, która sprawia, że osiągnięcie celu staje się niemożliwe: strach przed porażką. – Paulo Coelho

Strach przed tym, co myślą inni

Wiele osób zmaga się z obawą przed tym co inni sobie o nich pomyślą. Jeśli coś robią martwią się, że ktoś może się z tym nie zgodzić, skrytykować lub wyśmiać.

Zapomnij o tym, co myślą inni, bądź sobą to jest Twoje życie. Szanuj innych jednak oczekuj również szacunku i poszanowania Twojego ja. Gdy staniesz się osobą, którą naprawdę chcesz być, zdanie innych o Tobie nie będzie miało większego znaczenia.

Nie przejmuj się opinią innych…

Strach przed byciem zbyt młodym

Często młodzi ludzie są dyskryminowani przez starsze pokolenie. Ludzie zakładają, że ponieważ ktoś jest młody, nie może udzielać porad ludziom starszym, czy też rozpoczynać swoje własnej działalności biznesowej. Nigdy nie jesteś zbyt młody, aby robić to, co kochasz. Na świecie jest wiele przykładów osób, które osiągnęły sukces w młodym wieku i wykorzystały swoje talenty.

Strach przed byciem za starym

Podobnie jest z obawą, którą doświadczają ludzie, że jest się już za starym. Zbyt stary, by zmienić swój zawód, zbyt starym by założyć firmę, zbyt stary by podróżować, zbyt starym by się czegoś nowego nauczyć.

Jednak każdego dnia wiele osób udowadnia, że starszy wiek nie jest przeszkodą. Robią rzeczy, które inni wykluczyli dla nich ze względu na ich wiek. Możesz osiągnąć to w co wierzysz i czego pragniesz. Wiek to tylko liczba.

To nie wiek mówi ile masz lat, ale Twoje podejście do życia.

Strach przed starzeniem się

Nasz wiek, wywołuje w nas wiele obaw jedną z nich jest lęk przed starzeniem się. Będziesz się starzeć, czy Ci się to podoba, czy nie. Trzeba to po prostu zaakceptować. To jest coś, nad czym nie masz kontroli. Jednak jeśli spędzasz czas martwiąc się o to, że się starzejesz, to jest to czas zmarnowany. Ten niepokój nie zmieni wyniku i Twoje sytuacji.

Strach przed starością wyrasta m.in. z dwóch źródeł. Pierwsze, że starość może przynieść ze sobą biedę, a drugie że zbliżamy się do śmierci.

Ludzie nie doświadczają porażki z powodu problemów związanych z wiekiem, ale doświadczają porażki z powodu sposobu, w jaki postrzegają swój wiek.

Strach przed chorobą

Strach przed chorobą pojawia się u wielu z z nas. Boimy się utracić zdrowie, zapaść na straszną, śmiertelną chorobę, boimy się epidemii.

Strach ten może paraliżować naszą codzienność i spędzać nam sen z powiek. Lęk przed chorobą może być silny i powodować zahamowanie w naszym działaniu.

Zamiast skupiać się na chorobie, koncentruj się na zdrowiu. To, na czym się koncentrujemy staje się silniejsze. Dbaj o swoje zdrowie bo to bezcenny skarb, jednak nie pozwól, aby strach przed chorobą Cię ograniczał.

 „Zdrowie to podstawowy obowiązek w życiu” – Oscar Wilde

Strach przed śmiercią

To że nasz los jest przesądzony w momencie urodzin jeśli chodzi o śmierć to jest fakt. Ludzie przyjemniej na razie nie żyją wiecznie.

Strach przed śmiercią może również wynikać z wierzeń i religii. Idea istnienia życia po śmierci – nieba, a szczególności piekła miejsca wiecznego potępienia i cierpień może potęgować ten strach.

Dlaczego pozwalasz jednak, by strach przed śmiercią powstrzymał Cię od robienia wszystkiego, co chcesz? Nie masz nic do stracenia, jak powiedział kiedyś Steve Jobs:

 „Już teraz jesteś nagi. Nie ma powodu, dla którego nie powinieneś żyć tak, jak nakazuje Ci serce. Wasz czas jest ograniczony, więc nie marnujcie go, żyjąc cudzym życiem.”

