Co mają wspólnego ludzie sukcesu? Więcej niż może Ci się wydać. Sukces to sposób myślenia, praktyka i kumulacja wartościowych cech i nawyków. W szczególności ludzie sukcesu osiągają więcej niż inni ponieważ mają bardzo dobre nawyki, które wyróżniają ich na tle innych. Każdy z nas inaczej definiuje sukces, mamy różne cele i wybieramy odmienne drogi do ich osiągnięcia. Istnieją jednak pewne cechy i podobne nawyki, które są wspólne dla osób, które uzyskują bardzo dobre wyniki. Jakie są więc nawyki ludzi sukcesu?

Na podstawie analizy biografii i historii wielu ludzi o ponadprzeciętnych osiągnięciach w życiu oraz na bazie różnego rodzaju materiałów i książek poświęconych tematyce rozwoju osobistego można zidentyfikować co najmniej kilkanaście takich zachowań.

Są to nawyki na prawdę ważne i warto być ich świadomym. Nie martw się jeśli nie wszystkie z tych nawyków praktykujesz na co dzień. Nikt z nas nie jest doskonały. Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie istnienia dobrego nawyku, a kolejnym jest po prostu pracować nad nim każdego dnia. Praktyka jest zawsze lepsza od suchej teorii. Wiele cech i umiejętności jesteśmy w stanie w sobie rozwinąć jeśli będziemy nad nimi pracować każdego dnia, aż wejdą nam w przysłowiową krew.

Jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. – Arystoteles

Oto 23 cechy i nawyki ludzi sukcesu, o których powinieneś wiedzieć:

#1 Biorą pełną odpowiedzialność za swoje życie

Ludzie sukcesu biorą odpowiedzialność za swoje życie. Nigdy nie narzekają, ani nie obwiniają innych za swoje problemy.

Biorą odpowiedzialność za wszystko co jest dobre, a także złe w ich życiu. Wiedzą, że nawet jeśli nie zawsze mogą kontrolować, co się z nimi dzieje, zawsze mają wpływ, na swój sposób reakcji na te wydarzenia. Mogą wybrać odpowiedź, która będzie pozytywna i produktywna, zamiast negatywna. Z tego też powodu ludzie sukcesu zawsze optymistycznie patrzą na przyszłość, która jest przed nimi. W każdej nawet trudnej sytuacji, starają się znaleźć coś pozytywnego.

#2 Znają swoje priorytety i nie marnują czasu

Ludzie sukcesu zawsze znają i mają jasno określone swoje priorytety. W pierwszej kolejności wykonują najważniejsze zadania. Mają świadomość tego, że czas jest najbardziej cennym i nieodnawialnym zasobem, dlatego nie mogą sobie pozwolić na jego trwonienie i rozmienianie na drobne, angażując się w mało istotne zajęcia.

Wiedzą, że liczą się wymierne efekty i jakość ich pracy, a nie praca sama w sobie. Skupiają się na właściwych istotnych zadaniach, które przybliżają ich do osiągnięcia obranych przez nich celów. Mniej czasu poświęcają na mniejsze mniej znaczące zadania. Lepiej bowiem, być bardziej efektywnym i skutecznym w przypadku ważnych obowiązków, niż mało znaczących zajęć.

Aby lepiej gospodarować swoim czasem sprawdź: 16 wskazówek jak lepiej zarządzać czasem

#3 Mają własną optymalną poranną rutynę

Ludzie sukcesu korzystają w możliwie optymalny sposób, z pierwszych godzin dnia po przebudzeniu. Mają bardzo dobrze zaplanowane i efektywne poranki. Stanowią one klucz do ich super produktywnych dni. Wybierają czynności, które ich pobudzają i inspirują.

Ćwiczą, medytują, piszą dziennik, czytają, nawadniają i odżywiają swój organizm. Wszystko po to, aby mieć siłę i energię do sprostania nadchodzącym danego dnia wyzwaniom. Wielu ludzi sukcesu z rana zajmuje się też najbardziej wymagającymi i najważniejszymi w danym dniu zadaniami.

Jeśli zastanawiasz się, czy warto wstawać wcześniej, aby mieć bardziej efektywne poranki przeczytaj Jak i dlaczego warto wstawać wcześnie rano.

