Czy wiesz jak rekrutować najlepszych ludzi? Każdy dobry menedżer powinien zdawać sobie sprawę, że nie będzie w stanie osiągać celów i sukcesu, zatrudniając nieodpowiednich ludzi. Podczas rozmów kwalifikacyjnych należy zwracać uwagę na cztery kwestie. Kandydaci powinni być inteligentni (ang. smart), ciężko pracować (ang. work hard), być ambitni (ang. ambitious) i mili (ang. nice). To formula SWAN, zwana tak naturalnie od pierwszych liter czterech tworzących to słowo wyrazów, ale także — dziwnym trafem — od nazwiska znanego specjalisty ds. rekrutacji kadry najwyższego szczebla, Johna Swana.

“Najlepsi szefowie mają dość mądrości, by wybierać właściwych ludzi, którzy będą wypełniać ich polecenia, i dość rozsądku, by im nie przeszkadzać”. – Theodore Roosevelt

Jak rekrutować ludzi? Zasada SWAN

Skuteczni menedżerowie doskonale wiedzą, że odpowiedni dobór pracowników ma kluczowe znaczenie w kontekście efektywnego realizowania konkretnych zadań.

S – smart – inteligencja

“Szukaj ludzi, którzy są inteligentni”

Inteligencja jest doskonałym prognostykiem dobrych efektów, który — jak wykazało pewne badanie — statystycznie rzecz biorąc, u osób rozpoczynających nową pracę sprawdza się w 72% przypadków. Innymi słowy, warto szukać inteligentnych ludzi, bo niemal zawsze okazują się dobrymi nabytkami.

A na co należy zwracać uwagę? Ważne jest oczywiście wykształcenie i doświadczenie kandydata. Ale jednym z najlepszych sygnałów świadczących o inteligencji jest okazywanie ciekawości. Inteligentni ludzie zadają wiele pytań, a przeciętni po prostu mówią to, co, jak uważają, chcielibyśmy usłyszeć. Zwracaj szczególną uwagę na osoby, które pytają o firmę, produkty, potencjalną przyszłość branży i o to, czy będą mogły się rozwijać, bo niemal zawsze okazują się one doskonałymi nabytkami.

W – work hard – cieżka pracy

“Rozglądaj się za osobami które nie boją się ciężkiej pracy”

Zgodnie z zasadą 80/20, 80% współczesnych pracowników to lenie, którzy nieustannie szukają sposobów na to, aby się nie przepracowywać. Tacy ludzie nie tylko zaczynają w ostatniej chwili i pierwsze rezygnują, ale także marnują ogromną ilość czasu na rozmowy ze współpracownikami i załatwianie spraw, które nie mają nic wspólnego z pracą, którą powinni wykonywać.

Ciężko pracujące osoby są, jak ktoś to określił, „lokomotywami” napędzającymi firmy. Właśnie one wykonują 80% pracy i odpowiadają za 80% sukcesów. Pamiętaj o tym, bo tacy ludzie to wyjątkowo cenny zasób i warto mieć ich w firmie jak najwięcej.

A – ambitious – ambicja

“Wybieraj osoby, które chcą się rozwijać”.

Szukaj ludzi ambitnych, czyli takich, którzy chcą się rozwijać. Jednym z najlepszych wskaźników efektywności jest to, czy danej osobie zależy na robieniu postępów i wykonywaniu zlecanych zadań coraz lepiej.

Przeprowadzając rozmowy kwalifikacyjne, zapewne nieraz zdarzy Ci się spotykać z ludźmi, którzy wcześniej często zmieniali pracę. Takie sytuacje mogą oznaczać coś złego, jeśli określona osoba była zwalniana ze względu na niewystarczającą efektywność, ale także dobrego, bo ambitne jednostki stale szukają możliwości rozwoju, więc celowo zmieniają pracę, aby móc robić i zarabiać coraz więcej.

W związku z tym warto zadawać kandydatom pytanie: „Gdzie widzi pan siebie za trzy do pięciu lat?”.

Wiele osób odpowiada po prostu: „Na pańskim miejscu”, ale najlepszymi kandydatami okazują się zwykle ludzie, którzy chcą doskonale wykonywać swoją pracę, aby móc awansować i więcej zarabiać. Takie osoby często pytają nawet, co powinny robić, aby móc osiągnąć to jak najszybciej. Warto odpowiednio je ukierunkowywać, bo nierzadko, aby móc wykorzystać okazję, stają się „lokomotywami” napędzającymi całą firmę.

N – nice – miła osobowość

“Zatrudniaj miłych ludzi”.

Aby możliwe było osiąganie jak najlepszych efektów, nowo zatrudniane osoby muszą po prostu pasować do innych, więc menedżerowie powinni zwracać szczególną uwagę na to, aby zatrudniać ludzi o odpowiedniej osobowości

Bądź totalnym egoistą. Zatrudniaj wyłącznie osoby, które Ci od¬powiadają. Nie przyjmuj do pracy osób o tak zwanych „skomplikowanych osobowościach” tylko dlatego, że mają odpowiednie kwalifikacje, bo Twoi ludzie szybko przestaną je tolerować.

Szukając miłych ludzi, uważaj na „zawodowych” uczestników rozmów kwalifikacyjnych, bo zatrudnianie takich osób zwykle kończy się katastrofą. Każdy menedżer prędzej czy później trafia na takie osoby. Umieją one wyłącznie sprawnie rozgrywać spotkania z rekruterami — są mile, przyjazne, czarujące, mają poczucie humoru, zadają wiele pytań i wydają się zafascynowane nami i tym, o czym mówimy. Łatwo je polubić, ale należy bardzo uważać, bo zwykle niczego ciekawego sobą nie reprezentują.