Jeśli całe życie spędzasz w obawie przed śmiercią, marnujesz swój potencjał i swoje życie.

Strach przed zmianami

Zmiana może być trudna, a jeśli minęło trochę czasu, odkąd Twoje ostatnie życie uległo znacznym zmianom, to jeszcze trudniej będzie wyrwać się z tego status quo. Większość ludzi boi się zmian i tego, co zmiana może przynieść. To jest problem z mentalnością.

Jeśli myślisz pozytywnie na temat zmiany, wprowadzisz pozytywne zmiany w swoim życiu. Jeśli uważasz, że zmiana jest zła, a Ty się jej boisz, zmienisz się tylko wtedy, gdy będziesz do tego zmuszony. To nigdy nie jest podnoszące na duchu doświadczenie. Zmiana powinna wynikać z chęci do bycia lepszym i poprawy swojej sytuacji, a nie być wynikiem przymusu.

„Życie jest zmianą, jeśli przestaniesz się zmieniać, przestaniesz żyć” – Rainer Haak

Strach przed marnowaniem czasu

Wiesz, jak to jest wkładać w coś wiele lat wysiłku i nie widzieć z tego zbyt dużych efektów? Wiele osób boi się tego, że poświęcą swój czas i to się im jednak nie opłaci. Takie myślenie powstrzymuje ich od działania w ogóle.

Powinieneś na to spojrzeć w ten sposób, że jeśli nie podejmiesz wyzwania, aby spełnić swoje marzenia, nigdy się nie dowiesz, czy mógłbyś je osiągnąć. Zawsze będziesz myślał „co by było gdyby..”. I ten fakt oznacza, że nigdy nie będziesz naprawdę szczęśliwy.

Podjęcie próby spełnienia swoich marzeń i celów jest bardzo ważne. Nawet jeśli Ci się z jakiegoś powodu nie uda, to zdobyte w ten sposób doświadczenie pomoże Ci się tak czy inaczej rozwinąć. Nie możesz zawieść w tym, czego się nie podejmujesz, więc zacznij działać. Czas i tak upłynie więc wykorzystaj go najlepiej jak możesz.

„Nie rezygnuj z marzeń tylko dlatego, że ich realizacja wymaga czasu. Bo ten czas tak czy inaczej upłynie.” – Epikret

Strach przed popełnianiem błędów

Ludzie często boją się spróbować czegoś nowego, ponieważ może się to skończyć tym, że popełnią błąd. Lęk przed byciem w błędzie powstrzymuje również ludzi od zadawania pytań, od wypowiadania się, od bycia bardziej pewnym siebie. Często ludzie wolą pozostać w swojej strefie komfortu niż podjąć się czegoś nowego co może sprawić, że się pomylą.

Myśl o błędach jako o kolejnych stopniach do zyskania większej wiedzy. Zwłaszcza na początku kiedy podejmujesz się czegoś nowego, powinieneś zaakceptować, że będziesz popełniał błędy. Błąd i bycie w błędzie to nie jest koniec świata. Teraz wiesz lepiej i ta wiedza przyda Ci się  przy następnej okazji. Na tym m.in. polega nauka i rozwój.

„Błędy bolą, ale to one pokazują nam, czego w przyszłości nie robić.”

Strach przed krytyką i wstydem 

Ludzie boją się popełniać błędy również w obawie przed krytyką. Mają obawę, że ich błędy spowodują, że staną się obiektem pośmiewiska i doznają poczucia wstydu.

Zwłaszcza tzw.  „toksyczny wstyd”,   jest szkodliwy. To uczucie bycia bezwartościowym, przegranym, poczucie, że nie stanęło się na wysokości zadania, jako człowiek.

Jak już wiesz nauka nowych rzeczy opiera się na błędach. Zaakceptuj, że z błędami mogą wiązać się nieprzychylne opinie, a czasem ktoś może szydzić z Twojej nieporadności. W dłuższej perspektywie nie ma to większego znaczenia.

