Czy zdarza Ci się czasem, o czymś zapomnieć? Chcesz coś przekazać, masz to na końcu języka, ale brakuje Ci słów i zapominasz co miałeś powiedzieć? Wchodzisz do pokoju, żeby coś wziąć i zapominasz po co przyszedłeś? Rozpraszasz się zamiast skupić się na tym co robisz? Dobra pamięć i umiejętność koncentracji na wykonywanym zadaniu jest nam potrzebna praktycznie w każdym wieku. Sprawny umysł przydaje się wszystkim, codziennie, niemal w każdej sytuacji. Jakie są sposoby na lepszą pamięć i koncentrację? Poznaj 15 sposobów, dzięki którym Twój umysł i pamięć staną się niezawodne.

“Umysł to potężna siła”.

Oto 15 sposobów na lepszą pamięć i koncentrację:

#1 Ćwicz mózg

Mózg jest jak mięsień, aby był sprawny trzeba go regularnie ćwiczyć. Ćwiczenia umysłowe to dobry sposób na silny i sprawny umysł. Rozwiązuj zagadki, krzyżówki, łamigłówki, licz w pamięci zamiast na kalkulatorze, ucz się języków obcych, układaj puzzle i dużo czytaj.

Ważne jest, aby ćwiczenia umysłowe i wyzwania, które przed sobą stawiasz były faktycznie dla Ciebie wymagające. Zbyt proste zagadki, czy zadania intelektualne nie przyniosą, aż tak dobrych efektów. Tak więc, cokolwiek robisz, upewnij się, że jest to nieco powyżej poziomu, który uważasz za komfortowy i łatwy. Wyjdź poza własną strefę komfortu.

Sprawdź: 8 łatwych i skutecznych sposobów, aby ćwiczyć mózg

#2 Wysypiaj się

Biologicznie jesteśmy tak skonstruowani, że potrzebujemy snu do regeneracji naszego organizmu. Dobry sen to również odpoczynek i regeneracja dla umysłu. Spełnia on również ważną rolę, która polega na porządkowaniu i segregowaniu zdobytych w ciągu dnia informacji. Dobry sen to jeden z lepszych sposobów na poprawienie pamięci – wzmacnia połączenia między komórkami nerwowymi (neuronami), co korzystnie wpływa na uczenie się i zapamiętywanie.

Korzystaj też z zalet drzemki. Drzemki dobrze wpływają na działanie Twojej pamięci i procesy zapamiętywania. Aby lepiej przyswoić jakiś materiał, po nauce możesz się zdrzemnąć. W jednym z przeprowadzonych eksperymentów, osoby które drzemały po obejrzeniu zestawu kart z obrazkami, pamiętały 85 % z pokazywanych im obrazów, w porównaniu z 60 % u tych, którzy nie spali.

Sprawdź: Skutki braku snu, o których powinieneś wiedzieć.

#3 Utrzymuj porządek

Nasz umysł działa mniej sprawnie w brudnym środowisku, w których jest bałagan i zbyt wiele rozpraszaczy. Porozrzucane przedmioty sprawiają, że gubimy koncentrację, przykuwają one naszą uwagę, absorbując pamięć. Czyste, poukładane i posprzątane otoczenie sprzyja lepszej pamięci i jasnemu myśleniu.

#4 Przerwy i detox od technologii

Urządzenia elektroniczne są obecnie z nami na każdym kroku. Smartfony i elektroniczne gadżety rywalizują o naszą uwagę, przez co trudniej się nam skoncentrować się i jasno myśleć. Niektórzy z nas rozpoczynają i kończą dzień ze swoim smartfonem i nie rozstają się z nim praktycznie nigdy.