#4 Praktykują codzienną medytację lub inną praktykę uważności

Znaczący odsetek ludzi sukcesu deklaruje, że praktykuje codziennie medytację lub stosuje różnego rodzaju techniki związane z uważnością (ang. mindfulness). Kiedy praktykujemy medytację i uważność, koncentrujemy uwagę na tym, czego doświadczamy w teraźniejszości. Odsuwamy myśli dotyczące przeszłości lub obawy o przyszłość. Medytacja i uważność u ludzi sukcesu stała się częścią codziennej rutyny. Medytacja i techniki uważności, oferują wiele korzyści dla ciała, umysłu i ducha.

#5 Zdrowie i sprawność fizyczna są priorytetem

Prowadzone badania pokazują, że regularne ćwiczenia i zdrowa dieta mogą prowadzić do większej produktywności, szczęścia, motywacji oraz do wydłużenia życia. Ludzie sukcesu dbają o swoje ciała, ponieważ wiedzą, że wpływa ono na wszystkie inne obszary ich życia. Ćwiczenia i aktywność fizyczna dla ludzi sukcesu jest bardzo ważna, zwracają też uwagę na to co jedzą, aby optymalnie odżywiać i wzmacniać swój organizm.

Jeśli nie jesteś przekonany do ćwiczeń poznaj 6 powodów, że ćwiczenia fizyczne pomagają osiągnąć w życiu sukces

#6 Czytają i uczą się nieustannie

Kolejnym nawykiem, który praktykują odnoszą sukcesy ludzie, jest regularne czytanie i ciągłe uczenie się nowych rzeczy.

Bill Gates czyta ok. 50 książek rocznie, Warren Buffett czyta 600-1000 stron dziennie. Elon Musk nauczył się budować statki rakietowe m.in. czytając książki na ten temat. Mark Zuckerberg też zachęca do czytania książek.

Jednak odnoszący sukcesy ludzie nie czytają byle czego. Selektywnie podchodzą do wyboru lektury. Zazwyczaj wybierają książki, z których mogą się czegoś nowego dowiedzieć, literaturę faktu, zamiast zwykłej i popularnej fikcji. Czytanie to pewna droga do sukcesu, dlatego zamiast zakończyć dzień przed telewizorem, warto sięgnąć po książkę.

#7 Dyscyplina i samokontrola

Następnym kluczowym nawykiem i cechą ludzi sukcesu jest dyscyplina i samokontrola.

Ludzie sukcesu wiedzą jak zachować koncentrację i nie rozpraszać się na nieistotne sprawy. Nie ogarnia ich strach przed ominięciem czegoś ważnego, czegoś niesamowitego. Nie boją się mówić „Nie” na rożnego rodzaju propozycje. Ich priorytety są jasne i nie spuszczają wzroku ze swojego celu.

#8 Konsekwencja

Osoby odnoszące największe sukcesy są również wyjątkowo konsekwentne i wykazują niesłychaną wytrwałość w dążeniu do czegoś na czym im zależy. Jest bardzo wiele mocy w konsekwentnym działaniu. Nawet małe rzeczy, konsekwentnie powtarzane stanowią pomost i budują z czasem coś większego i wspaniałego.

Jeśli chcesz sprawdzić jak to działa, wybierz jakąś aktywność, którą chciałbyś, aby weszła Ci w nawyk i wykonują ją konsekwentnie każdego dnia przez 21 dni. Jeśli nie wytrwasz całych 21 dni, zacznij od nowa. Im dłużej będziesz konsekwentny w działaniu tym większe prawdopodobieństwo, że Ci się uda.

#9 Postępują zgodnie z tym, co mówią

Ludzie, którzy osiągają sukcesy, postępują zgodnie z tym, co powiedzą. Dotrzymują obietnic, nie rzucają słów na wiatr, a do swoich zobowiązań podchodzą bardzo odpowiedzialnie. Kiedy mówią, że zamierzają coś zrobić, po prostu to robią.

#10 Żadnych wymówek tylko rezultaty

Kolejna cecha charakterystyczna dla ludzi sukcesu to upór, nieustępliwość i wytrwałość. Ludzie sukcesu nie poddają się łatwo. Pozostają w grze bez względu na wszystko.

Mają mentalność, która sprawia, że bez względu na to jak jest ciężko i jak bardzo trudna jest dana sytuacja, nie odpuszczają jeśli pragną coś osiągnąć i zrobić.