Naucz się również śmiać z samego siebie i  przezwyciężyć swoje zakłopotanie, tak aby nie powstrzymywało Cię ono przed robieniem różnych rzeczy, które są dla Ciebie ważne.

Ludzie też  często robią coś, nie dla tego, że czują rzeczywiście taką potrzebę, ale ponieważ „wszyscy tak robią”. Robią to samo, żeby przypadkiem ktoś ich nie skrytykował. Strach przed krytyką jest mocny i potężny! Walcz z nim i pozbądź się go.

Nie bój się krytyki. Pamiętaj, że czasem jedyny smak sukcesu jaki niektórzy mogą poczuć, to ugryźć Ciebie. – Zig Ziglar

Strach przed biedą i utratą pieniędzy

Obecnie żyjemy w świecie, gdzie pieniądze mają duże znaczenie. Często jako miarę sukcesu w życiu przyjmowany jest majątek danej osoby. Istnieje presja na zarabianie i posiadanie więcej. Powoduje to w ludziach, że pojawia się w nich strach przed biedą i utratą pienię. Chęć uniknięcia biedy pieniędzy może popychać ludzi do różnych działań, aby tylko mieć pieniądze. Starają się zdobyć pieniądze w każdy dostępny sposób: metodami legalnymi, jeśli to możliwe; wszelkimi innymi metodami, jeśli to konieczne.

„Pieniądze, które mamy, są narzędziem wolności. Pieniądze, za którymi się uganiamy, narzędziem niewoli.”

Część osób boi się inwestować swoje pieniądze w siebie lub swoją działalność bojąc się niepowodzenia. Zadają sobie pytanie: „A co, jeśli stracę pieniądze?” Wydam je i nic z tego nie wyjdzie. Pamiętaj, że jeśli nie podejmiesz wyzwania to się tego nie dowiesz. Pieniądze są ważne jednak są czymś co w przypadku straty powinniśmy być w stanie odzyskać.

Najlepszą inwestycją jest inwestycja w siebie. Nie oszczędzaj na swojej edukacji, rozwoju, aby być lepszą wersją siebie.

Strach przed utratą okazji

Strach przed przegapieniem czegoś powoduje, że ludzie robią rzeczy, które tak naprawdę nie pomagają im osiągnąć przewagi, zabłysnąć i zrealizować swoich marzeń. Poświęcają czas i energię na zajęcia oraz relacje, które nie dodają ich życiu wartości.

Martwią się np., że przegapią wszystkie wydarzenia i rzeczy, które robią ich znajomi. Szalone imprezy, wyjazdy, zakupy, cokolwiek to może być. Jeśli poddasz się temu lękowi, stracisz o wiele za dużo dni i nocy, które mógłbyś spędzić pracując nad swoimi marzeniami i ich spełnieniem. Określ swoje cele i w oparciu o to podejmuj decyzje czy warto przeznaczyć czas na dane wydarzenie.

Strach przed nieznanym

Nieznane wywołuje u ludzi lęk, boimy się próbować nowych rzeczy, często trzymając się usilnie gruntu, który mamy pod nogami. W rzeczywistości podążanie za nieznanym rozwija Cię i wzbogaca Twoje doświadczenie.

Podążanie za swoimi marzeniami czasem wymaga wyruszenia w nieznane. Kiedy podejmujesz się czegoś nowego, ruszając w nieznany obszar, nie wiedząc, co będzie dalej, co się wydarzy, z kim się spotkasz i zaprzyjaźnisz, możesz doświadczyć niesamowitych uczyć. Nie bój się nieznanego. Z wielu tych początkowo nieznanych zdarzeń mogą wypłynąć wspaniałe sytuacje. Oczywiście zawsze istnieje ryzyko, że coś potoczy się tak jak powinno jednak nie jest to powód do niepodejmowania się nowych nam dotąd rzeczy.

„Zamień strach przed nieznanym na ciekawość.”