Niestety ciągła interakcja z telefonem, spędzanie godzin na przeglądaniu mediów społecznościowych, korzystaniu z wielu aplikacji, reagowanie na każde powiadomienie, nie tylko drenuje nasz cenny czas, ale też pochłania i rozprasza naszą uwagę. Nasz umysł pracuje przez to gorzej. Jedno z przeprowadzonych badań wykazało, że praca nad zadaniem, podczas gdy wiemy, że mamy nieprzeczytaną wiadomość e-mail w naszej skrzynce odbiorczej, może zmniejszyć nasze efektywne IQ nawet o 10 punktów.

Oprzyj się więc chęci ciągłego sprawdzania wiadomości i powiadomień. Pamiętaj o robieniu sobie regularnych przerw od technologii.  Technologiczny detox raz na jakiś czas dobrze Ci zrobi.

#5 Pisz odręcznie

Obecnie coraz rzadziej mamy okazję, aby pisać ręcznie. Piszemy przeważnie na klawiaturze komputera, telefonie czy tablecie. Jednak badania pokazują, że pismo ręczne znacznie bardziej pobudza nasz umysł i dzięki temu też lepiej zapamiętujemy informacje, które zapisaliśmy odręcznie.

Aby jeszcze bardziej wzmocnić ten efekt i poprawić swoją pamięć, zamiast pisania możemy rysować. Rysowanie tym bardziej pobudza nasz mózg i sprawia, że lepiej zapamiętujemy. W jednym z eksperymentów uczestnicy otrzymali listę słów i zostali poproszeni o ich narysowanie lub napisanie. Słowa rysowane były lepiej pamiętane niż pisane. Ten sposób ma oczywiście pewne ograniczenia jeśli chodzi o przyswajanie dłuższego materiału niż pojedyncze słowo, jednak mimo wszystko warto o nim pamiętać i wypróbować na sobie.

#6 Nawadniaj organizm

Ciało ludzie składa się w dużej mierze z wody. U osób dorosłych woda stanowi 60-70 %  masy ciała, u dziecka ok. 75 %, a w przypadku noworodka ponad 80 %. Człowiek może wytrzymać przez dłuższy czas bez jedzenia, jednak bez wody może przeżyć od 4 do 7 dni. Nawet jeśli nie odczuwamy pragnienia, należy pamiętać o regularnym nawodnieniu. Odwodnienie może powodować problemy z koncentracją i pamięcią. Pamiętaj, aby regularnie pić, najlepiej wodę i nawadniać swój organizm.

#7 Dieta dla mózgu

Obok picia, jedzenie stanowi bardzo ważny czynnik naszego zdrowia, samopoczucia i sprawności umysłowej. Myślenie, zapamiętywanie i koncentracja wymagają znacznej ilości energii i kalorii, które powinny być dostarczane z odpowiednich produktów. Podstawą jest dobrze zbilansowana dieta i unikanie żywności mocno przetworzonej. Niektóre z produktów w szczególnie dobry sposób wpływają na nasz mózg.

Składniki wspomagające pracę mózgu to:

  • Węglowodany – niezbędna dla funkcjonowania mózgu jest glukoza. Staraj się jeść węglowodany złożone zamiast prostych, takie jak kasze, brązowy ryż, ziemniaki, fasola, z pieczywa wybieraj to pełnoziarniste.
  • Witaminy z grupy B (B1, B3, B6). – wspomagają pracę układu nerwowego i działanie mózgu. Ich źródłem są mięsa, ryby, jak również produkty roślinne takie jak kasze, pełnoziarniste pieczywo, nasiona roślin strączkowych, orzechy.
  • Lecetyna – poprawia pamięć i koncentrację. Źródłami lecytyny w pożywieniu są m.in. żółtko jaja, soja, orzechy, ryby, ziarna słonecznika.
  • Żelazo – wspiera m.in. dotlenie mózgu. Źródłem żelaza jest wątroba i czerwone mięso, nasiona roślin strączkowych, soja, soczewica, żółtka jaj, kasze, nasiona dyni, orzechy, migdały, suszone figi i morele, pietruszka, szczypiorek, szpinak.
  • Potas – poprawia dotlenienie mózgu. Źródłem są nasiona roślin strączkowych, orzechy, pietruszka, melon, awokado, porzeczki, banany.
  • Fosfor – składnik tkanki mózgowej. Występuję w serach, mięsie i rybach.
  • Magnez – wspomaga procesy koncentracji, łagodzi stres i napięcie. Źródłami magnezu są np. gorzkie kakao, kasza gryczana, groch, czy migdały
  • Cynk – poprawia sprawność intelektualną, zapobiegając demencji starczej. Produkty bogate w cynk to np. ostrygi, małże, migdały, fasola.
  • Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 – można je znaleźć w rybach jak makrela, łosoś, w orzechach

