Za co warto być wdzięcznym w naszym życiu? Czy w ogóle warto pamiętać o wdzięczności? Bycie wdzięcznym jest nawykiem, który powinniśmy kultywować. Umiejętność doceniania tego co jest wokół nas jest niezwykle cenna i pozwala nam być bardziej zadowolonym z naszego życia. Wdzięczność wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, a według niektórych prowadzonych w tym zakresie badań, potrafi zwiększyć nasze poczucie szczęścia w życiu nawet o 25%. Praktykowanie wdzięczności nie zawsze jest łatwe. Czasem w natłoku codziennych spraw, wielu sytuacji stresowych zapominamy o docenianiu tego co mamy. Szybko też przyzwyczajamy się to tego co już posiadamy i po prostu nie doceniamy wielu spraw. Jeśli chcesz być w życiu bardziej szczęśliwy pamiętaj o wdzięczności. Praktykując i odczuwając wdzięczność zaczniesz dostrzegać i doceniać to co jest pozytywne. Czasami łatwiej jest skupić się na tym, czego nie mamy, niż na tym, co już mamy. Ważne jest, aby zainwestować trochę czasu i pamiętać o tych wszystkie rzeczach, za które warto być wdzięcznym, a które wielu z nas uznaje za pewnik i coś oczywistego. Za co możesz być wdzięczny? Powodów do wdzięczności jest bardzo dużo.

Wdzięczność jest tym najważniejszym składnikiem życia pełnego zadowolenia i sukcesów. -Jack Canfield

Oto lista 50 rzeczy, za które możesz być wdzięczny

#1 Twoje życie

Życie to bezcenny dar, który otrzymałeś i powinieneś być za niego wdzięczny.

#2 Dobre zdrowie

Każdy dzień kiedy dopisuje Ci zdrowie jest cenny. Doceniaj swoje ciało, swoją sprawność. Wiele osób, zaczyna myśleć o wartości zdrowia dopiero, gdy je stracą i dopada ich choroba.

#3 Nowoczesna medycyna

Bez postępów we współczesnej medycynie wiele osób nie miało by szansy na przeżycie.

#4 Twoje zmysły

Bądź wdzięczny za swoje zmysły. Wzrok, słuch, węch, dotyk sprawiają, że możesz chłonąć i doznawać uroków odznaczającego Cię świata.

#5 Przyjaciele

Jeśli masz w życiu osoby, które możesz nazwać swoimi przyjaciółmi to jest to bardzo cenne.

#6 Rodzice

Relacje z rodzicami nie zawsze są dobre, jednak warto pamiętać, że to oni dali Ci życie i dzięki nim jesteś na tym świecie.

#7 Rodzina i rodzeństwo

Podobnie jak z rodzicami stosunki z rodziną, krewnymi i rodzeństwem bywają różne. Jednak często możemy mieć oparcie w naszym bracie lub siostrze i innych członkach naszej rodziny. Jeśli tak jest warto doceniać ten fakt i być za to wdzięcznym.

#8 Dach na głową

Jeśli masz gdzie mieszkać i masz miejsce, które możesz nazwać swoim domem to doceń, że nie jesteś bezdomnym.

#9 Możliwość edukacji

Możliwość nauki, uczęszczania do szkoły, czy na studia, rozwijania swojego intelektu to coś za co warto być wiecznym.

#10 Radość i uśmiech

Możliwość uśmiechania się i radość sprawia, że czujemy się dobrze. Świat bez uśmiechu byłby smutnym i ponurym miejscem.

#11 Środki transportu

Samochody, samoloty, autokary itp. wynalazki sprawiają, że możemy się szybko przemieszczać na duże odległości i poznawać nieznane nam dotąd zakątki świata.

#12 Czysta woda

To, że masz dostęp do czystej wody, której możesz się napić kiedy jesteś spragniony to również coś za co warto być wdzięcznym. Wbrew pozorom w skali świata posiadanie bieżącej wody w kranie to luksus.

#13 Pieniądze

Wielu osobom brakuje pieniędzy, chcemy mieć ich więcej, aby kupować różne rzeczy i spełniać nasze pragnienia. Jednak to, że masz w ogóle jakieś pieniądze i nie musisz żebrać na ulicy, aby przeżyć to coś za co również możesz być wdzięczny.

#14 Prąd i elektryczność

To, że masz łatwy dostęp do elektryczności, możesz zaświecić światło, podgrzać lub schłodzić swoje jedzenie to bardzo duże ułatwienie, którego możesz niedoceniań i traktować jako coś oczywistego. Byłbyś zaskoczony, jak wielu ludzi nigdy nie widziało prostej żarówki.

#15 Książki

Książki stanowią okazję do wejścia w inny świat oraz nauki nowych rzeczy. Bez książek świat byłby uboższy.

#16 Słońce

Doceniaj każdy wschód i zachód słońca. Słońce daje energię do życia. Bądź wdzięczny za słońce, ponieważ bez niego pokarm nie wzrośnie, a Twoje ciało nie odczuje jego delikatnego i przyjemnego ciepła.