Strach przed brakiem talentu

Prawdziwy talent to pewien zestaw umiejętności i zdolności, które niektórzy z nas mają w określonej dziedzinie. Jeśli jednak nie jesteś naturalnie w czymś dobry to możesz początkowo nie osiągnąć zbyt dobrych rezultatów i może Cię to zniechęcać do dalszego działania.

Jednak w historii wielokrotnie widzieliśmy, że ciężka praca wyprzedza talent. Jeśli utalentowani ludzie nie są chętni do ciężkiej pracy, łatwo zostaną prześcignięci przez ludzi, którym się chce bardziej i którzy są chętni do pracy. Nie przejmuj się więc brakiem wrodzonego talentu, często zaangażowanie i włożony wysiłek jest ważniejsze w osiągnięciu sukcesu.

Jeśli chcesz się dowiedzieć do może pomóc osiągnąć Ci sukces bez szczególnych talentów przeczytaj 10 rzeczy, które nie wymagają szczególnego talentu i pozwalają osiągnąć sukces

Talent jest tańszy od soli. Tym, co odróżnia utalentowanego człowieka od człowieka sukcesu, jest mnóstwo ciężkiej pracy. Stephen King

Strach przed brakiem wystarczającej wiedzy

Brak wiedzy jest zawsze czymś, co można rozwiązać. Wszystko, co musisz zrobić to skorzystać z Internetu, aby zacząć uczyć się więcej na dany temat. Nawet jeśli nie masz Internetu, co jest mało prawdopodobne, możesz udać się do biblioteki publicznej i tam się dokształcać. Inny sposób to odwiedzenie księgarni, gdzie też można czytać.

Wymówka i obawa, że ma się za małą wiedzę w dzisiejszych czasach informacji jest nie na miejscu. Zawsze można zdobyć nową wiedzę.

„Póki życia, póty nauki.”

 

Strach przed samotnością i byciem niekochanym

Strach przed utratą miłości i ukochanej osoby potrafi być bardzo silny. Lęk przed utratą miłości może czynić spustoszenie w naszym umyśle, powodować zazdrość i popychać nas do najróżniejszych niekończenie dobry zachowań.

Strach przed byciem niekochanym to też coś takiego, co powoduje, że ludzie pozostają w związkach, mimo tego, że wiedzą, iż nie są w nich do końca szczęśliwi. Boją się samotności i tego że nigdy nie znajdą nikogo, kto by ich pokochał.

Powinieneś przestać martwić się samotnością. Właściwy czas na miłość nadejdzie. Wyjdź do ludzi, nawiąż nowe znajomości, bądź pozytywny, to zwiększy Twoje szanse na poznanie bliskiej Ci osoby.

„Miłość przyjdzie po ciebie, gdy nauczysz się żyć bez niej.”

Strach przed ryzykiem

Ryzyko to fascynująca idea. Wynik zawsze ma szansę być negatywny lub pozytywny, a Ty nie będziesz wiedział, dopóki nie zdecydujesz się go podjąć.

Problem polega na tym, że jeśli spędzasz życie w strachu nie podejmując ryzyka, nigdy nie otworzysz się w pełni na otaczający Cię świat. Wszyscy upadamy od czasu do czasu i doświadczamy porażek, ale na dłuższą metę zawsze warto zaryzykować.

Podejmuj świadomie ryzyko, aby zyskać to czego Ci brakuje.

„Podejmuj ryzyko. Jeśli wygrasz będziesz szczęśliwy. Jeśli przegrasz będziesz mądrzejszy”

Strach przed wiarą w siebie

Trzeba dużo, aby w pełni uwierzyć w siebie, swoje umiejętności i marzenia. Wiele osób decyduje się nie wierzyć w siebie na wypadek, gdyby okazało się, że są w błędzie, że zostaną odrzuceni lub zranieni.

Jednak wiara w siebie jest jedyną rzeczą, która popycha Cię tam, gdzie chcesz w życiu być. Tej obawy należy się pozbyć raczej wcześniej niż później jeśli chcesz osiągnąć w życiu sukces, być bardziej zadowolonym ze swojego życia. Pracuj każdego dnia i wzmacniaj swoją pewność siebie, a na pewno osiągniesz, dzięki temu więcej w Twoim życiu.