Podczas rozmów z ludźmi, którzy twierdzą, że są w stanie osiągać efekty opisane w ogłoszeniu o pracy, należy bezwzględnie zwracać uwagę na to, co konkretnie osiągnęli w przeszłości. Zawsze, gdy ktoś zacznie roztaczać przed Tobą wizje świetlanej przyszłości, musisz bezwzględnie pamiętać o tym, że najlepszym (i właściwie jedynym) prognostykiem poziomu przyszłej efektywności danej osoby jest to, co udało jej się osiągnąć wcześniej.

Słowo na zakończenie

Menedżerowie często nie zdają sobie sprawy, że wybieranie odpowiednich kandydatów do pracy przypomina poszukiwanie kandydata na małżonka. Wielu z nich podchodzi do tego procesu w sposób przypadkowy i chaotyczny, popełniając, zwłaszcza na początku, błąd za błędem.

Nie spiesz się! Podejmowanie nieprzemyślanych decyzji nigdy nie jest dobrym pomysłem, a w sytuacjach, gdy dotyczy zatrudniania dobry ludzi, może prowadzić do prawdziwych katastrof. Dlatego, jak mówi przysłowie: „Spiesz się powoli”.

Wielu menedżerów zatrudnia niewłaściwe osoby, po czym stara się wtłaczać je w określone ramy, co prowadzi do ogólnej frustracji i poczucia rozczarowania.

Nie chodzi przecież o to, aby znajdować jakichkolwiek ludzi i skłaniać ich do tego, aby stawali się kimś, kim jeszcze nie są, tylko, o to by szukać odpowiednich ludzi i tworzyć środowisko, w którym będą maksymalnie efektywni.

Jakie umiejętności powinien posiadać idealny kandydat? Jaki poziom jego doświadczenia uznamy za odpowiedni? To oczywiście truizm, ale najlepiej zatrudniać osoby, które po prostu dysponują już określonymi umiejętnościami i doświadczeniem zdobytym gdzie indziej, zamiast inwestować w szkolenia dla „totalnych żółtodziobów”.

Menedżerowie i właściciele firm, którzy potrafią wybierać odpowiednich ludzi, niemal zawsze odnoszą sukcesy w biznesie.

“W warunkach silnej konkurencji, gdy utalentowane osoby są na wagę złota, prawidłowe podejmowanie decyzji kadrowych ma fundamentalne znaczenie”.

Pełne zaangażowanie! Inspiruj, motywuj i wydobywaj pełny potencjał ze swojego zespołu

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak wyzwolić pełne zaangażowanie i maksymalną efektywność Twojego zespołu? Brian Tracy w swojej książce “Pełne zaangażowanie! Inspiruj, motywuj i wydobywaj pełny potencjał ze swojego zespołu” dostarcza wyjątkowego zestawu narzędzi dla każdego lidera, pragnącego nie tylko osiągać, ale i przekraczać oczekiwane wyniki.

Pełne zaangażowanie! Inspiruj, motywuj i wydobywaj pełny potencjał ze swojego zespołu - Brian Tracy
Pełne zaangażowanie! Inspiruj, motywuj i wydobywaj pełny potencjał ze swojego zespołu – Brian Tracy

Tracy pokazuje, jak skuteczne kierowanie zespołem w dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu wymaga więcej niż tylko zarządzania zasobami; wymaga inspiracji, motywacji i zaufania. Ta książka, opiera się na dekadach badań, oferuje praktyczne wskazówki do stworzenia środowiska pracy, które nie tylko wspiera, ale i uwalnia potencjał każdego pracownika.

Dowiesz się, jak budować zaufanie i jak rozwiewać obawy, które mogą krępować działania Twojego zespołu. Tracy udziela również cennych rad, jak prawidłowo wyznaczać cele i nagradzać za wysiłki, co z kolei dodaje energii i motywacji wszystkim członkom zespołu.

Jeśli więc chcesz nauczyć się, jak aktywować tajemniczy “czynnik X”, który maksymalizuje produktywność i pomaga osiągać cele, które jeszcze wczoraj wydawały się nieosiągalne, to “Pełne zaangażowanie!” jest lekturą, której nie możesz przegapić. Zainspiruj swoich pracowników do dawania z siebie wszystkiego i obserwuj, jak osiągają sukcesy, które przekroczą Twoje najśmielsze oczekiwania.

Przygotuj się na to, że podczas lektury tej książki poznasz praktyczne i sprawdzone strategie, dzięki którym uwolnisz potencjał podwładnych, znacząco zwiększysz własną efektywność (i dochody) oraz staniesz się doskonałym menedżerem, co z pewnością przyda Ci się w toku dalszej kariery zawodowej.

Zacznij swoją podróż do doskonałości jako lider już dziś!

“Aby móc zwyciężyć, trzeba wiedzieć, gdzie znajduje się meta, jak definiowana jest wygrana i co należy robić, aby wykonać określone zadanie”. – Brian Tracy

Źródło: Pełne zaangażowanie! Inspiruj, motywuj i wydobywaj pełny potencjał ze swojego zespołu
Autor: Brian Tracy, wydawnictwo Onepress 2024, tłumaczenie Leszek Sielicki

Podoba Ci się? "Postaw

Sprawdź też: 6 trudnych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej – jak sobie z nimi poradzić?