Czy wiesz, że sprawność i ćwiczenia fizyczne pomagają osiągnąć w życiu sukces? Wiele osób błędnie zakłada, że trening i ćwiczenia fizyczne angażują tylko Twoje mięśnie, a nie Twój umysł. Funkcjonuje stereotyp mięśniaka, człowieka wysportowanego, umięśnionego, ale pozbawionego inteligencji. Oczywiście czasem tak może być, jednak w wielu przypadkach jest on nieprawdziwy. Chociaż ćwiczenia są bez wątpienia skoncentrowane głównie na zwiększaniu siły, wytrzymałości i poprawie wyglądu naszego ciała, jednak należy brać pod uwagę wiele innych korzyści, które zapewnia nam aktywność fizyczna. Uprawianie sportu przedłuża naszą sprawność i zdrowie organizmu, a ruch i ćwiczenia wpływają również pozytywnie na nasze nastawienie do życia.

„Szanuj swoje ciało. Odżywiaj swoje ciało. Wyzywaj swoje ciało na pojedynek. Ruszaj swoim ciałem.
I najważniejsze: kochaj swoje ciało.”

Ćwiczenia pomagają też osiągnąć sukces. Jednym z dobrych nawyków wielu ludzi sukcesu są regularne treningi i ćwiczenia fizyczne.

Oto 6 głównych powodów, że ćwiczenia fizyczne pomagają Ci osiągnąć sukces

#1 Pozwalają zredukować stres

W dzisiejszym szybkim i nowoczesnym świecie, często jesteśmy pod dużą presją, a nasz poziom stresu rośnie. Wyższy poziom stresu może być wynikiem wielu różnych czynników, jednak jednym ze skutecznych sposób na pozbycie się stresu jest wysiłek fizyczny i ćwiczenia. Jeśli wykonałeś w swoim życiu co najmniej jedno ćwiczenie, po których Twoje tętno wzrosło i poczułeś zmęczenie, miałeś też zapewne okazję doświadczyć ożywiającego uczucia, które temu towarzyszyło.

Liczne badania ukazują, że ludzie, którzy regularnie podejmują aktywność fizyczną, w większym stopniu chronieni są przed zaburzeniami związanymi ze stresem. Ćwiczenia uwalniają w naszym organizmie endorfiny, „hormon szczęścia” który pozwala łagodzić stres. Badania w tym zakresie prowadził m.in. James A. Blumenthal, stwierdzając, że wysiłek fizyczny jest równie skuteczny w walce ze stresem czy depresją, jak zażywane leki. Będąc mniej zestresowanym w życiu lepiej funkcjonujemy, mamy inne spojrzenie na naszą sytuację, większą pewność siebie, co ułatwia nam realizację naszych celów i osiąganie sukcesu.

#2 Podnoszą poziom naszej energii

Próba osiągnięcia swoich celów może być wymagającym i męczącym zadaniem, szczególnie jeśli starasz się utrzymać pod kontrolą i w należytej równowadze swoje życie zawodowe, rodzinne i niezliczone inne obowiązki, które masz na swojej głowie. Mimo, że może się to wydać sprzeczne z logiką, ćwicząc i będąc sprawnym fizycznie, będziesz miał większy poziom energii do ich realizacji. Zwiększając swoją siłę i wytrzymałość, będziesz miał energię i moc, by walczyć z każdą przeszkodą na swojej drodze do sukcesu.

„Im wyższy poziom Twojej energii, tym bardziej wydajny jest Twój organizm. Im bardziej sprawne jest Twoje ciało, tym lepiej się poczujesz. A im lepsze masz samopoczucie, tym skuteczniej będziesz wykorzystywał swój talent do uzyskania doskonałych wyników”.
Tony Robbins

#3 Budują dyscyplinę

Jak jest różnica między motywacją, a dysycypliną? Motywacja, to stan gotowości do podjęcia działań, które z pewnych względów są dla nas istotne. Motywacja jest ważna jednak w ostatecznym rozrachunku równie istotna, a może nawet i ważniejsza jest dyscyplina i twarde trzymanie się tego co sobie postanowiliśmy. Dyscyplina jest siłą, która napędza Cię do osiągania celów i pokonywania trudności. Czasem możemy poczuć motywację po wysłuchaniu motywującej muzyki, obejrzeniu pozytywnego video, czy przeczytaniu inspirującego cytatu. Gdy jednak ten chwilowy wzrost motywacji opadnie, gdy pojawiają się jakieś trudności, gdy po prostu nam się nie chce czegoś zrobić, choć wiemy że powinniśmy, wtedy do gry wchodzi nasza wewnętrzna dyscyplina, która zmusza nas do podjęcia dobrego dla nas działania. Dyscyplina, w przeciwieństwie do motywacji nie starcza na kilka minut, a na lata.