Żadna wiara Ci nie pomoże jak ta w samego siebie…

Strach przed rozmową

Może nie jesteś świetny w rozmowach z ludźmi, osobiście, czy przez telefon. Boisz się ważnych rozmów z osobami, których dobrze nie znasz lub gdy rozmawiasz z kimś po raz pierwszy.

Jeśli pozwolisz temu strachowi przejąć nad Tobą kontrolę, będziesz miał duży problem, aby coś w życiu osiągnąć. W życiu zawodowym i osobistym ważne jest nawiązywanie kontaktów, budowanie relacji i umiejętność komunikacji. Rozwijaj swoje umiejętności komunikacyjne. Zaprocentuje to w Twoim życiu osobistym i zawodowym.

Strach przed zbliżaniem się do innych

Podobnie jak sztuka konwersacji, obawa przed zbliżaniem się do ludzi jest dużym problemem. Twój idealny partner czeka, abyś do niego podszedł, Twój mentor, wzór do naśladowania chętnie z Tobą porozmawia, jeśli podejdziesz do niego i rozpoczniesz konwersację, Twój potencjalny Klient czeka, abyś do niego podszedł i nawiązał relację. Jeśli nigdy tego nie zrobisz,  nie będziesz w stanie dostrzec i uzyskać korzyści z poznania tych ludzi.

Strach przed odrzuceniem

Odrzucenie to kolejna naturalna część życia i nie jest to nic osobistego. Ale możesz przegapić wiele okazji, ponieważ boisz się, że ludzie Cię odrzucą.

„Nie ważne jest co o Tobie myślą inni ważne jest co Ty sam myślisz o sobie.”

Strach przed powiedzeniem „Nie”

Czasem ludzie mają problem z powiedzeniem „nie”. Nie chcą wyjść na nieuprzejmych, zgadzają się na rzeczy, których tak na prawdę nie chcą robić.

Stawianie potrzeb innych przed swoimi niekoniecznie jest czymś złym, o ile wiesz, że ludzie dla, których się poświęcasz zrobią to samo dla Ciebie, kiedy będziesz tego potrzebował. Warto pomagać innym jednak miej świadomość, że czasem trzeba odmówić. Nie pozwól, aby Twój brak asertywności i próba zadowolenia wszystkich dookoła negatywnie wpłynąć  na Ciebie, Twoje cele i działania.

„”Nie” wypowiedziane z najgłębszym przekonaniem jest lepsze niż „tak” powiedziane by sprawić przyjemność lub, co gorsza, uniknąć problemu.” –
Mahatma Gandhi

Strach przed bólem

Emocjonalny lub fizyczny strach przed bólem przeszkadza. Staje się przeszkodą dla ludzi ćwiczących, przeszkadza ludziom w zakochaniu się lub w wytężonej pracy, osiągnięciu wymarzonej kariery.

Podobnie jak wiele innych rzeczy, ból jest nieunikniony, jeśli chcesz osiągnąć wspaniałe rezultaty w swoim życiu. Naucz się doceniać ból.

Doceniaj ból, spalaj go jak paliwo na swojej drodze. – Kenji Miyazawa

Strach przed dyscypliną

Czy jesteś zdyscyplinowany? A może nienawidzisz czuć się niekomfortowo?

Większość osób będzie nienawidzić stawiania się w niewygodnych sytuacjach. Trening każdego dnia. Trzymanie diety. Wytężona, produktywna praca. Poranne wstawanie i inne wyrzeczenia, których będziesz się musiał podejmować, aby osiągnąć wymarzone rezultaty.

Jeśli brak Ci dyscypliny nie dojdziesz daleko.

 „Motywacja jest tym, co pozwala Ci zacząć. Dyscyplina jest tym, co pozwala Ci wytrwać.”