Ten sposób myślenia pomaga im wytrać w osiąganiu ich celów. Nie szukają wymówek, mają podejście, że człowiek ma w życiu albo wymówki, albo wyniki.

#11 Nie boją się porażki

Ludzie sukcesu również nie boją się porażki. Wiedzą, że porażka jest dobra, ponieważ porażka to tylko okazja, aby się czegoś nauczyć. Porażka to po prostu kolejne doświadczenia, które się zdobywa i które można wykorzystać do doskonalenia.

Porażka uczy Cię, co nie działa, dzięki czemu możesz spróbować innego podejścia w przyszłości. Porażka jest sukcesem, jeśli wyciągniemy z niej lekcje. Jak mawiał Winston Churchill: „Sukces jest zdolnością do przejścia od jednej porażki do drugiej bez utraty entuzjazmu”.

Aby dowiedzieć się więcej w temacie korzyści z porażki przeczytaj: Porażka jak się z niej uczyć, aby odnieść sukces?

#12 Szlifują i rozwijają swoje umiejętności

Odnoszący sukcesy ludzi każdego dnia szlifują swoje rzemiosło. Pracują, rozwijają swoje umiejętności, czynią postępy i doskonalą się w tym co robią. Stawiają na praktyczne podejście i ciągłe doskonalenie. Dzięki czemu z każdym dniem są coraz lepsi w tym co robią.

Ludzie sukcesu określają jakie umiejętności są im potrzebne, a następnie wytrwale i z determinacją pracują nad ich rozwinięciem i poprawą tych umiejętności każdego dnia.

#13 Samoświadomość

Kolejna cechą jest bycie świadomym swojego ja. Ludzie sukcesu znają swoje mocne i słabe strony i umieją wykorzystać je na swoją korzyść. Wiedzą, jak sobie radzą w określonych obszarach i są świadomi tych, w których muszą się poprawić. Są pewni siebie, wierzą w swoje umiejętności, ale także są pokorni.

#14 Praktykują wdzięczność

Kolejny zwyczaj ludzi sukcesu to praktykowanie wdzięczności. Tony Robbins kiedyś powiedział: „Sukces bez wdzięczności jest największą porażką ze wszystkich”.

Wdzięczność jest kluczem do szczęśliwego i udanego życia. Bez niej zawsze będziesz pragnąć więcej, więcej i więcej. Z wdzięcznością poznasz, jak cudowne jest Twoje życie i będziesz wdzięczny za to, jak daleko już doszedłeś oraz nauczysz się doceniać co już masz.

Jeśli zastanawiasz się za co można być wdzięcznym poznaj 50 rzeczy, za które warto być wdzięcznym

#15 Mają solidny system wsparcia

Ludzie sukcesu mają też solidny „system wsparcia”. Kto może być takim wsparciem?  Partner, przyjaciele, rodzina, mentor, trener lub jakaś społeczność. To nie musi być duża grupa. To może być garstka pozytywnych ludzi, na których można polegać, z którymi można otwarcie porozmawiać, którzy wspierają nas, a także pomagają kiedy jest taka potrzeba.

#16 Utrzymują kontakty z pozytywnymi i wartościowymi ludźmi

Kolejną kluczową rzeczą, jaką robią wszyscy odnoszący sukcesy ludzie jest to, że otaczają się pozytywnymi, wartościowymi ludźmi, którzy również doskonalą siebie i osiągają sukcesy. To inspiruje do wspinania się coraz wyżej i ciągłego rozwoju.

Istnieje znany cytat i za razem teoria według, której „Jesteś średnią 5 osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu”. Jest w tym dużo racji. Ludzie sukcesu otaczają się ludźmi od których mogą się czegoś nauczyć, którzy inspirują ich do działania, dzięki czemu są wstanie obrać i utrzymać właściwy kierunek w drodze do spełniania swoich marzeń, celów i sukcesu. Unikają ludzi o negatywnym nastawieniu, a w szczególności osób toksycznych.

#17 Są zorientowani na cel

Ludzie sukcesu maja jasno określone i zwymiarowane cele. Wiedzą co chcą osiągnąć i kiedy. Nie tylko wyznaczają cele, opracowują również szczegółowe plany dotyczące tego, jak osiągnąć te cele, a następnie monitorować postępy w ich realizacji. Wiedzą, że wykonanie i wdrożenie w życie jest ważniejsze niż sam pomysł.