Aby dowiedzieć się więcej w temacie mądrej diety dla mózgu sięgnij po książkę “Żywność dla mózgu“, którą napisał dr Neal D. Barnard. Dowiesz się z niej m.in. o 3-stopniowym planie odżywiania, poznasz które produkty żywnościowe, usprawnią pracę Twojego mózgu, a które uchronią go przed chorobami.

#8 Żuj gumę

Trochę kontrowersyjny sposób na lepszą pamięć i można go traktować z lekkim przymrożeniem oka. W badaniu przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii wykazano, że osoby żujące gumę osiągały lepsze wyniki w testach pamięci krótko- i długotrwałej, niż osoby nieżujący gumy. Różnice te potwierdzono też w kilku następnych badaniach, jednak były one stosunkowo niewielkie. Być może żucie gumy pobudza ośrodek w mózgu zwany hipokampem, przez wzmaganie wydzielania insuliny w oczekiwaniu na pokarm. Ile w tym prawdy? Przetestuj na sobie i sprawdź czy w Twoim przypadku ta metoda się sprawdzi.

#9 Rozwijaj swoją kreatywność

Podobnie jak ćwiczenia umysłu z punku #1, twórcze hobby jak rysowanie, malowanie, pisanie i wszelkie prace twórcze mogą pomóc Ci w utrzymaniu Twojej sprawności umysłowej i poprawie pamięci. Sprawdź: 10 sposobów na oryginalność, czyli jak być bardziej kreatywnym

#10 Unikaj nudy

Nie daj się rutynie, rutyna jest jak rdza. Wystawiaj się na nowe doświadczenia i doznania. Różnorodność służy Twojemu umysłowi. Odwiedzaj nowe miejsca, poznawaj nowych ludzi, rób rzeczy których zwykle nie robisz, staraj się prowadzić aktywne i ciekawe życie.

#11 Właściwie oddychaj

Aby Twój mózg sprawnie funkcjonował, musi być dobrze dotleniony. Oddychamy nie myśląc o tym i dlatego przeważnie nie zwracamy uwagi na to w jaki sposób oddychamy. Zbyt płytki oddech nie pozwala dostarczać odpowiedniej ilości tlenu, zbyt głęboki utrudnia przyswajanie na poziomie komórkowym. W efekcie nasza koncentracja szwankuje i szybciej odczuwamy zmęczenie.

Sposoby, aby temu zaradzić jest oddychanie przeponą. Dla mężczyzn oddychanie przeponowe jest naturalne, kobiety natomiast muszą się tego nauczyć. Powietrze nabieramy nosem, a wypuszczamy je ustami. Przy oddychaniu przeponą powinna unosić się górna część brzucha, a nie klatka piersiowa. Warto regularnie wykonywać ćwiczenia oddechowe, które nie tylko pozwalają na lepsze dotlenie mózgu, ale również mogą służyć jako dobry sposób na relaks, złagodzenie napięcia i stresu.

#12 Medytacja

Stres działa niekorzystnie na pamięć. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że nadmiernie wysokie poziomy hormonów stresu, takich jak kortyzol, zaburzają funkcjonowanie mózgu, ale również dlatego, że kiedy jesteśmy zestresowani spada nasza zdolność do przyjmowania nowych informacji. Wzrasta też prawdopodobieństwo, że będąc w stresie zapomnimy różnych rzeczy.