Jednym z powodów, dla których ludzie odnoszą sukcesy jest właśnie dyscyplina. Mają siłę mentalną, aby walczyć z wszelkimi przeciwnościami, aby wykorzystać najlepiej jak można swój czas i aby dążyć do osiągnięcia swoich założeń, bez względu na trudności. Ćwiczenia fizyczne pozwalaną w nas budować dyscyplinę. Musimy zaplanować kiedy będziemy ćwiczyć i znaleźć na to czas w naszym codziennym harmonogramie, uczestniczyć w treningach, odpowiednio się odżywiać i regenerować. Trzymać się ustalonego reżimu treningowego i diety również wymaga od nas dyscypliny. Dzięki regularnym treningom i ćwiczeniom wyrabiasz sobie dobre nawyki, które możesz zastosować w innych obszarach swojego życia i które pomogą Ci osiąganiu sukcesów.

„Motywacja jest tym, co pozwala zacząć. Nawyk jest tym, co pozwala Ci wytrwać”.
Jim Ryun

#4 Zwiększają koncentrację i sprawność umysłu

Jeśli masz trudności z koncentracją na wykonywanym zadaniu lub ogólnie na pracy, może Ci to poważnie ograniczać rozwój i udaną karierę. Nie trać jednak nadziei, jak wynika z prowadzonych badań aktywność fizyczna jest również korzystna dla zdrowa i kondycji Twojego mózgu. Poprawia ona zdolność do zapamiętywania nowych faktów, jak również usprawnia procesy uczenia się i kojarzenia. Ćwiczenia korzystnie wpływają na Twoją koncentrację, dzięki czemu łatwiej jest Ci rozwiązywać problemy. Różne badania dowodzą, że ćwiczenia powoduję, że jesteś bardziej skoncentrowany nawet w kilka godzin po treningu. Ćwiczenia poprawiają dopływ krwi do mózgu, zwiększają stopień skupienia, sprawność i jasność umysłu, która przyda Ci się w realizacji zadań, które musisz wykonać, aby osiągnąć sukces. Dzięki ćwiczeniom będziesz mieć odpowiednią koncentrację dla każdego wyzwania, które może się pojawić.

„Sprawność fizyczna jest nie tylko jednym z najważniejszych kluczy do zdrowego ciała jest podstawą dynamicznej i twórczej aktywności intelektualnej”.
John F. Kennedy

#5 Pomagają rozwijać sieć kontaktów 

Osoby, które ćwiczą tworzą pewną społeczność. Chodząc regularnie na treningi, na siłownie, do klubu fitness masz dobrą okazję, aby poznać nowych ludzi i nawiązać nowe relacje, które możesz rozwijać, również poza salą ćwiczeń oraz wykorzystać je na swojej ścieżce do sukcesu. Ponadto ćwiczenia powodują uwalnianie serotoniny, substancji która wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Ludzie ćwiczący są dzięki temu bardziej pozytywnie nastawieni do życia, dzięki czemu łatwiej też nawiązać z nimi kontakt. Pamiętaj, aby osiągnąć sukces będziesz potrzebował też pomocy innych osób, zadbaj więc o swoje relacje i kontakty.

#6 Wzmacniają Twoją pewność siebie

Już wiesz o korzyściach zdrowotnych płynących z ćwiczeń. Jednak najsilniejszą zaletą ćwiczeń jest zmiana nastawienia. Badania dowodzą, że osoby sprawne fizycznie, które regularnie ćwiczą są również bardziej pewne siebie. Osoby pewne siebie umieją działać pomimo strachu i niepokoju. Mają przekonanie co do własnych możliwości i akceptują to kim są. Czują się dobrze ze swoim „ja”, uważają się za wartościową osobę, są świadome swoich wad jednak również swoich mocnych stron. Mają umiejętność radzenia sobie z wyzwaniami życia codziennego. Ćwiczenia fizyczne są jednym ze sposobów na wzmocnienie w sobie pewności siebie, a ta na pewno się przyda, aby osiągnąć w życiu sukces, przekształcić nasze marzenia w cele i realne rezultaty. Ćwicz i zyskaj większą pewność siebie.

„Sukces to suma niewielkiego
wysiłku powtarzanego z dnia na dzień.”

Aktywność fizyczna powinna być istotnym elementem życia codziennego każdego człowieka. Treningi umożliwiają nie tylko polepszenie Twojej sprawności, stanu zdrowia i zgubienie zbędnych kilogramów. Wpływają na wiele różnych sposobów nie tylko na nasze ciało, ale i na ducha. Ćwiczenia to nie tylko dźwiganie ciężarów, bieganie, czy pływanie to niekończąca się bitwa i zmaganie z własnym umysłem i ciałem.

Jak widzisz systematyczne ćwiczenia fizyczne przynoszą wiele korzyści, aby jednak je uzyskać musisz mieć odpowiednie nastawienie i konsekwencję w działaniu. Kiedy uda Ci się dzięki ćwiczeniom pokonać własne granice, kolejne wyzwania, które będą pojawiać się w Twoim życiu, będą wydawać się łatwiejsze do pokonania i masz większe szanse na swój sukces.

A Ty jakie masz doświadczenia z treningiem fizycznym? Czy ćwiczysz regularnie? Co sądzisz o wpływie sprawności fizycznej na sukces w życiu? Podziel się swoją opinią w komentarzu.