Aby lepiej określać cele sprawdź: Jak zamienić określanie celów na osiąganie celów?

#18 Proaktywność i inicjatywa

Kolejnym zwyczajem odnoszących sukcesy ludzi jest to, że są proaktywni i podejmują inicjatywę. Nie czekają, aż ktoś coś zrobi lub spadnie im coś z nieba. Jeśli czegoś chcą, podejmują działanie z własnej nieprzymuszonej woli, aby to osiągnąć. Gdy pojawia się wyzwanie śmiało się go podejmują.

#19 Potrafią panować nad emocjami

Ludzie sukcesu wiedzą również, jak zarządzać swoimi emocjami. Są świadomi tego, jak emocje wpływają na ich myśli i zachowania. Uczą się więc odsuwać od siebie wszelkie emocje, które im nie służą. Wiedzą, że jest właściwe miejsce i czas na głębszą refleksję i analizę ich emocji. Czasami trzeba jednak odłożyć emocje na bok, aby wykonać dobrze swoją pracę.

#20 Jasno się komunikują

Ludzie sukcesu również bardzo jasno się komunikują. Mają bardzo dobrze rozwinięte umiejętności komunikacyjne. Mówią z autorytetem i pewnością. Potrafią przekonująco wypowiadać się o swoich pomysłach w sposób, który głęboko łączy się z odbiorcą. Mają odwagę wyrazić otwarcie swoje zdanie i nie boją się ewentualnej krytyki, która może ich z tego tytułu spotkać.

Jeśli chcesz wzmocnić swoje umiejętności komunikacyjne poznaj 10 najlepszych książek na temat komunikacji, które powinieneś przeczytać

#21 Aktywnie słuchają

Ludzie sukcesu są również świetnymi słuchaczami. Słuchają tego, co inni mają do powiedzenia, potrafią zadawać właściwe pytania i wyciągać wnioski z odpowiedzi. Wnikliwe słuchanie pozwala im się czegoś nauczyć, w pełni zrozumieć sytuację lub uzyskać szczegółowe informacje na dany temat. Dzięki temu mogą lepiej zrozumieć daną osobę, rozwiązać powstały problem, czy poprawić zaistniałą sytuację.

W temacie lepszej komunikacji i aktywnego słuchania sprawdź artykuł: Skuteczna komunikacja i aktywne słuchanie

#22 Cenią czas spędzany w samotności

Osoby odnoszące sukcesy cenią sobie czas spędzany w samotności, z samym sobą. Poświęcają ten czas na myślenie i łączenie się ze swoją intuicją i podświadomością, co pomaga im wyznaczaniu lepszego kierunku dla swojego życia.

Używają tego czasu spędzonego w samotności, aby naładować swoje akumulatory,  odzyskać energię do działania, jak również do przemyślenia i zaplanowania strategii na przyszłość.

#23 Kochają proces równie mocno jak rezultaty

Ludzie sukcesu kochają proces dojścia do celu równie mocno, a czasem nawet bardziej niż same wyniki i rezultaty, które dzięki temu osiągają. Odnajdują w życiu swoją pasję i podążają za nią z pełnym entuzjazmu nastawieniem.

Podróż po wynik jest dla nich bardzo ważna i daje im ogromną satysfakcję. Uczą się, jak cieszyć się procesem, zamiast robić wszystko tylko i wyłącznie dla końcowego celu. W ten sposób pozostają zaangażowani, konsekwentni i wytrwali na dłuższą metę.

Ostatecznie oznacza to, że jeśli kochasz to, co robisz, wtedy masz największą szansę na odniesienie sukcesu.

Sukces to suma niewielkiego wysiłku, powtarzanego z dnia na dzień. – Robert Collier

Oto 23 cechy i nawyki ludzi sukcesu. Oczywiście, są też inne zachowania i zwyczaje charakterystyczne dla ludzi sukcesu jednak te występują najczęściej i stanowią całkiem dobry początek.

Jeśli któryś z listy nawyk szczególnie Cię zainspirował, zacznij nad nim pracować i go rozwijać. Aby to sobie ułatwić i dowiedzieć się jak możesz to zrobić przeczytaj: Jak tworzyć dobre nawyki i je utrzymać?

A według Ciebie jakie jeszcze nawyki mogą pomóc w odniesieniu sukcesu? Podziel się swoją opinią w komentarzu.