#17 Księżyc i gwiazdy

Księżyc i gwiazdy zachęcają nas do marzeń i rozważań nad tym skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy.

#18 Sztuka

Malarstwo, rzeźba,  grafika, ogólnie szuka w różnych postaciach wzbogaca nasze życie.

#19 Muzyka

Muzyka to emocje. Muzyka upiększa nasze życie, świat bez muzyki byłby niepełny.

#20 Praca

Nawet jeśli nie do końca jesteś zadowolony ze swojej obecnej pracy zatrudnienie oznacza, że ktoś uważa, że jesteś na tyle wyjątkowy, aby Cię zatrudnić. Praca daje Ci też środki finansowe do życia. Bezrobocie rodzi wiele problemów, mając pracę masz ich mniej. Pracę możesz zawsze próbować zmienić na lepszą, wyżej płatną lub bardziej satysfakcjonującą.

#21 Weekend

Jest coś wyjątkowego w weekendach. To czas, który możesz wykorzystać tak jak lubisz. Oddawać się swojej pasji, rozwijać po godzinach pracy własny biznes, spędzać ten czas z rodziną, czy przyjaciółmi. Wybór należy do Ciebie.

#22 Wakacje

Możliwość oderwania się od pracy, nabrania sił i zregenerowania umysłu oraz ciała jest bardzo ważne.

#23 Możliwość decydowania o swoim życiu

Twoje wybory – dobre lub złe – są Twoje. To, że możesz samodzielnie decydować, robić to czego pragniesz i móc wybierać spośród różnych opcji jest dużym darem.

#24 Wolność słowa

Możliwość swobodnego wyrażania myśli i uczuć nigdy nie powinna być traktowana jako pewnik.

#25 Prawo do głosowania

Demokracja i możliwość prawa głosu nigdy nie powinno być uważane za oczywiste i dane raz na zawsze.

Wdzięczność jest jak magnes. Im bardziej wdzięczny jesteś, tym więcej masz rzeczy, za które możesz być wdzięczny. –
Iyanla Vanzant

#26 Drzewa i rośliny

Drzewa sprawiają, że świat jest ładniejszy, dają nam owoce i produkują tlen, oczyszczają powietrze. Bądź wdzięczny za bezinteresowne drzewa, które pozwalają nam żyć.

#27 Zwierzęta

Zwierzęta są bardziej świadome niż nam się czasem wydaje. Jeśli jeszcze tego nie robisz czas zacząć doceniać zwierzęta i ich wpływ na nasze życie.

#28 Różnorodność

Świat byłby nudnym miejscem bez różnorodności. Odmienność, różne spojrzenia i perspektywy urozmaicają nasze życie.

#29 Przedsiębiorcy

Niektóre z najlepszych wynalazków, z których obecnie korzystamy wynikały z przedsiębiorczości ludzi, który podjęli ryzyko, aby rozwiązać jakiś problem i uczynić świat lepszym.

#30 Internet

Dziś praktycznie uznajemy Internet za coś oczywistego, jednak nie tak dawno temu Internet w ogóle nie istniał. Internet daje ogromne możliwości, korzystaj z nich i bądź wdzięczny, że masz taką możliwość. Wiele wcześniejszych pokoleń miało znacznie ograniczone możliwości rozwoju i działania, nie mając dostępu do Internetu.

#31 Twój umysł

Możliwość myślenia jest niezwykłą i fascynującą umiejętnością. Twój umysł ma duży potencjał, z którego powinieneś korzystać. Dzięki umysłowi możesz snuć plany, kreować pomysły, mieć nadzieje i podejmować decyzje. Bądź wdzięczny za zdolność Twojego umysłu do przyczyniania się do tego kim jesteś.

#32 Miłość

Jeśli masz kogo kochać i sam jesteś kochany to jest to coś wspaniałego. Bądź wdzięczny za miłość i jej pozytywny wpływ na Twoje życie.

#33 Dzieci

Dzieci to przyszłość. Otoczone troskliwą opieką rodziców, stanowią najcenniejszy skarb.

#34 Błędy

Błędy są dowodem na to, że próbowaliśmy coś w życiu zrobić. Jeśli nigdy nie popełnilibyśmy błędów, nie dowiedzielibyśmy się wiele, więc jest to jedna z rzeczy, za które powinniśmy być wdzięczni.

#35 Świeże powietrze

Możliwość swobodnego oddychania jest bezcenna. Jeśli zaniedbamy czystość powietrza konsekwencje niestety będą bardzo poważne.

#36 Pokój i bezpieczeństwo

Powinieneś być wdzięczny za to, że nie żyjesz w stanie ciągłego zagrożenia. Pokój i bezpieczeństwo są bardzo ważne, a wbrew pozorom łatwo je utracić.

#37 Służby mundurowe

Policja, straż pożarna, wojsko i inne służby mundurowe, które działają dla Twojego dobra zasługują na naszą wdzięczność. Dzięki ich służbie możemy spać spokojniej, a w razie potrzeby mogą nam przyjść z pomocą.