Strach przed podróżowaniem

Ludzie, którzy podróżują i odkrywają świat, widzą rzeczy, których reszta nie doświadcza. Jeśli obawiasz się podróży, bardzo dużo tracisz. Podróże mogą dostarczyć lekcji, niezapomnianych historii i doświadczeń, które napędzają ludzi do sukcesu w najcudowniejszy ze sposobów.

Często możesz powiedzieć, jak silna psychicznie jest osoba przez miejsca, w które podróżowała. Każdego roku odwiedź przynajmniej jedno miejsce, w którym jeszcze nie byłeś. Podróże kształcą i rozwijają.

„Podróżne są jak ożywcza kąpiel dla umysłu.” – Hans Christian Andersen

Strach przed niewygodą

Kiedy czujesz się niekomfortowo, wtedy wiesz, że rośniesz. Z wyjątkiem ludzi, którzy nie lubią czuć się niekomfortowo. Chcą, aby wszystko było przyjemne i łatwe, aby nigdy się nie musieli niczym martwić. Każdy objaw niewygody jest dla nich nieakceptowalny i nie do zniesienia.

Wzrost oznacza sukces, a rozwój następuje tylko wtedy, gdy stawiasz się w niewygodnych sytuacjach.

W sferze komfortu jest spokojne życie, to jest droga donikąd. – Jacek Walkiewicz

Strach przed niezależnością

Niezależność to coś więcej niż życie i praca bez pomocy innych ludzi. Niezależność polega na tym, że potrafimy myśleć samodzielnie i niekoniecznie podążać za tłumem.

Niezależność polega na tym, aby poświęcić więcej czasu na doskonalenie siebie, zdobywanie i pielęgnowanie swojej wiedzy, zaangażowanie się, aby być lepszą wersją siebie. Jednak jeśli nie robisz tego z własnej woli, nie jesteś niezależny.

„Ten, kto podąża za tłumem, nigdy nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto podąża sam, znajdzie się w miejscu, do którego nikt jeszcze wcześniej nie dotarł.”
– Albert Einstein

Strach przed odpowiedzialnością

Strach przed odpowiedzialnością jest podobny do strachu przed niezależnością. Twój strach przed odpowiedzialnością powstrzymuje Cię przed wyjściem poza strefę komfortu. A jeśli nie opuścisz swojej strefy komfortu, nie uczynisz w życiu żadnego wzrostu. Czas wziąć odpowiedzialność za własne życie, bo nikt inny tego nie zrobi.

Wiele osób obwinia innych, zamiast brać odpowiedzialność za jakość swojego życia.

„Wolność oznacza odpowiedzialność. A to jest właśnie to, czego się większość ludzi obawia.” – George Bernard Shaw

Strach przed sukcesem

Tak ludzie boją się również tego, że może im się coś udać. Odczuwają strach przed sukcesem. Jest to obawa, że kiedy odniesiesz sukces, nie będziesz mógł sobie z tym poradzić.

Prawdopodobnie obawiają się, że kiedy w końcu odniosą sukces, nie będą w stanie nadążyć, boją się odpowiedzialności, którą może przynieść im osiągnięcie sukcesu. Obawiają się też, że mogą po chwilowym wzlocie spaść z powrotem na dół i byłoby to dla nich druzgocące doznanie.

Nie bój się wyzwań. Bój się strachu przed wyzwaniami.

Wyeliminowanie powszechnych obaw w Twoim życiu jest niezwykle ważne, abyś mógł w pełni wykorzystać swój czas, który masz i swój potencjał

Istnieje wiele obaw, które powstrzymują ludzi od osiągnięcia wszystkich rzeczy, które chcą osiągnąć. Nie pozwól, aby strach Cię paraliżował, hamował Twój rozwój i działanie.

Jeśli masz problem z pokonaniem strachu przeczytaj też 7 prostych kroków, aby przezwyciężyć strach

Bądź odważny, działaj i stwórz dla siebie życie o jakim zawsze marzyłeś. Powodzenia.

„Wszystko czego pragniesz jest po drugiej stronie strachu.” – Jack Canfield

A Twoim zdaniem jakie jeszcze lęki i obawy powstrzymują ludzi przed sukcesem? Podziel się swoją opinią w komentarzu.