Jednym ze sposobów na złagodzenie stresu jest medytacja. Prowadzone badania pokazują, że medytacja ma również pozytywny wpływ na naszą zdolność zapamiętywania i przyswajanie faktów. Osoby regularnie praktykujące medytację mają większą umiejętność do koncentracji i oparcia się pokusie różnych rozpraszaczy uwagi, dzięki czemu mogą lepiej przetwarzać ważniejsze informacje i skupiać się na tym co jest istotne.

#13 Uprawiaj sport

Wysiłek fizyczny i ruch zwiększa przepływ krwi w mózgu i dotlenianie szarych komórek. Ćwiczenia poprawiają koncentrację i sprawiają, że umysł pracuje wydajniej. Wysiłek fizyczny powoduje łagodny stres, pobudzający produkcję czynników wzrostu w mózgu, a ponadto zwiększa napływ krwi do mózgu, a wraz z nią również substancji odżywczych i tlenu. Prowadzone badania pokazują, że regularne ćwiczenia aerobowe powiększają rozmiar hipokampu, obszaru mózgu związanego z pamięcią werbalną i uczeniem się. Im większy jest hipokamp, tym lepiej u człowieka rozwinięta jest zwłaszcza pamięć przestrzenna. Ten właśnie obszar mózgu odpowiedzialny jest w szczególności za orientację w przestrzeni.

Przed wysiłkiem intelektualnym, jak nauka, czy inna praca umysłowa – poćwicz. Wyjdź na rower, spacer, pobiegaj, wpraw swoje ciało w ruch. To poprawi Twoją koncentrację, a Twój mózg będzie pracował wydajniej.

#14 Wykonuj czynności manualne

Wykonuj jak najwięcej czynności, które wymagają koordynacji rąk i oczu. Przykłady takich zajęć to np. robienie na drutach, haftowanie, pielęgnacja ogrodu czy dekorowanie. Zadania zręcznościowe, wymagające użycia rąk, poprawiają pamięć i koncentrację.

Ponadto dobrym sposobem na poprawę funkcjonowania naszego mózgu jest zaangażowanie w codzienne czynności ręki niedominującej np. jeśli jesteśmy praworęczni, wykorzystywanie ręki lewej np. myjąc zęby, czesząc się, zamykając czy otwierając kluczem drzwi itp.

#15 Unikaj wielozadaniowości

Obecnie coraz częściej powtarza się, aby popularny swojego czasu „multitasking” wyrzucić do kosza. Zostało udowodnione, że wielozadaniowość polegająca na robieniu kilku rzeczy jednocześnie obniża naszą produktywność i jest nieefektywne. Jeśli starasz się zwrócić uwagę na dwie rzeczy na raz, nie zapamiętasz żadnej z nich tak dobrze, jak gdybyś skupił się tylko na jednym temacie. Rób jedną rzeczą na raz, bądź uważny i koncentruj się tylko na jednej czynności jednocześnie. Bądź tu i teraz.

“Nie wystarczy mieć sprawnego umysłu. Trzeba go jeszcze dobrze używać”. – kartezjusz

Oto poznałeś 15 sposobów na lepszą pamieć i koncentrację. Sprawność umysłowa, dobra pamięć i zdolność do utrzymania skupienia w świecie pełnym rozpraszaczy uwagi jest niezwykle ważna. Każdy z nas jest inny i nie wszystkie metody są skuteczne w każdym przypadku. Warto jednak sprawdzić w praktyce co na nas najlepiej działa. W szczególności pamiętaj o własnym rozwoju intelektualnym, poszerzaj perspektywę, otwórz swój umysł na świat i jego możliwości.

Rośnij w siłę!

A Ty jakie masz sposoby na poprawę pamięci i lepszą koncentrację? Napisz w komentarzu i zainspiruj innych.