#38 Bezinteresowna pomoc

Doceniaj to, że ktoś czasem zupełnie Ci obcy zrobi dla Ciebie coś miłego i okazuje bezinteresowną pomoc. Sam również pomagaj innym. Dobro wraca.

#39 Czas

Bądź wdzięczny za każdą minutę, godzinę, kolejny dzień, który możesz przeżyć.

#40 Ogień

Jest coś magicznego w ogniu. Nie można przecenić ognia – ogień daje poczucie ciepła i światło. Z drugiej może przerodzić się w nieokiełznany żywioł.

#41 Ból

Nikt nie lubi bólu. Ból potrafi być straszny i uczynić nasze życie niedoniesienia. Jednak bez bólu trudno byłoby nam docenić radość życia i stan, w którym bólu nie odczuwamy. Bądź wdzięczny za każdy dzień bez bólu.

#42 Pobudka

Budzik, który dzwoni z rana oznacza, że otrzymujesz nową szansę. To, że rano się obudziłeś i masz kolejny dzień przed sobą to coś za co powinieneś być wdzięczny.

#43 Morze i góry

Piękno i rekreacja jaką oferują nam morza i góry są czymś, za co warto być wdzięcznym. Dzięki nim możemy podziwiać niesamowite widoki i cudownie spędzać czas.

#44 Kanalizacja

To, że istnieją systemy kanalizacyjne to wspaniały wynalazek, który znacznie ułatwia nasze życie. Warto to doceniać, bo nie wszyscy mogą korzystać z takich wydawałoby się oczywistych udogodnień.

#45 Sklepy

To, że nie musimy samodzielnie zdobywać pożywienia, czy innych potrzebnych Ci do życia rzeczy to bardzo duże ułatwienie, za które warto być wdzięcznym.

#46 Zabawa i rozrywki

Rozrywka daje nam sposób na relaks i cieszenie się życiem. Wywołuje na naszej twarzy uśmiech i sprawia, że czujemy się lepiej.

#47 Dzielenie się wiedzą

Doceniaj powszechność wiedzy i dostęp do informacji, a także ludzi którzy dzielą się wiedzą z Tobą i innymi. Bądź wdzięczny za to, że ktoś poświęca swój czas, aby Cię czegoś nowego nauczyć.

#48 Jedzenie

Doceniaj to, że masz co jeść i nie chodzisz głodny.

#49 Siła i odwaga

Bądź wdzięczny za siłę i odwagę, która pozwala Ci iść przez życie. Za to że jesteś w stanie stawić czoła swoim problemom i przezwyciężyć swoje smutki, realizować swoje cele i spełniać marzenia.

#50 Wyzwania

Bez wyzwań w życiu nie bylibyśmy ludźmi, którymi jesteśmy teraz. Każde wyznanie to dla nas szansa na bycie lepszym człowiekiem, lepszą wersją samego siebie. Bądź wdzięczny za każde nowe wyzwanie, ponieważ ono buduje Twoją siłę i charakter.

Jak możesz praktykować wdzięczność?

  1. Szukaj pozytywnych aspektów w życiu codziennym.
  2. Zapisuj co najmniej raz na tydzień za co jesteś wdzięczny. Bądź wdzięczny za wszystko co przyjdzie Ci na myśl.
  3. Wyrażaj swoją wdzięczność i uznanie innym ludziom
  4. Jeśli jesteś w trudnej sytuacji, pomyśl co pozytywnego może z tego wyniknąć? Czego możesz się z tej sytuacji nauczyć? Pamiętaj, że przeważnie po trudnych chwilach, przychodzą te lepsze, a czasem coś co wydaje nam się w danym momencie stratą, może się okazać w dłuższej perspektywie zyskiem.

Szczęście przychodzi wtedy, gdy przestajesz narzekać na problemy, które masz i zaczynasz doceniać jak wiele innych masz już za sobą – Nick Vujicic

Praktykowanie wdzięczności może być wyzwaniem. Mimo, że doświadczamy w życiu wielu rzeczy, które są piękne i ważne, często nie umiemy za nie dziękować. Pamiętaj, że im częściej wyrażamy wdzięczność za to, co mamy, tym lepiej się czujemy mentalnie i fizycznie. Przedstawiona lista rzeczy, za które możemy być w życiu wdzięczni nie wyczerpuje oczywiście tematu. To tylko przykłady, o których warto pamiętać. Kiedy koncertujemy się na wyrażaniu wdzięczności przyciągamy pozytywne doświadczenia w życiu. Doceniamy to co mamy i cieszy się tym. Daje nam to radość i satysfakcję. Łatwiej nam jest opanować gniew i pogodzić się z bolesnymi doznaniami. Bycie wdzięcznym może też łagodzić nasz stres i zwiększyć naszą energię do życia. Łatwiej nam wyzbyć się negatywnych emocji, wybaczać i budować lepsze relacje z innymi ludźmi.

A według Ciebie za co jeszcze możemy być wdzięczni? Podziel się swoją opinią w komentarzu.